Utworzenie urzędu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

USTAWA
z dnia 23 października 1987 r.
o utworzeniu urzędu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. *

Art.  1.

Tworzy się urząd Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

Art.  2.
1. 1
Do zadań Ministra Pracy i Polityki Socjalnej należy opracowywanie założeń i realizacja polityki państwa w zakresie: zatrudnienia i efektywnego wykorzystania zasobów pracy, organizacji i warunków pracy, wynagrodzeń i innych świadczeń za pracę, polityki socjalnej, w tym ubezpieczeń społecznych i świadczeń socjalnych oraz pomocy społecznej.
2.
W szczególności Minister Pracy i Polityki Socjalnej realizuje zadania, określone w ust. 1:
1)
w zakresie zatrudnienia i efektywnego wykorzystania zasobów pracy przez:
a)
analizowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz współdziałanie w tym zakresie z właściwymi ministrami i organami,
b)
współdziałanie w opracowywaniu bilansów zasobów pracy,
c)
współdziałanie w programowaniu kształcenia kadr dla gospodarki narodowej oraz poradnictwa zawodowego,
d)
koordynowanie dokształcania kadr,
e)
upowszechnianie metod i technik pracy z kadrami,
f)
dysponowanie środkami Państwowego Funduszu Aktywizacji Zawodowej;
2)
w zakresie organizacji i humanizacji warunków pracy przez:
a)
upowszechnianie efektywnych rozwiązań w dziedzinie organizacji pracy,
b)
inicjowanie prac związanych z atestacją stanowisk pracy i normowaniem pracy,
c)
analizowanie i ocenę wykorzystania czasu pracy,
d)
koordynowanie opracowań resortowych dotyczących nomenklatury zawodów,
e)
opracowywanie założeń i kierunków poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy,
f)
projektowanie zasad przyznawania świadczeń profilaktycznych z tytułu uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia warunków pracy;
3)
w zakresie wynagrodzeń i innych świadczeń za pracę przez:
a)
opracowywanie i upowszechnianie metod wartościowania pracy oraz zasad tworzenia taryfikatorów kwalifikacyjnych, siatek i tabel wynagrodzeń zasadniczych,
b)
projektowanie zasad ustalania najniższego wynagrodzenia i sterowania relacjami płac,
c)
projektowanie zasad tworzenia motywacyjnych systemów wynagradzania w zakładach pracy,
d)
opiniowanie i rejestrowanie układów zbiorowych pracy;
4) 2
w zakresie polityki socjalnej , w tym ubezpieczeń społecznych i świadczeń socjalnych, oraz pomocy społecznej przez:
a)
określanie wielkości świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego oraz zaopatrzenia emerytalnego i rentowego na rzecz pracowników i ich rodzin oraz innych grup ludności,
b)
analizowanie i ocenę kształtowania się dochodów i kosztów utrzymania poszczególnych grup ludności,
c)
organizację pomocy i opieki nad kombatantami i ich rodzinami oraz współdziałanie w tym zakresie z organizacjami kombatanckimi;
d)
organizację pomocy społecznej instytucjonalnej i środowiskowej dla osób znajdujących sie w trudnej sytuacji życiowej,
e)
ustalanie zasad funkcjonowania i organizacji placówek pomocy społecznej ,
f)
organizowanie i prowadzenie poradnictwa oraz pośrednictwa zawodowego dla inwalidów.
5)
współdziałając w opracowywaniu planów społeczno-gospodarczych, budżetu państwa oraz bilansu pieniężnych przychodów i wydatków ludności;
6) 3
opracowując projekty rozwiązań ogólnie obowiązujących, dotyczących zatrudnienia, wynagrodzeń i innych świadczeń związanych z zatrudnieniem, świadczeń socjalnych, ubezpieczeń społecznych oraz pomocy społecznej;
61) 4
współpracując z organizacjami społecznymi w zakresie pomocy społecznej;
62) 5
współpracując z organizacjami międzynarodowymi;
7)
wykonując zadania w zakresie obronności i bezpieczeństwa państwa oraz inne zadania określone w odrębnych przepisach.
Art.  3.

Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej podlega Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Art.  4.
1.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może określić szczegółowy zakres działania Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
2.
Organizację Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej oraz jednostki organizacyjne podporządkowane Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej określa statut nadany przez Radę Ministrów.
Art.  5.
1.
Znosi się:
1)
urząd Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych,
2)
Urząd do Spraw Kombatantów.
2.
Określone w odrębnych przepisach sprawy należące do Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Urzędu do Spraw Kombatantów w zakresie ustalonym ustawą, przechodzą do Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
Art.  6.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

* Z dniem 1 kwietnia 1999 r., na podstawie art. 96 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 89 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz.U.97.141.943), nin. ustawa zachowuje moc do czasu ustalenia szczegółowego zakresu działania ministrów kierujących określonym działem administracji rządowej.
1 Art. 2 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o przekazaniu Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej z zakresu działania Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej zadań dotyczących pomocy społecznej (Dz.U.90.29.172) z dniem 7 maja 1990 r.
2 Art. 2 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o przekazaniu Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej z zakresu działania Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej zadań dotyczących pomocy społecznej (Dz.U.90.29.172) z dniem 7 maja 1990 r.
3 Art. 2 ust. 2 pkt 6 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o przekazaniu Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej z zakresu działania Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej zadań dotyczących pomocy społecznej (Dz.U.90.29.172) z dniem 7 maja 1990 r.
4 Art. 2 ust. 2 pkt 61 dodany przez art. 1 pkt 2 lit. c) ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o przekazaniu Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej z zakresu działania Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej zadań dotyczących pomocy społecznej (Dz.U.90.29.172) z dniem 7 maja 1990 r.
5 Art. 2 ust. 2 pkt 62 dodany przez art. 1 pkt 2 lit. c) ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o przekazaniu Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej z zakresu działania Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej zadań dotyczących pomocy społecznej (Dz.U.90.29.172) z dniem 7 maja 1990 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024