Ustanowienie norm ilościowych lub wartościowych towarów wolnych od cła i od pozwolenia na przywóz oraz wprowadzenia stawki celnej ryczałtowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ
z dnia 31 grudnia 1989 r.
w sprawie ustanowienia norm ilościowych lub wartościowych towarów wolnych od cła i od pozwolenia na przywóz oraz wprowadzenia stawki celnej ryczałtowej.

Na podstawie art. 10 i art. 14 ust. 2 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 75, poz. 445) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wolny od cła i od pozwolenia wymaganego zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 75, poz. 445), zwanej dalej "ustawą", jest przywóz:
1) 1
przez podróżnego rzeczy osobistego użytku, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy, w ramach następujących norm ilościowych:
a)
1 lornetka, 1 przenośny instrument muzyczny, 1 przenośna maszyna do pisania,
b)
2 aparaty fotograficzne oraz 1 wąskotaśmowy aparat filmowy wraz z odpowiednim osprzętem i uzasadnioną ilością klisz lub taśm filmowych,
c)
po 1 sztuce następujących przenośnych urządzeń elektronicznych: komputer osobisty, magnetowid, wideokamera, gramofon, magnetofon, odtwarzacz, radioodbiornik, telewizor, zestaw łączący kilka spośród powyższych urządzeń, wraz z odpowiednim osprzętem oraz dyskietkami, kasetami magnetowidowymi, płytami gramofonowymi, taśmami magnetowidowymi, dyskami dźwiękowymi lub wizyjnymi do przywożonych urządzeń elektronicznych, w ilości do 10 sztuk każdego rodzaju,
d)
odzież futrzana i skórzana - po 1 sztuce każdego rodzaju,
e)
1 przyczepa kempingowa albo bagażowa,
f)
sprzęt sportowy, a w szczególności: deska windsurfingowa, łódź lub kajak o długości do 5,5 m, rower bez silnika, namiot - po 1 sztuce każdego rodzaju, a także para nart, 2 rakiety tenisowe,
g)
2 sztuki broni myśliwskiej lub sportowej oraz 1 sztuka broni palnej krótkiej lub 1 sztuka broni gazowej, po przedstawieniu określonego w przepisach odrębnych pozwolenia na ich posiadanie, oraz 100 sztuk nabojów do każdej sztuki przywożonej broni,
h)
wyroby użytkowe ze złota, platyny, kamieni szlachetnych i pereł prawdziwych o zwykłej dla nich masie, jeżeli łączna ich masa nie przekracza 50 g,
2) 2
(skreślony),
3)
środków spożywczych, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy, w ramach następujących norm ilościowych:
a)
mięso, ryby, drób i przetwory z nich - do 2 kg łącznie,
b)
tłuszcze zwierzęce i roślinne - do 1 kg łącznie,
c)
przetwory mleczarskie - do 1 kg łącznie,
d)
czekolada i wyroby czekoladowe - do 1kg łącznie,
e)
kawa naturalna - do 200 g,
4)
wyrobów spirytusowych, winiarskich i tytoniowych, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy, w ramach następujących norm ilościowych:
a)
wyroby spirytusowe - do 1 l,
b)
wyroby winiarskie - do 2 l,
c)
piwo - do 5 l,
d)
wyroby tytoniowe - do 250 sztuk papierosów lub 50 sztuk cygar albo do 250 g tytoniu,
5) 3
rzeczy zwyczajowo traktowanych jako upominki, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 4 ustawy, w ramach normy wartościowej do wysokości równowartości 200 dolarów USA według kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu ich zgłoszenia do odprawy celnej - jeżeli przywóz ten jest dokonywany przez podróżnych przekraczających granicę Rzeczypospolitej Polskiej nie częściej niż dwukrotnie w ciągu roku kalendarzowego - z tym że ilość przekroczeń granicy w 1990 r. jest liczona od dnia 1 sierpnia,
6)
rzeczy stanowiących mienie podróżnego przebywającego czasowo odpowiednio, za granicą albo w kraju, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 6 ustawy, z zachowaniem następujących norm ilościowych:
a)
wyroby użytkowe ze złota, platyny, kamieni szlachetnych i pereł prawdziwych o zwykłej dla nich masie - do łącznej masy 100 g,
b) 4
wyroby ze srebra:
-
stołowe oraz przedmioty domowego użytku - do łącznej masy 4 kg,
-
biżuteria - do 0,5 kg,
c) 5
wyroby ze szkła kryształowego - do 20 kg
d)
1 pianino albo fortepian,
e)
sprzęt elektroniczny powszechnego użytku - po 1 sztuce każdego urządzenia oraz para kolumn głośnikowych,
f)
1 pojazd samochodowy,
g)
wyroby spirytusowe - do 10 l,
h)
wyroby winiarskie - do 20 l,
i)
piwo - do 30 l,
j)
wyroby tytoniowe - do 2500 sztuk papierosów lub do 500 sztuk cygar albo do 2,5 kg tytoniu,
7)
wyrobów spirytusowych i winiarskich, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 17 lit. b) ustawy, w ramach następujących norm ilościowych:
a)
wyroby spirytusowe - do 10 l,
b)
wyroby winiarskie - do 20 l,
c)
piwo - do 30 l,
§  2.
Okres objęcia zwolnieniem od cła rzeczy, o których mowa:
1) 6
w art. 14 ust. 1 pkt 6 ustawy - ustala się na 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia lub zakończenia oraz na 3 miesiące przed dniem zakończenia zatrudnienia, studiów, działalności naukowo­badawczej lub leczenia, określonego w dokumencie stwierdzającym zatrudnienie, studia, działalność naukowo­badawczą lub leczenie, odpowiednio za granicą lub w kraju,
2)
w art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy - ustala się na 12 miesięcy od dnia uzyskania prawa stałego zamieszkania, odpowiednio za granicą albo w kraju,
§  3.
1. 7
Wprowadza się stawkę celną ryczałtową w wysokości 10% łącznej wartości celnej na towary przywożone przez podróżnych lub w obrocie pocztowym, których ilość i rodzaj nie wskazują na przeznaczenie handlowe, a łączna wartość wynosi od 201 do 500 dolarów USA według kursu, o którym mowa w § 1 pkt 5.
2.
Ryczałtowa stawka celna, o której mowa w ust. 1, nie ma zastosowania do pojazdów samochodowych przywożonych w stanie kompletnym lub rozmontowanym oraz rzeczy, których jednostkowa wartość przekracza równowartość 200 dolarów USA według kursu, o którym mowa w § 1 pkt 5.
3.
Ryczałtowych stawek celnych, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się w przypadku, gdy wysokość cła wymierzonego według stawki ryczałtowej przewyższa wysokość cła wymierzonego według stawek celnych określonych przez Radę Ministrów na podstawie art. 4 ust. 5 pkt 1 ustawy.
4. 8
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do podróżnych przekraczających granicę Rzeczypospolitej Polskiej więcej niż dwa razy w ciągu roku kalendarzowego.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1990 r.
1 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1990 r. (Dz.U.90.45.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1990 r.
2 § 1 pkt 2 skreślony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1990 r. (Dz.U.90.45.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1990 r.
3 § 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1990 r. (Dz.U.90.45.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1990 r.
4 § 1 pkt 6 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1990 r. (Dz.U.90.45.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1990 r.
5 § 1 pkt 6 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1990 r. (Dz.U.90.45.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1990 r.
6 § 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1990 r. (Dz.U.90.45.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1990 r.
7 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1990 r. (Dz.U.90.45.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1990 r.
8 § 3 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1990 r. (Dz.U.90.45.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1990 r.

Zmiany w prawie

Ważne zmiany w zakresie ZFŚS

W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianach w stażu pracy

Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
To będzie rewolucja u każdego pracodawcy

Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.

Grażyna J. Leśniak 18.12.2025
Są rozporządzenia wykonawcze do KSeF

Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.

Krzysztof Koślicki 16.12.2025
Od stycznia nowe zasady prowadzenia PKPiR

Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.

Marcin Szymankiewicz 15.12.2025
Senat poprawia reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS

Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 10.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1990.1.6

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie norm ilościowych lub wartościowych towarów wolnych od cła i od pozwolenia na przywóz oraz wprowadzenia stawki celnej ryczałtowej.
Data aktu: 31/12/1989
Data ogłoszenia: 01/01/1990
Data wejścia w życie: 01/01/1990