Szczegółowe zasady ustalania wysokości i udzielania dotacji na działalność dydaktyczną i opiekuńczo-wychowawczą przedszkoli oraz szkół publicznych prowadzonych przez osoby prawne i fizyczne.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 września 1992 r.
w sprawie szczegółowych zasad ustalania wysokości i udzielania dotacji na działalność dydaktyczną i opiekuńczo-wychowawczą przedszkoli oraz szkół publicznych prowadzonych przez osoby prawne i fizyczne.

Na podstawie art. 80 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy przedszkoli i szkół publicznych nie wymienionych w art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254), zwanej dalej "ustawą".
§  2.
1.
Dotacji na działalność dydaktyczną i opiekuńczo-wychowawczą przedszkoli i szkół publicznych, o których mowa w § 1, udzielają:
1)
przedszkolom, z wyjątkiem przedszkoli specjalnych - właściwe gminy,
2)
szkołom podstawowym, z wyjątkiem szkół podstawowych specjalnych i szkół artystycznych - właściwe gminy, a w okresie do dnia 31 grudnia 1993 r. - Minister Edukacji Narodowej za pośrednictwem kuratorów oświaty, jeżeli prowadzenie tych szkół nie zostało wcześniej przekazane gminom jako obowiązkowe zadanie własne,
3)
przedszkolom specjalnym i szkołom podstawowym specjalnym - Minister Edukacji Narodowej za pośrednictwem kuratorów oświaty,
4)
innym szkołom - właściwi ministrowie, a w szczególności:
a)
szkołom artystycznym - Minister Kultury i Sztuki,
b)
szkołom rolniczym i gospodarki żywnościowej - Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
c)
szkołom medycznym - Minister Zdrowia i Opieki Społecznej,
d)
pozostałym szkołom - Minister Edukacji Narodowej za pośrednictwem kuratorów oświaty.
2.
Jeżeli prowadzenie szkół ponadpodstawowych danego typu należy do zadań własnych gminy, szkoła otrzymuje dotację z budżetu gminy.
§  3.
Dotacji udziela organ, o którym mowa w § 2, zwany dalej "organem dotującym", na wniosek osoby prawnej lub fizycznej prowadzącej przedszkole lub szkołę:
1)
przedstawiony organowi dotującemu, nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji - z zastrzeżeniem § 6 - wskazujący datę i numer zezwolenia udzielonego w trybie art. 58 ustawy lub decyzji stwierdzającej, że szkoła stała się szkołą publiczną na podstawie art. 106 ustawy albo została uznana za szkołę publiczną na podstawie art. 110 ust. 3 ustawy,
2)
określający liczbę wychowanków (uczniów) uczęszczających do przedszkola (szkoły), w tym także objętych określoną formą działalności opiekuńczo-wychowawczej,
3)
zawierający informację, że przedszkole lub szkoła nie pobiera opłat (czesnego) za działalność dydaktyczną i opiekuńczo-wychowawczą w zakresie co najmniej minimum programowego wychowania przedszkolnego lub minimum programowego przedmiotów obowiązkowych w szkole,
4)
zawierający zobowiązanie do informowania organu dotującego o zmianach zachodzących w liczbie wychowanków (uczniów),
5)
wskazujący numer rachunku bankowego, na który ma być przekazywana dotacja.
§  4.
1.
Dotacja jest przeznaczona na działalność dydaktyczną i opiekuńczo-wychowawczą, w tym na utrzymanie obiektów.
2.
Dotacja przysługuje w wysokości odpowiadającej wydatkom bieżącym, ponoszonym w przeliczeniu na jednego wychowanka (ucznia) w tego samego typu przedszkolach i szkołach publicznych prowadzonych na terenie:
1)
gminy - w odniesieniu do przedszkoli i szkół podstawowych, z wyjątkiem szkół specjalnych,
2)
województwa - w odniesieniu do szkół podstawowych specjalnych oraz szkół ponadpodstawowych,
3)
kraju - w odniesieniu do szkół kształcących w kierunkach unikalnych, o zasięgu międzywojewódzkim lub krajowym.
3.
Kwotę dotacji określa właściwy organ dotujący.
§  5.
1.
Udzielenie dotacji powinno być poprzedzone sprawdzeniem przez organ dotujący danych określonych w § 3.
2.
Organ dotujący przekazuje dotacje z góry, w terminach miesięcznych.
§  6.
Szkołom, które stały się szkołami publicznymi na podstawie art. 106 ustawy, oraz szkołom uznanym za szkoły publiczne na podstawie art. 110 ust. 3 ustawy dotacji udziela się poczynając od dnia 1 września 1992 r.
§  7.
1.
Osoba prawna lub fizyczna, o której mowa w § 3, sporządza i przekazuje organowi dotującemu - nie później niż w ciągu 20 dni po upływie każdego miesiąca - rozliczenie otrzymanych dotacji za okres od początku roku kalendarzowego do końca minionego miesiąca sprawozdawczego.
2.
Organowi dotującemu przysługuje prawo kontroli wykorzystywania dotacji.
3.
Ostatecznego rozliczenia udzielonych dotacji za okres roczny dotujący dokonuje w terminie do dnia 31 stycznia roku następnego.
§  8.
Organ dotujący planuje dotacje, o których mowa w rozporządzeniu, w swoim budżecie, według poniższej klasyfikacji budżetowej:
1)
w dziale 79 "Oświata i wychowanie" w rozdziałach właściwych dla przedszkola lub danego typu szkoły w § 48 "Pozostałe dotacje" - w odniesieniu do przedszkoli i szkół publicznych prowadzonych przez osoby prawne nie będące przedsiębiorstwami państwowymi i osoby fizyczne,
2)
w dziale 79 "Oświata i wychowanie", w rozdziałach właściwych dla przedszkola lub danego typu szkoły § 53 "Różne dotacje dla przedsiębiorstw" - w odniesieniu do przedszkoli i szkół publicznych prowadzonych przez osoby prawne będące przedsiębiorstwami państwowymi.
§  9.
1.
Dotację cofa się w przypadku nałożenia przez przedszkole lub szkołę na rodziców (opiekunów) obowiązku uiszczania opłat (czesnego) za działalność dydaktyczną i opiekuńczo-wychowawczą w zakresie minimum programowego wychowania przedszkolnego lub minimum programowego przedmiotów obowiązkowych w szkole. O cofnięciu dotacji z wyżej wymienionej przyczyny organ dotujący powiadamia właściwy organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
2.
Dotacja nie podlega cofnięciu lub ograniczeniu w przypadku posiadania przez przedszkola i szkoły, o których mowa w § 1 i 6, pozabudżetowych źródeł dofinansowania działalności dydaktycznej i opiekuńczo-wychowawczej.
§  10.
Traci moc uchwała nr 394 Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1962 r. w sprawie zasad finansowania szkół zawodowych przyzakładowych (Monitor Polski Nr 88, poz. 412 i Dz. U. z 1985 r. Nr 43, poz. 206).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 września 1992 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.71.354

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady ustalania wysokości i udzielania dotacji na działalność dydaktyczną i opiekuńczo-wychowawczą przedszkoli oraz szkół publicznych prowadzonych przez osoby prawne i fizyczne.
Data aktu: 18/09/1992
Data ogłoszenia: 24/09/1992
Data wejścia w życie: 24/09/1992, 01/09/1992