Ryczałt z tytułu ponoszonych opłat za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej dla celów domowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 lipca 1987 r.
w sprawie ryczałtu z tytułu ponoszonych opłat za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej dla celów domowych.

Na podstawie art. 18 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. o szczególnych uprawnieniach kombatantów (Dz. U. Nr 16, poz. 122, Nr 40, poz. 269, z 1986 r. Nr 42, poz. 202 i z 1987 r. Nr 14, poz. 84) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ryczałt z tytułu ponoszonych opłat za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej dla celów domowych, przysługujący kombatantom – emerytom, rencistom i inwalidom oraz wdowom (wdowcom) – emerytom i rencistom pozostałym po kombatantach, zwany dalej "ryczałtem", wypłacają organy rentowe na wniosek i po przedstawieniu do wglądu dokumentów stwierdzających spełnienie warunków do tego ryczałtu.
2.
Dokumentami, o których mowa w ust. 1, są:
1)
dla kombatantów - emerytów i rencistów: legitymacja kombatanta lub zaświadczenie stwierdzające uprawnienia kombatanckie, wydane przez właściwy zarząd wojewódzki Związku Bojowników o Wolność i Demokrację lub Urząd do Spraw Kombatantów, albo odpowiedni wpis w dowodzie osobistym,
2)
dla kombatantów - inwalidów nie będących emerytami lub rencistami: legitymacja, zaświadczenie lub wpis w dowodzie osobistym, o których mowa w pkt 1, oraz orzeczenie komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, wojskowej komisji lekarskiej lub komisji lekarskiej służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, stwierdzające zaliczenie do jednej z grup inwalidów,
3) 1
dla wdów (wdowców) - emerytów i rencistów, pozostałych po kombatantach: legitymacja lub zaświadczenie, o których mowa w pkt 1, wydane kombatantowi przed jego śmiercią, a w razie braku takich dokumentów: zaświadczenie lub legitymacja właściwego zarządu wojewódzkiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, stwierdzające uprawnienia wdów (wdowców) do tego ryczałtu.
3.
Jeżeli dokumenty wymienione w ust. 2 zostały już złożone w organie rentowym, ryczałt wypłaca się na podstawie wniosku o jego wypłatę.
§  2.
Ryczałt wypłaca:
1)
kombatantom i wdowom (wdowcom) pozostałym po kombatantach, pobierającym emeryturę lub rentę - miesięcznie organ rentowy właściwy do wypłaty emerytury lub renty, w dniu ustalonym jako termin płatności tego świadczenia,
2)
kombatantom i wdowom (wdowcom) pozostałym po kombatantach, którzy mają zawieszone prawo do emerytury lub renty z powodu osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów - kwartalnie organ rentowy właściwy do wypłaty emerytury lub renty, w pierwszym miesiącu każdego kwartału,
3)
kombatantom - inwalidom nie będącym emerytami ani rencistami - kwartalnie właściwy ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w pierwszym miesiącu każdego kwartału.
§  3.
1.
W sprawach nie uregulowanych rozporządzeniem do ryczałtu stosuje się odpowiednio przepisy o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin oraz inne przepisy szczególne dotyczące postępowania i wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych.
2.
Kombatantom i wdowom (wdowcom) pozostałym po kombatantach, jeżeli zgłoszą wniosek o wypłatę ryczałtu w terminie do dnia 31 grudnia 1988 r., ryczałt ten wypłaca się poczynając od dnia 1 maja 1987 r.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez pkt 1 obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 1987 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.87.34.191).

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1987.21.125

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ryczałt z tytułu ponoszonych opłat za korzystanie z energii elektrycznej, gazowej i cieplnej dla celów domowych.
Data aktu: 15/07/1987
Data ogłoszenia: 25/07/1987
Data wejścia w życie: 25/07/1987