Legitymacja służbowa i inne dokumenty strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 21 maja 1992 r.
w sprawie legitymacji służbowej i innych dokumentów strażaków Państwowej Straży pożarnej.

Na podstawie art. 37 pkt 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 i z 1992 r. Nr 21, poz. 86) zarządza się, co następuje:
§  1.
Strażak Państwowej Straży Pożarnej, zwany dalej ,,strażakiem'', na czas pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej otrzymuje bezpośrednio po mianowaniu:
1)
legitymację służbową strażaka, zwaną dalej ,,legitymacją służbową'',
2)
książeczkę świadczeń lekarskich,
3)
książeczkę zdrowia.
§  2.
1.
Legitymacja służbowa jest dokumentem potwierdzającym uprawnienia strażaka wynikające z przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400 i z 1992 r. Nr 21, poz. 86).
2.
Legitymację służbową strażak okazuje przy wykonywaniu czynności służbowych, nie wolno jej używać w sprawach nie związanych ze służbą, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Legitymacja, o której mowa w ust. 1, służy strażakowi do korzystania z ulg przy przejazdach państwowymi środkami komunikacji na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
§  3.
Strażak jest obowiązany dbać o należyty stan dokumentów, o których mowa w § 1, a także chronić je przed utratą lub zniszczeniem.
§  4.
1.
Legitymacje służbowe wydają:
1)
Komendant Główny państwowej Straży Pożarnej dla:
a)
strażaków pełniących służbę w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej,
b)
komendantów szkół państwowej Straży Pożarnej,
c)
dyrektorów jednostek badawczo-rozwojowych Państwowej Straży Pożarnej,
d)
komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej,
2)
komendanci szkół państwowej Straży Pożarnej dla strażaków pełniących służbę w tych jednostkach,
3)
dyrektorzy jednostek badawczo-rozwojowych Państwowej Straży Pożarnej dla strażaków pełniących służbę w tych jednostkach,
4)
komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej dla strażaków pełniących służbę w komendzie wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej i dla komendantów rejonowych Państwowej Straży Pożarnej,
5)
komendanci rejonowi Państwowej Straży Pożarnej dla strażaków pełniących służbę w komendzie rejonowej Państwowej Straży Pożarnej i w jednostkach ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej,
6)
właściwe organy Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej pełniących służbę w tych jednostkach - według zasad obowiązujących w Ministerstwie Obrony Narodowej.
2.
Organy wymienione w ust. 1 są również właściwe do dokonywania wpisów w legitymacjach służbowych i książkach świadczeń lekarskich oraz wymiany tych dokumentów.
§  5.
1.
W legitymacji służbowej umieszcza się fotografię strażaka oraz wpisuje się numer legitymacji, stopień służbowy, imię i nazwisko strażaka, numer identyfikacyjny, datę ważności legitymacji, stanowisko służbowe i miejsca pełnienia służby strażaka, adnotację o uprawnieniu do ulgowych przejazdów państwowymi środkami komunikacji oraz wyciska się pieczęć podłużną wystawcy.
2.
Legitymację służbową podpisuje osoba upoważniona do jej wydania.
3.
Wzór legitymacji służbowej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  6.
Legitymacja służbowa podlega wymianie w razie:
1)
zmiany nazwiska lub imienia strażaka,
2)
zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia,
3)
wyczerpania się miejsca na wpisy,
4)
przeniesienia służbowego strażaka,
5)
upływu okresu ważności,
6)
zmiany stanowiska służbowego strażaka.
§  7.
Legitymacja służbowa podlega zwrotowi jednostce, która ją wydała, w razie:
1)
zwolnienia strażaka ze służby,
2)
zgonu strażaka.
§  8.
1.
W razie utraty legitymacji służbowej, strażak jest obowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie, drogą służbową, jednostkę, która legitymację wydała.
2.
Kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełni służbę, przeprowadza postępowanie wyjaśniające w sprawie utraty legitymacji służbowej.
3.
W razie odzyskania utraconej legitymacji służbowej, strażak jest obowiązany zwrócić ją jednostce, która ją wydała, podając datę oraz okoliczności odzyskania legitymacji.
§  9.
1.
Książka świadczeń lekarskich jest dokumentem uprawniającym strażaka i uprawnionych członków jego rodziny do korzystania z bezpłatnych świadczeń służby zdrowia resortu spraw wewnętrznych na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2.
Wzór książki świadczeń lekarskich określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Przepisy § 6 pkt 1-3, § 7 oraz § 8 ust. 1 i 3 stosuje się odpowiednio do książki świadczeń lekarskich.
4. 1
Przepisu § 7 nie stosuje się, jeżeli strażak lub uprawniony członek rodziny zmarłego strażaka posiadają uprawnienia do zaopatrzenia emerytalnego według zasad i na warunkach przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
§  10.
1.
W książce zdrowia strażaka dokonuje się wpisów dotyczących kontroli stanu jego zdrowia, przebiegu leczenia oraz orzeczeń lekarskich.
2.
Do dokonywania wpisów w książce są uprawnieni lekarze i komisje lekarskie resortu spraw wewnętrznych.
3.
Wzór książki zdrowia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4.
Strażak otrzymuje nową książkę zdrowia w razie wyczerpania się miejsca na wpisy, o których mowa w ust. 1, lub w razie jej zagubienia albo zniszczenia.
§  11.
Dotychczasowe legitymacje służbowe strażaków tracą ważność i podlegają zwrotowi organom określonym w § 4 ust. 1 z chwilą zorganizowania Państwowej Straży Pożarnej.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ STRAŻAKA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR KSIĄŻKI ŚWIADCZEŃ LEKARSKICH

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR KSIĄŻKI ZDROWIA

(pominięty)
1 § 9 ust. 4 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 lipca 1996 r. (Dz.U.96.92.418) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 lipca 1996 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024