Zm.: rozporządzenie w sprawie praw i obowiązków pracowników kolejowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 kwietnia 1993 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie praw i obowiązków pracowników kolejowych.

Na podstawie art. 298 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie praw i obowiązków pracowników kolejowych (Dz. U. Nr 51, poz. 327, z 1975 r. Nr 35, poz. 194, z 1981 r. Nr 9, poz. 42 i Nr 28, poz. 146, z 1983 r. Nr 33, poz. 157 oraz z 1991 r. Nr 47, poz. 204) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"§ 1. Przepisy rozporządzenia stosuje się do pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe", zwanym dalej "PKP".

§ 2. Użyte w rozporządzeniu określenie "właściwy organ" oznacza kierownika zakładu pracy w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy.";

2)
w § 5:
a)
ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Pracownik mianowany, wyznaczony na stanowisko niższe w wyniku stwierdzenia przez kolejową komisję lekarską niezdolności do pracy na zajmowanym stanowisku, zachowuje posiadaną grupę (stawkę) wynagrodzenia zasadniczego.

3. Jeżeli wyznaczenie pracownika mianowanego na inne stanowisko powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownik zachowuje przez okres 3 miesięcy wynagrodzenie dotychczasowe.",

b)
skreśla się ust. 4;
3)
w § 6:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Właściwy organ może, za zgodą pracownika mianowanego, powierzyć mu pełnienie obowiązków na stanowisku kierowniczym przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.",

b)
w ust. 2 wyrazy "na innym stanowisku" zastępuje się wyrazami "na stanowisku kierowniczym";
4)
w § 8 skreśla się ust. 3;
5)
w § 10 w ust. 1 dodaje się wyrazy "lub może być rozwiązany na mocy porozumienia stron";
6)
w § 11:
a)
w ust. 1 w pkt 1 dodaje się lit. d) w brzmieniu:

"d) likwidacji jednostki organizacyjnej PKP lub zmian organizacyjnych połączonych ze zmniejszeniem stanu zatrudnienia, jeżeli pracownik odmówi wyznaczenia na inne stanowisko lub przeniesienia do innej jednostki organizacyjnej,"

b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Z pracownikiem mianowanym, który w stanie po użyciu alkoholu pełnił czynności służbowe, może być rozwiązany stosunek pracy bez wypowiedzenia i przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego.";

7)
w § 18 skreśla się wyrazy "po porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych PRL";
8)
§ 19 otrzymuje brzmienie:

"§ 19. Pracownicy kolejowi mają prawo do dodatku za staż pracy, nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych na zasadach określonych w odrębnych przepisach.";

9)
skreśla się § 19a;
10)
w § 20 skreśla się wyrazy "oraz po porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych PRL";
11)
w § 21 skreśla się wyrazy "i domownikom";
12)
skreśla się § 22;
13)
w § 24 skreśla się wyrazy "po porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych PRL" oraz pkt 1 i 2;
14)
w § 25 w ust. 1 wyrazy "Kierownik jednostki nadrzędnej nad jednostką organizacyjną, w której zatrudniony jest pracownik" zastępuje się wyrazami "Kierownik zakładu pracy";
15)
skreśla się § 26a;
16)
w § 31:
a)
w ust. 1 skreśla się pkt 3,
b)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Karami dyscyplinarnymi są:

1) potrącenie części wynagrodzenia zasadniczego do wysokości 10% na okres do jednego roku,

2) obniżenie stanowiska na bezpośrednio niższe, z równoczesnym obniżeniem stawki wynagrodzenia zasadniczego o 15%,

3) zwolnienie dyscyplinarne z pracy.";

17)
§ 32 otrzymuje brzmienie:

"§ 32. Przy pociąganiu pracowników do odpowiedzialności porządkowej stosuje się zasady i tryb postępowania określone w art. 109-113 Kodeksu pracy.";

18)
w § 33:
a)
w ust. 1 skreśla się pkt 2, a w pkt 3 wyrazy "Ministrze Transportu i Gospodarki Morskiej" zastępuje się wyrazami "Dyrektorze Generalnym PKP",
b)
w ust. 2 wyrazy "Ministrze Transportu i Gospodarki Morskiej" zastępuje się wyrazami "Dyrektorze Generalnym PKP";
19)
w § 34 w ust. 1 w zdaniu pierwszym po wyrazach "zawiesić jej wykonanie na okres" dodaje się wyraz "do", a w zdaniu drugim wyrazy "ze służby" zastępuje się wyrazami "z pracy";
20)
w § 37 skreśla się ust. 3;
21)
w § 38 skreśla się wyrazy "po porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych PRL";
22)
skreśla się § 39;
23)
§ 40 i 41 otrzymują brzmienie:

"§ 40. 1. W jednostkach organizacyjnych PKP na stanowiskach, na których praca wykonywana jest w ruchu ciągłym lub co najmniej przez 12 godzin na dobę we wszystkie dni tygodnia, może być stosowany system pracy okresowej (turnusowej).

2. Czas pracy pracowników zatrudnionych w systemie pracy okresowej (turnusowej) może być przedłużony do 12 godzin na dobę.

3. Jako okres rozliczeniowy pracy pracowników zatrudnionych w systemie pracy okresowej (turnusowej) przyjmuje się miesiąc kalendarzowy. Okres ten, w uzasadnionych przypadkach, można przedłużyć do jednego kwartału.

§ 41. 1. Podstawą rozliczenia czasu pracy pracowników zatrudnionych w systemie pracy okresowej (turnusowej) jest miesięczna norma czasu pracy oraz harmonogram pracy ustalający rozkład zmian roboczych (turnusów) i czasu wolnego w miesiącu, z zastrzeżeniem § 40 ust. 3.

2. Miesięczną normę czasu pracy dla pracowników zatrudnionych w systemie pracy okresowej (turnusowej) ustala się na zasadach określonych w odrębnych przepisach, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Czas pracy pracowników drużyn trakcyjnych, w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie może przekraczać średnio 40 godzin tygodniowo i 170 godzin miesięcznie.

4. Praca wykonywana w granicach miesięcznej normy czasu pracy nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych, z zastrzeżeniem ust. 5.

5. Praca wykonywana ponad 12 godzin zmiany roboczej stanowi pracę w godzinach nadliczbowych i jest dopuszczalna tylko w przypadkach ustalonych w Kodeksie pracy.";

24)
skreśla się § 43 i 44;
25)
§ 45 i 46 otrzymują brzmienie:

"§ 45. W stosunku do pracowników jednostek organizacyjnych PKP, w których stosowana była 40-godzinna tygodniowa norma czasu pracy, utrzymuje się ten wymiar czasu pracy.

§ 46. Odwołania pracowników mianowanych w sprawach rozwiązywania stosunku pracy, wyznaczenia na inne stanowisko lub przeniesienia do innej jednostki organizacyjnej rozpatruje kierownik jednostki nadrzędnej nad jednostką organizacyjną, zatrudniającą pracownika, w trybie przepisów o postępowaniu administracyjnym.";

26)
skreśla się § 48, 49 i 50;
27)
użyte w rozporządzeniu wyrazy "Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych" zastępuje się wyrazami "Minister Pracy i Polityki Socjalnej".
§  2.
W sprawach dyscyplinarnych wszczętych, a nie zakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe, z tym że:
1)
zamiast kar dyscyplinarnych i porządkowych przewidzianych w przepisach dotychczasowych stosuje się kary dyscyplinarne i porządkowe przewidziane w rozporządzeniu,
2)
odwołania od kar porządkowych rozpatrywane są w trybie przewidzianym w rozporządzeniu.
§  3.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej ogłosi w Dzienniku Ustaw jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie praw i obowiązków pracowników kolejowych, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024