Ogólne zasady kształtowania sieci instytucji i placówek upowszechniania kultury.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 października 1987 r.
w sprawie ogólnych zasad kształtowania sieci instytucji i placówek upowszechniania kultury.

Na podstawie art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 26 kwietnia 1984 r. o upowszechnianiu kultury oraz o prawach i obowiązkach pracowników upowszechniania kultury (Dz. U. Nr 26, poz. 129) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie ustala ogólne zasady kształtowania sieci instytucji i placówek upowszechniania kultury wymienionych w art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1984 r. o upowszechnianiu kultury oraz o prawach i obowiązkach pracowników upowszechniania kultury (Dz. U. Nr 26, poz. 129), zwanych dalej "instytucjami i placówkami".
§  2.
1.
Kształtowanie sieci instytucji i placówek polega na planowaniu ich ilości, rozmieszczenia, rodzaju i wielkości oraz na ich tworzeniu, przekształcaniu lub likwidowaniu.
2.
Przy kształtowaniu sieci instytucji i placówek należy uwzględniać w szczególności:
1)
potrzeby społeczne i liczbę potencjalnych użytkowników, określoną na podstawie liczby stałych mieszkańców i liczby osób przebywających czasowo,
2)
możliwości finansowe oraz warunki materialno-techniczne i organizacyjne,
3)
istniejące instytucje i placówki,
4)
cechy demograficzne, strukturę społeczną i zawodową oraz tradycje kulturowe ludności,
5)
charakter i wielkość szkół oraz zakładów pracy,
6)
natężenie i kierunki migracji ludności,
7)
możliwość zatrudnienia kwalifikowanych pracowników upowszechniania kultury, zapewniających prawidłowe funkcjonowanie instytucji i placówek,
8)
lokalizację miejscowości oraz warunki komunikacyjne.
§  3.
1.
Instytucje i placówki powinny być rozmieszczane równomiernie oraz lokalizowane w centralnych rejonach miejscowości (dzielnic miast lub większych zespołów zabudowy mieszkaniowej) we wspólnych wielofunkcyjnych obiektach lub pomieszczeniach albo obiektach lub pomieszczeniach położonych blisko siebie.
2.
Przy projektowaniu nowych oraz adaptowaniu już istniejących obiektów i pomieszczeń na potrzeby instytucji i placówek należy uwzględniać zasady określone w ust. 1.
§  4.
1.
Sieć instytucji i placówek należy tak kształtować, aby miejscowości posiadały co najmniej, przy liczbie mieszkańców:
1)
do 500 - świetlicę lub klub kultury,
2)
od 500 do 1.000 - klub lub ośrodek kultury,
3)
od 1.000 do 10.000 - bibliotekę oraz ośrodek lub dom kultury.
2.
Miejscowości, o których mowa w ust. 1 pkt 2, będące siedzibami rad narodowych stopnia podstawowego powinny posiadać również bibliotekę.
3.
Miejscowości liczące powyżej 10.000 mieszkańców powinny posiadać co najmniej instytucje i placówki wymienione w ust. 1 pkt 3 oraz klub kultury według zasady: jeden klub na 1 km2 powierzchni zamieszkanej przez ponad 3.000 osób.
4.
Łączna powierzchnia użytkowa instytucji i placówek wymienionych w ust. 1-3 powinna wynosić co najmniej 160 m2 na każdy tysiąc mieszkańców, w tym biblioteki - nie mniej niż 60 m2 w miejscowościach liczących do 25.000 mieszkańców i 40 m2 w pozostałych miejscowościach.
5.
Zasady określone w ust. 1-4 stanowią kryterium badania, oceniania i kształtowania sieci wymienionych w nich instytucji i placówek.
§  5.
1.
Terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego przedstawia do zatwierdzenia właściwej wojewódzkiej radzie narodowej projekt szczegółowego planu rozwoju sieci instytucji i placówek w województwie. Projekt planu jest sporządzany na okres pięciu lat.
2.
Założenia i projekt planu, o którym mowa w ust. 1, opracowuje terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw kultury i sztuki stopnia wojewódzkiego w uzgodnieniu z zainteresowanymi terenowymi organami administracji państwowej o właściwości szczególnej - na podstawie regionalnych i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, terytorialnych planów społeczno-gospodarczych oraz przepisów rozporządzenia.
3.
Zmiana szczegółowego planu rozwoju sieci instytucji i placówek następuje na zasadach określonych w ust. 1 i 2.
§  6.
Terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw kultury i sztuki stopnia wojewódzkiego na podstawie kompleksowych badań dokonuje co pięć lat, w ramach prac nad narodowym planem społeczno-gospodarczym, oceny stanu sieci instytucji i placówek w województwie.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024