Powołanie Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 28 maja 1996 r.
w sprawie powołania Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy.

Na podstawie art. 228 § 1 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Powołuje się Międzyresortową Komisję do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy, zwanej dalej "Komisją", w składzie:

Przewodniczący

- Danuta Koradecka

Centralny Instytut Ochrony Pracy

Zastępcy przewodniczącego

- Marek Jakubowski

Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr. med. Jerzego Nofera w Łodzi

- Jan Grzesik

Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu

Sekretarz

- Jolanta Skowroń

Centralny Instytut Ochrony Pracy

Członkowie

- Danuta Augustyńska

Centralny Instytut Ochrony Pracy

- Sławomir Czerczak

Instytut Medyczny Pracy im. prof. dr. med. Jerzego Nofera w Łodzi

- Ireneusz Bulski 2

Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej

- Ewa Gawęda

Centralny Instytut Ochrony Pracy

- Elżbieta Grabowska

Ministerstwo Zdrowia

- Alina Mostowska 3

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

- Ryszard Jakubowski

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

- Ewa Krasuska

Główny Inspektorat Pracy

- Adam Lipowczan

Główny Instytut Górnictwa

- Jan Ludwicki

Państwowy Zakład Higieny

- Andrzej Milczarek

Instytut Chemii Przemysłowej

- Iwona Pawlaczyk

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność"

- Małgorzata Pośniak

Centralny Instytut Ochrony Pracy

- Joachim Siudziński

Wyższy Urząd Górniczy

- Jerzy A. Sokal

Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu

- Elżbieta Sosnowska

Polski Komitet Normalizacyjny

- Jerzy Szczepaniak

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

- Anna Rybak 4

Ministerstwo Środowiska

- Leszek Benedykt Szymański

Konfederacja Pracodawców Polskich

- Tadeusz Tymiński

Ministerstwo Gospodarki

- Edward Więcek

Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr. med. Jerzego Nofera w Łodzi

- Ireneusz Wiszowaty

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

2. 5
Komisja działa przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej.
3. 6
Zmian w składzie Komisji dokonuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Pracy i Polityki Społecznej, po zasięgnięciu opinii jednostki zatrudniającej członka Komisji.
§  2.
Do uprawnień Komisji należy:
1)
rozpatrywanie i opiniowanie propozycji dotyczących wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy,
2)
opracowywanie i wydawanie w miarę potrzeby ekspertyz dotyczących wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy,
3) 7
przedstawianie Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej własnych wniosków dotyczących wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy w celu aktualizacji i ich wykazu.
§  3.
Komisja podejmuje uchwały zwykłą większością głosów przy udziale co najmniej połowy liczby członków Komisji. W razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  4.
Przewodniczący Komisji:
1)
zwołuje posiedzenia Komisji oraz inicjuje i koordynuje jej pracę,
2)
może zapraszać do udziału w pracach i posiedzeniach Komisji także rzeczoznawców spoza Komisji oraz powoływać w razie potrzeby ekspertów w celu opracowywania materiałów stanowiących podstawę do ustalania wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń czynników szkodliwych dla zdrowia,
3)
może zlecać opracowywanie poszczególnych tematów, wynikających z zadań Komisji, członkom lub rzeczoznawcom spoza Komisji.
§  5. 8
Komisja składa Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej roczne sprawozdanie ze swojej działalności.
§  6.
1.
Prace związane z realizacją zadań Komisji, w tym z obsługą administracyjno-biurową, wykonuje Centralny Instytut Ochrony Pracy.
2. 9
Wydatki związane z posiedzeniami Komisji, a także wydatki związane z opracowaniem przez Komisję materiałów są pokrywane ze środków finansowych przewidzianych w budżecie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 czerwca 1996 r.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 ust. 2 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2000 r. (Dz.U.00.8.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2000 r.
2 Powołuje się Pana Ireneusz Bulskiego, zamiast Pana Zbigniewa Garbarczyka, jako przedstawiciela Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej w skład Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy, na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2000 r. (Dz.U.00.8.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2000 r.
3 Powołuje się Panią Alinę Mostowską, zamiast Pana Henryka Gromka, jako przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w skład Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy, na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2000 r. (Dz.U.00.8.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2000 r.
4 Powołuje się Panią Annę Rybak zamiast Pani Grażyny Sztandera jako przedstawiciela Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w skład Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy, na podstawie § 1 rozporządzenia z dnia 6 października 1997 r. (Dz.U.97.124.789) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 1997 r.
5 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 ust. 3 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2000 r. (Dz.U.00.8.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2000 r.
6 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 ust. 3 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2000 r. (Dz.U.00.8.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2000 r.
7 § 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 ust. 3 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2000 r. (Dz.U.00.8.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2000 r.
8 § 5 zmieniony przez § 1 ust. 3 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2000 r. (Dz.U.00.8.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2000 r.
9 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 ust. 3 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2000 r. (Dz.U.00.8.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 lutego 2000 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024