Współdziałanie międzyresortowe w zakresie kształcenia zawodowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 sierpnia 1985 r.
w sprawie współdziałania międzyresortowego w zakresie kształcenia zawodowego.

Na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1972 r. Nr 16, poz. 114, z 1975 r. Nr 45, poz. 234 i z 1984 r. Nr 49, poz. 253) zarządza się, co następuje:
§  1.
W realizacji zadań określonych w art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1972 r. Nr 16, poz. 114, z 1975 r. Nr 45, poz. 234 i z 1984 r. Nr 49, poz. 253), zwanej dalej "ustawą", uczestniczą ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, zarządy centralnych związków spółdzielczych i Zarząd Centralnego Związku Rzemiosła, na których wniosek zostaną wprowadzone do klasyfikacji zawodów i specjalności szkolnictwa zawodowego, zwanej dalej "klasyfikacją", zawody i specjalności będące podstawowymi dla reprezentowanych przez nich branż, zwane dalej "zawodami podstawowymi".
§  2.
1.
Organy, o których mowa w § 1, zwane dalej "organami wiodącymi", współdziałają z Ministrem Oświaty i Wychowania w zapewnieniu warunków do prawidłowego funkcjonowania szkolnictwa zawodowego i są współodpowiedzialne za treść, poziom i efektywność specjalistycznego kształcenia w zawodach podstawowych we wszystkich szkołach zawodowych, bez względu na ich podporządkowanie oraz tryb prowadzenia i utrzymywania.
2.
Organy wiodące wykonują w zakresie zawodów podstawowych w szczególności następujące zadania:
1)
określają charakterystyki kwalifikacyjne absolwentów,
2)
proponują wprowadzenie specjalistycznych przedmiotów zawodowych do planów nauczania w zakresie łącznej liczby godzin na nauczanie tych przedmiotów, określonej przez Ministra Oświaty i Wychowania,
3)
opracowują i aktualizują w porozumieniu z Ministrem Oświaty i Wychowania programy nauczania specjalistycznych przedmiotów zawodowych i zapewniają je szkołom zawodowym oraz określają pomoce dydaktyczne do tych przedmiotów i normy wyposażenia szkół w te pomoce,
4)
inicjują i współdziałają z odpowiednimi wydawnictwami w opracowywaniu i wydawaniu podręczników i branżowych materiałów informacyjnych dla specjalistycznych przedmiotów zawodowych oraz zatwierdzają je do użytku szkół,
5)
stwarzają warunki zapewniające zaopatrywanie się szkół zawodowych w pomoce dydaktyczne do specjalistycznych przedmiotów zawodowych bądź wyposażają je w te pomoce,
6)
zapewniają szkołom pomoc w prowadzeniu orientacji zawodowej wśród kandydatów do szkół zawodowych, w szczególności opracowywanie dla szkół, materiałów informacyjnych o zawodach i warunkach pracy,
7)
zapewniają fachową pomoc terenowym organom administracji państwowej o właściwości szczególnej oraz innym organom lub jednostkom organizacyjnym prowadzącym szkoły zawodowe w realizacji zadań w zakresie specjalistycznego kształcenia zawodowego,
8)
współdziałają z właściwymi terenowymi organami administracji państwowej w dostosowywaniu kształcenia do ilościowych potrzeb kadrowych danej branży,
9)
inicjują i kontrolują właściwe wykonywanie przez zakłady pracy zadań przewidzianych w ustawie, a zwłaszcza w art. 11 ust. 3a, art. 12 i 19,
10)
umożliwiają udział specjalistów zatrudnionych w podległych im jednostkach organizacyjnych w nauczaniu specjalistycznych przedmiotów zawodowych,
11)
organizują lub zapewniają warunki do organizowania doskonalenia zawodowego nauczycieli specjalistycznych przedmiotów zawodowych we współdziałaniu z Ministrem Oświaty i Wychowania,
12)
zapewniają udział specjalistów danej branży w ocenianiu efektywności kształcenia w zawodzie (specjalności) w formach określonych przez Ministra Oświaty i Wychowania, w tym także w nadzorze pedagogicznym.
3.
W celu realizacji zadań określonych w ust. 2 organy wiodące w porozumieniu z organami i jednostkami organizacyjnymi prowadzącymi szkoły zawodowe mogą współpracować bezpośrednio ze szkołami.
§  3.
1.
Organy wiodące zapewniają działanie komisji programowych lub innych zespołów specjalistów branży, zwanych dalej "komisjami", powołanych do opiniowania, weryfikowania i rekomendowania tym organom prac określonych w § 2 ust. 2 pkt 1, 3 i 4.
2.
Organ wiodący w zawodzie obejmującym co najmniej dwie specjalności zapewni udział w komisji specjalistów odpowiednich dla tych specjalności; komisja w tym składzie ustala w szczególności wspólne treści kształcenia w zawodzie.
§  4.
Minister Oświaty i Wychowania wykonując zadania, o których mowa w art. 36 ust. 1 ustawy, w ramach współdziałania międzyresortowego może w szczególności:
1)
korzystać z udziału specjalistów określonych w § 2 ust. 2 pkt 12, o ile wymaga tego przedmiot badanej sprawy,
2)
określać ramowe wytyczne dotyczące realizacji zadań, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 3 i 12 oraz w § 3.
§  5.
1.
Do szczegółowych zakresów działania właściwych ministrów i kierowników urzędów centralnych wprowadza się zadania wynikające z rozporządzenia.
2.
Właściwi ministrowie i kierownicy urzędów centralnych zapewnią warunki i środki do realizacji zadań określonych w rozporządzeniu.
3.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielczych oraz Centralnego Związku Rzemiosła zapewnienie odpowiedniej realizacji zadań określonych w rozporządzeniu.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024