Opis odznak niektórych orderów.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 16 kwietnia 1991 r.
w sprawie opisu odznak niektórych orderów.

Na podstawie art. 25 pkt 1 ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. Nr 10, poz. 66 i z 1982 r. Nr 7, poz. 61) oraz art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ustanowieniu Orderu Zasługi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 14, poz. 83) w związku z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. o zmianie Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 19, poz. 101) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Odznaką Orderu Virtuti Militari jest krzyż równoramienny, zakończony na rogach ramion kulkami; na ramionach poziomych umieszczony jest napis: "VIRTUTI", na ramionach pionowych napis: "MILITARI"; ramiona krzyża są w klasach I, II i III z czarnej emalii, z obramowaniami złoconymi, w klasie IV - złocone z wewnętrznym obramowaniem z czarnej emalii, w klasie V- srebrzone z wewnętrznym obramowaniem z czarnej emalii; napisy są w klasach I, II i III złocone, w klasach IV i V - z czarnej emalii; w środku krzyża na złoconej okrągłej tarczy w wieńcu laurowym z zielonej emalii umieszczony jest na stronie licowej orzeł z białej emalii w kształcie z roku 1792, na odwrotnej stronie napis: "HONOR I OJCZYZNA" oraz data "1792"; krzyż w klasach I i II jest zwieńczony złoconą koroną królewską; wymiar krzyża wynosi: w I klasie - 64 mm, w II klasie - 55 mm, w III klasie - 45 mm, w IV i V klasie - 38 mm.
2.
Odznaką Orderu Virtuti Militari I klasy jest ponadto gwiazda orderowa srebrzona z ośmiu pęków promieni o średnicy 97 mm, z nałożoną pośrodku licową stroną krzyża Orderu Virtuti Militari; ramiona krzyża są z czarnej emalii z obramowaniami złoconymi, bez kulek, w środku krzyża znajduje się otok z czarnej emalii, na którym umieszczony jest napis złoconymi literami: "HONOR I OJCZYZNA"; wymiar krzyża wynosi 55 mm.
3.
Krzyż Orderu Virtuti Militari I klasy zawieszony jest na ciemnoniebieskiej wielkiej wstędze szerokości 115 mm, z czarnymi paskami szerokości 15 mm po bokach.
4.
Krzyż Orderu Virtuti Militari II klasy zawieszony jest na ciemnoniebieskiej wstędze szerokości 50 mm, z czarnymi paskami szerokości 10 mm po bokach.
5.
Krzyż Orderu Virtuti Militari III, IV i V klasy zawieszony jest na ciemnoniebieskiej wstążce szerokości 40 mm, z czarnymi paskami szerokości 9 mm po bokach.
§  2.
1.
Odznaką Orderu Odrodzenia Polski jest krzyż równoramienny, zakończony na rogach ramion kulkami; ramiona krzyża są na jego licowej stronie z białej emalii ze złoconymi obramowaniami, na odwrotnej stronie - złocone; w środku krzyża znajduje się okrągła tarcza z czerwonej emalii, na licowej stronie w otoku z szafirowej emalii, na odwrotnej stronie w złoconej ornamentowanej ramce; na tarczy licowej strony krzyża umieszczony jest orzeł z białej emalii w kształcie z roku 1918, a w otoku napis złoconymi literami: "POLONIA RESTITUTA"; na tarczy odwrotnej strony krzyża wypisana jest złoconymi cyframi data "1918"; wymiar krzyża wynosi: w I klasie - 68 mm, w II i III klasie - 60 mm, w IV klasie - 55 mm, w V klasie - 44 mm.
2.
Odznaką Orderu Odrodzenia Polski I i II klasy jest ponadto gwiazda orderowa srebrzona z ośmiu pęków promieni, o średnicy 75 mm, z nałożoną pośrodku okrągłą tarczą o średnicy 27 mm; na tarczy otok z szafirowej emalii ze złoconymi obramowaniami, na otoku napis złoconymi literami: "POLONIA RESTITUTA"; w środku tarczy na tle z białej emalii umieszczone są złocone litery "RP".
3.
Krzyż Orderu Odrodzenia Polski I klasy zawieszony jest na czerwonej wielkiej wstędze szerokości 100 mm, z białymi paskami szerokości 5 mm po bokach.
4.
Krzyże Orderu Odrodzenia Polski II i III klasy zawieszone są na czerwonej wstędze szerokości 45 mm, z białymi paskami szerokości 3 mm po bokach.
5.
Krzyż Orderu Odrodzenia Polski IV klasy zawieszony jest na czerwonej wstążce szerokości 36 mm, z białymi paskami szerokości 2 mm po bokach, z rozetką o średnicy 25 mm upiętą z tejże wstążki; Krzyż Orderu Odrodzenia Polski V klasy zawieszony jest na takiej samej wstążce, bez rozetki.
§  3.
1.
Odznaka Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej ma kształt pięcioramiennej gwiazdy następującego wzoru: ramiona gwiazdy na licowej stronie są pokryte czerwoną i białą emalią; między ramionami gwiazdy znajduje się pięć pęków promieni; pośrodku licowej strony gwiazdy nałożony jest orzeł srebrzony; gwiazda zwieńczona jest tarczą z inicjałami "RP" na tle poziomych promieni; na odwrotnej stronie ramiona gwiazdy są fakturowane; w klasach I-IV promienie i zwieńczenia są złocone, a w klasie V są srebrzone; wymiar odznaki wynosi: w klasie I - 68 mm, w klasach II i III - 60 mm, w klasach IV i V - 48 mm.
2.
Odznaką Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej I i II klasy jest ponadto gwiazda orderowa składająca się z dziesięciu pęków promieni, o średnicy 80 mm, z czego pięć pęków złoconych umieszczonych jest na tle pięciu pęków srebrzonych; pośrodku na okrągłej tarczy pokrytej czerwoną emalią nałożony jest orzeł srebrzony.
3.
Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej I klasy zawieszony jest na wielkiej wstędze szerokości 100 mm.
4.
Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej II i III klasy zawieszony jest na wstędze szerokości 45 mm.
5.
Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej IV i V klasy zawieszony jest na wstążce szerokości 36 mm; na wstążce Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej IV klasy upięta jest z tej wstążki rozetka o średnicy 25 mm.
6.
Wielka wstęga, wstęga i wstążka, o których mowa w ust. 3, 4 i 5, są koloru ciemnego kobaltu.
§  4.
Wzory rysunkowe orderów, o których mowa w § 1, 2 i 3, zawiera załącznik do niniejszego rozporządzenia.
§  5.
Po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia mogą być wręczane odznaki orderów, o których mowa w rozporządzeniu, według dotychczasowych wzorów do ich wyczerpania, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 1995 r.
§  6.
Tracą moc:
1)
uchwała Rady Państwa z dnia 6 czerwca 1974 r. w sprawie Orderu Zasługi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Monitor Polski Nr 23, poz. 132),
2)
§ 2, 3 i 24 uchwały Rady Państwa z dnia 6 stycznia 1977 r. w sprawie opisu odznak orderów i odznaczeń oraz sposobu ich noszenia (Monitor Polski Nr 2, poz. 13 i Nr 4, poz. 32) oraz załącznik do tej uchwały, w części dotyczącej wzorów orderów określonych w niniejszym rozporządzeniu.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ORDER VIRTUTI MILITARI

KRZYŻ WIELKI – I klasa

(pominięto)

ORDER VIRTUTI MILITARI

KRZYŻ KOMANDORSKI – II klasa

(pominięto)

ORDER VIRTUTI MILITARI

KRZYŻ KAWALERSKI – III klasa

(pominięto)

KRZYŻ ZŁOTY – IV klasa

(pominięto)

KRZYŻ SREBRNY – V klasa

(pominięto)

ORDER ODRODZENIA POLSKI

KRZYŻ WIELKI – I klasa

(pominięto)

ORDER ODRODZENIA POLSKI

KRZYŻ KOMANDORSKI Z GWIAZDĄ – II klasa

(pominięto)

GWIAZDA ORDEROWA

(pominięto)

ORDER ODRODZENIA POLSKI

KRZYŻ KOMANDORSKI – III klasa

(pominięto)

ORDER ODRODZENIA POLSKI

KRZYŻ OFICERSKI – IV klasa

(pominięto)

KRZYŻ KAWALERSKI – V klasa

(pominięto)

ORDER ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

WIELKA WSTĘGA – I klasa

(pominięto)

ORDER ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

KOMANDORIA Z GWIAZDĄ – II klasa

(pominięto)

ORDER ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

KOMANDORIA – III klasa

(pominięto)

ORDER ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

ZŁOTA ODZNAKA – IV klasa

(pominięto)

SREBRNA ODZNAKA – V klasa

(pominięto)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024