Tryb postępowania w sprawach stwierdzania prawa wykonywania zawodu lekarza i prowadzenia rejestru lekarzy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 27 kwietnia 1990 r.
w sprawie trybu postępowania w sprawach stwierdzania prawa wykonywania zawodu lekarza i prowadzenia rejestru lekarzy. *

Na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o izbach lekarskich (Dz. U. Nr 30, poz. 158 i z 1990 r. Nr 20, poz. 120) oraz art. 28 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327, z 1951 r. Nr 1, poz. 2, z 1955 r. Nr 11, poz. 67 oraz z 1989 r. Nr 29, poz. 154 i Nr 35, poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
"lekarz" bez bliższego oznaczenia - również lekarza dentystę,
2)
"zaświadczenie" - zaświadczenie o prawie wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty,
3)
"okręgowa rada lekarska" - okręgową radę lekarską właściwą ze względu na miejsce wykonywania zawodu.
§  2.
Postępowanie w sprawie stwierdzenia prawa wykonywania zawodu lekarza prowadzi okręgowa rada lekarska, na której obszarze działania osoba zainteresowana zamierza wykonywać zawód lekarza.
§  3.
1.
Postępowanie w sprawie stwierdzenia prawa wykonywania zawodu wszczyna się na pisemny wniosek osoby zainteresowanej. Do wniosku należy załączyć:
1)
arkusz zgłoszeniowy,
2)
dokumenty stwierdzające posiadanie wymaganych kwalifikacji zawodowych,
3)
oświadczenie o posiadanym obywatelstwie,
4)
oświadczenie, że wnioskodawca zna przepisy związane z wykonywaniem zawodu lekarza.
2.
Jeżeli dokument dotyczący posiadania wymaganych kwalifikacji zawodowych został wydany przez zagraniczną jednostkę organizacyjną, należy ponadto przedstawić uwierzytelnione tłumaczenie na język polski dokumentu traktowanego równorzędnie z dyplomem polskiej szkoły wyższej lub dowód przeprowadzenia nostryfikacji tego dokumentu.
3.
Jeżeli wnioskodawcą jest cudzoziemiec, obowiązany jest on przedstawić - poza dokumentami określonymi w ust. 1 i 2 - również zezwolenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej na wykonywanie zawodu lekarza w Polsce.
§  4.
Uchwała okręgowej rady lekarskiej o stwierdzeniu prawa wykonywania zawodu lekarza jest podstawą do wydania odpowiedniego zaświadczenia ważnego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
§  5.
Zaświadczenie powinno zawierać:
1)
nazwę określonej izby lekarskiej wydającej zaświadczenie,
2)
numer kolejny,
3)
imię i nazwisko lekarza oraz datę i miejsce jego urodzenia,
4)
numer, miejsce i datę wydania dyplomu lekarza,
5)
podstawę prawną zaświadczenia,
6)
datę i miejsce wydania zaświadczenia,
7)
podpis przewodniczącego okręgowej rady lekarskiej oraz
8)
pieczęć urzędową.
§  6.
1.
Okręgowa rada lekarska dokonuje w zaświadczeniu wpisów uzupełniających oraz adnotacji urzędowych dotyczących wykonywania zawodu.
2.
Wpisy uzupełniające w zaświadczeniu dotyczą:
1)
przeniesienia się lekarza na obszar działania innej okręgowej izby lekarskiej,
2)
zmiany nazwiska,
3.
Adnotacje urzędowe w zaświadczeniach dotyczą:
1)
wydania duplikatu zaświadczenia,
2)
zrzeczenia się prawa wykonywania zawodu,
3)
zaprzestania wykonywania zawodu na czas nieokreślony.
§  7.
1.
Lekarz jest obowiązany bezzwłocznie zawiadomić okręgową radę lekarską o:
1)
przeniesieniu się na obszar innego województwa lub innej okręgowej izby lekarskiej,
2)
zmianie adresu zamieszkania,
3)
zmianie zakładu pracy lub innego miejsca wykonywania zawodu.
2.
W przypadku przeniesienia się lekarza na obszar działania innej okręgowej izby lekarskiej, okręgowa rada lekarska:
1)
dokonuje odpowiedniego wpisu uzupełniającego w zaświadczeniu o prawie wykonywania zawodu,
2)
zawiadamia o dokonaniu wpisu uzupełniającego okręgową radę lekarską, na której obszarze uprzednio lekarz wykonywał zawód.
§  8.
W razie utraty zaświadczenia, należy bezzwłocznie zawiadomić o tym okręgową radę lekarską, która wydała zaświadczenie. Rada ta, po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania, wydaje duplikat utraconego zaświadczenia.
§  9.
Lekarz, który zrzekł się prawa wykonywania zawodu lub zaprzestał wykonywania zawodu na czas nieokreślony, składa odpowiednie oświadczenie okręgowej radzie lekarskiej.
§  10.
Lekarz pozbawiony prawa wykonywania zawodu lub ukarany zawieszeniem prawa wykonywania zawodu jest obowiązany niezwłocznie zwrócić zaświadczenie okręgowej radzie lekarskiej.
§  11.
1.
Okręgowa rada lekarska prowadzi rejestr lekarzy i rejestr lekarzy dentystów, zwane dalej rejestrami.
2.
W rejestrach wpisuje się następujące dane:
1)
imię i nazwisko oraz datę urodzenia,
2)
rodzaj i numer zaświadczenia, treść wpisów uzupełniających oraz adnotacji urzędowych dokonanych w zaświadczeniu,
3)
numer rejestracyjny, ustalony na podstawie dotychczasowych przepisów,
4)
uzyskane przez lekarza specjalizacje oraz stopnie i tytuły naukowe,
5)
stosunek do służby wojskowej,
6)
adres zamieszkania,
7)
zakład pracy lub inne miejsce wykonywania zawodu,
8)
oznaczenie województwa, na którego obszarze lekarz wykonuje zawód,
9)
inne adnotacje związane z wykonywaniem zawodu.
3.
W przypadku gdy obszar działania okręgowej izby lekarskiej obejmuje dwa lub więcej województw, rejestry prowadzi się odrębnie dla każdego województwa.
4.
Załącznikiem do rejestrów jest spis lekarzy objętych rejestrem w porządku alfabetycznym, z określeniem pozycji w rejestrze oraz adresu lekarza.
§  12.
1.
Okręgowa rada lekarska przekazuje corocznie terenowym organom administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw zdrowia i opieki społecznej stopnia wojewódzkiego kopie załączników do rejestrów oraz udostępnia tym organom w razie uzasadnionej potrzeby dane wpisane do rejestrów.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się do Wojskowej Izby Lekarskiej oraz Izby Lekarskiej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w zakresie nie zastrzeżonym odpowiednio przez Ministra Obrony Narodowej i Ministra Spraw Wewnętrznych.
§  13.
Organy określone w § 12 ust. 1 przekażą właściwym okręgowym radom lekarskim w ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia dotychczasową dokumentację rejestracyjną lekarzy wykonujących zawód na obszarze danego województwa.
§  14.
W stosunku do lekarzy i lekarzy dentystów tracą moc przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 7 marca 1979 r. w sprawie rejestracji niektórych pracowników medycznych (Dz. U. Nr 6, poz. 29 i z 1983 r. Nr 58, poz. 265).
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną z dniem 15 stycznia 1992 r. na skutek uchylenia ustawy o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia przez art. 76 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U.91.91.408).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024