Szczegółowe zasady dokonywania odpisów na fundusz efektów wdrożeniowych oraz dokonywania wypłat z tego funduszu.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 października 1985 r.
w sprawie szczegółowych zasad dokonywania odpisów na fundusz efektów wdrożeniowych oraz dokonywania wypłat z tego funduszu.

Na podstawie art. 9a ust. 4, w związku z art. 48 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1984 r. Nr 16, poz. 74, Nr 26, poz. 129, Nr 34, poz. 181 i Nr 54, poz. 275 oraz z 1985 r. Nr 37, poz. 174) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przedsiębiorstwa państwowe i inne jednostki gospodarki uspołecznionej, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1962 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1984 r. Nr 16, poz. 75 oraz z 1985 r. Nr 12, poz. 50 i Nr 37, poz. 174), prowadzące działalność gospodarczą, zwane dalej "jednostkami gospodarczymi", mogą tworzyć fundusz efektów wdrożeniowych.
§  2.
1.
Fundusz efektów wdrożeniowych tworzy jednostka gospodarcza:
1)
z części zysku przed jego opodatkowaniem, osiąganego z wymiernych efektów ekonomicznych wdrożenia nowych rozwiązań technicznych lub organizacyjnych będących wynikami prac badawczych, wykonanych przez jednostkę gospodarczą lub nabytych od jednostek badawczych albo od innych jednostek,
2)
z przychodów uzyskiwanych przez jednostkę gospodarczą z wykonywania prawa - w rozumieniu przepisów o wynalazczości - lub z tytułu udostępnienia nie chronionego projektu wynalazczego albo przekazanych doświadczeń.
2.
Część zysku stanowiącą podstawę do dokonywania odpisów na fundusz efektów wdrożeniowych ustala się według zasad obliczania efektów ekonomicznych stanowiących podstawę do ustalania wysokości wynagrodzeń za pracownicze projekty wynalazcze, po odliczeniu wynagrodzeń i nagród wypłaconych na podstawie przepisów o wynalazczości oraz nagród za oszczędność materiałów i surowców, powstałą w wyniku wdrożenia nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, wypłaconych w ramach ulgi w podatku dochodowym.
3.
W jednostkach gospodarczych, które poniosły stratę, poprawę wyniku finansowego osiągniętą z wymiernych efektów ekonomicznych z wdrożenia nowych rozwiązań technicznych lub organizacyjnych będących wynikami prac badawczych, traktuje się na równi z częścią zysku stanowiącą podstawę do dokonywania odpisów na fundusz efektów wdrożeniowych. W jednostkach tych odpisy na fundusz efektów wdrożeniowych zwiększają ich stratę.
4.
Odpisy na fundusz efektów wdrożeniowych z zysku są dokonywane w ciągu trzech lat, licząc od dnia uruchomienia nowej produkcji w skali przemysłowej lub zastosowania innych nowych rozwiązań, nie dłużej jednak niż do końca czwartego roku od dnia odbioru pracy badawczej, a jeżeli wdrożenie jej wyniku wymaga inwestycji - nie dłużej niż do końca piątego roku od dnia odbioru pracy badawczej. W wypadku gdy cykl normatywny inwestycji niezbędnej do wdrożenia wyniku pracy badawczej przekracza dwa lata, okres pięcioletni odpowiednio przedłuża się, nie więcej jednak niż do końca siódmego roku od dnia odbioru pracy badawczej.
5.
Jednostka gospodarcza dokonuje odpisów z zysku na fundusz efektów wdrożeniowych kwartalnie, narastająco od początku roku, w wysokości nie przekraczającej: w pierwszym roku trzyletniego okresu dokonywania odpisów z zysku - 10% części zysku stanowiącej podstawę do dokonywania odpisów na ten fundusz, w drugim roku tego okresu - 8%, a w trzecim roku - 6% tej części zysku. Odpisy na fundusz efektów wdrożeniowych od przychodów określonych w ust. 1 pkt 2 nie mogą być wyższe niż 10% tych przychodów, pomniejszonych o koszty ich uzyskania.
§  3.
1.
Fundusz efektów wdrożeniowych, po odliczeniu należnych od jednostki gospodarczej kar umownych i odszkodowań przewidzianych w umowach wdrożeniowych, zawartych z jednostkami obcymi, przeznacza się na nagrody dla:
1)
autorów (współautorów) rozwiązań, których wdrożenie stanowiło podstawę do odpisu na fundusz efektów wdrożeniowych,
2)
osób bezpośrednio współpracujących w realizacji pracy badawczej oraz w jej wdrożeniu,

zatrudnionych w jednostce gospodarczej wdrażającej lub w jednostkach obcych, które wykonały pracę badawczą i wyniki jej zostały wdrożone, oraz w jednostkach współpracujących z tymi jednostkami.

2.
Jeżeli praca badawcza, której wyniki zostały wdrożone, została wykonana przez jednostki obce, jednostka gospodarcza wdrażająca przekazuje im część dokonanego odpisu z zysku na fundusz efektów wdrożeniowych, określoną w umowie wdrożeniowej. Pozostałą część odpisu jednostka gospodarcza przeznacza na nagrody dla pracowników własnych komórek badawczo-rozwojowych będących autorami (współautorami) prac badawczych, których wyniki zostały wdrożone, oraz dla własnych pracowników bezpośrednio uczestniczących we wdrażaniu wyników prac badawczych.
3.
Z części odpisów na fundusz efektów wdrożeniowych przekazanych jednostce obcej jednostka ta wypłaca nagrody zarówno własnym pracownikom, jak i pracownikom jednostek współpracujących, z wyjątkiem pracowników jednostki gospodarczej wdrażającej.
4.
Jeżeli wynik pracy badawczej zawiera projekt wynalazczy, twórca tego projektu:
1)
otrzymuje wynagrodzenie za ten projekt według zasad określonych w przepisach o wynalazczości,
2)
może ponadto otrzymać nagrodę z funduszu efektów wdrożeniowych za autorstwo innych, nie objętych przepisami o wynalazczości elementów wyników tej pracy, a także za uczestnictwo w pracy wdrożeniowej, jeżeli wynik pracy badawczej lub jego element, za który jego autorowi wypłacono już nagrodę z funduszu efektów wdrożeniowych, zostanie uznany za wynalazek lub wzór użytkowy, nagrodę tę zalicza się na poczet wynagrodzenia dla twórcy tego projektu.
§  4.
Nie wykorzystane środki funduszu efektów wdrożeniowych jednostka gospodarcza może przeznaczyć na uzupełnienie funduszu postępu techniczno-ekonomicznego bądź na fundusz rozwoju. Jednostki gospodarcze nie tworzące funduszu postępu techniczno-ekonomicznego mogą przeznaczyć nie wykorzystane środki funduszu efektów wdrożeniowych na finansowanie prac badawczych lub na fundusz rozwoju.
§  5.
Jednostki gospodarcze dostosują umowy wdrożeniowe zawarte przed dniem wejścia w życie rozporządzenia do zasad określonych w tym rozporządzeniu - z ważnością od dnia 1 stycznia 1986 r.
§  6.
Tryb i terminy dokonywania wypłat nagród z funduszu efektów wdrożeniowych są określane w regulaminach zakładowych.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1986 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024