Wytyczne realizacji budżetu państwa w zakresie wydatków przeznaczonych na wsparcie restrukturyzacji i osłony likwidacji przedsiębiorstw.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 listopada 1993 r.
w sprawie wytycznych realizacji budżetu państwa w zakresie wydatków przeznaczonych na wsparcie restrukturyzacji i osłony likwidacji przedsiębiorstw.

Na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 1991 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. z 1993 r. Nr 72, poz. 344) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Pomoc ze środków budżetowych pochodzących z pożyczki z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju mogą otrzymać:
1)
przedsiębiorstwa państwowe,
2)
jednoosobowe spółki Skarbu Państwa,
3)
spółki z wyłącznym udziałem Skarbu Państwa i pracowników (rolników, rybaków), którym udostępniono akcje (udziały) na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
4)
spółki, których akcje zostały wniesione do narodowych funduszy inwestycyjnych, do czasu, kiedy akcjonariuszami tych spółek pozostają wyłącznie narodowe fundusze inwestycyjne, Skarb Państwa oraz pracownicy (rolnicy, rybacy),
5)
spółki z udziałem Skarbu Państwa oraz innych jednostek organizacyjnych i osób fizycznych, wobec których dokonano zamiany wierzytelności na akcje (udziały):
a)
na mocy postanowień ugód bankowych, zawartych na skutek przeprowadzenia bankowego postępowania ugodowego w trybie przepisów rozdziału 2 ustawy z dnia 3 lutego 1993 r. o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 18, poz. 82 oraz z 1996 r. Nr 52, poz. 235, Nr 106, poz. 496 i Nr 118, poz. 561),
b)
w trybie przepisów rozdziału 4 ustawy wymienionej pod lit. a),
6)
spółki, których akcje zostały wniesione do Spółek Cukrowych, do czasu, gdy akcjonariuszami tych spółek pozostają Skarb Państwa, Spółki Cukrowe oraz pracownicy i plantatorzy oraz gdy Skarb Państwa pozostaje wyłącznym akcjonariuszem Spółek Cukrowych.
§  2.
1.
Pomoc ze środków budżetowych jest przeznaczona na wspomaganie ważnych z punktu widzenia interesów państwa i polityki gospodarczej procesów restrukturyzacji lub likwidacji przedsiębiorstw w przypadkach, gdy pozyskanie środków na realizację tych celów nie jest możliwe z innych źródeł, a w szczególności na:
1) 2
zasilanie przedsiębiorstw i spółek prowadzących procesy restrukturyzacji lub likwidacji w celu przyspieszenia tych procesów oraz zasilanie w środki przeznaczone na osłony w tym odprawy, szczególnie w regionach zagrożonych bezrobociem,
2) 3
wspieranie zakupu przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. wierzytelności banków w przypadkach, w których bank nie prowadzi postępowania ugodowego wynikającego z ustawy z dnia 3 lutego 1993 r. o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 18, poz. 82), i zakupu wierzytelności dostawców dłużnika do poziomu, gdy:
-
suma będących w posiadaniu Agencji wierzytelności wobec dłużnika stanowi 10% ogólnej kwoty zobowiązań dłużnika, przy czym jest nie mniejsza niż sto tysięcy złotych, lub
-
suma tych wierzytelności stanowi 20% ogólnej kwoty zobowiązań dłużnika,
3) 4
pomoc na wsparcie zakupu wierzytelności może być udzielona tylko w przypadku, gdy cena zakupu nie przekracza 25% wartości nominalnej wierzytelności.
2.
Pomoc ze środków budżetowych, o której mowa w § 1, nie może być przeznaczona na zaspokojenie wierzytelności wynikających z postępowania ugodowego prowadzonego przez banki na podstawie ustawy wymienionej w ust. 1 pkt 2.
§  3. 5
 
1.
Pomoc jest udzielana przedsiębiorstwom lub spółkom w formie dotacji lub pożyczek, przy czym z pomocy można skorzystać tylko raz. Dotacja może być udzielona wyłącznie na cele osłonowe.
2.
Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. udzielana jest pomoc, w formie dotacji, na cele zawarte w § 2 ust. 1 pkt 2.
3. 6
Spółki, o których mowa w § 1 pkt 5, mogą otrzymać pomoc wyłącznie na cele osłonowe.
§  4. 7
1.
Przedsiębiorstwa lub spółki składają wnioski o udzielenie pomocy ze środków budżetowych do organu założycielskiego przedsiębiorstwa lub organu reprezentującego Skarb Państwa w spółce. Wzór wniosku stanowi załącznik do rozporządzenia.
2.
Wnioski w sprawie wykupu wierzytelności określonych w § 2 ust. 1 pkt 2 przedsiębiorstwa i spółki składają do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. po uzyskaniu opinii organu założycielskiego lub organu reprezentującego Skarb Państwa.
3. 8
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. składa wniosek o przyznanie pomocy na cel określony w § 2 ust. 1 pkt 2 do Ministerstwa Skarbu Państwa po podjęciu wstępnych negocjacji z wierzycielami.
§  5.
1.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
opinię izby skarbowej, właściwej ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa lub spółki,
2)
opinię banku finansującego dane przedsiębiorstwo lub spółkę,
3)
kopię wniosku (wystąpienia) do właściwego ministra, dotyczącego propozycji przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa,
4) 9
w przypadku spółki - informację Ministerstwa Skarbu Państwa o przewidywanym terminie udostępnienia akcji Skarbu Państwa; w przypadku przedsiębiorstwa opinię Ministerstwa Skarbu Państwa o przekształceniu w spółkę,
5)
program restrukturyzacji przedsiębiorstwa lub spółki,
6)
propozycje zbycia lub zagospodarowania majątku zbędnego,
7)
stanowisko głównych wierzycieli w sprawie restrukturyzacji zadłużenia,
8)
uzgodnione ze związkami zawodowymi propozycje restrukturyzacji, zatrudnienia i zamrożenia płac,
9)
informację dotyczącą stanu prawnego własności gruntów i budynków,
10) 10
informacje dotyczące podejmowania działań i ich efektach na rzecz pozyskania środków finansowych z innych źródeł niż przewidziane w rozporządzeniu, w tym także z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych działającego na podstawie ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 1994 r. Nr 1, poz. 1 i z 1995 r. Nr 87, poz. 435) w przypadku wniosku o zasilenie w środki na osłony.
2. 11
Wniosek sporządzony przez przedsiębiorstwo lub spółkę będące w likwidacji nie zawiera informacji i opinii określonych w ust. 1 pkt 3-5. Do wniosku należy dołączyć plan likwidacji przedsiębiorstwa lub spółki.
3. 12
Organ założycielski przedsiębiorstwa lub organ reprezentujący Skarb Państwa w spółce oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. mogą uzależnić ocenę wniosku od złożenia dodatkowych dokumentów będących uzupełnieniem wymaganych rozporządzeniem załączników.
4. 13
Wnioski spółek, o których mowa w § 1 pkt 5 lit. a), nie zawierają informacji wymienionych w ust. 1 pkt 3-5 i 7.
5. 14
Do wniosków spółek, o których mowa w § 1 pkt 5 lit. a), należy dołączyć:
1)
informację o wysokości udziału Skarbu Państwa w spółce wraz z listą akcjonariuszy (udziałowców) oraz wysokością ich udziału w spółce, według stanu na ostatni dzień miesiąca kalendarzowego poprzedzającego dzień złożenia wniosku,
2)
kopię ugody bankowej wraz z kompletem załączników, a w szczególności z objętym postanowieniami ugody bankowej programem restrukturyzacji,
3)
opinię banku prowadzącego bankowe postępowanie ugodowe,
4)
opinie rady nadzorczej i rady wierzycieli o stanie realizacji programu restrukturyzacji, którego realizacja przewidziana była postanowieniami ugody bankowej.
6. 15
Wnioski spółek, o których mowa w § 1 pkt 5 lit. b), nie zawierają informacji wymienionych w ust. 1 pkt 3, 4 i 7.
7. 16
Wnioski spółek, o których mowa w § 1 pkt 6, nie zawierają informacji wymienionych w ust. 1 pkt 3 i 4.
8. 17
Do wniosków spółek, o których mowa w § 1 pkt 6, należy dołączyć informację Ministerstwa Skarbu Państwa oraz odpowiedniej Spółki Cukrowej o przewidywanym terminie udostępnienia akcji tych spółek.
§  6.
1.
Powołuje się stały Zespół do spraw opiniowania wniosków w sprawie udzielania pomocy ze środków budżetowych, zwany dalej "Zespołem".
2.
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przedstawiciel Ministra Finansów, jako przewodniczący Zespołu,
2) 18
wyznaczeni imiennie przedstawiciele Ministrów: Gospodarki, Skarbu Państwa, Pracy i Polityki Socjalnej, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu SA.
3.
W posiedzeniach zespołu uczestniczą - z uprawnieniami stałych członków Zespołu - przedstawiciele pozostałych organów założycielskich lub organów reprezentujących Skarb Państwa w spółkach, w zależności od podmiotu wnoszącego o udzielenie pomocy ze środków budżetowych.
4.
Minister Finansów określi regulamin pracy Zespołu.
5.
Stałą obsługę techniczną prac Zespołu (sekretariat) zapewnia Minister Finansów.
§  7.
1.
Organ założycielski przedsiębiorstwa i organ reprezentujący Skarb Państwa w spółce dokonują, przy udziale Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., oceny materiału i przekazują wniosek do Zespołu w celu uzyskania jego opinii o propozycji wnioskodawcy. Do wniosku przedsiębiorstwa lub spółki należy dołączyć ocenę i opinię na temat kwalifikacji kadry kierowniczej, dokonaną przez organ założycielski lub organ reprezentujący Skarb Państwa w spółce.
2.
Opinia Zespołu wobec propozycji wnioskodawcy powinna również dotyczyć:
1)
wielkości proponowanej kwoty pomocy ze środków budżetowych,
2)
rodzaju pomocy budżetowej (dotacja podmiotowa lub pożyczka); w przypadku pożyczki należy określić propozycje warunków jej udzielenia i spłaty oraz formy zabezpieczenia.
§  8.
1.
Wniosek o udzielenie pomocy ze środków budżetowych przedstawia Radzie Ministrów organ założycielski przedsiębiorstwa lub organ reprezentujący Skarb Państwa w spółce za pośrednictwem Zespołu, o którym mowa w § 6.
2.
Zespół przekazuje wniosek wraz ze swoją opinią Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów. Do opinii Zespołu dołącza się protokół uzgodnień z posiedzenia Zespołu.
3.
Rada Ministrów podejmuje rozstrzygnięcie w sprawie udzielenia pomocy, z uwzględnieniem stanowiska Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.
4. 19
Rada Ministrów, w drodze uchwały, określa kwotę, formę i warunki przyznania pomocy:
1)
pomoc może być przyznana przedsiębiorstwu lub spółce na cele, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, lub Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. na nabywanie jednej lub większej liczby wierzytelności, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2,
2)
przedsiębiorstwo lub spółka może otrzymać pomoc w formie dotacji budżetowej lub za pośrednictwem Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w formie pożyczki, której warunki wykorzystania i spłaty określa umowa zawarta między przedsiębiorstwem lub spółką a Agencją Rozwoju Przemysłu S.A.
5. 20
Rada Ministrów upoważnia Ministra Finansów do podejmowania rozstrzygnięć w sprawie udzielenia pomocy i wykonania czynności zawartych w ust. 4 w stosunku do udzielanej pomocy, w wysokości nie przekraczającej kwoty 2 mln zł w formie pożyczki i 0,5 mln zł w formie dotacji.
6. 21
Minister Finansów podejmuje decyzje w sprawie udzielenia pomocy z uwzględnieniem opinii Zespołu, o którym mowa w § 6.
§  9.
1.
Nadzór i kontrolę nad prawidłowym przebiegiem procesów restrukturyzacji oraz likwidacji przedsiębiorstwa lub spółki, przy użyciu środków budżetowych przyznanych w trybie rozporządzenia, sprawują organy założycielskie przedsiębiorstw, organy reprezentujące Skarb Państwa w spółkach lub Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Organy założycielskie przedsiębiorstw, organy reprezentujące Skarb Państwa w spółkach i Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. spowodują taki przepływ środków pochodzących z dotacji podmiotowej lub pożyczki, aby były one przeznaczone wyłącznie na realizację celów, na jakie została przyznana pomoc; nie mogą one być przeznaczone na zaspokojenie wierzycieli, z wyjątkiem osłon, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1.
2.
Zwracane przez podmioty środki z tytułu udzielonej pożyczki przekazywane są na specjalny rachunek Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. i zwiększają jej środki na wspomaganie procesów restrukturyzacji lub likwidacji prowadzonych przez nią w następnych latach.
§  10. 22
Minister Finansów sprawuje nadzór i kontrolę wykorzystania środków budżetowych przyznanych w trybie niniejszego rozporządzenia. Organy założycielskie przedsiębiorstw, organy reprezentujące Skarb Państwa w spółkach oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. składają Ministrowi Finansów, do dnia 10 każdego miesiąca, informacje o realizacji uchwał Rady Ministrów o przyznanej pomocy ze środków budżetowych.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  23

WZÓR WNIOSKU

Wniosek *)

I. Treść wniosku:

1. Kwota i rodzaj wnioskowanej pomocy ..................

.....................................................

2. Cel, przedmiot i zakres oraz warunki finansowania

restrukturyzacji/likwidacji ze środków budżetowych

.....................................................

.....................................................

3. Uzasadnienie przyznania środków budżetowych na

restrukturyzację/likwidację na proponowanych wyżej

warunkach ...........................................

.....................................................

Aprobował: Akceptował:

....................... ........................

(podpis kierującego

komórką organizacyjną)"

II. Informacje o przedsiębiorstwie (spółce)

1. Nazwa przedsiębiorstwa (spółki) .........................

2. Regon ...................................................

3. Adres przedsiębiorstwa (spółki), województwo, gmina

.........................................................

4. Rejonowy Urząd Pracy w ..................................

5. Branża ..................................................

6. Organ założycielski .....................................

7. Stan prawny gruntów, nieruchomości i środków trwałych

.........................................................

.........................................................

8. Obciążenia na gruntach, obiektach, urządzeniach

.........................................................

1994 r. Wykonanie Przewi- 1996 1997

fakty- od początku dziane plan**) plan**)

czne 1995 r. do wyko-

wykona- ostatniego nanie

nie**) dnia mie- 1995 r.**)

siąca po-

przedzające-

go złożenie

wniosku**)

9. Główne produkty ....... .......... ....... ...... ......

10. Kapitały

(fundusze własne)

mln zł ...... .......... ........ ...... ......

11. Zatrudnienie

(osób) ...... .......... ........ ...... ......

1) stan na koniec

okresów ...... .......... ........ ...... ......

- w tym na

stanowiskach

robotniczych ...... .......... ........ ...... ......

2) zmniejszenie (-)

/zwiększenie

(+) stanu

zatrudnienia ...... .......... ........ ...... ......

- w tym zwolnienia w trybie

ustawy z dnia 28 grudnia

1989 r. o szczególnych za-

sadach rozwiązywania z

pracownikami stosunków

pracy z przyczyn dotyczą-

cych zakładu pracy (Dz.

U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19

z późn. zm. (tzw. "zwolnie-

nia grupowe") ...... .......... ........ ...... ......

3) przeciętne w okresie,

w przeliczeniu na pełne

etaty ...... .......... ........ ...... ......

12. Odprawy pieniężne,

o których mowa

w ustawie z dnia

28 grudnia

1989 r. ...... ....... ........ ....... ......

13. Wartość sprzedaży

w mln zł ...... .......... ........ ...... ......

______

*) Przedsiębiorstwa lub spółki wnioskujące o osłonę likwidacji

nie wypełniają informacji dotyczących planów na lata 1996

i 1997.

**) Wnioski składane w 1996 r. i później powinny zawierać

informacje dotyczące odpowiednich okresów czasu.

14. Stopień dekapitalizacji majątku

produkcyjnego (%)

budynki i budowle ...... ......... ....... ... ...

15. Dotacje

- otrzymane (wymienić

rodzaj i kwotę) ...... ......... ....... ... ...

- proponowane (wymienić

rodzaj i kwotę) ...... ......... ....... ... ...

- dotacje z budżetu państwa

na tworzenie nowych miejsc

pracy ...... ......... ....... ... ...

- pożyczki z Funduszu Pracy

na utworzenie nowych

miejsc pracy ...... ......... ....... ... ...

- refundacja z Funduszu Pracy

wynagrodzeń osób zatrudnio-

nych w ramach prac inter-

wencyjnych ...... ......... ....... ... ...

III. Analiza tendencji w otoczeniu przedsiębiorstwa *)

Zewnętrzne szanse Zewnętrzne zagrożenia

1...................... 1............................

2...................... ...........................

3...................... ..........................

4...................... ..........................

5....................... ..........................

6....................... ..........................

7....................... ..........................

8....................... ..........................

9........................ .........................

10...................... ..........................

IV. Analiza wewnętrzna przedsiębiorstwa *)

Wewnętrzne mocne strony Wewnętrzne słabe strony

1...................... 1...........................

2...................... 2...........................

3...................... 3...........................

4...................... 4...........................

5...................... 5...........................

6...................... 6...........................

7...................... 7...........................

8...................... 8...........................

9...................... 9...........................

10..................... 10..........................

.....................

______

*) W perspektywie najbliższych 1-3 lat.

V. Sytuacja ekonomiczno-finansowa wnioskodawcy

1. Podstawowe wyniki finansowe za okres 1992-1995 r.

(opracowane na podstawie formularza F-01 i F-02 oraz

prognozy)

Aktywa (w mln zł)

1994 r. Wykonanie Przewi- 1996 1997

fakty- od początku dziane plan**) plan**)

czne 1995 r. do wyko-

wykona- ostatniego nanie

nie**) dnia mie- 1995 r.**)

siąca po-

przedzające-

go złożenie

wniosku**)

1) Majątek trwały ...... ......... ....... ... .......

a) rzeczowe składniki ma-

jątku trwałego...... ......... ....... ... ......

- grunty i tereny...... ......... ....... ... ...

- budynki i budowle...... ......... ....... ... ..

- maszyny i urządzenia..... ...... ...... ... ...

- środki transportowe..... ....... ...... ... ...

- inne środki trwałe..... ....... ....... ... ...

- wyposażenie...... ......... ....... ... .......

- inwestycje rozpoczęte...... ..... ..... ... ...

- należności z tytułu

zaliczek na inwestycje

...... ........ ........ ... ...

b) wartości niematerialne

i prawne ....... ........ ........ ...... .......

c) finansowe składniki

majątku trwałego ...... ........ ........ ... ...

2) Majątek obrotowy ...... ........ ........ ... ...

a) zapasy ...... ........ ........ ... ...

- materiały ...... ........ ........ ... ...

- produkcja nie

zakończona ...... ........ ........ ... ...

- produkty gotowe ...... ........ ........ ... ...

- towary ...... ........ ........ ... ...

- zaliczki na poczet do-

staw i zapasów ...... ........ ........ ... ...

b) należności i roszczenia ..... ...... ........ ... ...

- należności z tytułu

dostaw, robót i usług...... ...... ........ ... ...

- należności od budżetu..... ....... ........ ... ...

- należności wewnątrz-

zakładowe ...... ........ ........ ... ...

- pozostałe należności..... ....... ....... ... ...

- roszczenia sporne ...... ....... ...... ... ...

c) rozliczenia między-

okresowe (czynne) ...... ........ ........ ... ...

d) inne aktywa ...... ........ ........ ... ...

3) Środki pieniężne ...... ........ ........ ... ...

a) środki pieniężne w

kasie ...... ........ ........ ... ...

b) środki pieniężne w

banku ...... ........ ........ ... ...

c) inne środki pieniężne ...... ....... ....... ... ...

d) krótkoterminowe

papiery wartościowe ...... ........ ........ ... ...

__________________________ ___ ___

Razem aktywa: ...... ........ ........ ... ...

Pasywa

1) Kapitały stałe strukturalne..... ..... ..... ... ...

a) kapitały (fundusze)

własne ...... ........ ........ ... ....

- kapitały podstawowe ...... ..... ...... ... ...

- kapitały ze sprzedaży akcji własnych powy-

żej ich wartości no-

minalnej ...... ........ ........ ... ...

- fundusze (założyciel-

ski, przedsiębiorstwa,

zasadnicze, pozostałe).... ..... ...... ... ...

- zmiany funduszy na

skutek przeszacowania

aktywów ...... ........ ........ ... ...

- nie rozliczony wynik

finansowy z ubiegłych

lat ...... ........ ........ ... ...

- wynik netto roku

obrachunkowego ...... ........ ....... ... ...

- wieloletnie rezerwy

celowe ...... ........ ........ ... ...

- rezerwy i inne pasywa ..... ..... ..... ... ...

- aktywa zmniejszające

kapitały własne (-)...... ...... ...... ... ...

b) długoterminowe kredyty

bankowe i pożyczki ...... ........ ........ ... ...

______

*) Przedsiębiorstwa lub spółki wnioskujące o osłonę likwidacji

nie wypełniają informacji dotyczących planów na lata 1996

i 1997.

**) Wnioski składane w 1996 r. i później powinny zawierać

informacje dotyczące odpowiednich okresów czasu.

2) Zobowiązania bieżące ...... ....... ........ ... ...

a) zobowiązania ...... ........ ........ ... ...

- zobowiązania z tytułu

dostaw, robót i usług ..... ..... ..... ... ...

- zobowiązania wekslo-

we ...... ........ ........ ... ...

- zobowiązania wobec

budżetu ...... ........ ........ ... ...

- zobowiązania z tytułu

wynagrodzeń ...... ........ ........ ... ...

- zobowiązania wewnątrz-

zakładowe ...... ........ ........ ... ...

- pozostałe zobowiąza-

nia ...... ........ ........ ... ...

b) fundusze specjalne

(socjalne, mieszkanio-

we, inne) ...... ........ ........ ... ...

c) rozliczenia między-

okresowe (bierne) ...... ....... ........ ... ...

3) Zadłużenie krótkotermi-

nowe ...... ........ ........ ... ...

a) kredyty bankowe i

pożyczki krótkoter-

minowe ...... ........ ........ ... ...

b) kredyty bankowe i

pożyczki przetermi-

nowane ...... ........ ........ ... ...

__________________________ ___ ___

Razem pasywa: ...... ........ ........ ... ...

DANE UZUPEłNIAJĄCE

DO BILANSU:

Wartość umorzenia rzeczo-

wych i zrównanych z nimi

składników majątku

trwałego ...... ........ ........ ... ...

______

Rachunek wyników

1994 r. Wykonanie Przewi- 1996 1997

fakty- od początku dziane plan**) plan**)

czne 1995 r. do wyko-

wykona- ostatniego nanie

nie**) nia mie- 1995 r.**)

siąca po-

rzedzające-

go złożenie

wniosku**)

Koszty i straty:

A. Koszt uzyskania przychodów...... ...... ........ ... ...

1) Koszt wytworzenia

sprzedanych produktów

według rodzaju ...... ........ ........ ... ...

a) amortyzacja ...... ........ ........ ... ...

b) zużycie materiałów

i energii ...... ........ ........ ... ...

c) usługi obce ...... ........ ........ ... ...

d) wynagrodzenia ...... ........ ........ ... ...

e) narzuty na wynagro-

dzenia ...... ........ ........ ... ...

f) pozostałe ...... ........ ........ ... ...

2) Zmiana stanu produktów

(+/-) ...... ........ ........ ... ...

3) Wartość sprzedanych

towarów w cenie zakupu ...... ....... ....... ... ...

4) Koszty operacji

finansowych ...... ........ ........ ... ...

a) odsetki od kredytów ..... ....... ........ ... ...

b) pozostałe ...... ........ ........ ... ...

5) Podatek obrotowy i

inne obciążenia ...... ........ ........ ... ...

a) podatek obrotowy ...... ........ ........ ... ...

b) inne obciążenia

przychodów ...... ........ ........ ... ...

B. Zysk na działalności

gospodarczej ...... ........ ........ ... ...

C. Straty nadzwyczajne ...... ........ ........ ... ...

1) Straty losowe ...... ........ ........ ... ...

2) Pozostałe straty ...... ........ ........ ... ...

D. Zysk brutto ...... ........ ........ ... ...

E. Obowiązkowe zmniejszenia

zysku ...... ........ ........ ... ...

1) Podatek dochodowy ...... ........ ........ ... ...

2) Inne obowiązkowe odpisy

z zysku ...... ........ ........ ... ...

F. Zysk netto ...... ........ ........ ... ...

Ogółem (A+C+E+F) ...... ........ ........ ... ...

______

*) Przedsiębiorstwa lub spółki wnioskujące o osłonę likwidacji

nie wypełniają informacji dotyczących planów na lata 1996

i 1997.

**) Wnioski składane w 1996 r. i później powinny zawierać

informacje dotyczące odpowiednich okresów czasu.

Przychody i zyski:

A. Przychody ze sprzedaży ...... ........ ........ ... ...

1) Przychody ze sprzedaży

produktów według

rodzaju ...... ........ ........ ... ...

2) Przychody ze sprzedaży

towarów ...... ........ ........ ... ...

3) Przychody z operacji

finansowych ...... ........ ........ ... ...

a) z tytułu udziału w

innych jednostkach ..... ........ ........ ... ...

b) odsetki od kredytów

i pożyczek ...... ........ ........ ... ...

4) Wynik na pozostałej

sprzedaży ...... ........ ........ ... ...

a) zysk (+) ...... ........ ........ ... ...

b) straty (-) ...... ........ ........ ... ...

5) Dotacje przedmiotowe

i inne zwiększenia

sprzedaży ...... ........ ........ ... ...

B. Strata na działalności gospo-

darczej ...... ........ ........ ... ...

C. Zyski nadzwyczajne ...... ........ ........ ... ...

1) Zyski losowe ...... ........ ........ ... ...

2) Pozostałe zyski ...... ........ ........ ... ...

D. Strata brutto ...... ........ ........ ... ...

E. Obowiązkowe zwiększenia

straty ...... ........ ........ ... ...

F. Strata netto ...... ........ ........ ... ...

Ogółem (A+C+E+F) ...... ........ ........ ... ...

______

Wskaźniki 1994 r Wykonanie Przewi 1996...1997

finansowe fakty- od początku dziane plan**)plan**)

czne 1995 r. do wyko-

wykona- ostatniego nanie

nie**) dnia mie- 1995 r.**)

siąca po-

przedzające-

go złożenie

wniosku**)

1) Wskaźniki płynności

finansowej:

a) wskaźnik pokrycia bieżą-

cych zobowiązań...... ......... .......... ... ...

środki obrotowe ogółem ..... ...... ...... ... ...

_____________ ______ _________ _______ ___ ___

zobowiązania bieżące ..... ....... ....... ... ...

b) szybkość spłaty zobowiązań

bieżących ...... ......... ....... ... ...

środki obrotowe ogółem -

zapasy ...... ......... ....... ... ...

_________________ ______ _________ _______ ___ __

zobowiązania bieżące ..... ........ ...... ... ...

c) cykl inkasa należności w

dniach ...... ......... ....... ... ...

przeciętny stan należności

x liczba dni w okresie...... ....... ..... ... ...

________________ ______ _________ _______ ___ ___

sprzedaż netto ...... ......... ....... ... ...

d) zapasy w dniach ...... ......... ....... ... ...

przeciętny stan zapasów

x liczba dni w okresie ..... ....... ..... ... ...

_______________ ______ _________ _______ ___ ___

sprzedaż netto ...... ......... ....... ... ...

2) Wskaźniki wypłacalności

(zdolności do obsługi długów):

a) pokrycie odsetek zyskiem .... ...... ...... ... ...

zysk brutto + odsetki ...... ...... ....... ... ...

________________ ______ _________ _______ ___ ___

odsetki ...... ......... ....... ... ...

b) obciążenie majątku zobo-

wiązaniami ...... ......... ....... ... ...

zobowiązania ogółem ...... ........ ....... ... ...

_______________ ______ _________ _______ ___ ___

majątek ogółem ...... ......... ....... ... ...

______

*) Przedsiębiorstwa lub spółki wnioskujące o osłonę likwidacji

nie wypełniają informacji dotyczących planów na lata 1996 i

1997.

**) Wnioski składane w 1996 r. i później powinny zawierać

informacje dotyczące odpowiednich okresów czasu.

c) pokrycie majątku kapitała-

mi własnymi ...... .......... ....... ... ...

kapitały własne

+ rezerwy ...... .......... ....... ... ...

______________ ______ __________ _______ ___ ___

majątek ogółem ...... .......... ....... ... ...

d) relacja zobowiązań do

kapitałów ...... .......... ....... ... ...

zobowiązania ...... .......... ....... ... ...

_____________ ______ __________ _______ ___ ___

kapitały własne

+rezerwy ...... .......... ....... ... ...

3) Wskaźniki zyskowności:

a) zyskowność sprzedaży ..... ........ ...... ... ...

zysk netto ...... .......... ....... ... ...

________________ ______ _________ _______ ___ ___

sprzedaż netto ...... .......... ....... ... ...

b) zyskowność ogółu

majątku ...... .......... ....... ... ...

zysk netto ...... .......... ....... ... ...

_________________ ______ __________ _______ ___ ___

majątek (aktywa) ...... .......... ....... ... ...

c) zyskowność kapitałów

własnych ...... .......... ....... ... ...

zysk netto ...... .......... ....... ... ...

_________________ ______ __________ _______ ___ ___

kapitały własne ...... .......... ....... ... ...

2. Trudności i ograniczenia w rozwoju produkcji

(Bariery techniczne, finansowe, materiałowe itp. wskazujące

na celowość projektowanego przedsięwzięci)

...........................................................

...........................................................

______

VI. Zestawienie 1994 r. Wykonanie Przewi- 1996 1997

przepływów fakty- od początku dziane plan**) plan**)

pieniężnych czne 1995 r.do wyko-

wykona- ostatniego nanie

nie**) dnia mie- 1995 r.**)

siąca po-

przedzającego złożenie

wniosku**)

1. Przychody pieniężne ...... ......... ....... ... ...

1) Finansowanie wewnę-

trzne ...... ......... ....... ... ...

- zysk do dyspozycji ...... ......... ....... ... ...

- amortyzacja ...... ......... ....... ... ...

2) Finansowanie zewnę-

trzne ...... ......... ....... ... ...

a) przyrost pasywów

i/lub kapitału ...... ......... ....... ... ...

- nowe kredyty ...... ......... ....... ... ...

- przyrost

zobowiązań ...... ......... ...... ... ...

- nowy kapitał i

dotacje ....... ......... ...... ... ...

b) zmniejszenie

aktywów ....... ......... ...... ... ...

- sprzedaż środków

trwałych ....... ......... ...... ... ...

- spadek poziomu za-

pasów i

należności ....... ......... ...... ... ...

2. Wydatki

a) przyrost aktywów ....... ......... ...... ... ...

- przyrost środków trwa-

łych ....... ......... ...... ... ...

- przyrost zapasów i na-

leżności ....... ......... ...... ... ...

b) zmniejszenie pasywów ....... ......... ...... ... ...

- spłaty rat kapitałowych

i odsetek ....... ......... ...... ... ...

- spadek zobowiązań ....... ......... ...... ... ...

c) dywidendy ....... ......... ...... ... ...

Różnica (1-2) ....... ......... ...... ... ...

______

*) Przedsiębiorstwa lub spółki wnioskujące o osłonę likwidacji

nie wypełniają informacji dotyczących planów na lata 1996

i 1997.

**) Wnioski składane w 1996 r. i później powinny zawierać

informacje dotyczące odpowiednich okresów czasu.

VII. Charakterystyka atrakcyjności branży/siły konkurencyjnej

produktów przedsiębiorstwa na rynku

.........................................................

.........................................................

.........................................................

______

VIII. Program działania przedsiębiorstwa

1. Działania krótkoterminowe:

.........................................................

.........................................................

.........................................................

.........................................................

.........................................................

.................................

2. Działania średnioterminowe:

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

3. Działania długoterminowe:

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

...........................................................

.......................................

IX. Opis wydarzeń, które będą miały wpływ na sytuację

przedsiębiorstwa

1. W aspekcie krótkofalowym:

a) ..................................................

b) ..................................................

c) ..................................................

2. W aspekcie średniofalowym:

a) ..................................................

b) ..................................................

c) ..................................................

3. W aspekcie długofalowym

a) ..................................................

b) ..................................................

c) ..................................................

X. Uzasadnienie wniosku i ocena ryzyka

1. Główne czynniki przemawiające za przyjęciem wniosku:

a) .................................................

b) .................................................

c) .................................................

d) .................................................

e) .................................................

2. Jakie jest prawdopodobieństwo zrealizowania zakładowego

programu działania przedsiębiorstwa? Proszę określić w

skali od 0 do 100%.......................

XI. Projekt decyzji

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

.................... ....................................

(miejscowość, data) (podpis osoby przygotowującej

wniosek)

1 § 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 października 1995 r. (Dz.U.95.128.621) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 marca 1997 r. (Dz.U.97.30.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 1997 r.

2 § 2 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 października 1995 r. (Dz.U.95.128.621) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1995 r.
3 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 października 1995 r. (Dz.U.95.128.621) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1995 r.
4 § 2 ust. 1 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 17 października 1995 r. (Dz.U.95.128.621) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1995 r.
5 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 października 1995 r. (Dz.U.95.128.621) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1995 r.
6 § 3 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 25 marca 1997 r. (Dz.U.97.30.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 1997 r.
7 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 października 1995 r. (Dz.U.95.128.621) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1995 r.
8 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 25 marca 1997 r. (Dz.U.97.30.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 1997 r.
9 § 5 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 25 marca 1997 r. (Dz.U.97.30.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 1997 r.
10 § 5 ust. 1 pkt 10 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 października 1995 r. (Dz.U.95.128.621) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1995 r.
11 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 października 1995 r. (Dz.U.95.128.621) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1995 r.
12 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 5 lit. c) rozporządzenia z dnia 17 października 1995 r. (Dz.U.95.128.621) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1995 r.
13 § 5 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 25 marca 1997 r. (Dz.U.97.30.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 1997 r.
14 § 5 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 25 marca 1997 r. (Dz.U.97.30.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 1997 r.
15 § 5 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 25 marca 1997 r. (Dz.U.97.30.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 1997 r.
16 § 5 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 25 marca 1997 r. (Dz.U.97.30.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 1997 r.
17 § 5 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 25 marca 1997 r. (Dz.U.97.30.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 1997 r.
18 § 6 ust. 2 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 17 października 1995 r. (Dz.U.95.128.621) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 25 marca 1997 r. (Dz.U.97.30.167) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 kwietnia 1997 r.

19 § 8 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 października 1995 r. (Dz.U.95.128.621) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1995 r.
20 § 8 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 października 1995 r. (Dz.U.95.128.621) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1995 r.
21 § 8 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 października 1995 r. (Dz.U.95.128.621) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1995 r.
22 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 17 października 1995 r. (Dz.U.95.128.621) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1995 r.
23 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 17 października 1995 r. (Dz.U.95.128.621) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1995 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024