Szczegółowe zasady oprocentowania odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości oraz warunki przedterminowej jego wypłaty.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1985 r.
w sprawie szczegółowych zasad oprocentowania odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości oraz warunków przedterminowej jego wypłaty.

Na podstawie art. 58 ust. 4 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) 1
organie orzekającym - rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego właściwy w sprawach geodezji i gospodarki gruntami, wydający decyzję o wywłaszczeniu,
2)
oddziale banku - rozumie się przez to Narodowy Bank Polski - powszechną kasę oszczędności lub bank spółdzielczy właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość,
3) 2
Funduszu - rozumie się przez to Fundusz Gospodarki Gruntami, określony w art. 11 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 22, poz. 99), zwanej dalej "ustawą",
4)
osobie uprawnionej - rozumie się przez to właściciela lub użytkownika wieczystego wywłaszczonej nieruchomości, któremu przysługują odszkodowania z tytułu wywłaszczenia, lub osobę wskazaną przez uprawnionego, stale z nim mieszkającą.
§  2.
1.
Jeżeli wypłata odszkodowania została ustalona w ratach, organ orzekający przesyła decyzję o wywłaszczeniu do oddziału banku w celu otwarcia rachunku dla osoby uprawnionej.
2.
Dysponent Funduszu przekazuje jednorazowo odszkodowanie na rachunek bankowy otwarty dla osoby uprawnionej, a w braku wystarczających środków na rachunku Funduszu - w ratach obejmujących kolejne dwie raty. Wpłata podlega pomniejszeniu o sumy określone w art. 68 ust. 1 ustawy oraz zwiększeniu o oprocentowanie należne osobie uprawnionej za okres od dnia, w którym decyzja o odszkodowaniu stała się ostateczna, do dnia poprzedzającego wpłatę na rachunek.
§  3.
1.
Odszkodowanie wypłacone w ratach podlega oprocentowaniu w wysokości 6% w stosunku rocznym, licząc od dnia, w którym decyzja o odszkodowaniu stała się ostateczna.
2.
Oprocentowanie wypłaca się jednocześnie z wypłatą raty odszkodowania.
§  4.
1.
Decyzję o przedterminowej wypłacie odszkodowania wydaje dyrektor oddziału banku na pisemny wniosek osoby uprawnionej.
2.
Jeżeli przedterminowa wypłata przekracza część odszkodowania przekazaną przez dysponenta Funduszu na rachunek osoby uprawnionej, dysponent jest obowiązany uzupełnić brakujące środki w terminie 14 dni od wydania decyzji o przedterminowej wypłacie.
3.
Przedterminowa wypłata rat odszkodowania powinna nastąpić w ciągu 30 dni licząc od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
4.
Przedterminowa wypłata kwoty odszkodowania następuje z rat ostatnich.
5.
Od decyzji, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobie uprawnionej odwołanie w trybie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego odpowiednio do dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Banku Polskiego albo do dyrektora oddziału wojewódzkiego Banku Gospodarki Żywnościowej.
§  5.
1.
Wniosek o przedterminową wypłatę rat odszkodowania uwzględnia się, jeżeli przedterminowa wypłata jest przeznaczona na:
1)
wniesienie wkładu do spółdzielni mieszkaniowej lub na spłatę kredytu bankowego przyznanego na budowę mieszkania spółdzielczego,
2)
remont domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego, budynku przeznaczonego do wykonywania w nim rzemiosła, budynku gospodarczego i usługowego,
3)
nabycie lokalu w domu wielomieszkaniowym,
4)
dokonanie inwestycji w gospodarstwie rolnym, ogrodniczym (warzywnym) i hodowlanym,
5)
nabycie lub uruchomienie warsztatu rzemieślniczego albo na dokonanie w nim inwestycji,
6)
spłatę zobowiązań wobec jednostki gospodarki uspołecznionej lub zobowiązań o charakterze alimentacyjnym, jeżeli zobowiązanie to jest wymagalne,
7)
nabycie w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń prawa do renty.
2.
Kwotę wypłaconego przedterminowo odszkodowania przekazuje się:
1)
na rachunek właściwej spółdzielni mieszkaniowej - w wypadku określonym w ust. 1 pkt 1,
2)
osobie uprawnionej - w wypadkach określonych w ust. 1 pkt 2, 4 i 5,
3)
na rachunek Funduszu właściwego dla miejsca położenia nieruchomości albo na rachunek zakładowego funduszu mieszkaniowego - w wypadku określonym w ust. 1 pkt 3,
4)
bezpośrednio wierzycielom - w wypadku określonym w ust. 1 pkt 6,
5)
na rachunek właściwej jednostki organizacyjnej Państwowego Zakładu Ubezpieczeń - w wypadku określonym w ust. 1 pkt 7.
3.
Wniosek o przedterminową wypłatę rat odszkodowania może być uwzględniony, jeżeli środki pochodzące z tej wypłaty są przeznaczone na bieżące utrzymanie osoby uprawnionej lub na pokrycie innych wydatków wynikających z wypadków losowych. Wypłata na rzecz osoby uprawnionej może nastąpić jednorazowo lub w ratach kwartalnych.
§  6.
Pozostające do wypłaty w ratach odszkodowanie, ustalone na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, jest wypłacane na zasadach określonych w rozporządzeniu.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.33.247) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 września 1988 r.
2 § 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1988 r. (Dz.U.88.33.247) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 września 1988 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024