Określenie rodzajów szkół i placówek, które są obowiązani prowadzić i nadzorować właściwi ministrowie, oraz obowiązki i uprawnienia tych ministrów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 września 1992 r.
w sprawie określenia rodzajów szkół i placówek, które są obowiązani prowadzić i nadzorować właściwi ministrowie, oraz obowiązków i uprawnień tych ministrów.

Na podstawie art. 29 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Poza ministrami wymienionymi w art. 25 i 28 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) szkoły publiczne są obowiązani prowadzić i nadzorować:
1)
szkoły zasadnicze i średnie zawodowe kształcące w zawodach podstawowych dla leśnictwa - Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa za pośrednictwem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych,
2)
szkoły zasadnicze, średnie zawodowe i pomaturalne kształcące w zawodach podstawowych dla transportu kolejowego, żeglugi morskiej i śródlądowej oraz dla gospodarki morskiej, w tym przetwórstwa i rybołówstwa morskiego - Minister Transportu i Gospodarki Morskiej,
3)
szkoły średnie zawodowe kształcące pracowników służb socjalnych - Minister Pracy i Polityki Socjalnej,
4)
szkoły średnie zawodowe kształcące techników pożarnictwa - Minister Spraw Wewnętrznych za pośrednictwem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,
5)
szkoły podstawowe (lub równorzędne) dla dorosłych, średnie ogólnokształcące, zasadnicze i średnie zawodowe dla osób przebywających w zakładach karnych - Minister Sprawiedliwości,
6)
szkoły średnie zawodowe dla funkcjonariuszy Służby Więziennej - Minister Sprawiedliwości,
7)
szkoły podstawowe i zasadnicze dla osób przebywających w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich - Minister Sprawiedliwości,
8)
licea wojskowe - Minister Obrony Narodowej,
9)
szkoły zasadnicze i średnie zawodowe, średnie ogólnokształcące, a także kursy przysposobienia zawodowego dla osób przebywających w zakładach rehabilitacji zawodowej inwalidów - Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.
2.
W celu zapewnienia opieki wychowawczej nad uczniami szkół, o których mowa w ust. 1, przy szkołach mogą być prowadzone internaty lub inne placówki zbiorowego zakwaterowania dla uczniów pobierających naukę poza miejscem stałego zamieszkania, zwane dalej "placówkami".
§  2.
Szkoły i placówki, o których mowa w § 1, są finansowane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister prowadzący te szkoły i placówki.
§  3.
1.
Ministrowie, o których mowa w § 1, w szczególności:
1)
w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej ustalają w zakresie przedmiotów zawodowych ramowe plany nauczania, minimum programowe przedmiotów obowiązkowych, zestaw dopuszczonych do użytku szkolnego programów i podręczników szkolnych oraz zalecanych środków dydaktycznych, a także mogą ustalać:
a)
organizację roku szkolnego w prowadzonych szkołach i placówkach,
b)
warunki przyjmowania uczniów do szkół i placówek,
c)
warunki i tryb przyjmowania do szkół i placówek osób nie będących obywatelami polskimi oraz zasady odpłatności tych osób za naukę i opiekę w szkołach i placówkach,
2)
zakładają szkoły i placówki w porozumieniu z właściwym kuratorem oświaty,
3)
sprawują nadzór pedagogiczny, z wyjątkiem nadzoru nad nauczaniem przedmiotów ogólnokształcących,
4)
organizują doskonalenie nauczycieli przedmiotów zawodowych,
5)
realizują inne zadania określone w odrębnych przepisach dotyczących:
a)
organów prowadzących szkoły,
b)
organów nadzorujących szkoły,
c)
zasad tworzenia sieci publicznych szkół ponadpodstawowych.
2.
Zadania wymienione w ust. 1 pkt 3 i 4 w zakresie przedmiotów zawodowych ministrowie, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 5 i 7-9, wykonują z udziałem właściwego kuratora oświaty lub właściwego ministra.
§  4.
1.
W przypadku gdy w jednym obiekcie zlokalizowane są szkoły prowadzone przez różne organy, jednemu z dyrektorów tych szkół może być powierzone wykonywanie zadań dyrektora w odniesieniu do szkół pozostałych, na wniosek organów prowadzących te szkoły.
2.
Szczegółowe zasady współdziałania w przypadku, o którym mowa w ust. 1, określa porozumienie zawarte pomiędzy organami prowadzącymi szkoły.
3.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 2, powinno określać w szczególności:
1)
zasady finansowania,
2)
rozmiary kształcenia,
3)
zasady tworzenia stanowisk kierowniczych,
4)
udział w sprawowaniu nadzoru pedagogicznego,
5)
udział w zapewnieniu kadr i warunków organizacyjnych do pełnej realizacji programów nauczania,
6)
udział w doskonaleniu nauczycieli przedmiotów zawodowych,
7)
czas obowiązywania porozumienia.
§  5.
Ministrowie, o których mowa w § 1, do dnia 30 listopada 1992 r. w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej ustalą wykazy prowadzonych i nadzorowanych szkół (wraz z występującymi w nich zawodami) i placówek oraz przekażą je do wiadomości właściwym kuratorom oświaty.
§  6.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 sierpnia 1985 r. w sprawie prowadzenia i utrzymywania szkół oraz innych placówek poza systemem rad narodowych (Dz. U. Nr 43, poz. 206 i z 1990 r. Nr 4, poz. 23).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.71.353

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie rodzajów szkół i placówek, które są obowiązani prowadzić i nadzorować właściwi ministrowie, oraz obowiązki i uprawnienia tych ministrów.
Data aktu: 18/09/1992
Data ogłoszenia: 24/09/1992
Data wejścia w życie: 24/09/1992