Szczegółowe zasady przeznaczania i kierowania poborowych do służby w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebieg tej służby.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 22 października 1992 r.
w sprawie szczegółowych zasad przeznaczania i kierowania poborowych do służby w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebiegu tej służby.

Na podstawie art. 56 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przeznaczenie do służby w formacjach uzbrojonych

§  1.
1.
Poborowi przeznaczeni do odbycia zasadniczej służby wojskowej i nie korzystający z odroczenia tej służby mogą być przeznaczeni do służby w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład Sił Zbrojnych, zwanych dalej "formacjami uzbrojonymi", którymi stosownie do odrębnych przepisów są:
1)
oddziały prewencji Policji,
2)
Straż Graniczna,
3) 1
Biuro Ochrony Rządu.
2.
Wojskowy komendant uzupełnień przeznacza poborowych, o których mowa w ust. 1, do służby w formacjach uzbrojonych:
1) 2
na wniosek odpowiednio komendantów wojewódzkich Policji, komendantów oddziałów Straży Granicznej lub Szefa Biura Ochrony Rządu, zwanych dalej "komendantami jednostek organizacyjnych formacji uzbrojonych",
2)
za pisemną zgodą poborowego na pełnienie służby w formacji uzbrojonej.
3.
Wojskowy komendant uzupełnień stwierdza wpisem do książeczki wojskowej poborowego jego przeznaczenie do służby w formacji uzbrojonej.
§  2.
1. 3
Wnioski, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, powinny zawierać: imię i nazwisko, imię ojca oraz numer ewidencyjny PESEL poborowego, nazwę i adres jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której poborowy ma pełnić służbę, oraz datę stawienia się do służby.
2.
Wnioski, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, składa się do wojskowego komendanta uzupełnień, którego ewidencją są objęci poborowi, nie później niż na 30 dni przed terminem skierowania ich do służby w formacjach uzbrojonych.
§  3.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień przeznacza poborowych do służby w formacjach uzbrojonych zgodnie z wnioskami, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, chyba że spowodowałoby to niezrealizowanie zadań związanych z uzupełnieniem jednostek wojskowych poborowymi.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, wojskowy komendant uzupełnień zawiadamia organ, który wystąpił z wnioskiem, o nieprzeznaczeniu poborowego do służby w formacji uzbrojonej.

Rozdział  2

Kierowanie do służby w formacjach uzbrojonych

§  4. 4
Wojskowy komendant uzupełnień:
1)
kieruje poborowych, przeznaczonych do służby w formacjach uzbrojonych, do jednostek organizacyjnych formacji uzbrojonych, określając termin stawienia się do służby na dzień podany we wniosku, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 1,
2)
zawiadamia komendantów jednostek organizacyjnych formacji uzbrojonych o skierowaniu poborowych do służby w tych jednostkach,
3)
przesyła komendantom jednostek organizacyjnych formacji uzbrojonych wojskowe dokumenty ewidencyjne poborowych skierowanych do służby w tych jednostkach.
§  5.
Do służby w formacji uzbrojonej kieruje się za pomocą karty skierowania, której wzór określa załącznik do rozporządzenia.
§  6.
1. 5
Kartę skierowania doręcza się nie później niż 14 dni przed terminem stawienia się do służby, określonym w tej karcie, lub w terminie krótszym, za pisemną zgodą poborowego.
2.
Doręczanie kart skierowania następuje w sposób określony w Kodeksie postępowania administracyjnego.
§  7. 6
 
1.
Koszty przejazdu do miejsca pełnienia służby poborowych skierowanych do służby w formacjach uzbrojonych oraz koszty przejazdu do wybranej miejscowości na obszarze państwa poborowych zwolnionych z tej służby pokrywają organy, które wystąpiły z wnioskiem o przeznaczenie poborowego do tej służby.
2.
Za koszty, o których mowa w ust. 1, uznaje się koszty przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego pociągiem osobowym lub pospiesznym w klasie drugiej albo autobusowego w komunikacji zwykłej lub pospiesznej, a w przypadku braku takiego środka - koszty przejazdu najtańszym dostępnym środkiem transportu zbiorowego.
3.
Zwrotu kosztów przejazdu dokonuje się na podstawie udokumentowanego oświadczenia lub w drodze wypłaty ekwiwalentu pieniężnego.
4.
Zwrot kosztów przejazdu nie przysługuje w przypadku zapewnienia bezpłatnego przejazdu lub gdy przejazd następuje w granicach miejscowości, w której znajduje się miejsce pełnienia służby w formacjach uzbrojonych.
§  8.
1.
Dniem skierowania poborowego do służby w formacji uzbrojonej jest określony w karcie skierowania dzień stawienia się do tej służby.
2.
Stawienie się poborowego do służby w formacji uzbrojonej następuje z chwilą jego zgłoszenia się w jednostce organizacyjnej formacji uzbrojonej, określonej w karcie skierowania.
3.
Komendanci jednostek organizacyjnych formacji uzbrojonych niezwłocznie zawiadamiają wojskowych komendantów uzupełnień o stawieniu się poborowych do służby w tych jednostkach.
§  9.
1.
W przypadku, gdy poborowy, któremu doręczono kartę skierowania, nie może z powodu obłożnej choroby stawić się do służby w formacji uzbrojonej w terminie określonym w tej karcie, niezwłocznie zawiadamia o tym wojskowego komendanta uzupełnień. Po ustaniu choroby poborowy zgłasza się niezwłocznie do wojskowego komendanta uzupełnień, przedstawiając w tej sprawie zaświadczenie lekarskie.
2.
Niedotrzymanie terminu, o którym mowa w ust.1, jest uzasadnione, jeżeli poborowy ze względu na szczególne okoliczności nie mógł zawiadomić o niemożności stawienia się.
3.
Wojskowy komendant uzupełnień po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, zawiadamia komendanta jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której miał stawić się poborowy, oraz organ, który wystąpił z wnioskiem o przeznaczenie go do służby w formacji uzbrojonej, o przyczynie niestawienia się poborowego do służby.
§  10.
1.
Jeżeli poborowy nie stawił się do służby w formacji uzbrojonej w terminie i miejscu określonym w karcie skierowania, komendant jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której miał stawić się poborowy, niezwłocznie zawiadamia o tym wojskowego komendanta uzupełnień.
2.
Jeżeli poborowy stawił się do służby w formacji uzbrojonej po upływie terminu określonego w karcie skierowania i po dokonaniu przez komendanta jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, komendant jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej zawiadamia o tym wojskowego komendanta uzupełnień.
§  11.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień w przypadku:
1)
cofnięcia przez poborowego zgody na pełnienie służby w formacji uzbrojonej przed dniem stawienia się do tej służby określonym w karcie skierowania lub
2)
odmowy przyjęcia przez poborowego karty skierowania albo
3)
niestawienia się poborowego do pełnienia służby w formacji uzbrojonej bez uzasadnionej przyczyny

- uchyla przeznaczenie poborowego do służby w formacji uzbrojonej i wydaje decyzję o uchyleniu skierowania go do tej służby oraz zawiadamia o tym organ, który wystąpił z wnioskiem o przeznaczenie poborowego do służby w formacji uzbrojonej.

2.
W przypadku określonym w § 9 ust. 1, na wniosek organu, który wystąpił z wnioskiem o przeznaczenie poborowego do służby w formacji uzbrojonej, wojskowy komendant uzupełnień wydaje decyzję o uchyleniu skierowania go do tej służby i wydaje nową kartę skierowania albo uchyla przeznaczenie poborowego do służby w formacji uzbrojonej i wydaje decyzję o uchyleniu skierowania go do tej służby.
3.
Poborowych, w stosunku do których uchylono przeznaczenie ich do służby w formacji uzbrojonej, przeznacza się do odbycia zasadniczej służby wojskowej na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Rozdział  3

Przebieg służby w formacjach uzbrojonych

§  12. 7
Poborowi, którzy stawili się do służby w formacji uzbrojonej, pełnią tę służbę na zasadach określonych odpowiednio w odrębnych przepisach dotyczących funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej lub Biura Ochrony Rządu, z zastrzeżeniem § 14-16.
§  13.
Komendant jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej:
1)
dokonuje w książeczkach wojskowych poborowych, którzy stawili się do służby w tej jednostce, oraz w ich wojskowych dokumentach ewidencyjnych wpisów dotyczących rozpoczęcia służby w formacji uzbrojonej, jej przebiegu oraz zwolnienia z tej służby,
2)
występuje do wojskowego komendanta uzupełnień z urzędu lub na wniosek poborowego o skierowanie go do właściwej wojskowej komisji lekarskiej,
3)
zwalnia poborowych ze służby w formacji uzbrojonej,
4)
zawiadamia wojskowego komendanta uzupełnień o zwolnieniu poborowego ze służby w formacji uzbrojonej i przesyła mu wojskowe dokumenty ewidencyjne poborowego.
§  14.
1. 8
Poborowego zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej po upływie 12 miesięcy jej pełnienia, z uwzględnieniem terminów zwalniania z tej służby lub ograniczenia czasu jej trwania, ustalonych na podstawie art. 56 ust. 1b lub 1c ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą".
2. 9
Poborowego zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej przed upływem terminu określonego w ust. 1 w razie:
1) 10
uznania go ze względu na stan zdrowia za:
a)
czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej,
b)
niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
c)
trwale i całkowicie niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny,
2)
wybrania go do Sejmu,
3)
zarządzenia w stosunku do niego wykonania kary pozbawienia wolności, w tym również kary zastępczej.
3. 11
Poborowego zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, również w przypadkach, w których odrębne przepisy przewidują zwolnienie odpowiednio funkcjonariusza Policji, Straży Granicznej lub Biura Ochrony Rządu ze służby kandydackiej.
4. 12
Poborowych zwolnionych ze służby w formacjach uzbrojonych przed upływem terminu określonego w ust. 1, którzy pełnili tę służbę przez okres krótszy niż 9 miesięcy, powołuje się do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
5.
W przypadkach, o których mowa w ust. 4, okres służby w formacji uzbrojonej zalicza się na poczet zasadniczej służby wojskowej w stosunku dzień służby w formacji uzbrojonej równy dniowi zasadniczej służby wojskowej.
6. 13
Powołanie, o którym mowa w ust. 4, może nastąpić w ciągu 3 miesięcy od dnia zawiadomienia wojskowego komendanta uzupełnień o zwolnieniu ze służby w formacjach uzbrojonych albo od dnia ustania przyczyn wyłączających możliwość tego powołania.
§  15.
1.
W przypadkach określonych w § 14 ust. 1 poborowego zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej w ostatnim dniu ustalonego czasu trwania tej służby.
2.
Czas pełnienia służby w formacji uzbrojonej liczy się od dnia stawienia się poborowego do tej służby.
3.
Do czasu pełnienia służby w formacji uzbrojonej nie wlicza się okresu, w którym poborowy samowolnie opuścił jednostkę organizacyjną formacji uzbrojonej, w której pełnił służbę, lub wyznaczone miejsce przebywania albo samowolnie poza nimi pozostawał.
4.
Komendant jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej zawiadamia o zwolnieniu poborowego ze służby w przypadku:
1)
przebywania w zakładzie opieki zdrowotnej - kierownika tego zakładu oraz poborowego,
2)
tymczasowego aresztowania - właściwy sąd lub prokuratora.
§  16.
1. 14
W przypadkach określonych w § 14 ust. 2 poborowego zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej niezwłocznie po doręczeniu odpowiednio prawomocnego orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej, zaświadczenia właściwej komisji wyborczej lub prawomocnego orzeczenia sądu.
2.
W przypadkach określonych w § 14 ust. 3 poborowego zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej równocześnie ze zwolnieniem go ze służby kandydackiej.
§  17. 15
 
1.
Poborowych, o których mowa w § 14 ust. 1, wojskowy komendant uzupełnień przenosi do rezerwy z dniem zwolnienia ze służby w formacji uzbrojonej.
2.
Poborowych, o których mowa w § 14 ust. 2 pkt 1 lit. a i b, pkt 2 i 3 oraz ust. 3, niepowołanych do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej, wojskowy komendant uzupełnień przenosi do rezerwy:
1)
z dniem zwolnienia ze służby w formacji uzbrojonej, jeżeli:
a)
pełnili tę służbę przez okres co najmniej 9 miesięcy albo
b)
pełnili ją przez okres krótszy niż 9 miesięcy i zostali zwolnieni z niej ze względu na uznanie ich na podstawie ostatecznych orzeczeń komisji lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych za niezdolnych do pełnienia służby kandydackiej w formacjach uzbrojonych albo ze względu na uznanie ich na podstawie ostatecznych orzeczeń powiatowej lub wojewódzkiej komisji lekarskiej lub wojskowej komisji lekarskiej za niezdolnych do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
2)
w ostatnim dniu upływu okresu 3 miesięcy następujących po dniu:
a)
ustania przyczyn zwolnienia ze służby w formacjach uzbrojonych - w przypadkach, o których mowa w § 14 ust. 2 pkt 1 lit. a, pkt 2 i 3,
b)
zawiadomienia wojskowego komendanta uzupełnień o zwolnieniu ze służby w formacjach uzbrojonych - w przypadkach, o których mowa w § 14 ust. 3,
3)
z dniem, w którym orzeczenie powiatowej lub wojewódzkiej komisji lekarskiej lub wojskowej komisji lekarskiej o uznaniu ich za niezdolnych do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju stało się ostateczne, jeżeli orzeczenie to zostało wydane po dniu zwolnienia ze służby w formacji uzbrojonej.
3.
Jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, wystąpiły przyczyny lub okoliczności wyłączające możliwość powołania do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej, określone w art. 46 ust. 2 pkt 1-3 ustawy, poborowego przenosi się do rezerwy w ostatnim dniu upływu 3 miesięcy następujących po dniu ustania tych przyczyn lub okoliczności.
4.
Poborowi zwolnieni ze służby w formacji uzbrojonej przed jej odbyciem, ze względu na uznanie ich ostatecznym orzeczeniem powiatowej lub wojewódzkiej komisji lekarskiej lub wojskowej komisji lekarskiej za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej lub z innych przyczyn, zgłaszają się niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia ustania okresu tej niezdolności lub przyczyn zwolnienia z tej służby, do wojskowego komendanta uzupełnień w celu ustalenia możliwości powołania ich do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej.
5.
Poborowych zwolnionych ze służby w formacji uzbrojonej przed jej odbyciem, ze względu na uznanie ich ostatecznym orzeczeniem powiatowej lub wojewódzkiej komisji lekarskiej lub wojskowej komisji lekarskiej za trwale i całkowicie niezdolnych do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, a także poborowych zwolnionych z innych przyczyn i uznanych następnie za trwale i całkowicie niezdolnych do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, wojskowy komendant uzupełnień nie przenosi do rezerwy i skreśla z ewidencji wojskowej, jako osoby niepodlegające obowiązkowi czynnej służby wojskowej, z dniem, w którym orzeczenie powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowej komisji lekarskiej w tej sprawie stało się ostateczne.

Rozdział  4

Przepisy przejściowe i końcowe

§  18.
Czynności przewidziane w rozporządzeniu dla wojskowego komendanta uzupełnień wykonuje wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) poborowego lub jego pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące, a dla komendanta jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej - komendant jednostki organizacyjnej określonej w karcie skierowania lub w której poborowy odbywa służbę, chyba że przepisy rozporządzenia stanowią inaczej.
§  19.
Przepisy § 12-17 stosuje się również do poborowych, którzy rozpoczęli pełnienie służby w formacjach uzbrojonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
§  20.
Traci moc zarządzenie nr 47/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 sierpnia 1984 r. w sprawie trybu przeznaczania i kierowania poborowych do służby w formacjach uzbrojonych oraz przenoszenia ich do rezerwy (Dz. Rozk. Ministerstwa Obrony Narodowej poz. 59).
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

KARTA SKIEROWANIA

Stempel wojskowej komendy uzupełnień

.............. dnia ..........

(miejscowość)

DO SłUŻBY W FORMACJI UZBROJONEJ

Na podstawie § 4 pkt 1 oraz w związku z § 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 października 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad przeznaczania i kierowania poborowych do służby w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebiegu tej służby (Dz. U. Nr 80, poz. 412), na wniosek .............

..............................................................

(nazwa organu, który wystąpił z wnioskiem o skierowanie)

kieruje się poborowego, Pana ...........................................

(nazwisko i imię, imię ojca)

....................................... za jego zgodą, do pełnienia służby

w .............................................................

(nazwa formacji uzbrojonej oraz nazwa jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której ma stawić się poborowy, i jej adres)

...............................................................

z terminem zgłoszenia się w dniu ................

Pieczęć urzędowa

Wojskowy Komendant Uzupełnień

w .............................

...............................

(imię i nazwisko oraz podpis)

______

Potwierdzenie odbioru

Skierowanie wystawione przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień w ............

dla ................................ w celu stawienia się do pełnienia służby

(nazwisko i imię, imię ojca poborowego)

w .............................................................

(nazwa formacji uzbrojonej oraz nazwa jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej i jej adres)

w dniu ...........................

otrzymałem w dniu .................... 19 ... r. godz. ...........

........................ ............................

(imię i nazwisko osoby (podpis przyjmującego)

przyjmującej skierowanie)

Uwagi o niedoręczeniu ...............................................

...............................................................

1 § 1 ust. 1 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.151.1257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 października 2002 r.
2 § 1 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.151.1257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 października 2002 r.
3 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 września 2006 r. (Dz.U.06.186.1372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2006 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 31 maja 2000 r. (Dz.U.00.46.540) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 czerwca 2000 r.
5 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 września 2006 r. (Dz.U.06.186.1372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2006 r.
6 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 września 2006 r. (Dz.U.06.186.1372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2006 r.
7 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.151.1257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 października 2002 r.
8 § 14 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 maja 2000 r. (Dz.U.00.46.540) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 czerwca 2000 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 29 września 2006 r. (Dz.U.06.186.1372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2006 r.

9 § 14 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 maja 2000 r. (Dz.U.00.46.540) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 czerwca 2000 r.
10 § 14 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 29 września 2006 r. (Dz.U.06.186.1372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2006 r.
11 § 14 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.151.1257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 października 2002 r.
12 § 14 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 31 maja 2000 r. (Dz.U.00.46.540) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 czerwca 2000 r.
13 § 14 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 4 lit. c) rozporządzenia z dnia 29 września 2006 r. (Dz.U.06.186.1372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2006 r.
14 § 16 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 2002 r. (Dz.U.02.151.1257) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 października 2002 r.
15 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 29 września 2006 r. (Dz.U.06.186.1372) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2006 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024