Ogólne zasady kształtowania sieci instytucji i placówek upowszechniania kultury.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 października 1987 r.
w sprawie ogólnych zasad kształtowania sieci instytucji i placówek upowszechniania kultury.

Na podstawie art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 26 kwietnia 1984 r. o upowszechnianiu kultury oraz o prawach i obowiązkach pracowników upowszechniania kultury (Dz. U. Nr 26, poz. 129) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie ustala ogólne zasady kształtowania sieci instytucji i placówek upowszechniania kultury wymienionych w art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1984 r. o upowszechnianiu kultury oraz o prawach i obowiązkach pracowników upowszechniania kultury (Dz. U. Nr 26, poz. 129), zwanych dalej "instytucjami i placówkami".
§  2.
1.
Kształtowanie sieci instytucji i placówek polega na planowaniu ich ilości, rozmieszczenia, rodzaju i wielkości oraz na ich tworzeniu, przekształcaniu lub likwidowaniu.
2.
Przy kształtowaniu sieci instytucji i placówek należy uwzględniać w szczególności:
1)
potrzeby społeczne i liczbę potencjalnych użytkowników, określoną na podstawie liczby stałych mieszkańców i liczby osób przebywających czasowo,
2)
możliwości finansowe oraz warunki materialno-techniczne i organizacyjne,
3)
istniejące instytucje i placówki,
4)
cechy demograficzne, strukturę społeczną i zawodową oraz tradycje kulturowe ludności,
5)
charakter i wielkość szkół oraz zakładów pracy,
6)
natężenie i kierunki migracji ludności,
7)
możliwość zatrudnienia kwalifikowanych pracowników upowszechniania kultury, zapewniających prawidłowe funkcjonowanie instytucji i placówek,
8)
lokalizację miejscowości oraz warunki komunikacyjne.
§  3.
1.
Instytucje i placówki powinny być rozmieszczane równomiernie oraz lokalizowane w centralnych rejonach miejscowości (dzielnic miast lub większych zespołów zabudowy mieszkaniowej) we wspólnych wielofunkcyjnych obiektach lub pomieszczeniach albo obiektach lub pomieszczeniach położonych blisko siebie.
2.
Przy projektowaniu nowych oraz adaptowaniu już istniejących obiektów i pomieszczeń na potrzeby instytucji i placówek należy uwzględniać zasady określone w ust. 1.
§  4.
1.
Sieć instytucji i placówek należy tak kształtować, aby miejscowości posiadały co najmniej, przy liczbie mieszkańców:
1)
do 500 - świetlicę lub klub kultury,
2)
od 500 do 1.000 - klub lub ośrodek kultury,
3)
od 1.000 do 10.000 - bibliotekę oraz ośrodek lub dom kultury.
2.
Miejscowości, o których mowa w ust. 1 pkt 2, będące siedzibami rad narodowych stopnia podstawowego powinny posiadać również bibliotekę.
3.
Miejscowości liczące powyżej 10.000 mieszkańców powinny posiadać co najmniej instytucje i placówki wymienione w ust. 1 pkt 3 oraz klub kultury według zasady: jeden klub na 1 km2 powierzchni zamieszkanej przez ponad 3.000 osób.
4.
Łączna powierzchnia użytkowa instytucji i placówek wymienionych w ust. 1-3 powinna wynosić co najmniej 160 m2 na każdy tysiąc mieszkańców, w tym biblioteki - nie mniej niż 60 m2 w miejscowościach liczących do 25.000 mieszkańców i 40 m2 w pozostałych miejscowościach.
5.
Zasady określone w ust. 1-4 stanowią kryterium badania, oceniania i kształtowania sieci wymienionych w nich instytucji i placówek.
§  5.
1.
Terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego przedstawia do zatwierdzenia właściwej wojewódzkiej radzie narodowej projekt szczegółowego planu rozwoju sieci instytucji i placówek w województwie. Projekt planu jest sporządzany na okres pięciu lat.
2.
Założenia i projekt planu, o którym mowa w ust. 1, opracowuje terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw kultury i sztuki stopnia wojewódzkiego w uzgodnieniu z zainteresowanymi terenowymi organami administracji państwowej o właściwości szczególnej - na podstawie regionalnych i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, terytorialnych planów społeczno-gospodarczych oraz przepisów rozporządzenia.
3.
Zmiana szczegółowego planu rozwoju sieci instytucji i placówek następuje na zasadach określonych w ust. 1 i 2.
§  6.
Terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw kultury i sztuki stopnia wojewódzkiego na podstawie kompleksowych badań dokonuje co pięć lat, w ramach prac nad narodowym planem społeczno-gospodarczym, oceny stanu sieci instytucji i placówek w województwie.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.34.187

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ogólne zasady kształtowania sieci instytucji i placówek upowszechniania kultury.
Data aktu: 12/10/1987
Data ogłoszenia: 12/11/1987
Data wejścia w życie: 12/11/1987