Warunki użycia broni palnej przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 6 stycznia 1984 r.
w sprawie warunków użycia broni palnej przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej.

Na podstawie art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych i zakresie działania podległych mu organów (Dz. U. Nr 38, poz. 172) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki i sposób postępowania przy użyciu broni palnej przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej oraz zasady użycia broni palnej przez oddziały i pododdziały zwarte Milicji Obywatelskiej.
§  2.
Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej, zwani dalej "funkcjonariuszami", mają prawo użycia broni palnej w przypadkach określonych w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o urzędzie Ministra Spraw Wewnętrznych i zakresie działania podległych mu organów (Dz. U. Nr 38, poz. 172), zwanej dalej "ustawą".
§  3.
1.
Funkcjonariusze przed użyciem broni palnej są obowiązani:
1)
wezwać osobę do zachowania się zgodnego z prawem, a zwłaszcza do natychmiastowego porzucenia broni lub niebezpiecznego narzędzia, zaniechania zamachu, przemocy, ucieczki,
2)
wezwać osobę do zatrzymania się wołając: "Stój – Milicja (Służba Bezpieczeństwa)", a w razie niezatrzymania się osoby zagrozić użyciem broni palnej wzywając: "Stój – bo strzelam",
3)
dać strzał ostrzegawczy w górę, jeżeli wezwania wymienione w pkt 1 i 2 okażą się bezskuteczne,
4)
osobę konwojowaną przed rozpoczęciem konwoju uprzedzić, że w razie podjęcia próby ucieczki użyta zostanie broń palna.
2.
Przepisów ust. 1 pkt 2 i 3 nie stosuje się, gdy wszelka zwłoka groziłaby bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia ludzkiego bądź mienia o znacznej wartości albo uniemożliwiałaby ujęcie niebezpiecznego przestępcy.
3.
Broni palnej nie używa się względem kobiet o widocznej ciąży, starców, dzieci do lat 13 i osób ułomnych o widocznym kalectwie.
4.
Użycie broni palnej powinno następować w sposób wyrządzający możliwie najmniejszą szkodę osobie, przeciwko której użyto broni, i nie może zmierzać do pozbawienia jej życia, a także narażać na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia innych osób.
§  4.
W razie wykonywania czynności służbowych przez dwóch lub więcej funkcjonariuszy, decyzję o użyciu broni palnej podejmuje funkcjonariusz, któremu zlecono dowodzenie lub kierowanie daną czynnością. Jeżeli nie ma on możliwości wydania rozkazu, decyzję o użyciu broni palnej podejmuje funkcjonariusz wykonujący czynność.
§  5.
1.
Użycie broni palnej przez oddziały i pododdziały zwarte Milicji Obywatelskiej następuje na rozkaz dowódcy, w przypadkach określonych w art. 9 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy oraz zgodnie z zasadami określonymi w § 3.
2.
Dowódca oddziału lub pododdziału zwartego Milicji Obywatelskiej wykonuje czynności, o których mowa w § 3 ust. 1 oraz w § 6 ust. 1.
§  6.
1.
W każdym przypadku użycia broni palnej funkcjonariusze są obowiązani:
1)
zabezpieczyć miejsce zdarzenia,
2)
w miarę możliwości ustalić świadków zdarzenia,
3)
natychmiast zameldować przełożonemu o użyciu broni palnej i sporządzić w tej sprawie pisemny raport.
2.
Jeżeli wskutek użycia broni palnej nastąpiło zranienie człowieka, funkcjonariusz obowiązany jest udzielić pierwszej pomocy i zapewnić opiekę lekarską.
3.
Jeżeli zdarzenie miało miejsce poza rejonem macierzystej jednostki, w której funkcjonariusz pełni służbę, powiadamia on również terytorialnie właściwego szefa rejonowego (miejskiego, dzielnicowego) urzędu spraw wewnętrznych lub dyżurnego tego urzędu.
4.
Szefowie i dyżurni wymienieni w ust. 3 obowiązani są spowodować zabezpieczenie wszelkich śladów i dowodów związanych z użyciem broni palnej.
§  7.
Przełożony obowiązany jest:
1)
zbadać, czy użycie broni palnej nastąpiło zgodnie z obowiązującymi przepisami,
2)
zawiadomić niezwłocznie o każdym przypadku użycia broni palnej wyższego przełożonego, a jeżeli w wyniku jej użycia nastąpiła śmierć lub zranienie człowieka – również prokuratora.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024