ZSRR-Polska. Porozumienie o uproszczonym trybie przekraczania granicy państwowej przez obywateli zamieszkałych w miejscowościach przygranicznych. Moskwa.1985.05.14.

POROZUMIENIE
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o uproszczonym trybie przekraczania granicy państwowej przez obywateli zamieszkałych w miejscowościach przygranicznych,
podpisane w Moskwie dnia 14 maja 1985 r.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich,

wyrażając pragnienie dalszego rozwoju i pogłębiania braterskiej przyjaźni i współpracy między narodami obu socjalistycznych Państw,

kierując się postanowieniami umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o stosunkach prawnych na polsko-radzieckiej granicy państwowej oraz współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach granicznych z dnia 15 lutego 1961 r.,

zgodziły się na następujące postanowienia:

Artykuł  1
1.
Umawiające się Strony ustalają w niniejszym porozumieniu uproszczony tryb przekraczania granicy państwowej przez obywateli stale zamieszkałych w miejscowościach przygranicznych wymienionych w załączniku nr 1.
2.
Zezwala się na przekraczanie granicy państwowej w trybie uproszczonym w przypadkach:
a)
organizowania wspólnych spotkań i imprez masowych na granicy lub bezpośrednio w jej pobliżu,
b)
spotkań z krewnymi z okazji ślubów, urodzin dzieci i innych ważnych wydarzeń rodzinnych;
c)
nieszczęśliwych wypadków, ciężkiej choroby lub śmierci krewnych;
d)
konieczności natychmiastowej pomocy lekarskiej, jeżeli nie można jej otrzymać niezwłocznie na terytorium swego państwa.
3.
Pobyt obywateli na terytorium drugiej Umawiającej się Strony ogranicza się do miejscowości wymienionych w przepustce na jednorazowe przekroczenie polsko-radzieckiej granicy w obie strony, dalej zwanej "przepustką", której wzór zawiera załącznik nr 2.
4.
W rozumieniu niniejszego porozumienia "krewnymi" są następujące osoby: rodzice, dzieci własne i przysposobione, bracia i siostry, mąż, żona, a także babki, dziadkowie, prababki, pradziadkowie, zięciowie, synowie, szwagrowie, bratowe, ojciec żony, matka żony, ojciec męża, matka męża, wnuki i prawnuki.
5.
W razie odbywania wspólnych spotkań i imprez masowych uproszczony tryb przekraczania granicy państwowej może być za zgodą pełnomocników granicznych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich rozszerzony na obywateli polskich i radzieckich zamieszkujących w województwach lub obwodach przygranicznych.
Artykuł  2

Przekraczanie granicy państwowej przez obywateli w trybie uproszczonym może odbywać się między miejscowościami wymienionymi w załączniku nr 1, jeżeli odległość między nimi nie przekracza 50 kilometrów. W szczególnie uzasadnionych przypadkach pełnomocnicy graniczni lub ich zastępcy mogą wzajemnie uzgodnić wyjątki od tej zasady.

Artykuł  3
1.
Uproszczony tryb przekraczania granicy państwowej przez obywateli Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, zamieszkałych w miejscowościach wymienionych w załączniku nr 1, w przypadkach przewidzianych w artykule 1 ust. 2 lit. b), c) i d) odbywa się na podstawie przepustek i dowodów osobistych lub innych dokumentów stwierdzających tożsamość.

Przepustki wydawane są przez pełnomocników granicznych lub ich zastępców na podstawie podań obywateli polskich lub radzieckich składanych za pośrednictwem najbliższego pododdziału wojsk ochrony granic.

Do podania należy załączyć potwierdzony przez urząd stanu cywilnego lub inny właściwy organ telegram lub list zawiadamiający o ślubie, urodzinach dzieci, zgonie lub innych ważnych wydarzeniach rodzinnych albo telegram potwierdzony przez miejscową służbę zdrowia z określeniem diagnozy ciężkiej choroby lub nieszczęśliwego wypadku.

2.
Dzieci do lat 16 przekraczają granicę państwową na podstawie wpisu ich do przepustki rodziców lub opiekunów.
3.
Czas pobytu obywateli na terytorium drugiego Państwa dozwolony jest do siedmiu dni. W niektórych przypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, okres ten może być przedłużony na podstawie decyzji pełnomocników granicznych lub ich zastępców - wspólnie uzgodnionej.
Artykuł  4

Przekraczanie granicy państwowej w czasie wspólnych spotkań i imprez masowych na granicy lub bezpośrednio w jej pobliżu odbywa się na następujących zasadach:

-
kierownicy spotkań i imprez przekraczają granicę państwową na podstawie przepustek i dowodów osobistych lub innych dokumentów stwierdzających tożsamość. Do przepustek dołącza się imienne listy obywateli biorących udział w spotkaniach i imprezach;
-
uczestnicy spotkań i imprez powinni posiadać przy sobie dowody osobiste lub inne dokumenty stwierdzające tożsamość. Imienne listy uczestników spotkań i imprez zatwierdza organ, który organizuje taką imprezę lub spotkanie.
Artykuł  5
1.
Przekraczanie granicy państwowej w przypadkach wymienionych w artykule 1 ust. 2 lit. b), c) i d) odbywa się w punktach uproszczonego przekraczania, wymienionych w załączniku nr 3.
2.
Delegacje i towarzyszące im grupy obywateli z województw i obwodów przygranicznych, w ramach współpracy i przyjacielskich kontaktów miejscowych instancji partyjnych, przekraczają granicę państwową na podstawie paszportów, w punktach wymienionych w załączniku nr 4.
3.
Przekraczanie granicy państwowej w trybie uproszczonym odbywa się tylko w porze dziennej.
Artykuł  6

W razie konieczności udzielenia pilnej pomocy lekarskiej obywatelom, jeśli pomoc taka nie może być udzielona w miejscu ich pobytu, pracownicy służby zdrowia będą przepuszczeni przez granicę państwową na podstawie porozumienia się pełnomocników granicznych lub ich zastępców w dowolnej porze dnia i nocy na podstawie dowodów osobistych lub innych dokumentów tożsamości.

Artykuł  7
1.
Kontrola celna w przejściach uproszczonego trybu dokonywana jest zgodnie z ustawodawstwem obu Państw.
2.
Przedmioty osobistego użytku, waluty i wartości dewizowe osób przekraczających granicę państwową w trybie uproszczonym przepuszczane są przez granicę państwową na podstawie przepisów celnych i dewizowych obowiązujących w obu Państwach oraz odpowiednich porozumień.
Artykuł  8

Obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, przebywający czasowo na terytorium drugiej Umawiającej się Strony, zobowiązani są do przestrzegania prawa państwa pobytu.

Artykuł  9

W przypadku utraty przepustki jej posiadacz jest zobowiązany niezwłocznie poinformować o tym fakcie najbliższy pododdział wojsk ochrony granic tej Umawiającej się Strony, na której terytorium przepustka została utracona.

Artykuł  10

Osoby, które naruszyły postanowienia niniejszego porozumienia, mogą być pozbawione prawa dalszego pobytu na terytorium drugiego Państwa i przekazane przedstawicielom wojsk ochrony granic ze wskazaniem przyczyn powrotu lub pociągnięte do odpowiedzialności zgodnie z prawem państwa pobytu, o czym niezwłocznie informuje się pełnomocników granicznych drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  11

W przypadkach szczególnych pełnomocnicy graniczni obu Państw, po wzajemnym uzgodnieniu, mogą wydawać przepustki obywatelom zamieszkałym w miejscowościach lub udającym się do miejscowości nie wymienionych w załączniku nr 1 albo wyrażać zgodę na przekroczenie granicy państwowej w punktach nie wymienionych w załączniku nr 3.

Artykuł  12

Zmiana w wykazie miejscowości wymienionych w załączniku nr 1 oraz punktów przekraczania granicy państwowej określonych w załącznikach nr 3 i 4 uzgadniane są z drugą Umawiającą się Stroną w drodze dyplomatycznej.

Artykuł  13

Niniejsze porozumienie podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej Umawiającej się Strony i wejdzie w życie w dniu wymiany not stwierdzających jego przyjęcie.

Artykuł  14

Porozumienie niniejsze zawarte jest na czas nie określony. Może być wypowiedziane przez każdą z Umawiających się Stron i w tym przypadku utraci swą moc obowiązującą po upływie jednego roku, licząc od dnia otrzymania przez drugą Umawiającą się Stronę notyfikacji o wypowiedzeniu porozumienia.

Sporządzono w Moskwie dnia 14 maja 1985 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i rosyjskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ PRZYGRANICZNYCH MIEJSCOWOŚCI POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

Województwo elbląskie

1. Nowa Pasłęka

2. Rusy

3. Kalinowiec

4. Podleśne

5. Wilki

6. Gronowo

7. Pęciszewo

8. Grzechotki

9. Jarocin

10. Mędrzyki

11. Jachowo

12. Piele

13. Głębock

14. Jarzeń

15. Jarzeński Młyn

Województwo olsztyńskie

1. Robity

2. Galiny

3. Orsy

4. Sigajny

5. Kierno

6. Świątki

7. Żywkowo

8. Grądzik

9. Warszkajty

10. Zardyny

11. Wilkaski

12. Posłusze

13. Gierczyn

14. Parkoszewo

15. Szczurkowo

16. Rogielkajmy

17. Ostre Bardo

18. Stopki

19. Masuny

20. Lipica

21. Molejdy

22. Gaj

23. Gierkiny

24. Rutka

25. Momajny

26. Maciejki

27. Michałkowo

28. Kurkławki

29. Duje

30. Asuny

31. Siwoszewo

32. Święty Kamień

33. Bajory

34. Wyskok

Województwo suwalskie

1. Zielony Ostrów

2. Pasternak

3. Rudziszki

4. Suczki

5. Łęgwarowo

6. Góry

7. Olszewo Węgorzewskie

8. Ołownik

9. Dąbrówka

10. Zabrost Wielki

11. Mieduniszki

12. Rapa

13. Żabinek

14. Jagiele

15. Kruki

16. Obszarniki

17. Pietraszki

18. Mażucie

19. Wiłkajcie

20. Niedrzwica

21. Kumiecie

22. Gołdap

23. Jurkiszki

24. Budwiecie

25. Bludzie

26. Żabojady

27. Żytkiejmy

28. Lenkupie

29. Galwiecie

30. Pluszkiejmy

31. Przesławki

32. Żerdziny

33. Ścibowo

34. Czerwonka

35. Trakiszki

36. Andrzejewo

37. Gromadczyzna

38. Bolcie

39. Grzybina

40. Burniszki

41. Stankuny

42. Olszanka

43. Wiżajny

44. Wiłkupie

45. Laskowskie

46. Sudawskie

47. Ejszeryszki

48. Maszutkinie

49. Michałówka

50. Potopy

51. Krejwiany

52. Puńsk

53. Kompocie

54. Wołyńce

55. Buraki

56. Przystawańce

57. Poluńce

58. Sankury

59. Gwoździczno

60. Sikorowizna

61. Wingrany

62. Smaczna Woda

63. Poszeszupie-Folwark

64. Poszeszupie

65. Folusz

66. Smolnica

67. Rutka-Tartak

68. Ignatowizna

69. Trzcianka

70. Kupowo Małe

71. Kupowo Wielkie

72. Majdan

73. Budzisko

74. Szelment

75. Jegliniec

76. Podwojponie

77. Sadzawki

78. Wojponie

79. Wojciuliszki

80. Trompoliszki

81. Muły

82. Kielmin

83. Lipiny

84. Kudrynki

85. Rygol

86. Rudawka

87. Osienniki

88. Lubinowo

89. Sołojewszczyzna

90. Wołkusz

91. Bohatery Polne

92. Buda Zawidugierska

93. Borysówka

94. Burbiszki

95. Jodeliszki

96. Jenorajście

97. Radziucie

98. Żegary

99. Dusznica

100. Kalwiszki

101. Krasnogruda

102. Rachelany

103. Ogrodniki

104. Hołny Wolmera

105. Sztabinki

106. Dworczysko

107. Podlaski

108. Markiszki

109. Półkoty

110. Berżniki

111. Dubowo

112. Suborowo

113. Tauroszyszki

114. Krasnowo

115. Wigrańce

116. Kolonia Kiecie

117. Zelwa

118. Budwieć

119. Wiłkokuk

120. Stanowisko

121. Ostryńskie

122. Bohatery Leśne

123. Bartniki

124. Kopczany

125. Lichosielce

126. Lipsk Murowany

127. Lipsk

128. Rakowicze

129. Lipszczany

130. Siółko

131. Rygałówka

132. Dolinczany

Województwo białostockie

1. Chorużowce

2. Ponarlica

3. Kolonia Holaki

4. Jaginty

5. Ogrodniki

6. Sieruciowce

7. Rogacze

8. Bobra Wielka

9. Bielany

10. Nowy Dwór

11. Chworościany

12. Olchowniki

13. Milenkowce

14. Wyzgi

15. Saczkowce

16. Kolonia Kowale

17. Kowale

18. Wojnowce

19. Chreptowce

20. Kruglany

21. Pohorany

22. Krzysztoforowo

23. Zajzdra

24. Dubnica

25. Kuścińce

26. Łosiniany

27. Rudaki

28. Chomontowce

29. Łużany

30. Jaryłówka

31. Bobrowniki

32. Gobiaty

33. Narejki

34. Parczowce

35. Czepiele

36. Kuźnica

37. Szalciny

38. Nowodziel

39. Zubowszczyzna

40. Kuścin

41. Kolonia Ułeczki

42. Tołcze

43. Szymaki

44. Bilwiny

45. Klimówka

46. Palestyna

47. Nomiki

48. Zaspicze

49. Wojnowce

50. Zubrzyca Wielka

51. Zubrzyca Mała

52. Miszkieniki

53. Minkowce

54. Usnarz Górny

55. Grzybowszczyzna

56. Harkawicze

57. Pierożki

58. Jurowlany

59. Krynki

60. Trejgle

61. Łapicze

62. Jamasze

63. Nowosiółki

64. Ozierany Małe

65. Ozierany Wielkie

66. Wojnówka

67. Biała Straż

68. Pohulanka

69. Opaka Duża

70. Wólka Terechowska

71. Kuzawa

72. Świsłoczany

73. Zielona

74. Kolonia Mostowlany

75. Mostowlany

76. Dublany

77. Kituryki

78. Gonczary

79. Dzięgiele

89. Kondratki

81. Jałówka

82. Nowosady

83. Zaleszany

84. Cisówka

85. Brzezina

86. Rękaw

87. Pręty

88. Pasieki

89. Olchówka

90. Siemianówka

91. Siemieniakowszczyzna

92. Borowiki

93. Babia Góra

94. Masiewo Nowe

95. Masiewo

96. Białowieża

97. Topiło

98. Wygon

99. Nikiforowszczyzna

100. Górny Gród

101. Starzyna

102. Bobinka

103. Jodłówka

104. Policzna

105. Wólka Nurzecka

106. Bobrówka

107. Jancewicze

108. Wyczółki

109. Kolonia Klukowicze

110. Czeremcha

111. Stawiszcze

112. Chlewiszcze

113. Połowce

114. Turowszczyzna

115. Zubacze

116. Kolonia Gajki

117. Berezyszcze

118. Klukowicze

119. Wilanowo

120. Tokary

121. Koterka

122. Wólka

123. Sutno

124. Niemirów

Województwo bialskopodlaskie

1. Gnojno

2. Bubel Stary

3. Buczyce

4. Bubel-Łukowiska

5. Pawłów Stary

6. Janów Podlaski

7. Wygoda

8. Werchlis

9. Ostrów

10. Błonie

11. Wyroblin

12. Zaczopki

13. Derło

14. Pratulin

15. Łęgi

16. Bohukały

17. Krzyczew

18. Neple

19. Kużawka

20. Kukuryki

21. Samowicze

22. Lechuty Małe

23. Lechuty Duże

24. Łobaczew Mały

25. Łobaczew Duży

26. Bajory

27. Terespol

28. Błotków

29. Michałków

30. Murawiec

31. Żuki

32. Ogrodniki

33. Kołpin

34. Kostomłoty

35. Okczyn

36. Kodeń

37. Sugry

38. Zalewsze

39. Kolonia Zabłocie

40. Zabłocie

41. Szostaki

42. Pniski

43. Parośla

44. Jabłeczna

45. Nowosiółki

46. Kolonia Nowosiółki

47. Liszna

48. Mościce Dolne

49. Sławatycze

50. Hanna

51. Pawluki

52. Dołhobrody

Województwo chełmskie

1. Stawki

2. Różanka

3. Szuminka

4. Suszno

5. Korolówka

6. Włodawa

7. Orchówek

8. Okuninka

9. Dubnik

10. Sobibór

11. Żłobek Mały

12. Żłobek Duży

13. Wołczyny

14. Zbereże

15. Stulno

16. Małoziemce

17. Majdan Stuleński

18. Bytyń

19. Wola Uhruska

20. Uhrusk

21. Zastawie

22. Siedliszcze

23. Przymiarki

24. Sosnowiec

25. Rudka

26. Hniszów

27. Mielniki

28. Świerże

29. Okopy

30. Berdyszcze

31. Okopy Stare

32. Osada Dorohusk

33. Dorohusk

34. Starzyzna

35. Turka

36. Husynne

37. Zanowinie

38. Ladeniska

39. Mościska

40. Kolemczyce

41. Uchańka

42. Stanisławówka

43. Poduchańka

44. Dubienka

45. Starosiele

46. Jasienica

47. Janostrów

48. Skryhiczyn

49. Lipniki

50. Zagórnik

Województwo zamojskie

1. Matcze

2. Cegielnia

3. Bereźnica

4. Marcinówka

5. Horodło

6. Wieniawka

7. Janki

8. Łuszków

9. Zosin

10. Kraśnica

11. Rogalin

12. Strzyżów

13. Husynne

14. Teptiuków

15. Gródek

16. Łotoszyny

17. Ślipcze

18. Czumów

19. Kosmów

20. Kolonia Kosmów

21. Kolonia Romanów

22. Kryłów

23. Prehoryłe

24. Gołębie

25. PGR Gołębie

26. Zaręka

27. Dołhobyczów

28. Honiatyn

29. Oszczów

30. PGR Uśmierz

31. Sulimów

32. Horodyszcze

33. Liwcze

34. Hulcze

35. Chochłów

36. Winniki

37. Dłużniów

38. Wyżłów

39. Myców

40. Oserdów

41. Budynin

42. Machnówek

43. Korczmin

44. PGR Korczmin

45. Szczepiatyn

46. PGR Szczepiatyn

47. Tarnoszyn

48. Turyna

49. PGR Magdalenka

50. Dyniska Stare

51. Dyniska Nowe

52. Myślatyn

53. Nowosiółki Przednie

54. Machnów Nowy

55. Wierzbica

56. Machnów Stary

57. Kornie

58. Mosty Małe

59. PGR Hrebenne

60. Hrebenne

61. Jalinka

62. Siedliska

Województwo przemyskie

1. Prusie

2. Werchrata

3. Łozy

4. Moczary

5. Dziewięcierz

6. Hałanie

7. Radruż

8. Miasteczko

9. Horyniec

10. Wólka Horyniecka

11. Kuczery

12. Huta Kryształowa

13. Budomierz

14. Krowica Hołodowska

15. Cetynia

16. Majdan Lipowiecki

17. Wólka Żmijowska

18. Horysznie

19. Geregi

20. Skolin

21. Hryćkowe

22. Czaplaki

23. Budzyn

24. Młyny

25. Kopań - Korczowa

26. Nowostawskie - Korczowa

27. Korczowa

28. Mielniki - Korczowa

29. Pomiarki - Korczowa

30. Załazie

31. Zapust - Korczowa

32. Przemiarka - Korczowa

33. Kalników - Zagrebla

34. Kalników - Kowaliki

35. Kalników - Pogorelce

36. Stubno

37. Starzawa

38. Nakło

39. Leszno

40. Torki

41. Medyka

42. Chałupki Medyckie

43. Siedliska

44. Siedliska - Karczmary

45. Jaksmanice

46. Łuczyce

47. Rożubowice

48. Stanisławczyk

49. Hermanowice

50. Malhowice

51. Kupiatycze

52. Młodowice

53. Kłokowice

54. Sierakośce

55. Nowe Sady

56. Kalwaria Pacławska

57. Pacław

58. Sopotnik

59. Leszczyny

60. Nowosiółki Dydyńskie

Województwo krośnieńskie

1. Kwaszenina

2. Liskowate

3. Krościenko

4. Stebnik

5. Bandrów

6. Bystre

7. Lipie

8. Michnowiec

9. Lutowiska

10. Smolnik

WYKAZ PRZYGRANICZNYCH MIEJSCOWOŚCI ZWIĄZKU SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH

Obwód kaliningradzki

1. Szczukino

2. Mamonowo

3. Lipowka

4. Pogranicznyj

5. Pogranicznoje

6. Bagrationowsk

7. Nadieżdino

8. Bolszoje Oziornoje

9. Oriechowo

10. Riabinowka

11. Sołdatowo

12. Klimowka

13. Poddubnoje

14. Jermakowo

15. Znamienskoje

16. Tiemkino

17. Riabinowska

18. Kostukowka

19. Byczkowo

20. Dworkino

21. Sopkino

22. Żeleznodorożnyj

23. Wiszniewoje

24. Biestuzewo

25. Krymskoje

26. Michajłowka

27. Zarieczenskoje

28. Koczkino

29. Watutino

30. Malcewo

31. Pogranicznoje

32. Zaoziornoje

33. Otradnoje

34. Czistopolje

35. Majskoje

36. Wieszenskaja

37. Pławni

38. Krugłowka

39. Krasnolesie

40. Uwarowo

Litewska Socjalistyczna Republika Radziecka

1. Cziżyszki

2. Pakalnie

3. Warteliaj

4. Powisztajczaj

5. Janawka

6. Norwidaj

7. Stirniszkaj

8. Ramowietie

9. Łankupienaj

10. Bambiniaj

11. Kausznikiaj

12. Asztrakalnis

13. Wojtkabaliaj

14. Bierżiniaj

15. Wigrielie

16. Gradżiniaj

17. Wartelie

18. Bierżinaj

19. Pojadaj

20. Jurgiszkaj

21. Pograużaj

22. Trempiniej

23. Gulbianawas

24. Mantrimaj

25. Klinowas

26. Liubowas

27. Kalnielaj

28. Skaszczaj

29. Skajstielaj

30. Żjogaczaj

31. Podpiłokajniaj

32. Grondaj

33. Tribajczaj

34. Rakietija

35. Aguonis

36. Sienabudis

37. Sałapieraygis

38. Sabalewas

39. Kazławas

40. Asawas

41. Nawaboliaj

42. Zowoda

43. Żiegariszki

44. Troipolje

45. Rudninkaj

46. Miergutrakiej

47. Wojponiszkiej

48. Giłujsze

49. Angruda

50. Swidiszkiej

51. Olkszniany Staryje

52. Olkszniany Nowyje

53. Nowinikaj

54. Radziszki

55. Cyrale

56. Kalniaj

57. Burakiaj

58. Użukalnie

59. Mikliayjejej

60. Bierieznikiaj

61. Budwietis

62. Kucziunaj

63. Każaniaj

64. Dumblis

65. Odumdliaj

66. Wiesztartaj

67. Warnakampis

68. Strumbagalwi

69. Wasiliszki

70. Bielienaj

71. Bułakawas

72. Kielmajczaj

73. Wiłkakarczjame

74. Wingrienaj

75. Dajniewie

76. Wirbałaj

77. Fielicinawas

78. Szadziunaj

79. Buniszkiaj

80. Burbiszkiaj

81. Buda

82. Udininkaj

83. Aksztakałnis

84. Biewirszaj

85. Dziwiliszkaj

86. Juzapawas

87. Akmieniaj

88. Pałazdziaj

89. Juniunaj

90. Miszkiniaj

91. Sałoczaj

92. Puodziszke

93. Briniaj

94. Pazapziaj

95. Oradniki

96. Pawisninkaj

97. Sapiegieszki

98. Gierwieli

99. Subacze

100. Kałwiej

101. Iwaszki

102. Stoły

Obwód grodzieński

1. Kodi

2. Rynkowicy

3. Kaliety

4. Lesnaja

5. Usowo

6. Bieriezowka

7. Nowiki

8. Balimienty

9. Dorgun

10. Markowcy

11. Proliejki

12. Gołynka

13. Binowiczy

14. Lichosielcy

15. Komissarowo

16. Polnyje Bogatyri

17. Koniuchi

18. Sofijewo

19. Łabno Ogorodniki

20. Nowosiełki

21. Rogaczi

22. Podjałty

23. Wysiełka Rogaczi

24. Prokopowiczy

25. Sanniki

26. Tumaszi

27. Strelczyki

28. Dubnica

29. Kulewcy

30. Bakuny

31. Bruzgi

32. Kłoczki

33. Strubka

34. Radiewiczi

35. Miszkieniki

36. Podlipki

37. Klinczany

38. Nowodziel

39. Grebieni

40. Staraja Dubowaja

41. Plebanowcy

42. Trochimy

43. Pietielnicy

44. Łapieniewcy

45. Skrebliaki

46. Odielsk

47. Wiszniewka

48. Kurczewcy

49. Rusaki

50. Riepowiczi

51. Biełkozy

52. Kudriczi

53. Ignatowiczi

54. Siemienowka

55. Liszki

56. Ostapkobszczyna

57. Geniuszi

58. Słuzki

59. Wojtiechowszczyzna

60. Porieczje

61. Diniewiczi

62. Nieporożniewcy

63. Kuli

64. Nodiczi

65. Popławcy

66. Kaszency

67. Gołynka

68. Rudowliany

69. Mincziki

70. Tietierewka

71. Miencziki

72. Klepaczi

73. Worony

74. Kołosy

75. Ryboły

76. Jałówka

77. Drieczany

78. Zarieczany

79. Niezbodiczi

80. Gorkowszczina

81. Kaczki

82. Tarasowka

83. Dobrowolia

84. Browsk

85. Tuszemlianka

86. Tichowolia

87. Tuszemlia

88. Dołgij Borok

Obwód brzeski

1. Nikor

2. Nowyj Czadziel

3. Staryj Czadziel

4. Chwojnik

5. Piererow

6. Liackije

7. Wiły

8. Biełaja

9. Goroszkowka Pierwaja

10. Goroszkowka Wtoraja

11. Mszanki

12. Zanowiny

13. Pastuchowo Bołoto

14. Panasiuki

15. Bobinka

16. Szieratiny

17. Omielenia

18. Sipurka Pierwaja

19. Sipurka Wtoraja

20. Wołkostawiec

21. Kazimirowo

22. Martyniuki

23. Opaka Małaja

24. Alwus

25. Chlewiszcze

26. Piesczatka

27. Pogranicznaja

28. Tumin

29. Łumno

30. Bordiewka

31. Tokari

32. Makarowo

33. Wólka

34. Maczuliszcze

35. Zasielje

36. Krynki

37. Panikwy

38. Nowosiełki

39. Wiliczkowiczy

40. Kostari

41. Siwki

42. Orlia

43. Ogorodniki

44. Rudawiec

45. Cziżewicze

46. Gałaczewo

47. Tierebuń

48. Kołodno

49. Czelejewo

50. Szumaki

51. Kotielnia Bojarskaja

52. Kostyczi

53. Niepli

54. Klejniki

55. Kozłowiczi

56. Arkadia

57. Gierszony

58. Mitki

59. Kotielnia Bojarskaja

60. Biernady

61. Priłuki

62. Zakazanka

63. Stradiczi

64. Znamienka

65. Olcha

66. Zbunin

67. Dubica

68. Lepliewka

69. Domaczewo

70. Kobiełki

71. Borisy

72. Szikieli

73. Podłużje

74. Bogdany

75. Lipinki

76. Charsy

77. Priborowo

78. Sieliachi

79. Komarowka

80. Tomaszewka

81. Orchowo

82. Rytiec

83. Dubowiki

Obwód wołyński

1. Koszary

2. Olszanka

3. Grabowo

4. Adamczuki

5. Stolinskieje Smolary

6. Zabużje

7. Nowougruzskoje

8. Podlesie

9. Niszniewka

10. Guszcza

11. Miłowań

12. Rowno

13. Starowojtowoje

14. Jagodzin

15. Rymaczi

16. Bierieżcy

17. Zamłynie

18. Tieriechi

19. Prireczje

20. Wysock

21. Kładniew

22. Korytnica

23. Stienżarici

24. Parchomienko

25. Chotiaczew

26. Załużje

27. Trostianka

28. Izow

29. Ustiług

30. Rokitica

31. Czernikow

32. Wygadanka

33. Ambukow

34. Pietrowo

35. Poromow

36. Młyniszcze

37. Leżnica

38. Wolica Morozowickaja

39. Morozowiczi

40. Kreczew

41. Mowniki

Obwód lwowski

1. Piesocznoje

2. Dubrowka

3. Podolskoje

4. Drużeliubowka

5. Łubnowka

6. Nowoukrainska

7. Rusin

8. Wierbowoje

9. Pieremysłowcy

10. Żużeliany

11. Zabołotije

12. Biełz

13. Żowtniewoje

14. Stajewka

15. Korczewka

16. Zastawnoje

17. Poddubnoje

18. Michajłówka

19. Rieczki

20. Szabielnia

21. Podgorodnieje

22. Borowoje

23. Zielona Huta

24. Kowali

25. Diewiatir

26. Łosyni

27. Soroczji Łozy

28. Witiwszczina

29. Sopit

30. Karpy

31. Smolin

32. Wielikije Makary

33. Sałaszi

34. Szawari

35. Gruszew

36. Łużki

37. Kołonica

38. Drohomyszl

39. Wołczja Góra

40. Lipowiec

41. Nogaczew

42. Czerwonaja Wolja

43. Swidnica

44. Ruda Krakowieckaja

45. Glinicy

46. Krakowiec

47. Dubinki

48. Malnowskaja Wolia

49. Malnow

50. Zagorby

51. Stariawa

52. Zawierchi

53. Bucow

54. Szegyni

55. Byków

56. Pleszewiczi

57. Popowiczi

58. Cykow

59. Drozdowiczi

60. Wiliuniczi

61. Packowiczi

62. Truszewiczi

63. Niżankowiczi

64. Podmosticzi

65. Gubiczi

66. Solianowatka

67. Kropiwnik

68. Michowa

69. Katynoje

70. Łopusznica

71. Tierło

72. Smolnica

73. Rudawka

74. Rosochi

75. Sosnowka

76. Gałowka

77. Płoskoje

78. Mszaniec

79. Grozowaja

80. Łopuszanka

81. Chaszczew

82. Niżnija Bobierka

83. Bobierka

84. Wierchnaja Bobierka

85. Szandrowiec

86. Wierchniaja Jabłońka

87. Sokoliki

88. Niżnij Turów

89. Wierchnij Turów

90. Wierchnieje

91. Jaworów

92. Sianki

93. Młaki

94. Jaworowskaja

95. Fiełowa

96. Smolnik

ZAŁĄCZNIK Nr  2

PRZEPUSTKA

uprawniająca do przekroczenia polsko-radzieckiej granicy państwowej w obu kierunkach

Obywatelowi(ce) ............................................

data urodzenia .............................................

zamieszkałemu(ej) ..........................................

(dokładny adres)

zezwala się na przekroczenie granicy do ....................

............................................................

(państwo, miejscowość)

do .........................................................

(nazwisko krewnych)

na okres do ....................................... 198 ...r

Imiona dzieci towarzyszących rodzicom (opiekunom) ..........

............................................................

Pełnomocnik graniczny PRL/ZSRR .............................

(stopień, nazwisko)

Miejsce pieczęci ...........................................

(miejsce i data wydania)

Uwaga: Tekst blankietu w języku polskim i rosyjskim. Wymiary

przepustki 21 x 15 cm, kolor papieru biały.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WYKAZ PUNKTÓW UPROSZCZONEGO PRZEKRACZANIA GRANICY PAŃSTWOWEJ

1. Gronowo - Mamonowo

2. Bartoszyce - Bagrationowsk

3. Barciany - Żeleznodorożnyj

4. Gołdap - Oziersk

5. Suwałki - Kalwarija

6. Ogrodniki - Łazdijaj

7. Lipszczany - Grodno

8. Kuźnica - Grodno

9. Bobrowniki - Bierestowica

10. Jałówka - Swisłocz

11. Białowieża - Pierierow

12. Czeremcha - Wysokoje

13. Terespol - Briest

14. Sławatycze - Domaczewo

15. Dorohusk - Jagodin

16. Zosin - Ustiług

17. Dołhobyczów - Ukrainka

18. Hrebenne - Rawa Ruskaja

19. Młyny - Krakowiec

20. Medyka - Szaginia

21. Malhowice - Niżankowiczy

22. Krościenko - Smolnica

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WYKAZ PUNKTÓW PRZEKRACZANIA GRANICY PRZEZ DELEGACJE I TOWARZYSZĄCE IM GRUPY W RAMACH WSPÓŁPRACY I PRZYJACIELSKICH KONTAKTÓW MIEJSCOWYCH ORGANÓW PARTYJNYCH

1. Gronowo - Mamonowo

2. Bartoszyce - Bagrationowsk

3. Ogrodniki - Łazdijaj

4. Lipszczany - Grodno

5. Kuźnica - Grodno

6. Jałówka - Swisłocz

7. Terespol - Briest

8. Dorohusk - Jagodin

9. Zosin - Ustiług

10. Medyka - Szaginia

11. Krościenko - Smolnica

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.24.114

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: ZSRR-Polska. Porozumienie o uproszczonym trybie przekraczania granicy państwowej przez obywateli zamieszkałych w miejscowościach przygranicznych. Moskwa.1985.05.14.
Data aktu: 14/05/1985
Data ogłoszenia: 26/06/1986
Data wejścia w życie: 24/01/1986