Podatek dochodowy od niektórych rodzajów dochodów zagranicznych osób fizycznych i osób prawnych mających miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 3 kwietnia 1992 r.
w sprawie podatku dochodowego od niektórych rodzajów dochodów zagranicznych osób fizycznych i osób prawnych mających miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą.

Na podstawie art. 9 pkt 1 i 2, art. 11 ust. 2, art. 18 ust. 3 i art. 38 pkt 2 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268, z 1985 r. Nr 12, poz. 50, z 1988 r. Nr 41, poz. 325, z 1989 r. Nr 4, poz. 23, Nr 33, poz. 176, Nr 35, poz. 192 i Nr 74, poz. 443, z 1990 r. Nr 34, poz. 198, z 1991 r. Nr 100, poz. 442 i Nr 110, poz. 475 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie reguluje tryb opodatkowania podatkiem dochodowym niektórych rodzajów dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby fizyczne i osoby prawne mające miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą, zwane dalej "osobami zagranicznymi".
2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się:
1)
jeśli umowa międzynarodowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, stanowi inaczej,
2)
do dochodów osób zagranicznych z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie przepisów o zasadach prowadzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości.
§  2.
1.
Podatek dochodowy od osób zagranicznych pobiera się w formie ryczałtu:
1)
od przychodów z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych - w wysokości 10% tych przychodów,
2)
od przychodów uzyskanych w Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej - w wysokości 10% tych przychodów,
3)
od przychodów uzyskanych z działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez przedsiębiorstwa zagraniczne, a organizowanej przez polskie przedsiębiorstwa imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych - w wysokości 20% należnych opłat za świadczone usługi,
4) 1
od przychodów z tytułu odsetek - w wysokości 20% tych przychodów.
2.
Zwalnia się od podatku dochody uzyskane ze źródeł przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, jeżeli podlegają one w obcym państwie podatkowi tego samego rodzaju i państwo to postępuje według zasad wzajemności co do opodatkowania takich samych dochodów osiągniętych w tym państwie przez osoby mające miejsce zamieszkania lub siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej.
§  3.
1.
Do poboru podatku dochodowego w formie ryczałtu od przychodów określonych w § 2 ust. 1 obowiązane są jako płatnicy osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące podmiotami gospodarczymi, wypłacające należności z tytułów wymienionych w § 2 ust. 1, przy każdej wypłacie należności.
2.
Płatnicy przekazują pobrany podatek do kasy lub na rachunek bankowy urzędu skarbowego, zgodnie z właściwością miejscową ustaloną w odrębnych przepisach, w terminie do dnia 7 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, składając równocześnie wykazy zawierające dane określające tożsamość podatnika, tytuł i kwotę wypłaconej należności oraz kwotę pobranego podatku.
3.
Jeżeli przychody, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, uzyskiwane są od zleceniodawców zagranicznych, zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej są obowiązane przed wyjściem statku z portu polskiego przesłać urzędowi skarbowemu właściwemu według siedziby Morskiej Agencji deklarację o wysokości przychodu za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w porcie polskim i wpłacić na rachunek tego urzędu należny podatek. Odpis deklaracji oraz dowód wpłaty podatku zagraniczne przedsiębiorstwo morskiej żeglugi handlowej obowiązane jest przekazać właściwej miejscowo morskiej agencji. Jeżeli jednak przed wyjściem statku z portu polskiego nie jest możliwe ustalenie wysokości przychodu za wywóz ładunków i pasażerów, zagraniczne przedsiębiorstwo morskiej żeglugi handlowej jest obowiązane wpłacić zaliczkę na podatek od przewidywanego przychodu, a następnie w ciągu 60 dni od dnia wyjścia z portu, za pośrednictwem tej agencji, przekazać ostateczne dane o wysokości przychodu za wywóz ładunków i pasażerów oraz wpłacić różnicę między kwotą należnego podatku a kwotą wpłaconej zaliczki.
§  4.
1.
Jeżeli zachodzą okoliczności określone w art. 25 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 80, poz. 350 i Nr 100, poz. 442 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86) lub w art. 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady opodatkowania (Dz. U. Nr 21, poz. 86) albo gdy ustalenie dochodu na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych nie jest możliwe, dochód ustala się w drodze oszacowania z zastosowaniem wskaźnika zysku w stosunku do przychodu w wysokości:
1)
5% - z działalności w zakresie handlu zagranicznego,
2)
10% - z działalności budowlanej lub montażowej,
3)
60% - z prowizji,
4)
20% - z pozostałej działalności.
2.
Jeżeli osoba zagraniczna udowodni, że wynikający z ksiąg rachunkowych udział zysku w przychodzie z jej działalności zarobkowej za granicą i na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niższy od ustalonego na zasadach określonych w ust. 1, dochód ustala się przyjmując ten udział, nie niższy jednak niż:
1)
3% - z działalności w zakresie handlu zagranicznego,
2)
6% - z działalności budowlanej lub montażowej,
3)
40% - z prowizji,
4)
12% - z pozostałej działalności.
3.
Za działalność w zakresie handlu zagranicznego, o której mowa w ust. 1 pkt 1, wykonywaną przez osoby zagraniczne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, uważa się sprzedaż towarów polskim odbiorcom bez względu na miejsce zawarcia kontraktu, jeżeli osoby te mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedstawicielstwo działające na podstawie zezwolenia udzielonego przez Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą lub innego właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego).
§  5.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 lutego 1982 r. w sprawie zasad opodatkowania niektórych zagranicznych osób fizycznych i prawnych (Dz. U. Nr 6, poz. 46, z 1985 r. Nr 38, poz. 182, z 1987 r. Nr 26, poz. 147 i z 1990 r. Nr 60, poz. 348).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 maja 1993 r. (Dz.U.93.42.195) zmieniającego niniejsze rozporządzenie z dniem 9 czerwca 1994 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.32.137

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Podatek dochodowy od niektórych rodzajów dochodów zagranicznych osób fizycznych i osób prawnych mających miejsce zamieszkania lub siedzibę za granicą.
Data aktu: 03/04/1992
Data ogłoszenia: 13/04/1992
Data wejścia w życie: 13/04/1992