Zm.: rozporządzenie w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 maja 1991 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Na podstawie art. 14 ust. 2, art. 21a ust. 6 i art. 22 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1989 r. Nr 27, poz. 147 i Nr 74, poz. 443 oraz z 1991 r. Nr 9, poz. 30 i Nr 35, poz. 155) oraz art. 8 ust. 1 i art. 38 pkt 1 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268, z 1985 r. Nr 12, poz. 50, z 1988 r. Nr 41, poz. 325, z 1989 r. Nr 4, poz. 23, Nr 33, poz. 176, Nr 35, poz. 192 i Nr 74, poz. 443 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 31 stycznia 1990 r. w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. Nr 10, poz. 62 i Nr 57, poz. 340) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4 w ust. 2 oraz w ust. 5 w pkt 3 i 4 wyraz "rok" zastępuje się wyrazami "okres roczny lub kwartalny";
2)
w § 5:
a)
w ust. 1 w pkt 1 po lit. b) dodaje się lit. c) w brzmieniu:

"c) działalności wytwórczej i usługowej, innej niż wymieniona pod lit. a) i b), jeżeli nie przekraczają kwoty uzasadniającej zwolnienie tej działalności od podatku obrotowego na podstawie odrębnych przepisów,"

b)
w ust. 1 w pkt 12 lit. a) skreśla się wyrazy "na terenie gmin i w miastach.",
c)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Za usługi w zakresie rolnictwa, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a), uważa się:

1) usługi związane z produkcją roślinną i zwierzęcą oraz inne związane z gospodarką rolniczą, określone w "Klasyfikacji usług", wprowadzonej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do stosowania w statystyce i ewidencji,

2) usługi związane z ciągnikami i maszynami rolniczymi oraz urządzeniami i narzędziami dla rolnictwa.",

d)
dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c), nie stosuje się w razie wykonywania działalności w zakresie: tartacznictwa, wytwarzania płyt, sklejek, oklein i obłogów, wytwarzania bindry, wyprawy skór futerkowych, kożuszkarstwa, kuśnierstwa, wytwarzania cukierków, wyrobów czekoladowych i wyrobów chemicznych oraz prowadzenia rozlewni piwa.";

3)
po § 5 dodaje się § 5a w brzmieniu:

"§ 5a. 1. Zwalnia się od podatku dochodowego przychody osiągane z tytułu prowadzenia działalności wytwórczej i usługowej przez osoby, które:

1) ukończyły - kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat; w stosunku do osób objętych ustawą z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75) wiek obniża się odpowiednio do 55 lat i do 60 lat,

2) zostały zaliczone do I lub II grupy inwalidów,

3) nabyły uprawnienia do emerytury na podstawie odrębnych przepisów w sprawie wieku emerytalnego dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach.

2. Zwolnienie stosuje się, jeżeli osoby, o których mowa w ust. 1, zachowały określone w odrębnych przepisach warunki uzasadniające zwolnienie osiągniętych przez nie obrotów od podatku obrotowego.";

4)
w § 6 skreśla się wyrazy "i użytkowych";
5)
w § 7:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Wysokość kwot wydatkowanych na inwestycje, o których mowa w art. 21a ust. 1 ustawy, określa się na podstawie dowodów stwierdzających zakup oraz montaż maszyn i urządzeń. Do kwot tych wlicza się również udokumentowane dowodami opłaty za przewóz maszyn i urządzeń i ich trwałe zainstalowanie.",

b)
ust. 3 skreśla się;
6)
§ 8 otrzymuje brzmienie:

"§ 8. Podatnikom produkującym materiały i wyroby na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, określone w odrębnych przepisach w sprawie obniżek podatku dochodowego od osób prawnych, podatek dochodowy obniża się o 2% kwoty obrotu ze sprzedaży tych materiałów i wyrobów.";

7)
§ 9 i 10 skreśla się;
8)
§ 11-14 otrzymują brzmienie:

"§ 11. Podatnikom wytwarzającym wyroby ortopedyczne, rehabilitacyjne, protetyczne, w tym heliotropy (aparaty dla osób niewidzących) oraz surowice i szczepionki, podatek dochodowy obniża się o 5% wartości sprzedaży tych wyrobów.

§ 12. Podatnikom wytwarzającym urządzenia, aparaturę i ochrony indywidualne, niezbędne do ochrony pracy, podatek dochodowy obniża się o 1% wartości sprzedaży tych urządzeń, aparatury i ochron.

§ 13. 1. Podatnikom będącym wydawcami podręczników szkolnych i akademickich oraz książek naukowych i technicznych obniża się podatek dochodowy o 5% wartości sprzedaży tych podręczników i książek.

2. Obniżka podatku, o której mowa w ust. 1, przysługuje również podatnikom drukującym te podręczniki i książki.

§ 14. Podatnikom prowadzącym działalność handlową w zakresie sprzedaży podręczników i książek wymienionych w § 13 ust. 1 oraz sprzedaży książek na terenach wiejskich podatek dochodowy obniża się o 5% zrealizowanej marży handlowej.";

9)
po § 14 dodaje się § 14a-14d w brzmieniu:

"§ 14a. 1. Podatnikom będącym wydawcami książek niskonakładowych, przy których sprzedaży wystąpił niedobór, podatek dochodowy obniża się o 50% tego niedoboru, to jest różnicy między sumą przychodu uzyskanego ze sprzedaży tych książek a kosztami poniesionymi w celu uzyskania tego przychodu.

2. Obniżka podatku, o której mowa w ust. 1, przysługuje wyłącznie dla jednej edycji każdego tytułu książek, jeżeli ich nakład nie przekracza trzech tysięcy egzemplarzy, i nie może być wyższa niż 50% podatku dochodowego przypadającego od dochodu z całokształtu działalności wydawnictwa.

§ 14b. Podatnikom prowadzącym dystrybucję i wyświetlanie w kinach otwartych filmów polskich oraz europejskich, uznanych przez Przewodniczącego Komitetu Kinematografii za filmy o wysokich walorach artystycznych, obniża się podatek dochodowy o 10%, jeżeli:

1) w przypadku dystrybucji - udział tych filmów w ogólnej liczbie filmów skierowanych do kin w roku podatkowym stanowi co najmniej 10%,

2) w przypadku wyświetlania - udział seansów tych filmów w ogólnej liczbie seansów zrealizowanych w roku podatkowym stanowi co najmniej 15%, w tym udział seansów filmów polskich nie jest niższy niż 10% liczby wszystkich seansów zrealizowanych w tym okresie.

§ 14c. Podatnikom prowadzącym skup opakowań szklanych i surowców wtórnych (z wyjątkiem metali szlachetnych) przysługuje obniżka podatku dochodowego o 5% wartości skupionych opakowań i surowców.

§ 14d. W razie zbiegu uprawnień do zastosowania obniżki podatku dochodowego określonej w § 13 ust. 1 oraz w § 14a ust. 1, stosuje się obniżkę korzystniejszą dla podatnika.";

10)
w § 17 w ust. 1 wyrazy "5.000 zł" zastępuje się wyrazami "25.000 zł".
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1991 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024