Ochrona rybołówstwa na Zalewie Wiślanym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA-KIEROWNIKA URZĘDU GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 20 lipca 1985 r.
w sprawie ochrony rybołówstwa na Zalewie Wiślanym.

Na podstawie art. 24 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 22, poz. 115, z 1970 r. Nr 3, poz. 14 i z 1977 r. Nr 37, poz. 163) oraz w związku z art. 1 ust. 2 i art. 93 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. Nr 3, poz. 6 i z 1983 r. Nr 44, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do rybołówstwa wykonywanego na Zalewie Wiślanym.
§  2.
1.
Zabrania się połowu ryb w strefie przybrzeżnej Zalewu Wiślanego w okresie od dnia 20 kwietnia do dnia 10 czerwca w odległości 500 m od twardej roślinności, a tam gdzie jej nie ma - w odległości 1000 m od brzegu.
2.
W okresie ochronnym na obszarze wymienionym w ust. 1 zezwala się jedynie na odłów węgorza (Anguilla anguilla L.) i śledzia (Clupea harengus L.) zestawami żaków węgorzowych i niewodami stawnymi.
§  3.
Zabrania się połowu:
1)
jesiotra (Acipenser sturio L.), parposza (Alosa fallax Lac.) i szczupaka (Esox lucius L.) - w ciągu całego roku,
2)
łososia (Salmo salar L.), troci (Salmo trutta L.) - w okresie od dnia 1 września do dnia 31 stycznia,
3)
sandacza (Lucioperca lucioperca L.), leszcza (Abramis brama L.) - w okresie od dnia 20 kwietnia do dnia 10 czerwca.
§  4.
1.
Zabrania się:
1)
połowu ryb narzędziami trałującymi wszelkiego rodzaju z wyjątkiem niewodów dobrzeżnych,
2)
używania do połowu ryb środków wybuchowych i trujących, broni palnej, ościeni i innych narzędzi kłujących, z wyjątkiem sznurów hakowych i haczyka wędki,
3)
budowania urządzeń zagradzających koryta rzek, strumieni i kanałów łączących jeziora i zatoki z właściwymi zbiornikami wodnymi oraz pomiędzy sobą,
4)
ustawiania niewodów, sieci stawnych i zestawów żakowych w szachownicę oraz ustawiania pomiędzy nimi innych narzędzi połowowych,
5)
wystawiania sieci stawnych o długości przekraczającej 200 m, z tym że odległości boczne pomiędzy sieciami powinny wynosić co najmniej 200 m, a odległości frontalne co najmniej 500 m,
6)
wystawiania żaków inaczej niż w linii prostej, o długości przekraczającej 120 m, szerokości 15 m, z tym że odległości boczne pomiędzy takimi zestawami powinny wynosić co najmniej 120 m, a odległości frontalne co najmniej 500 m,
7)
stosowania w sprzęcie haczykowym dżdżownic jako przynęty.
2.
Upoważnia się Urząd Morski w Gdyni do ustalania innej niż określona w ust. 1 pkt 6 odległości frontalnej pomiędzy zestawami żaków. Dopuszcza się w określonym przez Urząd Morski w Gdyni terminie intensywne połowy śledzia, ze stosowaniem dodatkowych żaków, pod warunkiem zachowania wymaganych wielkości zestawów oraz wymaganych odległości między nimi.
§  5.
1.
Ustanawia się minimalne wymiary oczek w narzędziach połowowych w milimetrach:
Nazwa narzędzi połowowych Matnia kutel Część przejściowa Skrzydło
Niewody dobrzeżne sandaczowo-leszczowe 36 38 42
Niewody stawne śledziowe 16 16 28
Żaki i mieroże węgorzowe 16 - 20
2.
Długość każdej części przejściowej w niewodach dobrzeżnych nie powinna przekraczać jednej trzeciej odpowiedniego skrzydła.
3.
Inne sieci, nie wymienione w ust. 1 i 2, powinny mieć oczka o wymiarach co najmniej:
1)
65 mm - do połowu łososia (Salar salar L.) i troci (Salmo trutta L.),
2)
60 mm - do połowu sandacza (Lucioperca lucioperca L.) i leszcza (Abramis brama L.),
3)
36 mm - do połowu certy (Vimba vimba L.), płoci (Rutilus rutilus L.), karasia (Carassius carassius L.) i lina (Tinca tinca L.).
4.
Pomiaru oczek w narzędziach połowowych dokonuje się w stanie mokrym sieci przez mierzenie odległości pomiędzy jedenastoma węzłami wzdłuż plecionki sieci i podzielenie otrzymanej liczby przez dziesięć. Dopuszcza się zmniejszenie wymiarów oczek do 5% przy sieciach z włókien syntetycznych.
§  6.
Urząd Morski w Gdyni może zezwalać instytutom naukowo-badawczym na wykonywanie w celach naukowych połowów ryb i innych organizmów żywych wszelkimi narzędziami i sposobami w określonym przez ten urząd miejscu i czasie.
§  7.
1.
Zabrania się połowu niżej wyszczególnionych gatunków ryb, jeżeli ich długość, mierzona od początku głowy do końca najdłuższego promienia płetwy ogonowej, wynosi mniej niż:
1)
u łososia (Salmo salar L.) - 60 cm,
2)
u troci (Salmo trutta L.) - 50 cm,
3)
u węgorza (Anguilla anguilla L.) - 50 cm,
4)
u sandacza (Lucioperca lucioperca L.) - 46 cm,
5)
u leszcza (Abramis brama L.) - 35 cm,
6)
u lina (Tinca tinca L.) - 28 cm,
7)
u certy (Vimba vimba L.) - 30 cm,
8)
u karasia (Carassius carassius L.) - 20 cm,
9)
u śledzia (Clupea harengus L.) - 16 cm.
2.
Przy określaniu długości ryb solonych, wędzonych i suszonych dopuszcza się obniżenie o 4% wymiarów ustalonych w ust. 1.
§  8.
1.
Dopuszcza się obecność przyłowu ryb niewymiarowych, to znaczy o wymiarach mniejszych niż ustalono w § 7 ust. 1, lub ryb wymiarowych złowionych przypadkowo w okresie ochronnym w odniesieniu do jednego wyładunku bądź jednego przeglądu sieci - w ilościach, licząc w sztukach, do 5% dla niewodów i żaków węgorzowych, do 8% dla sieci stawnych sandaczowo-leszczowych oraz do 20% przy połowach śledzi.
2.
Ryby złowione przypadkowo w okresie ochronnym oraz ryby o wymiarach mniejszych niż ustalono - jeżeli są żywe - należy natychmiast wpuścić do wody, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, tak aby nie posnęły.
§  9.
1.
W razie stwierdzenia, że w określonym miejscu, przy użyciu właściwego sprzętu połowowego, przyłów ryb o wymiarach mniejszych niż ustalono w § 7 ust. 1 lub w okresie ochronnym przekracza normy określone w § 8, rybak obowiązany jest natychmiast zmienić sprzęt połowowy lub miejsce połowu.
2.
Kierownik statku rybackiego obowiązany jest po powrocie z łowiska zgłosić służbie ochrony rybołówstwa Urzędu Morskiego w Gdyni ilość ryb złowionych w ustanowionym dla nich okresie ochronnym lub ilość złowionych ryb niewymiarowych przekraczającą ilość określoną w § 8 ust. 1.
§  10.
Odłowy leszcza (Abramis brama L.) i sandacza (Lucioperca lucioperca L.) nie mogą przekraczać w skali rocznej ilości ustalonych na mocy okresowych porozumień międzynarodowych.
§  11.
Urząd Morski w Gdyni wydaje szczegółowe przepisy z zakresu ochrony rybołówstwa na Zalewie Wiślanym, wynikające z realizacji porozumień międzynarodowych.
§  12.
Statek dozorczy rybołówstwa, wzywający statek rybacki do zatrzymania się, powinien nadać sygnał dźwiękowy "L" lub "SQ 3" alfabetem Morse'a albo wywiesić flagę sygnałową "L" lub zestaw flag sygnałowych "SQ 3" według zestawu kodu międzynarodowego w dzień, w nocy zaś nadać odpowiedni sygnał świetlny alfabetem Morse'a.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Ministra Żeglugi z dnia 20 maja 1965 r. w sprawie ochrony rybołówstwa na Zalewie Wiślanym (Dz. U. Nr 23, poz. 150, z 1967 r. Nr 20, poz. 92 i z 1968 r. Nr 4, poz. 27).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024