Organy uprawnione do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczeń obowiązkowych oraz tryb ustalania i egzekwowania opłaty za niewykonanie tego obowiązku.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 czerwca 1991 r.
w sprawie organów uprawnionych do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczeń obowiązkowych oraz trybu ustalania i egzekwowania opłat za niewykonanie tego obowiązku. *

Na podstawie art. 92 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1990 roku o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 59, poz. 344) zarządza się, co następuje.
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
opłacie - rozumie się przez to opłatę, którą jest obowiązana wnieść osoba nie wypełniająca obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego,
2)
Funduszu - rozumie się przez to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny,
3)
ubezpieczeniu - rozumie się przez to ubezpieczenia, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1990 roku o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 59, poz. 344).
§  2.
Do przeprowadzania kontroli wykonania przez posiadaczy pojazdów mechanicznych obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów są uprawnieni:
1)
Policja,
2)
organy upoważnione na podstawie odrębnych przepisów do kontroli ruchu drogowego,
3)
organy administracji rządowej właściwe w sprawach rejestracji pojazdów, wydawania dowodów rejestracyjnych lub dokumentów czasowo dopuszczających pojazd do ruchu oraz wydawania tablic rejestracyjnych,
4)
upoważnieni przedstawiciele Zarządu Funduszu,
5)
urzędy celne w stosunku do posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, przy przekraczaniu przez te pojazdy granicy państwa.
§  3.
Do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych oraz odpowiedzialności cywilnej rolników z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego są uprawnieni:
1)
rejonowe organy administracji rządowej właściwe ze względu na miejsce położenia budynków lub miejsce zamieszkania rolnika,
2)
organy gminy właściwej ze względu na miejsce położenia budynków lub miejsce zamieszkania rolnika,
3)
upoważnieni przedstawiciele Zarządu Funduszu.
§  4.
Do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczenia przewidzianych na mocy dotychczas obowiązujących ustaw lub ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych są upoważnieni przedstawiciele Zarządu Funduszu.
§  5.
Uprawnione organy przeprowadzają kontrolę na zasadach i w trybie określonych w przepisach regulujących działalność tych organów.
§  6.
Wykonanie obowiązku ubezpieczenia ustala się na podstawie dokumentów zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego.
§  7.
1.
Jeżeli osoba kontrolowana nie posiada dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia, organ przeprowadzający kontrolę, z wyjątkiem urzędów celnych, zawiadamia o tym fundusz w terminie 14 dni od dnia przeprowadzenia kontroli.
2.
Po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, Fundusz wzywa wskazaną osobę do uiszczenia, w terminie 30 dni, opłaty lub do przedstawienia dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczeń obowiązkowych.
3.
Po bezskutecznym upływie terminu określonego w ust. 2 dochodzenie roszczenia następuje na drodze postępowania egzekucyjnego w administracji.
§  8.
1.
Opłata jest ustalana przez Fundusz na okres roku, w wysokości trzykrotnej średniej rocznej składki, na podstawie składek stosowanych w I kwartale tego roku przez ubezpieczycieli prowadzących dany rodzaj ubezpieczeń obowiązkowych.
2.
Wysokość opłaty na dany rok jest ogłaszana w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów, w terminie do dnia 30 stycznia tego roku.
3.
Wysokość opłaty na 1991 rok ogłoszona zostanie w terminie 14 dni po wejściu w życie rozporządzenia.
§  9.
1.
Jeżeli urząd celny stwierdzi, że posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy wjeździe na jej terytorium nie posiada dokumentu zawarcia umowy ubezpieczenia, o której mowa w § 2, nie dopuszcza tego pojazdu do przekroczenia granicy bez opłacenia składki za to ubezpieczenie.
2.
Jeżeli urząd celny stwierdzi, że posiadacz pojazdu, o którym mowa w ust. 1, przy wyjeździe z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie posiada dokumentu zawarcia umowy ubezpieczenia, o której mowa w ust. 1, nie dopuszcza tego pojazdu do przekroczenia granicy bez uiszczenia opłaty.
3.
Składki i opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, uiszcza się w przedstawicielstwie Polskiego Biura Zielonej Karty.
4.
Do chwili utworzenia przedstawicielstw Polskiego Biura Zielonej Karty składki i opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, uiszcza się w przedstawicielstwie Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta" lub innego ubezpieczyciela.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
*Z dniem 22 października 1995 r.rozporządzenie utraciło moc w części dotyczącej egzekwowania opłat na skutek uchylenia art. 92 ustawy o działalności ubezpieczeniowej przez art. 1 pkt 81 ustawy z dnia 8 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej, o zmianie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Kodeks handlowy oraz o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.95.96.478). W pozostałym zakresie obowiązuje na podstawie nowego brzmienia art. 84 ust. 4 ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1991.53.228

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organy uprawnione do przeprowadzania kontroli wykonania obowiązku zawarcia umów ubezpieczeń obowiązkowych oraz tryb ustalania i egzekwowania opłaty za niewykonanie tego obowiązku.
Data aktu: 14/06/1991
Data ogłoszenia: 20/06/1991
Data wejścia w życie: 05/07/1991