Obniżenie niektórym uspołecznionym jednostkom drobnej wytwórczości podatku dochodowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 października 1985 r.
w sprawie obniżenia niektórym uspołecznionym jednostkom drobnej wytwórczości podatku dochodowego.

Na podstawie art.13 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o drobnej wytwórczości (Dz. U. Nr 3, poz. 11) zarządza się co następuje:
§  1.
1. 1
Spółdzielniom pracy zrzeszonym w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy, z wyłączeniem spółdzielni zrzeszonych w Związku Studenckich Spółdzielni Pracy, spółdzielniom zrzeszonym w Centralnym Związku Spółdzielni Inwalidów i w Centralnym Związku Rzemiosła, zwanym dalej "spółdzielniami", oraz państwowym przedsiębiorstwem terenowym drobnej wytwórczości obniża się należny podatek dochodowy, ustalony według zasad określonych w ustawie z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1986 r. Nr 8, poz. 45), o kwotę stanowiącą równowartość 10% zweryfikowanego zysku bilansowego, pomniejszonego o kwotę podlegającą wyłączeniu z podstawy opodatkowania zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1983 r. w sprawie ulg w podatku dochodowym (Dz. U. z 1986 r. Nr 13, poz. 78 oraz Nr 44, poz. 214 i 215), zwanego dalej "rozporządzeniem w sprawie ulg w podatku dochodowym".
2.
Jednostki wymienione w ust. 1 tracą prawo do obniżenia podatku dochodowego w razie przeznaczenia za rok podatkowy mniej niż 55%, a spółdzielnie inwalidów - mniej niż 50% nadwyżki bilansowej (zysku do podziału):
1)
w spółdzielniach na fundusz zasobowy, fundusz oraz na finansowanie inwestycji,
2)
w państwowych przedsiębiorstwach terenowych drobnej wytwórczości na fundusz rezerwowy oraz na fundusz rozwoju.
§  2. 2
Państwowym przedsiębiorstwom technicznej obsługi rolnictwa obniża się należny podatek dochodowy, ustalony według zasad określonych w ustawie z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1986 r. Nr 8, poz. 45), o kwotę stanowiącą równowartość 7% zweryfikowanego zysku bilansowego, pomniejszonego o kwotę podlegającą wyłączeniu z podstawy opodatkowania zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie ulg w podatku dochodowym, z przeznaczeniem na cele rozwojowe, w szczególności na inwestycje w usługach bytowych, pod warunkiem odpisania przez te przedsiębiorstwa na fundusz rezerwowy oraz na fundusz rozwoju co najmniej 65% zysku do podziału za rok podatkowy.
§  3.
Obniżenie podatku dochodowego, o którym mowa w § 1 ust. 1 i § 2, następuje po ustaleniu ulg w podatku dochodowym, przysługujących zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie ulg w podatku dochodowym.
§  4.
1.
Środki pochodzące z obniżenia podatku dochodowego w spółdzielniach są przekazywane na fundusze rozwoju centralnych związków spółdzielczych, a w spółdzielniach inwalidów - na scentralizowany fundusz rehabilitacji inwalidów, i przeznaczane na pomoc spółdzielniom podejmującym inwestycje wykraczające poza ich możliwości finansowe, przede wszystkim w usługach bytowych w tym w pralnictwie.

Przepis ust. 1 nie dotyczy:

1)
spółdzielni, które przeznaczą na fundusz zasobowy, fundusz rozwoju oraz na finansowanie inwestycji co najmniej 65% nadwyżki bilansowej za rok podatkowy; środki pochodzące z obniżenia podatku dochodowego pozostają w tych spółdzielniach i mogą być wykorzystane na cele rozwojowe, w szczególności na inwestycje w usługach bytowych,
2)
młodzieżowych spółdzielni pracy określonych w art. 74 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze (Dz. U. Nr 30, poz. 210 i z 1983 r. Nr 39, poz. 176); środki pochodzące z obniżenia podatku dochodowego pozostają w tych spółdzielniach i mogą być wykorzystane na cele rozwojowe oraz na finansowanie działalności statutowej organizacji młodzieżowych,
3) 3
spółdzielni pracy produkujących materiały budowlane i pokryciowe dla budownictwa; środki pochodzące z obniżenia podatku dochodowego przeznacza się na rozwój produkcji materiałów budowlanych.
§  5.
1.
Środki pochodzące z obniżenia podatku dochodowego w państwowych przedsiębiorstwach terenowych drobnej wytwórczości są przekazywane na wojewódzkie fundusze rozwoju drobnej wytwórczości.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy tych przedsiębiorstw, które przeznaczą co najmniej 65% zysku do podziału na fundusz rezerwowy oraz na fundusz rozwoju; środki pochodzące z obniżenia podatku dochodowego pozostają wówczas w tych przedsiębiorstwach i mogą być wykorzystane na cele rozwojowe, w szczególności na inwestycje w usługach bytowych.
§  6. 4
 
1.
Jednostki wymienione w § 1 ust. 1 i § 2 mogą zmniejszać miesięczne wpłaty podatku dochodowego o obniżkę przysługującą na podstawie niniejszego rozporządzenia. Ostatecznego rozliczenia dokonuje się za okres roczny na podstawie bilansu rocznego.
2.
Jeżeli jednostki zmniejszające miesięczne wpłaty podatku dochodowego, o których mowa w ust. 1, nie spełnią warunków wymaganych do korzystania z obniżenia podatku dochodowego, są obowiązane uiścić odsetki za zwłokę, zgodnie z przepisami o zobowiązaniach podatkowych, za okres od pobrania nienależnej ulgi do dnia jej zwrotu.
§  6a. 5
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie również do jednostek samodzielnie bilansujących, dla których dzielony jest odrębnie zysk do podziału (nadwyżka bilansowa) i które uiszczają podatek dochodowy do budżetu.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do opodatkowania za okres od dnia 1 kwietnia 1985 r.
1 § 1 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.44.216) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 1986 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.44.216) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1987 r.

2 § 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.44.216) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 1986 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.44.216) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1987 r.

3 § 4 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.44.216) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 1986 r.
4 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.44.216) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 1986 r.
5 § 6a dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1986 r. (Dz.U.86.44.216) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 grudnia 1986 r.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024