Zakres, szczegółowe zasady i tryb korzystania ze świadczeń socjalnych przez osoby uprawnione do wojskowego zaopatrzenia emerytalnego oraz członków ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 27 maja 1996 r.
w sprawie zakresu, szczegółowych zasad i trybu korzystania ze świadczeń socjalnych przez osoby uprawnione do wojskowego zaopatrzenia emerytalnego oraz członków ich rodzin.

Na podstawie art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 1994 r. Nr 10, poz. 36, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i z 1996 r. Nr 1, poz. 1) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych, zwanych dalej "świadczeniami", przysługuje:
1)
emerytom wojskowym,
2)
rencistom wojskowym,
3)
osobom uprawnionym do wojskowej renty rodzinnej,
4)
członkom rodzin osób wymienionych w pkt 1-3.
2.
Za członków rodziny osób wymienionych w ust. 1 pkt 1-3 uważa się:
1)
małżonka,
2)
dzieci własne, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, dzieci przyjęte na wychowanie, które:
a)
nie przekroczyły 18 roku życia, a w razie uczęszczania do szkoły - 24 lat, albo 25 lat, jeżeli odbywają studia w szkole wyższej, a ukończenie 24 lat przypada na ostatni lub przedostatni rok studiów, albo
b)
stały się inwalidami I lub II grupy przed osiągnięciem wieku określonego w lit. a).
§  2. 1
Osobom, o których mowa w § 1, mogą być przyznane następujące świadczenia:
1)
zapomogi pieniężne,
2)
dopłaty do kosztów leczenia,
3)
zwrot części kosztów opieki paliatywno-hospicyjnej realizowanej w domu chorego,
4)
zwrot części kosztów pogrzebu emeryta lub rencisty, niezależnie od przysługującego z tego tytułu zasiłku pogrzebowego,
5)
dofinansowanie wypoczynku oraz krajowego i zagranicznego wypoczynku dzieci i młodzieży, organizowanego w formie kolonii, obozów lub zimowisk.
§  3.
1.
Przyznawanie świadczeń określonych w § 2 jest uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.
2.
Zapomogi pieniężne mogą być przyznane w przypadkach zdarzeń losowych (długotrwałej choroby lub śmierci), klęsk żywiołowych i innych zdarzeń, powstałych niezależnie od osoby uprawnionej, powodujących znaczne pogorszenie jej warunków materialnych.
3.
Pierwszeństwo w korzystaniu ze świadczeń, o których mowa w ust. 1, przysługuje osobom uprawnionym, których dochód miesięczny na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty odpowiadającej 50% przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale poprzedniego roku kalendarzowego, ogłaszanego dla celów emerytalnych.
4.
Za dochód, o którym mowa w ust. 3, uważa się wszystkie dochody brutto członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, z wyłączeniem zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i pogrzebowych.
§  4. 2
 
1.
Świadczenia przyznaje dyrektor wojskowego biura emerytalnego na wniosek osoby zainteresowanej, organizacji społecznej lub z urzędu - po zasięgnięciu opinii powołanego przy wojskowym biurze emerytalnym zespołu opiniującego, składającego się z przedstawicieli organizacji społecznych zrzeszających byłych żołnierzy zawodowych.
2.
Zespół opiniujący, o którym mowa w ust. 1, powołany jest przez dyrektora wojskowego biura emerytalnego.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 października 1997 r. (Dz.U.97.135.918) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 listopada 1997 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2002 r. (Dz.U.02.23.230) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 2002 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024