Tryb przeznaczania studentów wyższych szkół morskich do odbycia zajęć wojskowych oraz czas i sposób ich odbywania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 6 kwietnia 1992 r.
w sprawie trybu przeznaczania studentów wyższych szkół morskich do odbycia zajęć wojskowych oraz czasu i sposobu ich odbywania.

Na podstawie art. 95 ust 3 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa bez bliższego określenia o:
1)
"wojskowym komendancie uzupełnień" - należy przez to rozumieć wojskowego komendanta uzupełnień, właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego studenta wyższej szkoły morskiej, trwającego ponad dwa miesiące;
2)
"studiach", "studencie" lub "studentach" - należy przez to rozumieć odpowiednio studia wyższe prowadzone w systemie dziennym w wyższej szkole morskiej, studenta lub studentów tych studiów;
3) 1
"wyższej szkole morskiej" - należy przez to rozumieć również akademie morskie.
§  2.
1.
Obowiązkowi odbycia zajęć wojskowych w wyższej szkole morskiej w czasie trwania studiów podlega student, który został uznany za zdolnego do czynnej służby wojskowej.
2.
Studenta przyjętego na studia i spełniającego warunek określony w ust. 1 wojskowy komendant uzupełnień przeznacza do odbycia zajęć wojskowych.
3.
Podstawę przeznaczenia stanowi zawiadomienie o przyjęciu studenta na studia, nadesłane przez wyższą szkołę morską.
§  3.
1.
Studenta będącego żołnierzem rezerwy kierownik studium wojskowego może zwolnić z odbywania części zajęć wojskowych.
2.
Studenta, który powtarza rok studiów (semestr) lub podjął studia na drugim kierunku, kierownik studium wojskowego zwalnia z odbycia zajęć wojskowych, jeżeli przedmiot ten zaliczył zgodnie z regulaminem danej szkoły.
§  4.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień przy przeznaczaniu studenta do odbycia zajęć wojskowych:
1)
dokonuje wpisu o tym przeznaczeniu w jego wojskowym dokumencie osobistym (książeczce wojskowej) i dokumentach ewidencyjnych;
2)
wypełnia wtórniki kart ewidencyjnych
2.
Wojskowy komendant uzupełnień przesyła wtórniki kart ewidencyjnych wraz z formularzem ewidencyjnym przedpoborowego i innymi dokumentami do studium wojskowego właściwej wyższej szkoły morskiej.
§  5.
1. 2
Zajęcia wojskowe studentów są prowadzone w ciągu trzech semestrów w łącznym wymiarze 315 godzin.
2.
Terminy rozpoczęcia i zakończenia zajęć wojskowych oraz podział godzin na poszczególne semestry określają plany studiów.
§  6.
1.
Obecność studentów na zajęciach wojskowych jest obowiązkowa.
2.
W czasie odbywania zajęć wojskowych studenci są obowiązani do przestrzegania dyscypliny wojskowej, a także noszenia umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych.
§  7.
1. 3
Studenci w trakcie pierwszego semestru zajęć wojskowych składają przysięgę wojskową.
2.
Zasady i tryb nadawania oraz pozbawiania studentów tytułu podchorążego, a także mianowania na stopnie wojskowe określają odrębne przepisy.
§  8.
1.
Kierownik studium wojskowego, na wniosek lekarza zespołu opieki zdrowotnej dla szkół wyższych, kieruje studenta odbywającego zajęcia wojskowe do rejonowej wojskowej komisji lekarskiej w celu ustalenia zdolności do czynnej służby wojskowej.
2.
Studenta, o którym mowa w ust. 1, uznanego za czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej kierownik studium wojskowego zwalnia z odbywania zajęć wojskowych na okres niezdolności do czynnej służby wojskowej.
3.
Bezpośrednio przed upływem okresu, na który orzeczono czasową niezdolność do służby wojskowej, kierownik studium wojskowego kieruje studenta do rejonowej wojskowej komisji lekarskiej w celu określenia jego dalszej zdolności do czynnej służby wojskowej. W razie uznania studenta za zdolnego do czynnej służby wojskowej, kierownik studium wojskowego kieruje go na zajęcia wojskowe, zgodnie z regulaminem studiów danej szkoły.
4.
Studenta, o którym mowa w ust. 1, uznanego za trwale niezdolnego do czynnej służby wojskowej kierownik studium wojskowego zwalnia z odbywania zajęć wojskowych, a jego wojskowe dokumenty ewidencyjne przesyła wojskowemu komendantowi uzupełnień.
§  9.
1.
W razie przeniesienia studenta podlegającego obowiązkowi odbycia zajęć wojskowych do innej wyższej szkoły morskiej, kierownik studium wojskowego przesyła jego wojskowe dokumenty ewidencyjne do właściwego studium oraz zawiadamia o tym wojskowego komendanta uzupełnień.
2.
W razie przeniesienia studenta z innej szkoły wyższej do wyższej szkoły morskiej, stosuje się odpowiednio przepisy § 2, z tym że student uzupełnia zajęcia wojskowe zgodnie z regulaminem studiów danej szkoły
3.
W razie przeniesienia studenta podlegającego obowiązkowi odbycia zajęć wojskowych do szkoły wyższej innej niż określona w ust. 1, kierownik studium wojskowego przesyła jego wojskowe dokumentu ewidencyjne wojskowemu komendantowi uzupełnień.
4.
Wojskowe dokumenty ewidencyjne studenta, który został skreślony z listu studentów, kierownik studium wojskowego przesyła wojskowemu komendantowi uzupełnień.
§  10.
1.
Student, który ukończył ostatni semestr zajęć wojskowych, składa egzamin z tych zajęć.
2.
Egzamin z zajęć wojskowych jest równocześnie egzaminem na oficera.
3.
W razie niezłożenia egzaminu z zajęć wojskowych lub niezaliczenia semestru (roku) zajęć wojskowych, stosuje się zasady przewidziane w regulaminie studiów w odniesieniu do innych przedmiotów nauki objętych planem studiów.
§  11.
1.
Studentowi, który zdał egzamin z zajęć wojskowych, przełożony o uprawnieniach co najmniej dowódcy kompanii wystawia opinię służbową.
2.
Treść opinii służbowej wystawionej studentowi powinna określać w szczególności umiejętności wychowawcze, sumienność i zdyscyplinowanie, poziom nabytej wiedzy wojskowej, predyspozycje dowódcze i dydaktyczne, w tym również do obejmowania określonych stanowisk w rezerwie, oraz dbałość o mienie wojskowe.
3.
Opinię służbową sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia i załącza do wojskowych dokumentów ewidencyjnych studenta.
4.
Przełożony, o którym mowa w ust. 1, zapoznaje studenta ze sporządzoną o nim opinią służbową w terminie trzydziestu dni od daty jej wystawienia.
5.
Studentowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu od sporządzonej o nim opinii służbowej do wyższego przełożonego w terminie czternastu dni od daty zapoznania się z opinią; przełożony ten może sprostować opinię. Od opinii wyższego przełożonego nie przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu.
§  12.
Studentowi, który ukończył zajęcia wojskowe i złożył z wynikiem pozytywnym egzamin, wydaje się świadectwo złożenia egzaminu, a kopię świadectwa załącza się do wtórnika karty ewidencyjnej.
§  13.
Wojskowe dokumenty ewidencyjne studentów którzy ukończyli zajęcia wojskowe i złożyli egzamin z wynikiem pozytywnym, kierownik studium wojskowego przesyła wojskowemu komendantowi uzupełnień.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Studium Wojskowe

................................................

(nazwa wyższej szkoły morskiej)

OPINIA SŁUŻBOWA

................................................................................................................................................

(stopień wojskowy, imię i nazwisko opiniowanego, data i miejsce urodzenia)

za okres od ............................. do .................................

Treść opinii

.........................................

(podpis)

Z opinią zapoznałem się

...............................................

(podpis studenta i data)

1 § 1 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 września 2006 r. (Dz.U.06.167.1186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 2006 r.
2 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 września 2006 r. (Dz.U.06.167.1186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 2006 r.
3 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 5 września 2006 r. (Dz.U.06.167.1186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 2006 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024