united kingdom
ukraine

Wymagania kwalifikacyjne i tryb stwierdzania kwalifikacji uprawniających do zajmowania określonych stanowisk w instytucjach kultury.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 25 maja 1992 r.
w sprawie wymagań kwalifikacyjnych i trybu stwierdzania kwalifikacji uprawniających do zajmowania określonych stanowisk w instytucjach kultury.

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. Nr 114, poz. 493) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie ustala wymagania kwalifikacyjne i tryb stwierdzania kwalifikacji uprawniających do zajmowania określonych w nim stanowisk w instytucjach kultury.
§  2.
1.
Wymagania kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania określonych stanowisk działalności podstawowej:
1) 1
(skreślony),
2) 2
ośrodkach badań i dokumentacji zabytków - ustala załącznik nr 5 do rozporządzenia,
3)
w domach, ośrodkach i klubach kultury oraz świetlicach - ustala załącznik nr 3 do rozporządzenia,
4)
w galeriach i centrach sztuki - ustala załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2.
Wymagania kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania określonych stanowisk w instytucjach kultury prowadzących gospodarkę finansową na zasadach określonych w art. 27-29 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. Nr 114, poz. 493) ustala załącznik nr 6 do rozporządzenia.
3. 3
(skreślony).
§  3.
Kwalifikacje zawodowe pracowników i staż pracy stwierdza dyrektor na podstawie świadectw, dyplomów lub zaświadczeń dokumentujących:
1)
ukończenie szkół, kursów, studiów podyplomowych lub innych form kształcenia,
2)
uprawnienia nabyte do wykonywania określonych zawodów,
3)
okresy zatrudnienia.
§  4.
1.
Do stażu pracy wymaganego do zajmowania określonych stanowisk w instytucjach kultury zalicza się okresy zatrudnienia na stanowiskach wymagających wykształcenia specjalistycznego:
1)
w instytucjach kultury,
2)
w urzędach organów władzy oraz administracji rządowej na stanowiskach do spraw działalności kulturalnej,
3)
w komórkach organizacyjnych jednostek innych niż wymienione w pkt 1, prowadzących działalność kulturalną.
2.
W uzasadnionych wypadkach można zaliczyć pracownikowi do stażu pracy inne okresy zatrudnienia na stanowiskach wymagających kwalifikacji, które mogą być przydatne na określonym stanowisku w instytucji kultury.
3.
Pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia nie mają kwalifikacji przewidzianych dla zajmowanych stanowisk, a ukończyli 45 lat życia, mogą być zwolnieni od obowiązku uzupełnienia tych kwalifikacji.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 26 grudnia 1991 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

(skreślony) 4

ZAŁĄCZNIK Nr  2

(skreślony) 5

ZAŁĄCZNIK Nr  3

TABELA WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH UPRAWNIAJĄCYCH DO ZAJMOWANIA OKREŚLONYCH STANOWISK W DOMACH, OŚRODKACH I KLUBACH KULTURY ORAZ ŚWIETLICACH *)

Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje
wykształcenie staż pracy
1 2 3 4
1 Główny instruktor wyższe odpowiadające wykonywanej specjalności

wyższe i studium podyplomowe odpowiadające wykonywanej specjalności

wyższe i kwalifikacje pedagogiczne

3 lata
2 Starszy instruktor wyższe odpowiadające wykonywanej specjalności lub

wyższe i specjalistyczne studium podyplomowe

wyższe i kwalifikacje pedagogiczne

2 lata
studium kulturalno-oświatowe lub średnie specjalistyczne i kwalifikacje pedagogiczne 3 lata
3 Instruktor wyższe odpowiadające wykonywanej specjalności

wyższe i kwalifikacje pedagogiczne

-
studium kulturalno-oświatowe lub średnie specjalistyczne 2 lata
4 Młodszy instruktor wyższe

studium kulturalno-oświatowe lub średnie specjalistyczne

średnie

-
5 Instruktor amatorskiego ruchu artystycznego kategorii "S" jak w kategorii I 5 lat pracy na stanowisku instruktora kategorii I
6 Instruktor amatorskiego ruchu artystycznego kategorii I wyższe odpowiadające wykonywanej specjalności i kwalifikacje pedagogiczne -
wyższe i studium podyplomowe odpowiadające wykonywanej specjalności i kwalifikacje pedagogiczne 1 rok
wyższe i instruktorski kurs kwalifikacyjny 2 lata
na poziomie studium odpowiadające wykonywanej specjalności 3 lata
średnie artystyczne i kwalifikacje pedagogiczne 4 lata
średnie i instruktorski kurs kwalifikacyjny 5 lat
7 Instruktor amatorskiego ruchu artystycznego kategorii II wyższe i instruktorski kurs kwalifikacyjny

wyższe i studium podyplomowe odpowiadające wykonywanej specjalności i kwalifikacje pedagogiczne

-
na poziomie studium odpowiadające wykonywanej specjalności 2 lata
średnie artystyczne i kwalifikacje pedagogiczne 2 lata
średnie i instruktorski kurs kwalifikacyjny 3 lata
8 Instruktor amatorskiego ruchu artystycznego kategorii III na poziomie studium odpowiadające wykonywanej specjalności

średnie artystyczne odpowiadające wykonywanej specjalności

średnie i instruktorski kurs kwalifikacyjny

-
9 Instruktor zespołu zainteresowań kategorii "S" jak w kategorii I 5 lat pracy na stanowisku instruktora kategorii I
10 Instruktor zespołu zainteresowań kategorii I wyższe i kwalifikacje pedagogiczne 1 rok
średnie i kwalifikacje pedagogiczne 3 lata
11 Instruktor zespołu zainteresowań kategorii II wyższe i kwalifikacje pedagogiczne -
średnie i kwalifikacje pedagogiczne 2 lata
12 Instruktor zespołu zainteresowań kategorii III średnie i kwalifikacje pedagogiczne 1 rok
*) Ilekroć w niniejszym załączniku jest mowa o wykształceniu specjalistycznym, należy przez to rozumieć wykształcenie, o którym mowa w załączniku nr 7 lit. B.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

TABELA WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH UPRAWNIAJĄCYCH DO ZAJMOWANIA OKREŚLONYCH STANOWISK W GALERIACH I CENTRACH SZTUKI

Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje
wykształcenie staż pracy
1 2 3 4
1 Główny specjalista wyższe i studium podyplomowe odpowiadające wykonywanej specjalności 4 lata
wyższe odpowiadające wykonywanej specjalności 5 lat
wyższe 6 lat
2 Starszy specjalista wyższe odpowiadające wykonywanej specjalności 3 lata
wyższe 4 lata
3 Specjalista wyższe specjalistyczne 2 lata
wyższe -
4 Instruktor średnie 2 lata
5 Młodszy instruktor średnie -

ZAŁĄCZNIK Nr  5

TABELA WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH UPRAWNIAJĄCYCH DO ZAJMOWANIA OKREŚLONYCH STANOWISK W OŚRODKACH BADAŃ I DOKUMENTACJI ZABYTKÓW

Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje
wykształcenie staż pracy
1 2 3 4
1 Starszy kustosz wyższe w jednej z dziedzin reprezentowanych w ochronie dóbr kultury 5 lat
2 Główny specjalista wyższe 4 lata
3 Starszy specjalista wyższe -
średnie
4 Specjalista wyższe -
średnie

ZAŁĄCZNIK Nr  6

TABELA WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH UPRAWNIAJĄCYCH DO ZAJMOWANIA OKREŚLONYCH STANOWISK W INSTYTUCJACH KULTURY PROWADZĄCYCH GOSPODARKĘ FINANSOWĄ NA ZASADACH OKREŚLONYCH W ART. 27-29 USTAWY Z DNIA 25 PAŹDZIERNIKA 1991 R. O ORGANIZOWANIU I PROWADZENIU DZIAŁALNOŚCI KULTURALNEJ

Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje
wykształcenie staż pracy
1 2 3 4
1 Dyrektor wyższe lub średnia szkoła baletowa*) 3 lata pracy na stanowisku kierowniczym lub udokumentowany dorobek artystyczny
*) W przypadku kandydata z dziedziny baletu.

ZAŁĄCZNIK Nr  7

(skreślony) 6

1 § 2 ust. 1 pkt 1 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. a) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 26 czerwca 1998 r. (Dz.U.98.122.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 1998 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) tiret drugie rozporządzenia z dnia 26 czerwca 1998 r. (Dz.U.98.122.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 1998 r.
3 § 2 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 26 czerwca 1998 r. (Dz.U.98.122.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 1998 r.
4 Załącznik nr 1 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 1998 r. (Dz.U.98.122.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 1998 r.
5 Załącznik nr 2 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 1998 r. (Dz.U.98.122.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 1998 r.
6 Załącznik nr 7 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 1998 r. (Dz.U.98.122.802) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 października 1998 r.

Zmiany w prawie

Język, w jakim ma zostać sporządzona umowa z cudzoziemcem

Powierzenie pracy cudzoziemcowi wymaga, co do zasady, zawarcia umowy w formie pisemnej. Może ona być sporządzona w języku polskim, w języku polskim i jednocześnie w wersji obcojęzycznej, ale również tylko w języku obcym. Jeżeli podmiot powierzający pracę zdecyduje się na to ostatnie rozwiązanie, będzie musiał zlecić tłumaczowi przysięgłemu przetłumaczenie umowy i tłumaczenie to przechowywać.

Marek Rotkiewicz 11.06.2025
Pracodawcy będą mogli wypłacić ekwiwalent za urlop razem z wypłatą ostatniego wynagrodzenia

Resort pracy chce nieznacznie wydłużyć termin wypłaty ekwiwalentu za urlop w przypadku rozwiązywania jest umowy o pracę, a także zwiększenie do dwóch osób minimalnej reprezentacji pracowników przed pracodawcą w sprawach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w zakładach, w których nie funkcjonują związki zawodowe. W ten sposób pracodawcy będą mogli dokonać jednego przelewu należnych środków wraz z wypłatą ostatniego wynagrodzenia.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2025
Staż potwierdzony uzyskaniem kwalifikacji i premia dla organizatora stażu

Nowe przepisy o rynku pracy przewidują, że staż z urzędu pracy może obejmować okres do 12 miesięcy wówczas, gdy zakończony będzie potwierdzeniem nabycia wiedzy lub umiejętności przeprowadzanym przez uprawnioną instytucję. Przy tego rodzaju stażu przewidziano premię finansową dla organizatora stażu w wysokości 500 zł za każdy pełny miesiąc stażu.

Marek Rotkiewicz 10.06.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - ustawa trafi teraz do prezydenta, Sejm przyjął poprawkę Senatu.

Grażyna J. Leśniak 04.06.2025
Zmiany w stażach z urzędu pracy

W nowych przepisach o rynku pracy nie zmienia się istota stażu - popularnej formy wsparcia z urzędu pracy bezrobotnych i organizatorów staży. Pojawia się jednak wiele zmian w stosunku do dotychczasowych przepisów i doprecyzowań pewnych niejasności pojawiających się w praktyce. Nie omawiając szerokiej problematyki staży, zwróćmy uwagę na najważniejsze nowości.

Marek Rotkiewicz 03.06.2025
Od 1 czerwca radykalne zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

Często zmieniające się przepisy i ich rozproszenie w kilku aktach oraz przewlekłość postępowań w urzędach są największym wyzwaniem dla pracodawców w procesie legalizacji zatrudnienia cudzoziemców – wynika z badania zrealizowanego przez ASM Research Solutions Strategy na zlecenie Konfederacji Lewiatan. 1 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy z tym związane.

Grażyna J. Leśniak 30.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.46.206

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania kwalifikacyjne i tryb stwierdzania kwalifikacji uprawniających do zajmowania określonych stanowisk w instytucjach kultury.
Data aktu: 25/05/1992
Data ogłoszenia: 05/06/1992
Data wejścia w życie: 26/12/1991, 05/06/1992