Zasady postępowania rejestrowego oraz prowadzenia rejestru instytucji filmowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 9 grudnia 1987 r.
w sprawie zasad postępowania rejestrowego oraz prowadzenia rejestru instytucji filmowych. *

Na podstawie art. 22 ust. 5 ustawy z dnia 16 lipca 1987 r. o kinematografii (Dz. U. Nr 22, poz. 127) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rejestr instytucji filmowych, zwany dalej "rejestrem", prowadzi Przewodniczący Komitetu Kinematografii dla instytucji filmowych, objętych przepisami ustawy z dnia 16 lipca 1987 r. o kinematografii (Dz. U. Nr 22, poz. 127).
§  2.
Dla każdej instytucji filmowej prowadzi się oddzielną księgę rejestrową.
§  3.
1.
Księga rejestrowa składa się z następujących działów:
1)
działu pierwszego "Oznaczenie instytucji filmowej" - do którego wpisuje się w odrębnych rubrykach:
a)
numer kolejny wpisu,
b)
pełną i skróconą nazwę instytucji filmowej oraz oznaczenie jej siedziby,
c)
przedmiot działalności instytucji filmowej,
d)
oznaczenie aktu o utworzeniu instytucji filmowej,
e)
cyfrowy identyfikator instytucji filmowej nadany w systemie informacji statystycznej oraz uwagi,
2)
działu drugiego "Organizacja instytucji filmowej" - do którego wpisuje się w odrębnych rubrykach:
a)
numer kolejny wpisu,
b)
wzmiankę o zatwierdzeniu statutu instytucji filmowej,
c)
imię i nazwisko dyrektora instytucji filmowej oraz imiona i nazwiska zastępców dyrektora,
d)
imiona i nazwiska pełnomocników instytucji filmowej uprawomocnionych do dokonywania czynności prawnych w imieniu instytucji filmowej oraz zakres ich upoważnień,
e)
imiona i nazwiska członków prezydium rady pracowniczej,
f)
nazwy oraz określenie siedziby zakładów i innych wyodrębnionych jednostek organizacyjnych instytucji filmowej, które sporządzają bilans, i ich cyfrowe identyfikatory nadane w systemie informacji statystycznej,
g)
uwagi,
3)
działu trzeciego "Mienie instytucji filmowej" - do którego wpisuje się w odrębnych rubrykach:
a)
numer kolejny wpisu,
b)
wzmiankę o złożenie do rejestru bilansu instytucji filmowej za ostatni rok,
c)
wzmiankę o obciążeniu środków trwałych instytucji filmowej ograniczonymi prawami rzeczowymi,
d)
uwagi,
4)
działu czwartego "Połączenie, podział i likwidacja instytucji filmowej" - do którego wpisuje się w odrębnych rubrykach:
a)
numer kolejny wpisu,
b)
wzmianki dotyczące połączenia, podziału lub likwidacji instytucji filmowej,
c)
imię i nazwisko likwidatora,
d)
uwagi,
2.
Wpisowi podlegają również zmiany i uzupełnienia danych ujawnionych w rejestrze.
§  4.
Każdy wpis do księgi rejestrowej oznacza się numerem wynikającym z kolejności wpisów oraz zaopatruje w datę dokonania wpisu i podpis pełnomocnika Przewodniczącego Komitetu Kinematografii.
§  5.
Księga rejestrowa nie może być wynoszona poza miejsce jej przechowywania.
§  6.
Niezależnie od księgi rejestrowej dla każdej instytucji filmowej prowadzi się akta rejestrowe obejmujące dokumenty stanowiące podstawę wpisu do rejestru.
§  7.
1.
Przewodniczący Komitetu Kinematografii może w treści wpisu powołać się na dokument złożony do akt rejestrowych. Powołane dokumenty uważa się wówczas za objęte treścią wpisu.
2.
Numer kolejny wpisu w księdze rejestrowej odnotowuje się na dokumentach stanowiących podstawę wpisu.
§  8.
Wpis do rejestru dokonywany jest na podstawie postanowienia Przewodniczącego Komitetu Kinematografii, określającego dosłowną treść wpisu oraz rubrykę księgi rejestrowej, w której wpis ma być dokonany.
§  9.
Dyrektor instytucji filmowej obowiązany jest do zawiadomienia Przewodniczącego Komitetu Kinematografii o okolicznościach uzasadniających zmianę treści wpisu w terminie 15 dni od powołania tych okoliczności.
§  10.
Przepisy dotyczące wpisu do rejestru stosuje się odpowiednio do wykreślenia wpisu.
§  11.
1.
Rejestr jest udostępniany do wglądu każdemu, kto wykaże w tym interes prawny. Przewodniczący Komitetu Kinematografii może jednak zarządzić odmowę wglądu do rejestru lub do określonych wpisów, jeżeli wymaga tego ochrona tajemnicy państwowej.
2.
Rejestr może być udostępniony do wglądu tylko pod nadzorem osoby upoważnionej przez Przewodniczącego Komitetu Kinematografii.
§  12.
Zaświadczenia, odpisy i wyciągi z rejestru są wydawane na pisemne żądanie organów instytucji filmowej.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 kwietnia 2002 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 16 lipca 1987 r. o kinematografii (Dz.U.87.22.127), w brzmieniu ustalonym przez art. 18 pkt 12 ustawy z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.25.253) - zob. art. 77 tej ustawy.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024