Szczegółowe zasady prowadzenia rejestracji i ewidencji bezrobotnych oraz innych osób poszukujących pracy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 16 czerwca 1995 r.
w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia rejestracji i ewidencji bezrobotnych oraz innych osób poszukujących pracy.

Na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1995 r. Nr 1, poz. 1) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Bezrobotny lub inna osoba poszukująca pracy zgłasza się, w celu dokonania rejestracji, do rejonowego urzędu pracy właściwego ze względu na stałe lub czasowe zameldowanie, a jeżeli nie jest zameldowana - do rejonowego urzędu pracy, na którego terenie przebywa.
2.
Bezrobotny, który nie jest zameldowany lub posiada stałe zameldowanie w innej miejscowości niż miejsce czasowego zameldowania, przy dokonywaniu rejestracji składa oświadczenie, że nie jest zarejestrowany w innym rejonowym urzędzie pracy.
3.
Rejonowy urząd pracy zawiadamia wojewódzki urząd pracy, na którego terenie funkcjonuje, o zarejestrowaniu bezrobotnego nie posiadającego zameldowania, podając następujące dane:
1)
nazwisko i imiona,
2)
datę i miejsce urodzenia,
3)
adres,
4)
numer ewidencyjny - PESEL,
5)
datę zarejestrowania.
4.
Wojewódzki urząd pracy zawiadamia inne rejonowe urzędy pracy funkcjonujące na terenie województwa oraz za pośrednictwem wojewódzkich urzędów pracy pozostałe rejonowe urzędy pracy o zarejestrowaniu we wskazanym rejonowym urzędzie pracy bezrobotnego nie posiadającego zameldowania, podając dane, o których mowa w ust. 3.
§  2.
1.
Rejestracja bezrobotnego lub innej osoby poszukującej pracy następuje w dniu przedłożenia kompletu dokumentów, o których mowa w § 3 ust. 1 i 2, po wypełnieniu przez tę osobę karty rejestracyjnej oraz po poświadczeniu własnoręcznym podpisem w obecności pracownika rejonowego urzędu pracy prawdziwości danych i oświadczeń zamieszczonych przez niego w karcie rejestracyjnej.
2.
Bezrobotny jest zobowiązany do niezwłocznego informowania rejonowego urzędu pracy o wszelkich zmianach danych zawartych w karcie rejestracyjnej, podanych przez bezrobotnego.
§  3.
1.
Osoba rejestrująca się przedkłada do wglądu pracownikowi rejonowego urzędu pracy dokonującemu rejestracji:
1)
dowód osobisty, a w przypadku osób niepełnoletnich - tymczasowy dowód osobisty lub legitymację szkolną,
2)
dyplom, świadectwo ukończenia szkoły lub świadectwo szkolne albo zaświadczenie o ukończeniu kursu lub szkolenia,
3)
świadectwa pracy oraz inne dokumenty niezbędne do ustalenia jej uprawnień,
4)
dokument o przeciwskazaniach do wykonywania określonych prac, jeżeli taki dokument posiada.
2.
Osoba niepełnosprawna, oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 1, przedkłada orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
3.
Rejonowy urząd pracy może sporządzać odpisy lub kserokopie z dokumentów, o których mowa w ust. 1 i 2.
4.
Rejestracji nie dokonuje się w przypadku nieprzedłożenia dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3 i ust. 2, lub odmowy złożenia podpisu na karcie rejestracyjnej przez osobę rejestrującą się.
5.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach kierownik rejonowego urzędu pracy może wyrazić zgodę na rejestrację osoby nie posiadającej kompletu dokumentów.
§  4.
1.
Rejonowy urząd pracy wyłącza z ewidencji bezrobotnych lub innych osób poszukujących pracy osobę, która zmieniła zameldowanie albo miejsce pobytu.
2.
Na wniosek osoby, o której mowa w ust. 1, rejonowy urząd pracy przesyła odpisy karty rejestracyjnej oraz innych dokumentów do rejonowego urzędu pracy właściwego ze względu na aktualne miejsce zameldowania lub pobytu tej osoby.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, bezrobotny lub inna osoba poszukująca pracy obowiązana jest zgłosić się w rejonowym urzędzie pracy właściwym dla aktualnego miejsca zameldowania lub pobytu niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia zmiany zameldowania lub pobytu.
§  5.
1.
Ewidencję bezrobotnych i innych osób poszukujących pracy stanowi zbiór kart rejestracyjnych z załączoną dokumentacją. Wzory kart rejestracyjnych bezrobotnych oraz innych osób poszukujących pracy stanowią załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia.
2.
W zbiorze kart rejestracyjnych bezrobotnych wyodrębnia się podzbiory kart rejestracyjnych bezrobotnych, którym:
1)
przysługuje zasiłek lub zasiłek szkoleniowy,
2)
nie przysługuje zasiłek lub zasiłek szkoleniowy.
3.
Rejonowy urząd pracy może dokonywać w zbiorach, o których mowa w ust. 2, dodatkowych podziałów.
§  6.
Kartę rejestracyjną bezrobotnego wyłącza się z ewidencji w przypadku utraty statusu bezrobotnego.
§  7.
1.
Kartę rejestracyjną osoby poszukującej pracy wyłącza się z ewidencji w szczególności:
1)
na wniosek osoby poszukującej pracy,
2)
w przypadku niestawienia się w rejonowym urzędzie pracy w okresie 2 miesięcy od dnia ostatniego stawienia się.
2.
O wyłączeniu z ewidencji karty rejestracyjnej osoby poszukującej pracy rejonowy urząd pracy zawiadamia na piśmie tę osobę.
§  8.
Prowadzenie ewidencji bezrobotnych i innych osób poszukujących pracy przy użyciu komputera nie zwalnia rejonowego urzędu pracy z obowiązku prowadzenia kart rejestracyjnych i innej dokumentacji dotyczącej tych osób.
§  9.
Rejonowy urząd pracy wydaje osobie zarejestrowanej jako bezrobotna zaświadczenie o okresach zarejestrowania oraz pobierania zasiłku i zasiłku szkoleniowego. Wzór zaświadczenia stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KARTA REJESTRACYJNA BEZROBOTNEGO

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

KARTA REJESTRACYJNA POSZUKUJĄCEGO PRACY

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

ZAŚWIADCZENIE

(pominięty)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024