Świadczenie usług geodezyjnych i kartograficznych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 16 stycznia 1984 r.
w sprawie świadczenia usług geodezyjnych i kartograficznych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Na podstawie art. 2 ust. 4 oraz art. 4 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 193) oraz art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o utworzeniu urzędu Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej (Dz. U. Nr 44, poz. 200) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Świadczenie usług geodezyjnych i kartograficznych przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej wymaga, z zastrzeżeniem § 7 ust. 1, zezwolenia.
2.
Zezwolenie wydaje terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego właściwy dla siedziby przedsiębiorstwa, po zasięgnięciu opinii zrzeszenia prywatnego handlu i usług.
3.
Zezwolenie wydaje się na czas określony od 5 do 10 lat.
4.
Kopię zezwolenia doręcza się właściwemu zrzeszeniu prywatnego handlu i usług.
5.
Organ, o którym mowa w ust. 2, prowadzi rejestr zezwoleń.
§  2.
1.
Zezwolenie może otrzymać:
1)
osoba fizyczna nie zatrudniona w jednostce gospodarki uspołecznionej, mająca odpowiednie kwalifikacje stwierdzone zaświadczeniem,
2)
spółka nie posiadająca osobowości prawnej, prowadzona przez nie więcej niż 6 osób fizycznych, spełniających warunki określone w pkt 1,
3)
osoba prawna zatrudniająca nie więcej niż 6 osób fizycznych, spełniających warunki określone w pkt 1.
2.
Wymagań kwalifikacyjnych i ograniczeń w zatrudnieniu, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się do personelu pomocniczego (pracowników administracyjnych, pomiarowych geodezyjnych, kreślarzy).
§  3.
1.
Zaświadczenie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, wydaje komisja kwalifikacyjna powołana przez Prezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, na podstawie przedstawionych przez zainteresowanego:
1)
dokumentów potwierdzających posiadanie:
a)
wyższego wykształcenia geodezyjnego i kartograficznego oraz odbycie 6 lat praktyki zawodowej, w tym 4 lat w bezpośrednim wykonawstwie, lub
b)
średniego wykształcenia geodezyjnego i kartograficznego oraz odbycie 10 lat praktyki zawodowej, w tym 7 lat w bezpośrednim wykonawstwie,
2)
opinii z ostatniego miejsca pracy, a w stosunku do osób, które wykonywały roboty geodezyjne i kartograficzne na podstawie okresowych pozwoleń wydanych przed wejściem w życie rozporządzenia - również opinii organu, który takie pozwolenie wydał,
3)
opinii właściwego oddziału wojewódzkiego Stowarzyszenia Geodetów Polskich,
4)
sporządzonego przez zainteresowanego opisu przebiegu pracy zawodowej, z uwzględnieniem czynności wykonywanych z zakresu geodezji i kartografii,

oraz po zdaniu przez zainteresowanego egzaminu ze znajomości przepisów obowiązujących w geodezji i kartografii.

2.
Osobom mającym I lub II stopień specjalizacji zawodowej inżynierów wydaje się zaświadczenie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, w zakresie posiadanej specjalności bez zdawania egzaminu.
3.
Prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii może w uzasadnionych wypadkach, na wniosek zainteresowanego, skrócić wymagany okres praktyki zawodowej.
§  4.
1.
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz adres wnioskodawcy (wnioskodawców) lub nazwę i siedzibę osoby prawnej,
2)
przewidywaną siedzibę i terytorialny zasięg działania przedsiębiorstwa,
3)
przewidywany zakres świadczonych usług i okres działalności.
2.
Do wniosku załącza się zaświadczenie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1.
§  5.
Zezwolenie powinno określać:
1)
imię i nazwisko osoby prowadzącej (osób prowadzących) przedsiębiorstwo lub nazwę osoby prawnej,
2)
siedzibę i terytorialny zasięg działalności przedsiębiorstwa,
3)
zakres usług (robót),
4)
termin ważności zezwolenia.
§  6.
1.
Jednostki gospodarki nie uspołecznionej świadczące usługi są obowiązane prowadzić księgę robót.
2.
Zasady wydawania i prowadzenia księgi robót określa Prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
3.
Rejestracji księgi robót dokonuje corocznie terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, właściwy ze względu na miejsce świadczonej usługi.
§  7.
1.
Osoby fizyczne zatrudnione w jednostkach gospodarki uspołecznionej oraz emeryci i renciści, mający odpowiednie kwalifikacje stwierdzone zaświadczeniem, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, oraz zarejestrowaną na dany rok księgę robót, mogą bez potrzeby uzyskania zezwolenia świadczyć usługi geodezyjne i kartograficzne w zakresie:
1)
wykonywania szczegółowych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz sporządzania map do celów prawnych i projektowych,
2)
rozgraniczania i podziału nieruchomości,
3)
geodezyjnych pomiarów realizacyjnych i inwentaryzacyjnych,
4)
szacowania nieruchomości (gruntów) do przenoszenia własności, znoszenia współwłasności, działu spadku lub wywłaszczeń,
5)
pełnienia funkcji inspektora nadzoru.
2.
Rejestracji księgi robót prowadzonej przez osoby, o których mowa w ust. 1, dokonuje się po:
1)
przedstawieniu przez zainteresowanego pisemnej zgody zakładu pracy albo odcinka emerytury lub renty,
2)
stwierdzeniu, że w ubiegłym roku kalendarzowym nie został przekroczony ustalony przez Prezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii limit przerobu.
§  8.
Jednostki gospodarki nie uspołecznionej nie mogą świadczyć usług w zakresie:
1)
zakładania poziomych i wysokościowych osnów geodezyjnych klas I i II,
2)
pomiarów i opracowań grawimetrycznych, magnetycznych, astronomicznych i satelitarnych,
3)
kompleksowych opracowań mapy zasadniczej i ewidencji gruntów,
4)
pomiarów i opracowań aerofotogrametrycznych,
5)
sporządzania map topograficznych oraz map tematycznych, z wyjątkiem map będących wynikiem opracowań wymienionych w § 7 ust. 1,
6)
wielonakładowego druku map,
7)
innych opracowań zastrzeżonych odrębnymi przepisami lub zastrzeżonych przez terenowe organy administracji państwowej.
§  9.
Lokal przedsiębiorstwa powinien być w sposób widoczny oznaczony przez wywieszenie tablicy określającej imię i nazwisko osoby prowadzącej (osób prowadzących) przedsiębiorstwo lub jego nazwę, rodzaj wykonywanych usług i godziny przyjęć zleceniodawców.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024