Zasady i tryb uzyskiwania przez żołnierzy w czynnej służbie wojskowej zezwoleń na wyjazd i pobyt za granicą oraz właściwość organów wojskowych w tych sprawach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 19 listopada 1992 r.
w sprawie zasad i trybu uzyskiwania przez żołnierzy w czynnej służbie wojskowej zezwoleń na wyjazd i pobyt za granicą oraz właściwości organów wojskowych w tych sprawach. *

Na podstawie art. 51 ust. 3 i art. 107 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 10, poz. 55, Nr 106, poz. 678, Nr 107, poz. 688, Nr 117, poz. 753, Nr 121, poz. 770 i Nr 141, poz. 944, z 1998 r. Nr 162, poz. 1117, z 1999 r. Nr 1, poz. 7, z 2001 r. Nr 85, poz. 925 i Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 141, poz. 1184, Nr 200, poz. 1687 i Nr 240, poz. 2052 oraz z 2003 r. Nr 45, poz. 391) oraz art. 66 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 205, Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 732, Nr 113, poz. 984 i 985, Nr 156, poz. 1301, Nr 166, poz. 1363, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679 i 1687 oraz z 2003 r. Nr 45, poz. 391) zarządza się, co następuje: 1
§  1.
1. 2
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej, w tym również żołnierze zwolnieni z zasadniczej służby wojskowej przedterminowo z pozostawieniem w dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej, zwani dalej "żołnierzami", mogą wyjeżdżać i przebywać za granicą na podstawie zezwolenia wydanego przez właściwy organ wojskowy w trybie określonym w rozporządzeniu.
2.
Żołnierze przeniesieni w stan nieczynny przez okres przebywania w tym stanie mogą wyjeżdżać i przebywać za granicą bez uzyskiwania zezwolenia.
§  2. 3
Zasady wyjazdów służbowych żołnierzy oraz ich pobytu za granicą określają odrębne przepisy.
§  3.
O zezwolenie na wyjazd i pobyt za granicą, zwane dalej "zezwoleniem", może ubiegać się żołnierz, któremu wydano paszport i będzie on ważny w okresie zamierzonego pobytu za granicą.
§  4.
1.
Właściwy organ wojskowy może wydać zezwolenie na pisemny wniosek żołnierza. Wniosek o wydanie zezwolenia żołnierz wnosi drogą służbową.
2.
Zezwolenie może być wydane również na pisemny wniosek podmiotu organizującego wyjazd i pobyt za granicą:
1)
stowarzyszenia kultury fizycznej lub związku, w którym jest ono zrzeszone, albo innej jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność sportową - jeżeli wyjazd i pobyt za granicą ma nastąpić w celach sportowych,
2) 4
organu państwowego, organu samorządu terytorialnego, instytucji państwowej lub samorządowej, stowarzyszenia albo organizacji społecznej - jeżeli wyjazd i pobyt za granicą ma nastąpić w ich sprawach służbowych,
3)
podmiotu zatrudniającego żołnierza - jeżeli wyjazd i pobyt za granicą ma nastąpić w sprawach związanych z zatrudnieniem lub inną pracą zarobkową wykonywaną przez żołnierza na rzecz tego podmiotu za zezwoleniem uzyskanym na podstawie odrębnych przepisów.
3.
Wnioski, o których mowa w ust. 2, wnosi się bezpośrednio do organu wojskowego właściwego do wydania zezwolenia.
4.
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać w szczególności:
1)
nazwę jednostki (instytucji) wojskowej, w której żołnierz pełni czynną służbę wojskową,
2)
oświadczenie o posiadaniu przez żołnierza paszportu i jego ważności,
3)
określenie celu wyjazdu,
4)
wskazanie zamierzonego miejsca i czasu pobytu za granicą oraz określenie trasy przejazdu.
§  5.
1.
Przełożeni żołnierza opiniują jego wniosek w sprawie wydania zezwolenia, uwzględniając zakres wiadomości stanowiących tajemnicę państwową lub służbową, z którymi żołnierz jest zapoznany.
2.
W sprawach, o których mowa w § 4 ust. 2, organ wojskowy właściwy do wydania zezwolenia zwraca się o wydanie opinii do dowódcy (szefa) jednostki (instytucji) wojskowej, w której żołnierz pełni czynną służbę wojskową.
3.
Organ wojskowy właściwy do wydania zezwolenia może zwrócić się o wydanie opinii do właściwego organu ochrony tajemnicy w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, określonego w odrębnych przepisach.
4.
Jeżeli wniosek o wydanie zezwolenia w celach innych niż osobiste wniósł żołnierz, organ wojskowy właściwy do wydania zezwolenia może zwrócić się o wydanie opinii również do odpowiedniego podmiotu określonego w § 4 ust. 2.
§  6. 5
(uchylony).
§  7.
Organami wojskowymi właściwymi do wydania zezwolenia w I instancji są:
1)
Minister Obrony Narodowej - w stosunku do żołnierzy bezpośrednio mu podległych,
2)
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - w stosunku do żołnierzy bezpośrednio mu podległych,
3) 6
dyrektor (szef) komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej, Prezes Izby Wojskowej Sądu Najwyższego lub Naczelny Prokurator Wojskowy - w stosunku do żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową odpowiednio w komórce organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej, Izbie Wojskowej Sądu Najwyższego lub Naczelnej Prokuraturze Wojskowej,
4) 7
dowódca okręgu wojskowego lub rodzaju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dowódca Garnizonu Warszawa) - w stosunku do żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową odpowiednio w dowództwie okręgu wojskowego lub dowództwie rodzaju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dowództwie Garnizonu Warszawa),
5)
dowódcy (szefowie, komendanci) jednostek (instytucji) wojskowych o uprawnieniach dyscyplinarnych co najmniej dowódcy pułku dyrektorzy przedsiębiorstw państwowych - w stosunku do pełniących czynną służbę wojskową w podległych (podporządkowanych) im jednostkach (instytucjach) wojskowych lub przedsiębiorstwach państwowych,
6)
określone w odrębnych przepisach organy wojskowe, którym z tytułu pełnienia czynnej służby wojskowej podlegają żołnierze wyznaczeni na stanowiska służbowe w jednostkach organizacyjnych poza resortem obrony narodowej.
§  7a. 8
Wzór decyzji o wydaniu lub odmowie wydania zezwolenia określa załącznik do rozporządzenia.
§  8.
Decyzję o wydaniu lub odmowie wydania zezwolenia właściwy organ wojskowy doręcza żołnierzowi oraz dowódcy jednostki (instytucji) wojskowej, w której żołnierz pełni czynną służbę wojskową.
§  9.
Decyzję o wydaniu lub odmowie wydania zezwolenia właściwy organ wojskowy doręcza żołnierzowi oraz dowódcy jednostki (instytucji) wojskowej, w której żołnierz pełni czynną służbę wojskową.
§  10.
1. 9
Odwołanie od decyzji o wydaniu lub odmowie wydania zezwolenia może wnieść żołnierz w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji za pośrednictwem organu wojskowego, który wydał decyzję w I instancji.
2.
Odwołanie, o którym mowa w ust. 1, rozpatruje wojskowy organ nadrzędny w stosunku do organu wojskowego, który wydał decyzję w I instancji, z zastrzeżeniem art. 127 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego.
3.
Wojskowym organem nadrzędnym w rozumieniu ust. 2 jest:
1)
Minister Obrony Narodowej - w stosunku do organów wojskowych określonych w § 7 pkt 2, 3 i 6,
2)
Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - w stosunku do organów wojskowych określonych w § 7 pkt 4 i 5.
§  11.
1.
O zezwoleniu wydanym żołnierzowi odbywającemu zasadniczą służbę wojskową, przeszkolenie wojskowe lub ćwiczenia wojskowe albo pełniącemu służbę w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego dowódca jednostki wojskowej, w której pełni on czynną służbę wojskową, dokonuje adnotacji na skierowaniu (przepustce) oraz potwierdza ją podpisem i pieczęcią urzędową.
2.
Wydanie zezwolenia żołnierzowi, o którym mowa w ust. 1, ogłasza się w rozkazie dziennym jednostki wojskowej, w której pełni on czynną służbę wojskową.
3. 10
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do żołnierza zwolnionego z zasadniczej służby wojskowej przedterminowo z pozostawieniem w dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej.
§  12. 11
Jeżeli wyjazd i pobyt za granicą ma nastąpić w celach innych niż osobiste, organ wojskowy, który wydał ostateczną decyzję o wydaniu zezwolenia, zawiadamia o tym Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Obrony Narodowej.
§  13.
Tracą moc:
1)
zarządzenie nr 56/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 lipca 1990 r. w sprawie wyjazdów za granicę żołnierzy w czynnej służbie wojskowej i pracowników zatrudnionych w resorcie obrony narodowej (Dz. Rozk. Ministerstwa Obrony Narodowej poz. 59),
2)
zarządzenie nr 01/Sztab Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dnia 2 stycznia 1990 r. w sprawie wykazu stanowisk służbowych związanych z dostępem do wiadomości o szczególnie ważnym znaczeniu dla obronności państwa i sił zbrojnych.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  12

WZÓR

DECYZJA Nr ..........

.................................

(nazwa organu wydającego decyzję)

z dnia ............................ 20 ....... r.

Na podstawie art. 66 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o

powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 205, z późniejszymi zmianami), art. 51 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 10, poz. 55, z późniejszymi zmianami)*) i art. 104 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz w związku z § ...... rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 listopada 1992 r. w sprawie zasad i trybu uzyskiwania przez żołnierzy w czynnej służbie wojskowej zezwoleń na wyjazd i pobyt za granicą oraz właściwości organów wojskowych w tych sprawach (Dz. U. Nr 89, poz. 444, z późniejszymi zmianami)

............................................................

............................................................

(nazwa organu wydającego decyzję)

po rozpatrzeniu wniosku ....................................

............................................................

(określenie strony)

o ..........................................................

............................................................

(określenie przedmiotu sprawy)

- wydaje zezwolenie - odmawia wydania zezwolenia*) .........

............................................................

............................................................

............................................................

(stopień, imię i nazwisko żołnierza)

na wyjazd i pobyt za granicą w .............................

................ w okresie od ................ do .......................

(nazwa państwa)

Uzasadnienie

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

............................................................

Nazwa stanowiska służbowego

..............................

(podpis wydającego decyzję)

mp.

Pouczenie

Od niniejszej decyzji stronom przysługuje odwołanie do

............................................................

............................................................

za pośrednictwem ...........................................

w terminie czternastu dni od daty jej doręczenia.

Decyzję otrzymują:

1) żołnierz,

2) wnioskodawca, jeżeli nie jest nim żołnierz,

3) dowódca (dyrektor, szef) jednostki wojskowej (komórki lub

jednostki organizacyjnej),

4) a/a.

______

*) Niepotrzebne skreślić.

* Z dniem 1 lipca 2004 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie uregulowanym w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 18 marca 2004 r. w sprawie wyjazdów za granicę żołnierzy zawodowych w celach niezwiązanych ze służbą wojskową (Dz.U.04.52.520), zob. - art. 188 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U.03.179.1750).
1 Podstawa prawna zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 marca 2003 r. (Dz.U.03.50.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2003 r.
2 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 1995 r. (Dz.U.95.50.272) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1995 r.
3 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 marca 2003 r. (Dz.U.03.50.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2003 r.
4 § 4 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 marca 2003 r. (Dz.U.03.50.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2003 r.
5 § 6 uchylony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 marca 2003 r. (Dz.U.03.50.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2003 r.
6 § 7 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 17 marca 2003 r. (Dz.U.03.50.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2003 r.
7 § 7 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 17 marca 2003 r. (Dz.U.03.50.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2003 r.
8 § 7a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 17 marca 2003 r. (Dz.U.03.50.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2003 r.
9 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 17 marca 2003 r. (Dz.U.03.50.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2003 r.
10 § 11 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 1995 r. (Dz.U.95.50.272) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1995 r.
11 § 12:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 1995 r. (Dz.U.95.50.272) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1995 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 17 marca 2003 r. (Dz.U.03.50.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2003 r.

12 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 17 marca 2003 r. (Dz.U.03.50.430) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2003 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024