Warunki i tryb przyjmowania do publicznych szkół i placówek rolniczych i gospodarki żywnościowej osób nie będących obywatelami polskimi oraz zasady odpłatności tych osób za naukę i opiekę.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 29 lipca 1993 r.
w sprawie warunków i trybu przyjmowania do publicznych szkół i placówek rolniczych i gospodarki żywnościowej osób nie będących obywatelami polskimi oraz zasad odpłatności tych osób za naukę i opiekę.

Na podstawie art. 26 ust. 2, w związku z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby nie będące obywatelami polskimi mogą być przyjmowane do przeznaczonych dla młodzieży publicznych szkół i placówek rolniczych i gospodarki żywnościowej.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, mogą pobierać naukę i korzystać z opieki w szkołach ponadpodstawowych oraz placówkach:
1)
jako stypendyści przyjęci do szkół polskich w ramach zawartych umów bądź porozumień międzynarodowych,
2)
jako stypendyści strony polskiej otrzymujący stypendium przyznane przez dyrektora szkoły,
3)
na warunkach odpłatności.
3.
Osoby, o których mowa w ust. 1, mogą uczestniczyć w kursie przygotowawczym poprzedzającym podjęcie nauki.
§  2.
Do szkół ponadpodstawowych mogą być przyjmowane osoby, które:
1)
legitymują się świadectwem uprawniającym do podjęcia nauki w kraju stałego zamieszkania, odpowiadającym analogicznym świadectwom polskim,
2)
wykazują się stanem zdrowia umożliwiającym podjęcie nauki w danym typie szkoły.
§  3.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ustala corocznie limit miejsc w szkołach i stypendiów dla osób nie będących obywatelami polskimi.
§  4.
Stypendium dla osób, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, może wynosić do 65% najniższej miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, określonej odrębnymi przepisami.
§  5.
1.
Osobom, o których mowa w § 1 ust. 2, mogą być przyznane:
1)
stypendium pieniężne do wysokości określonej w § 4,
2)
bezpłatne zakwaterowanie w bursach lub internatach albo ekwiwalent pieniężny w wysokości kosztów zakwaterowania w bursie lub internacie,
3)
bezpłatne całodzienne wyżywienie w stołówce szkolnej, internatu lub bursy albo ekwiwalent pieniężny w wysokości kosztów całodziennego wyżywienia.
2.
Zakres świadczeń dla stypendystów, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, może być ustalony odmiennie na warunkach zawartych w umowach dwustronnych.
3.
Stypendium i świadczenia są przyznawane na okres przewidziany cyklem kształcenia w danym typie szkoły, z zastrzeżeniem ust. 4, albo na okres pobytu w placówce. Stypendium i świadczenia mogą być także przyznane na okres kursu przygotowawczego.
4.
Okres kształcenia w Polsce osób nie będących obywatelami polskimi może być przedłużony za zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Na okres przedłużenia może być przyznane stypendium i świadczenia, o których mowa w ust. 1.
§  6.
Stypendyści przebywający w placówkach lecznictwa zamkniętego po okresie przekraczającym 14 dni otrzymują stypendium w wysokości zmniejszonej o 50%.
§  7.
1.
Stypendium oraz ekwiwalentów pieniężnych, o których mowa w § 5 ust. 1, nie wypłaca się za okres pobytu poza granicami Polski, jeżeli pobyt ten trwa dłużej niż miesiąc, oraz w okresie ferii letnich.
2.
Stypendyści mogą otrzymać stypendium i inne świadczenia w okresie ferii letnich, jeśli w tym czasie przebywają w Polsce.
§  8.
1.
Roczne opłaty za naukę lub korzystanie z opieki na warunkach odpłatności stanowią równowartość:
1)
dla uczniów szkół zasadniczych oraz średnich - 1.200 USD,
2)
dla osób korzystających z opieki w placówkach - 1.500 USD.
2.
Roczne opłaty wnoszone przez osoby uczestniczące w kursie przygotowawczym poprzedzającym podjęcie nauki stanowią równowartość 1.200 USD.
3.
Opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, są wnoszone w złotych polskich po przeliczeniu według kursu średniego, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu wnoszenia opłaty, na konto dochodów szkoły, placówki lub jednostki prowadzącej kurs przygotowawczy za cały rok szkolny, w terminie do dnia rozpoczęcia nauki lub kursu.
4.
Dyrektor szkoły, placówki lub jednostki prowadzącej kurs przygotowawczy może, w uzasadnionych przypadkach, przedłużyć termin wniesienia opłat do 6 miesięcy.
5.
Jeżeli okres kształcenia lub pobytu w placówce trwa krócej niż rok szkolny, opłaty są wnoszone za faktyczny okres kształcenia lub opieki, w wysokości 1/12 rocznej opłaty, ustalonej zgodnie z ust. 1 i 3, za każdy rozpoczęty miesiąc nauki lub opieki.
6.
W przypadku trudnej sytuacji materialnej osób nie będących obywatelami polskimi, dyrektor szkoły i placówki lub jednostki prowadzącej kurs przygotowawczy może obniżyć opłatę, o której mowa w ust. 1, 2 i 5, lub całkowicie zwolnić z obowiązku ponoszenia odpłatności.
§  9.
1.
Opłaty za naukę podlegają zwrotowi:
1)
za cały okres niepobierania nauki, jeżeli osoba zrezygnowała z nauki i powiadomiła o tym szkołę przed rozpoczęciem roku szkolnego,
2)
za okres drugiego półrocza, jeżeli osoba w pierwszym półroczu:
a)
zrezygnowała z nauki lub została skreślona z listy uczniów albo
b)
ukończyła naukę.
2.
Opłaty za opiekę w placówkach podlegają zwrotowi za cały okres niekorzystania z tej opieki w przypadku rezygnacji z pobytu w placówce.
§  10.
Osobom nie będącym obywatelami polskimi, podejmującym naukę, przysługuje opieka lekarska i ulgowe przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego na zasadach dotyczących uczniów polskich.
§  11.
1.
Dla osób nie będących obywatelami polskimi warunki pobierania nauki lub korzystania z opieki ustala dyrektor szkoły.
2.
O fakcie przyjęcia osób, o których mowa w ust. 1, dyrektor szkoły lub placówki informuje Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
§  12.
Koszty stypendium i innych świadczeń, o których mowa w § 5 ust. 1, ponosi szkoła lub placówka, której dyrektor przyznał świadczenia, ze środków przyznanych przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
§  13.
Osoby pobierające już naukę na warunkach odpłatności, na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, zachowują prawo do przyznanych świadczeń oraz ponoszą opłaty w wysokości określonej w dotychczasowych przepisach do końca okresu nauki przewidzianego dla cyklu kształcenia w danym typie szkoły.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.87.402

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb przyjmowania do publicznych szkół i placówek rolniczych i gospodarki żywnościowej osób nie będących obywatelami polskimi oraz zasady odpłatności tych osób za naukę i opiekę.
Data aktu: 29/07/1993
Data ogłoszenia: 21/09/1993
Data wejścia w życie: 21/09/1993