Określenie sposobu wykonywania przez najemcę obowiązków związanych z opróżnianiem lokalu oraz trybu i zakresu rozliczeń z tego tytułu między najemcą a wynajmującym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 listopada 1987 r.
w sprawie określenia sposobu wykonywania przez najemcę obowiązków związanych z opróżnieniem lokalu oraz trybu i zakresu rozliczeń z tego tytułu między najemcą a wynajmującym.

Na podstawie art. 13 ust. 8 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1987 r. Nr 30, poz. 165) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Najemcy opróżniającemu lokal przysługuje prawo wyboru sposobu wykonania robót wymienionych w art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1987 r. Nr 30, poz. 165), zwanej dalej "ustawą", to jest wykonania ich we własnym zakresie bądź przez wynajmującego na koszt najemcy. Oświadczenie w tej sprawie najemca składa na piśmie najpóźniej w dniu opróżnienia lokalu.
2.
Roboty, o których mowa w ust. 1, powinny być wykonane w terminie 30 dni od dnia opróżnienia lokalu. W razie nieprzeprowadzenia przez najemcę robót w tym terminie, wynajmujący przejmuje je do wykonania we własnym zakresie i dochodzi należności z tego tytułu od byłego najemcy lokalu; w takim wypadku roboty powinny być zakończone w terminie 30 dni od dnia ich przejęcia przez wynajmującego.
§  2.
1.
Przy opróżnianiu lokalu przez najemcę wynajmujący powinien dokonać w jego obecności oceny stanu technicznego lokalu oraz ustalić stopień zużycia znajdujących się w nim elementów wyposażenia technicznego. Z dokonanych ustaleń sporządza się protokół służący do przeprowadzenia ostatecznego rozliczenia z tytułu zużycia elementów wyposażenia technicznego lokalu.
2.
Rozliczenia wartości elementów wyposażenia technicznego, o którym mowa w art. 13 ust. 6 pkt 2 ustawy, dokonuje się na podstawie różnicy stopnia ich zużycia w okresie między zasiedleniem lokalu, stwierdzonym w protokole wymienionym w art. 11 ustawy, i jego opróżnieniem. W razie opuszczania przez najemcę lokalu i pozostania w nim osób zamieszkujących dotychczas wspólnie z najemcą, które nie uzyskały następnie decyzji o przydziale na podstawie art. 47 ust. 3 ustawy, za dzień opróżnienia lokalu uważa się datę wyprowadzenia się tych osób lub ich przymusowego przekwaterowania w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
3.
Kwotę należną najemcy bądź wynajmującemu oblicza się według cen detalicznych elementów wyposażenia technicznego pozostawionych w lokalu, obowiązujących w dniu rozliczenia.
4.
Wynajmujący, w terminie 30 dni od dnia opróżnienia lokalu, doręcza byłemu najemcy pisemne rozliczenie z tytułu zużycia elementów wyposażenia technicznego, razem z wezwaniem do zapłaty albo wskazaniem sposobu odbioru kwoty należnej byłemu najemcy; w razie pozostania w lokalu osób zamieszkujących dotychczas wspólnie z najemcą, termin ten biegnie od dnia, w którym stał się wymagalny zwrot kaucji byłemu najemcy.
5.
W lokalu zajmowanym wspólnie przez kilku najemców wartość zużycia, o której mowa w ust. 2, ustala się proporcjonalnie do zajmowanej powierzchni mieszkalnej; nie dotyczy to wypadków, gdy dany element wyposażenia technicznego znajduje się w części lokalu przydzielonej na rzecz jednego z najemców.
§  3.
1.
Nie przeprowadza się rozliczeń z tytułu zużycia elementów wyposażenia technicznego lokalu, w tym również uiszczonych należności za zakup i montaż urządzeń kąpielowych, z osobami, które:
1)
nabyły zajmowany lokal na własność,
2)
zwalniają lokal wybudowany z własnych środków.
2.
Jeżeli przedmiotem przydziału w drodze zamiany między zainteresowanymi osobami lub na podstawie art. 47 ust. 3 ustawy jest lokal objęty przez poprzedniego najemcę przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, do rozliczeń z tym najemcą stosuje się przepisy art. 2 ustawy z dnia 16 lipca 1987 r. o zmianie ustawy - Prawo lokalowe (Dz. U. Nr 21, poz. 124).
3.
W razie opróżnienia lokalu przez osobę będącą z mocy prawa następcą zmarłego najemcy, który objął lokal przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, stosuje się odpowiednio przepis art. 2 ustawy wymienionej w ust. 2.
§  4.
1.
W lokalach znajdujących się w budynkach pozostających w zarządzie lub użytkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej, w których po śmierci najemcy nie pozostaną osoby bliskie wstępujące w stosunek najmu, obowiązki, o których mowa w art. 13 ust. 6 pkt 1 ustawy, wykonuje wynajmujący, pokrywając koszty z kaucji mieszkaniowej. Z tych samych środków wynajmujący pokrywa koszty zużycia zainstalowanych w lokalach elementów wyposażenia technicznego, o których mowa w art. 13 ust. 2 pkt 3 ustawy.
2.
Koszty, o których mowa w ust. 1, nie mające pokrycia w kaucji mieszkaniowej, ponosi wynajmujący.
§  5.
1.
W razie opróżnienia lokalu uzyskanego w wyniku dokonanej na koszt najemcy przebudowy pomieszczeń niemieszkalnych, a także nadbudowy lub rozbudowy budynku, przed upływem 20 lat od dnia jego objęcia, najemca otrzymuje zwrot wartości poniesionych nakładów finansowych w wysokości 5% za każdy rok brakujący do upływu tego okresu. Zwrot ten nie obejmuje kosztów ponadnormatywnego wyposażenia lokalu; w takim wypadku stosuje się odpowiednio art. 21 ust. 3 ustawy.
2.
Rozliczenia, o których mowa w ust. 1, dokonuje się na podstawie cen obowiązujących w dniu opróżnienia lokalu przez najemcę.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1988 r.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.36.205

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie sposobu wykonywania przez najemcę obowiązków związanych z opróżnianiem lokalu oraz trybu i zakresu rozliczeń z tego tytułu między najemcą a wynajmującym.
Data aktu: 09/11/1987
Data ogłoszenia: 28/11/1987
Data wejścia w życie: 01/01/1988