Przewóz przesyłek ekspresowych koleją.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 21 czerwca 1985 r.
w sprawie przewozu przesyłek ekspresowych koleją.

Na podstawie art. 56 ust. 2 pkt 4 lit. b) ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe (Dz. U. Nr 53, poz. 272) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Rozporządzenie reguluje szczególne warunki przewozu przesyłek ekspresowych koleją.
§  2.
Przesyłkę ekspresową stanowią rzeczy przewożone w terminie 24 godzin na każde rozpoczęte 400 km odległości taryfowej przewozu.
§  3.
1.
Poza rzeczami określonymi w art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe (Dz. U. Nr 53, poz. 272) z przewozu przesyłką ekspresową są włączone:
1)
rzeczy mogące wyrządzić szkodę osobom lub mieniu,
2)
zwłoki i szczątki zwłok ludzkich,
3)
pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności, rzeczy szczególnie cenne oraz przedmioty mające wartość naukową lub artystyczną,
4)
rzeczy, których przewóz jest dopuszczony na warunkach szczególnych - bez zachowania tych warunków,
5)
rzeczy, które z powodu swych właściwości mogłyby uszkodzić lub zanieczyścić inne przesyłki albo spowodować potrzebę odkażenia wagonu bagażowego, próżne opakowania, nowe meble oraz inne przedmioty, których załadowanie jest uciążliwe i może spowodować opóźnienie pociągu. Wyjątek stanowią:
a)
rzeczy, dla których przewidziane są normy masy określone w taryfie,
b)
sprzęt balonów wolnych w opakowaniu brezentowym, nadany do przewozu po odbyciu lotów, pod warunkiem że czynności ładunkowe (również przeładunek na stacjach pośrednich) wykonywane będą przez nadawcę lub odbiorcę,
c)
próżne opakowania po przesyłkach ekspresowych filmów, krwi i plazmy, nasienia zwierzęcego, gołębi pocztowych, owoców świeżych, pieczywa świeżego, ryb, mleka i jego przetworów,
d)
rzeczy, których warunki przewozu zostały odrębnie uzgodnione z przewoźnikiem.
2.
Spośród rzeczy niebezpiecznych do przewozu przesyłką ekspresową dopuszczone są tylko takie, których przewóz pociągami przeznaczonymi do przewozu osób jest wyraźnie dozwolony na podstawie odrębnych przepisów.
§  4.
1.
Masa ogólna jednej przesyłki ekspresowej nie może przewyższać 500 kg, masa poszczególnych sztuk w przesyłce nie może przewyższać 50 kg
2.
Kolej może przyjąć do przewozu poszczególne sztuki lub przesyłki o masie przewyższającej normy określone w ust. 1, pod warunkiem wykonania czynności ładunkowych przez nadawcę lub odbiorcę.
3.
Na podstawie umów o organizacji przewozów może być dokonywany stały przewóz mleka, jego przetworów i pieczywa jako przesyłki o masie do 500 kg lub jako przesyłki wagonowej.
§  5.
1.
Nadawca, po uzgodnieniu z koleją, może określić przewidziany w rozkładzie jazdy pociąg, którym przesyłka ekspresowa powinna być przewieziona.
2.
W razie nieprzybycia przesyłki określonym pociągiem, kolej na żądanie odbiorcy poświadcza jego zgłoszenie się po odbiór przesyłki, z zaznaczeniem daty i godziny zgłoszenia oraz rodzaju oczekiwanej przesyłki. O późniejszym przybyciu przesyłki kolej jest obowiązana zawiadomić na swój koszt odbiorcę.
§  6.
Zwierzęta żywe przyjmuje się do przewozu przesyłką ekspresową pod warunkiem dołączenia do listu przewozowego ekspresowego świadectwa szczepienia zwierząt.
§  7.
Jeżeli przepisy rozporządzenia nie stanowią inaczej:
1)
przesyłki ekspresowe przyjmuje się do przewozu tylko od i do oznaczonych punktów odprawy,
2)
przewóz przesyłki ekspresowej nie wymaga zamówienia.
§  8.
1.
Na każdą przesyłkę ekspresową nadawca powinien równocześnie z przesyłką złożyć list przewozowy ekspresowy lub szczególny dokument przewozowy przewidziany w rozporządzeniu.
2.
List przewozowy ekspresowy powinien zawierać następujące dane:
1)
oznaczenie nadawcy, odbiorcy, stacji nadania, stacji przeznaczenia oraz drogi przewozu.
2)
liczbę sztuk, rodzaj opakowania, zawartość i masę przesyłki,
3)
odległość taryfową przewozu,
4)
należność,
5)
datę i nazwę miejsca nadania.
3.
Jako dowód nadania przesyłki ekspresowej nadawcy wydaje się wtórnik listu przewozowego ekspresowego.

Rozdział  2

Przepisy szczególne.

Stały przewóz mleka, jego przetworów i pieczywa.
§  9.
1.
Umowa o organizacji stałego przewozu mleka, jego przetworów i pieczywa powinna w szczególności określać: rodzaj i masę przesyłek (do 500 kg lub przesyłka wagonowa), sposób lub rodzaj opakowania, terminy i miejsca nadawania (dla przesyłek wagonowych terminy i miejsca podstawiania wagonu albo terminy uprzedniego zawiadamiania o nadaniu lub podstawieniu wagonu), relacje przewozu, nazwę nadawcy i odbiorcy (odbiorców).
2.
Na przewóz przesyłek załadowanych do jednego wagonu nadawca składa przewoźnikowi jeden wspólny dokument przewozowy, zwany "wykazem przesyłkowym".
§  10.
1.
Dla przesyłek wagonowych mleka, jego przetworów i pieczywa ustala się następujące terminy wykonania czynności ładunkowych:
1)
dla przesyłek przewożonych w wagonach cysternach:
a)
w okresie od 1 listopada do końca lutego 12 godz.,
b)
w okresie od 1 marca do 31 października 10 godz.,
2)
dla pozostałych przesyłek 4 godz.
2.
Termin na załadowanie biegnie od określonego w umowie czasu podstawienia wagonu, a jeżeli wagonu nie podstawiono w tym czasie - od chwili jego faktycznego podstawienia, o czym kolej jest obowiązana zawiadomić nadawcę.
3.
Termin na wyładowanie biegnie od chwili przygotowania przesyłki do odbioru. Odbiorcy nie zawiadamia się o przybyciu przesyłki.
§  11.
Nadawca jest obowiązany nałożyć na wagony załadowane własne plomby, których wzór został uzgodniony z koleją. Kolej może nałożyć również swoje plomby.
§  12.
Przewóz w wagonach nie należących do kolei odbywa się według odrębnych przepisów.

Przewóz drożdży

§  13.
1.
Przesyłki drożdży przewożone są tylko pociągami kursującymi bezpośrednio w danej relacji, bez przeładowania w drodze.
2.
Przesyłki drożdży przewożone są w zamówionych uprzednio wagonach chłodniach.
3.
Kolej może przyjąć do przewozu przesyłki drożdży w nie przystosowanych pod względem warunków termicznych wagonach bagażowych lub przedziałach kierowników pociągów; ryzyko zepsucia drożdży ciąży na nadawcy.
4.
Kolej nie magazynuje przesyłek drożdży przeznaczonych do przewozu w wagonach bagażowych lub w przedziałach kierowników pociągów. Przesyłki takie nadawca dostarcza do przewozu odpowiednio schłodzone i opakowane nie wcześniej niż na godzinę przed odjazdem pociągu, którym mają być przewiezione.
5. 1
Umowa zawarta między koleją a nadawcą może ustalać inne warunki przewozu drożdży niż określone w ust. 1 i 4.

Przewóz gołębi pocztowych

§  14.
Gołębie pocztowe przewozi się wyłącznie w klatkach o maksymalnych wymiarach: 150 cm x 75 cm x 45 cm i opatrzonych w tabliczki z oznaczeniem wymiarów i masy klatki.
§  15.
Na zamówienie Polskiego Związku Gołębi Pocztowych kolej może zorganizować przewóz wielu przesyłek gołębi w jednej relacji w jednym bezpośrednim wagonie.
§  16.
Przesyłki gołębi pocztowych przewożone są w pierwszej kolejności przed innymi przesyłkami ekspresowymi.
§  17.
1.
W razie wyznaczenia dozorcy, nadawca zamieszcza w liście przewozowym ekspresowym odpowiednie oświadczenie, w którym określa w szczególności nazwisko dozorcy oraz numer i serię jego dowodu osobistego.
2.
Na podstawie oświadczenia, o którym mowa w ust. 1 kolej wydaje dozorcy zaświadczenie określające jego uprawnienia do dostępu i przebywania w wagonie razem z przesyłkami.
§  18.
1.
Nadawca może w liście przewozowym ekspresowym lub oddzielnym oświadczeniu, stanowiącym załącznik do listu przewozowego ekspresowego, zamieścić wskazówkę, aby gołębie przewożone bez dozorcy po przybyciu na stację przeznaczenia zostały tam wypuszczone.
2.
W wypadkach określonych w ust. 1 do listu przewozowego ekspresowego nadawca dołącza wypełniony list przewozowy ekspresowy na zwrotny przewóz klatek po gołębiach.
§  19.
Wypuszczenie gołębi zarządza zawiadowca stacji przeznaczenia przesyłki w obecności dwóch świadków, o czym zamieszcza w liście przewozowym ekspresowym odpowiednią wzmiankę.

Przewóz ubitej dzikiej zwierzyny

§  20.
Przesyłek ubitej dzikiej zwierzyny kolej nie magazynuje i przewozi je pod warunkiem, że:
1)
są dostarczone do przewozu nie wcześniej niż na godzinę przed odjazdem pociągu, którym mają być przewiezione,
2)
tusza zwierzęcia jest wystudzona i nie krwawi, a łeb jest szczelnie opakowany,
3)
można je przewieźć bez przeładowania w drodze w relacjach, w których kursują bezpośrednie pociągi przeznaczone do przewozu osób, w składzie których znajdują się wagony bagażowe.
§  21.
Wydanie przesyłki następuje bezpośrednio z pociągu po przybyciu do miejsca przeznaczenia. Odbiorcy nie zawiadamia się o przybyciu przesyłki.

Przewóz czasopism, broszur, książek i plakatów.

§  22.
Przewóz czasopism, broszur, książek i plakatów odbywa się na podstawie listów przewozowych ekspresowych lub w sposób uproszczony, na podstawie uzgodnionych z koleją wykazów nadawczych.
§  23.
1.
Nadawane na podstawie wykazów nadawczych przesyłki nadawca opakowuje w sposób uzgodniony z koleją. Na opakowaniu nadawca zamieszcza napis (nadruk), zawierający dokładny i czytelny adres odbiorcy, numer przesyłki, nazwę stacji nadania i przeznaczenia oraz określenie zawartości przesyłki, np. "czasopisma", "broszury" lub "książki".
2.
Przesyłki nadawane na podstawie wykazów nadawczych mogą być przewożone od i do punktów odprawy nie oznaczonych dla przyjmowania i wydawania przesyłek ekspresowych, pod warunkiem że:
1)
nadawca dostarczy przesyłkę bezpośrednio do wagonu najpóźniej na pół godziny przed odjazdem pociągu, którym ma być przewieziona,
2)
odbiorca odbierze przesyłkę bezpośrednio z wagonu niezwłocznie po przybyciu pociągu.
3.
W razie nieodebrania przesyłki w sposób określony w ust. 2 pkt 2, przesyłkę przewozi się do najbliższego odpowiedniego punktu odprawy, a należności przewozowe oblicza się za wykonany przewóz.
§  24.
Odbiorców nie zawiadamia się o przybyciu przesyłek przyjętych do przewozu na podstawie wykazów nadawczych.
§  25.
Zwrot czasopism, broszur, książek i plakatów przewozi się tylko na podstawie listów przewozowych ekspresowych.

Rozdział  3

Przepisy końcowe.

§  26.
1. 2
Z wyjątkiem przesyłek:
1)
mleka, jego przetworów i pieczywa, przewożonych na podstawie wykazów przesyłkowych (§ 9),
2)
drożdży o masie przekraczającej 200 kg (§ 13),
3)
gołębi pocztowych wypuszczanych przez kolej na stacji przeznaczenia (§ 18),
4)
ubitej dzikiej zwierzyny (§ 20),
5)
czasopism, broszur, książek i plakatów przewożonych na podstawie wykazów nadawczych (§ 22)

czynności ładunkowe należą do obowiązków kolei.

2. 3
Kolej, na pisemny wniosek nadawcy lub odbiorcy, może przyjąć obowiązek wykonywania czynności ładunkowych również w odniesieniu do przesyłek, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 5.
§  27.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym rozporządzeniem mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Ministra Komunikacji z dnia 21 czerwca 1985 r., w sprawie wykonania przepisów ustawy - Prawo przewozowe (Dz. U. Nr 29, poz. 128).
§  28.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1985 r.
1 § 13 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 5 lutego 1988 r. (Dz.U.88.4.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 lutego 1988 r.
2 § 26 ust. 1 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności z dnia 5 lutego 1988 r. (Dz.U.88.4.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 lutego 1988 r.
3 § 26 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Transportu, Żeglugi, Łączności z dnia 5 lutego 1988 r. (Dz.U.88.4.34) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 lutego 1988 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024