Rejestracja, ewidencja i oznaczanie pojazdów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 29 grudnia 1983 r.
w sprawie rejestracji, ewidencji i oznaczania pojazdów.

Na podstawie art. 62 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki oraz tryb rejestracji i ewidencji:
a)
pojazdów samochodowych,
b)
ciągników rolniczych i
c)
przyczep, z wyjątkiem przyczep motocyklowych,

- zwanych dalej "pojazdami", oraz

2)
warunki i tryb ewidencjonowania motorowerów.
2.
Rozporządzenie ustala również wzory dokumentów, tablic i znaków stosowanych w sprawach określonych w ust. 1.
3. 1
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie bez bliższego określenia, rozumie się przez to ustawę z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35, z 1989 r. Nr 35, poz. 192 i z 1990 r. Nr 34, poz. 198).

Rozdział  2

Rejestracja pojazdów.

§  2.
1. 2
Dowodem dopuszczenia pojazdu do ruchu na drogach (art. 58 ustawy) jest dowód rejestracyjny, którego wzór stanowi załącznik nr 1, oraz tablice rejestracyjne, których wzory stanowią załączniki nr 2a-2o do rozporządzenia.
2.
Dowodem czasowego dopuszczenia pojazdu do ruchu na drogach jest pozwolenie czasowe dopuszczające pojazd do ruchu, zwane dalej "pozwoleniem czasowym", którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia, oraz tablice rejestracyjne.
§  3. 3
 
1.
Przy wniosku o zarejestrowanie pojazdu wnioskodawca jest obowiązany przedstawić - z zastrzeżeniem ust. 2 - oryginał dowodu własności pojazdu, a jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - także ostatni dowód rejestracyjny.
2.
W przypadku zgłoszenia do zarejestrowania pojazdu sprowadzonego indywidualnie z zagranicy, wnioskodawca przedstawia kopię dowodu własności pojazdu, poświadczoną przez urząd celny.
3.
Jeżeli jest wymagane badanie stanu technicznego pojazdu, wnioskodawca jest obowiązany przedstawić dowód stwierdzający dokonanie, z wynikiem pozytywnym, badania stanu technicznego pojazdu.
§  4.
1.
Dowodem własności pojazdu lub jego pojedynczych zespołów może być jeden z następujących oryginalnych dokumentów:
1)
akt przekazania,
2)
akt zdawczo odbiorczy,
3)
akt darowizny,
4)
umowa kupna - sprzedaży,
5)
rachunek lub faktura, z potwierdzeniem zapłaty,
6)
zaświadczenie sprzedaży,
7) 4
orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności.
2. 5
Dowód własności pojazdu lub jego pojedynczych zespołów uważa się za ważny, jeżeli zostanie on przed zarejestrowaniem pojazdu przedstawiony we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania nabywcy pojazdu (zespołów) urzędzie skarbowym w celu ustalenia i pobrania opłaty skarbowej od czynności cywilnoprawnej albo zamieszczenia adnotacji o zwolnieniu od opłaty skarbowej. Nie dotyczy to dowodów własności wystawionych przez podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami lub ich zespołami.
3.
Dowód własności pojazdu sporządzony w języku obcym powinien być przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego.
§  5. 6
 
1.
W razie zgłoszenia do zarejestrowania pojazdu złożonego (zbudowanego) poza macierzystą wytwórnią, wnioskodawca jest obowiązany przedstawić - z zastrzeżeniem ust. 2 - dowody własności następujących zespołów:
1)
nadwozia,
2)
podwozia (ramy),
3)
silnika,
4)
skrzyni biegów,
5)
mostu napędowego,
6)
kompletnej osi nie napędzanej,
7)
kół i ogumienia.
2.
W razie zgłoszenia do zarejestrowania przyczepy lekkiej, zbudowanej poza macierzystą wytwórnią, wnioskodawca może, zamiast dowodów własności, o których mowa w ust. 1, złożyć oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, o legalnym nabyciu zespołów służących do zbudowania tej przyczepy.
§  6.
1. 7
W razie konieczności sprawdzenia lub uzupełnienia danych zawartych w dokumentach przedstawionych przy wniosku o zarejestrowanie, kierownik urzędu rejonowego rządowej administracji ogólnej może zarejestrować pojazd warunkowo, wydając jednocześnie tablice rejestracyjne zwyczajne i pozwolenie czasowe, ważne na okres do 30 dni.
2.
Jeżeli upłynął termin ważności pozwolenia, a nie został wydany dowód rejestracyjny, właściciel pojazdu jest obowiązany zwrócić tablice rejestracyjne i pozwolenie czasowe; właściciel może też starać się o dodatkowy termin do załatwienia spraw stanowiących warunek zarejestrowania pojazdu i o dodatkowe pozwolenie czasowe, ważne na następny okres do 30 dni.
§  7. 8
 
1.
Jeżeli używanie pojazdu uzależnione jest od warunków przewidzianych przepisami ustawy lub przepisami wykonawczymi do ustawy, kierownik urzędu rejonowego rządowej administracji ogólnej dokonujący rejestracji jest obowiązany zamieścić w dowodzie rejestracyjnym lub w pozwoleniu czasowym odpowiednie zastrzeżenie.
2.
Jeżeli w dokumentach przedstawionych przy wniosku o zarejestrowanie zawarte są zastrzeżenia przewidziane w innych przepisach prawnych, kierownik urzędu rejonowego rządowej administracji ogólnej obowiązany jest zamieścić te zastrzeżenia w dowodzie rejestracyjnym lub w pozwoleniu czasowym.
§  8. 9
 
1.
Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu następuje przez złożenie przez właściciela pojazdu dowodu rejestracyjnego do depozytu kierownika urzędu rejonowego rządowej administracji ogólnej.
2.
Organ, o którym mowa w ust. 1, wydaje właścicielowi pojazdu zaświadczenie potwierdzające fakt czasowego wycofania pojazdu z ruchu, określając w nim dane dotyczące właściciela i pojazdu oraz okres, na który pojazd ten został wycofany.
§  9. 10
Stałe wycofanie pojazdu z ruchu (wyrejestrowanie) następuje w drodze decyzji właściwego kierownika urzędu rejonowego rządowej administracji ogólnej, uchylającej decyzję o wydaniu dla tego pojazdu dowodu rejestracyjnego; dowód rejestracyjny, po odcięciu prawego dolnego rogu, zwraca się właścicielowi po złożeniu przez właściciela tablic rejestracyjnych w urzędzie tego organu.
§  10.
1. 11
Kierownik urzędu rejonowego, za zgodą wojewody, może upoważnić kierownika państwowej osoby prawnej lub innej państwowej jednostki organizacyjnej do wykonywania niektórych czynności w zakresie rejestrowania posiadanych (nabywanych) pojazdów lub pojazdów będących przedmiotem obrotu (zbywanych) przez tę jednostkę.
2.
W odniesieniu do granicznych urzędów celnych upoważnienie (ust. 1) może dotyczyć wydawania, stosownie do przepisów art. 58 ust. 5 ustawy, tablic rejestracyjnych tymczasowych i pozwolenia czasowego na okres używania na polskich drogach pojazdu zarejestrowanego za granicą i zaopatrzonego w tablice rejestracyjne nie odpowiadające przepisowi art. 58 ust. 4 ustawy.
3. 12
Do zakresu czynności, które może wykonywać upoważniona jednostka, należy:
1)
wypełnianie formularza dowodu rejestracyjnego lub pozwolenia czasowego,
2)
wydawanie tablic rejestracyjnych,
3)
wykonywanie czynności technicznych towarzyszących zarejestrowaniu pojazdu.
4.
Upoważnienie powinno określać:
1)
tryb i terminy wzajemnego przekazywania formularzy dowodów rejestracyjnych i innych druków używanych przy wykonywaniu tych czynności, a także tablic rejestracyjnych zwyczajnych lub tymczasowych albo próbnych,
2) 13
pracownika zainteresowanej jednostki, który odbędzie wymagane przeszkolenie w zakresie czynności rejestracyjnych zleconych do wykonania jednostce,
3)
tryb rozliczeń finansowych, jeżeli takie rozliczenia będą dokonywane,
4) 14
formy nadzoru i kontroli sprawowanej przez kierowników urzędów rejonowych rządowej administracji ogólnej i wojewodę.

Rozdział  3

Ewidencja pojazdów.

§  11.
1.
Zgłoszenia do ewidencji dokonuje właściciel pojazdu, przedstawiając dowód własności pojazdu.
2.
Zgłoszenie pojazdu do rejestracji jest równoznaczne ze zgłoszeniem do ewidencji.
§  12. 15
(skreślony).

Rozdział  4

Tablice rejestracyjne.

§  13.
1.
Tablice rejestracyjne, zwane dalej "tablicami", są przeznaczone do publicznego uwidaczniania przez trwałe zamocowanie na pojeździe. Tablice zawierają wykonany na płaskim podłożu, w sposób gwarantujący odporność na pożar, numer rejestracyjny przypisany wyłącznie temu pojazdowi na czas dopuszczenia go do ruchu oraz znaki legalizacji.
2.
Tablice ze względu na swe przeznaczenie dzielą się na:
1)
zwyczajne,
2)
próbne,
3)
cudzoziemskie,
4)
dyplomatyczne,
5)
tymczasowe.
§  14. 16
(skreślony).
§  15.
1. 17
Tablice ze względu na wielkość dzielą się na:
1)
samochodowe,
2)
motocyklowe.
2.
Tablice samochodowe służą do oznaczania wszystkich rodzajów pojazdów, z wyjątkiem motocykli i ciągników rolniczych.
3.
Tablice motocyklowe służą do oznaczania motocykli i ciągników rolniczych.
4. 18
(skreślony).
§  16.
1.
Tablice samochodowe są:
1)
jednorzędowe, na których litery i cyfry umieszczone są w jednym rzędzie, lub
2)
dwurzędowe, na których litery i cyfry umieszczone są w dwóch rzędach, jeden nad drugim.
2.
Tablice motocyklowe są odmiany dwurzędowej.
§  17. 19
 
1.
Tablice zwyczajne przeznaczone są do oznaczania wszystkich pojazdów, z zastrzeżeniem ust. 2-5.
2.
Tablice próbne przeznaczone są do oznaczania pojazdów eksploatowanych w ramach badań i prób przeprowadzanych przez właściwe przedsiębiorstwa produkcyjne lub powołane do tego placówki naukowo-badawcze.
3.
Tablice cudzoziemskie przeznaczone są do oznaczania pojazdów należących do cudzoziemców nie mających karty stałego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej oraz do zagranicznych osób prawnych innych niż wymienione w ust. 4.
4.
Tablice dyplomatyczne przeznaczone są do oznaczania pojazdów należących do przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych i misji specjalnych państw obcych oraz organizacji międzynarodowych, jak również ich personelu, korzystających z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych lub konsularnych na mocy ustaw bądź powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych lub na zasadzie wzajemności.
5.
Tablice tymczasowe przeznaczone są do oznaczania pojazdów czasowo dopuszczonych do ruchu na drogach i służą do umożliwienia ich przejazdu z miejsca zakupu lub odbioru na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do miejsca zamieszkania lub siedzib ich właścicieli, do umożliwienia ich wyjazdu lub wywozu za granicę oraz umożliwienia innych uzasadnionych przejazdów, np. związanych z koniecznością dokonania przeglądu technicznego lub naprawy. Właściciel pojazdu jest obowiązany zwrócić tablice tymczasowe organowi, który je wydał, w terminie określonym w pozwoleniu czasowym. Nie dotyczy to przypadku wyjazdu lub wywozu pojazdu za granicę.
§  18.
Poszczególne litery i cyfry numerów rejestracyjnych pełnią następujące funkcje:
1) 20
na tablicach zwyczajnych: dwie pierwsze litery stanowią wyróżnik województwa, trzecia litera i cztery cyfry określają kolejność w ramach przydziału od 0001 do 9999, stanowiącego pojemność rejestracyjną,
2)
na tablicach próbnych i cudzoziemskich: pierwsza litera, którą na tablicach próbnych jest litera X, a na cudzoziemskich - litera I, pełni funkcję wyróżnika rodzaju tablicy, dwie pozostałe stanowią wyróżnik województwa, cztery cyfry określają kolejność w ramach przedziału od 0001 do 9999, stanowiącego pojemność rejestracyjną,
3)
na tablicach dyplomatycznych: dwie litery stanowią wyróżnik rodzaju tablicy oraz województwa, pięć cyfr określa kolejność w ramach przedziału od 00001 do 99999, stanowiącego pojemność rejestracyjną,
4)
na tablicach tymczasowych: litera pełni funkcję wyróżnika rodzaju tablicy, litera i pierwsza cyfra stanowią wyróżnik województwa, sześć cyfr określa kolejność w ramach przedziału od 000001 do 999999, stanowiącego pojemność rejestracyjną.
§  19. 21
Numery rejestracyjne tworzone są ze zbioru następujących 25 liter: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y i Z.
§  20.
Ustala się następujące wyróżniki województw na tablicach oraz przedziały liczbowe numerów rejestracyjnych na tablicach tymczasowych:
Lp. Województwo Wyróżniki województw na tablicach rejestracyjnych, z wyjątkiem tablic tymczasowych Wyróżniki województw i numery rejestracyjne na tablicach tymczasowych
1 2 3 4
1 stołeczne warszawskie WA WS WI WU WG WF od A 000001 do A 499999
2 bialskopodlaskie BP BA BS od A 500000 do A 999999
3 białostockie BK BT BI od B 000001 do B 499999
4 bielskie BB BL BO od B 500000 do B 999999
5 bydgoskie BY BG BD BC od C 000001 do C 499999
6 chełmskie CH CM CU od C 500000 do C 999999
7 ciechanowskie CI CN CA od D 000001 do D 499999
8 częstochowskie CZ CE CO od D 500000 do D 999999
9 elbląskie EL EG EB od E 000001 do E 499999
10 gdańskie GD GK GA GN od E 500000 do E 999999
11 gorzowskie GO GW GR od F 000001 do F 499999
12 jeleniogórskie JG JE JA od F 500000 do F 999999
13 kaliskie KL KZ KP od G 000001 do G 499999
14 katowickie KA KT KB KC KD od G 500000 do G 999999
15 kieleckie KI KE KJ od H 000001 do H 499999
16 konińskie KN KM KF od H 500000 do H 999999
17 koszalińskie KO KG KY od I 000001 do I 499999
18 miejskie krakowskie KR KK KW KV od I 500000 do I 999999
19 krośnieńskie KS KU KH od J 000001 do J 499999
20 legnickie LG LC LI od J 500000 do J 999999
21 leszczyńskie LE LS LN od K 000001 do K 499999
22 lubelskie LU LL LB od K 500000 do K 999999
23 łomżyńskie LO LM LA od L 000001 do L 499999
24 miejskie łódzkie LD LZ LF LW od L 500000 do L 999999
25 nowosądeckie NS NO NA od M 000001 do M 499999
26 olsztyńskie OL ON OT od M 500000 do M 999999
27 opolskie OP OE OD od N 000001 do N 499999
28 ostrołęckie OS OK OR od N 500000 do N 999999
29 pilskie PI PA PY od O 000001 do O 499999
30 piotrkowskie PT PK PU od O 500000 do O 999999
31 płockie PL PC PB od P 000001 do P 499999
32 poznańskie PO PN PZ PW od P 500000 do P 999999
33 przemyskie PR PM PE od R 000001 do R 499999
34 radomskie RA RO RD od R 500000 do R 999999
35 rzeszowskie RZ RE RW od S 000001 do S 499999
36 siedleckie SE SD ST od S 500000 do S 999999
37 sieradzkie SI SA SB od T 000001 do T 499999
38 skierniewickie SK SN SF od T 500000 do T 999999
39 słupskie SL SP SG od U 000001 do U 499999
40 suwalskie SU SW SO od U 500000 do U 999999
41 szczecińskie SZ SC SM od V 000001 do V 499999
42 tarnobrzeskie TG TB TE od V 500000 do V 999999
43 tarnowskie TA TN TW od W 000001 do W 499999
44 toruńskie TO TU TY od W 500000 do W 999999
45 wałbrzyskie WB WY WH od X 000001 do X 499999
46 włocławskie WL WK WE od X 500000 do X 999999
47 wrocławskie WR WO WC WW od Y 000001 do Y 499999
48 zamojskie ZA ZM ZC od Y 500000 do Y 999999
49 zielonogórskie ZG ZE ZN od Z 000001 do Z 499999
§  21.
1.
Na pojazdach umieszcza się tablice z przodu i z tyłu, z wyjątkiem przyczep, motocykli i ciągników rolniczych, na których tablice umieszcza się tylko z tyłu.
2.
Z przodu pojazdu umieszcza się wyłącznie tablicę odmiany jednorzędowej.
3.
Z tyłu pojazdu umieszcza się tablicę takiej odmiany, której zamocowanie i oświetlenie - odpowiednio do jego konstrukcji - będzie dogodniejsze i korzystniejsze.
4. 22
Na przednim błotniku motocykla wykonuje się identyczny pod względem treści, rozmiarów oraz kształtów liter i cyfr numer rejestracyjny, stanowiący jednorzędowy odpowiednik numeru rejestracyjnego uwidocznionego na tablicy, jeżeli pozwalają na to rozmiary i kształt błotnika. Numer rejestracyjny wykonuje się w taki sposób, aby umożliwić jego odczytanie z miejsca położonego po prawej stronie pojazdu.
5.
Z tyłu przyczepy motocyklowej wykonuje się numer rejestracyjny w układzie dwurzędowym w sposób identyczny pod względem treści, rozmiarów oraz kształtów liter i cyfr z numerem uwidocznionym na tablicy motocykla, a także z zachowaniem tych samych barw.
6.
Jeżeli pojazd nie ma specjalnego miejsca do umocowania tablic, to przednią i tylną tablicę umieszcza się w środku szerokości pojazdu, a gdyby to utrudniało jego eksploatowanie lub ograniczało widoczność tablicy - po lewej stronie pojazdu.
7.
Widoczne od zewnątrz elementy służące do umocowania tablic na pojeździe, jak śruby, nakrętki, podkładki itp., jeżeli nie uczyniła tego wytwórnia tablic, należy pokryć farbą o barwie tła tablicy.
§  22.
1.
Samochód ciężarowy samowyładowczy (przyczepa samowyładowcza) powinien być zaopatrzony oprócz tablic w numery rejestracyjne, namalowane na tyle nadwozia białą farbą lub farbą o barwie kontrastowej w stosunku do tła nadwozia, tej samej treści co litery i cyfry na tablicach rejestracyjnych zwyczajnych. Przepis nie dotyczy samochodów (przyczep), które nie mają z tyłu burty mającej postać płaszczyzny.
2.
Numery namalowane na tyle nadwozia powinny mieć taki sam układ i zbliżony kształt liter i cyfr jak numery uwidocznione na tablicy rejestracyjnej jednorzędowej. Długość rzędu namalowanych numerów powinna wynosić 140-150 cm, wysokość 25 cm, a szerokość kreski - 4,5 cm.
3. 23
Pojazd, w stosunku do którego kierownik urzędu rejonowego rządowej administracji ogólnej dopuszczający do ruchu na drogach określił - na podstawie art. 17 ust. 5 ustawy - indywidualną dopuszczalną prędkość jazdy, powinien być oznaczony na tyle nadwozia znakiem "ograniczona prędkość", którego wzór stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia, łącznie z kształtami i wymiarami cyfr, których wzory stanowią załączniki nr 4a i 4b do rozporządzenia.
§  23.
Oznaczanie pojazdów (§ 21 i 22), utrzymywanie tablic w należytym stanie i zapewnienie dobrej czytelności umieszczonym na nich numerom rejestracyjnym (art. 49 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy) jest obowiązkiem właścicieli pojazdów.
§  24. 24
(skreślony).

Rozdział  5

Tabliczka rowerowa.

§  25.
Dowodem zgłoszenia do rejestru i dopuszczenia motoroweru do ruchu na drogach (art. 58 ust. 9 ustawy) jest tabliczka rowerowa, której wzór stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia, oraz potwierdzenie zgłoszenia motoroweru do rejestru, którego wzór stanowi załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  26.
1.
Poszczególne litery i cyfry na tabliczce rowerowej pełnią następujące funkcje: dwie pierwsze litery oznaczają wyróżnik województwa, a trzecia litera i cztery cyfry określają kolejność w ramach przedziału od 0001 do 9999, stanowiącego pojemność rejestracyjną.
2.
Zestawy numerów dla tabliczek rowerowych tworzy się według zasad określonych dla tablic rejestracyjnych zwyczajnych prywatnych (§ 18-20).

Rozdział  6

Inne oznaczenia pojazdów.

§  27.
1.
Pojazdy zarejestrowane w kraju, które mają być używane poza jego granicami w ruchu międzynarodowym, powinny być dodatkowo zaopatrzone (art. 48 ustawy) w znak z literami "PL" przynależności państwowej.
2.
Znak przynależności państwowej stosuje się w postaci tabliczki lub plakietki. Wzór znaku z literami "PL" stanowi załącznik nr 7 do rozporządzenia.
3.
Tabliczkę lub plakietkę z literami "PL" umieszcza się z tyłu pojazdu po prawej stronie tablicy rejestracyjnej, a gdy to nie jest możliwe - nad lub pod tablicą rejestracyjną. Tabliczkę (plakietkę) umieszcza się w takiej odległości od tablicy rejestracyjnej, aby nie wpływała ujemnie na widoczność tablicy i czytelność numeru rejestracyjnego.
4.
Dopuszcza się umieszczenie tabliczki (plakietki) z literami "PL" na tylnej szybie samochodu osobowego w prawym dolnym rogu, pod warunkiem że będzie zapewniona wystarczająca widoczność znaku i czytelność liter.
5.
Przepis § 23 stosuje się odpowiednio do znaku z literami "PL" przynależności państwowej.
§  28.
1.
Pojazdy należące do przedstawicielstw dyplomatycznych państw obcych powinny być zaopatrzone w znak (tabliczkę, plakietkę) z literami "CD", a pojazdy urzędów konsularnych - w taki sam znak z literami "CC".
2.
Znaki z literami "CD" i "CC" umieszcza się z tyłu pojazdu.
3.
Wzory znaków z literami "CD" i "CC" stanowią załączniki nr 8a i 8b do rozporządzenia.
§  29.
1.
Pojazdy przeznaczone do nauki jazdy lub egzaminu powinny być wyposażone (art. 37 ust. 2 ustawy) w znak informujący o ich przeznaczeniu i sposobie używania. Wzór znaku stanowi załącznik nr 9 do rozporządzenia.
2.
Znak (ust. 1) powinien być umieszczony z przodu i z tyłu pojazdu lub zespołu pojazdów - na wysokości od 60 do 180 cm od powierzchni jezdni, z wyjątkiem samochodów osobowych i motocykli. Samochody osobowe oznacza się przez umieszczenie na dachu, w położeniu pionowym, w środku, zamocowanej poprzecznie tablicy z dwustronnie wykonanym znakiem. Na motocyklu znak powinien znajdować się z tyłu pojazdu.
3.
W warunkach niedostatecznej widoczności znak umieszczony na dachu lub z tyłu pojazdu powinien być oświetlony; nie dotyczy to znaku umieszczonego z tyłu pojazdu, jeżeli wykonany jest z materiału odblaskowego.
§  30.
1.
Pojazdy przeznaczone do przewozu dzieci do szkół i przedszkoli powinny być wyposażone (art. 47 ust. 1 ustawy) w znak "uwaga dzieci". Wzór znaku stanowi załącznik nr 10 do rozporządzenia.
2.
Znak powinien być umieszczony z przodu i z tyłu pojazdu, możliwie blisko lewej płaszczyzny obrysu, na wysokości od 60 do 180 cm od powierzchni jezdni.
3.
W warunkach niedostatecznej widoczności znak umieszczony z tyłu powinien być oświetlony, chyba że wykonany jest z materiału odblaskowego. Znak umieszczony z przodu powinien być nieodblaskowy.
§  31.
1.
Pojazdy zaopatrzone z tablice rejestracyjne próbne, eksploatowane w ramach badań i prób, w toku których sposób ich poruszania się lub zewnętrzne wyposażenie mogą być nietypowe, powinny być zaopatrzone (art. 17 ust. 3 ustawy) w znak "jazda próbna". Wzór znaku stanowi załącznik nr 11 do rozporządzenia.
2.
Znak (ust. 1) powinien być umieszczony z przodu i z tyłu pojazdu, bezpośrednio nad lub pod tablicą rejestracyjną.
3.
W warunkach niedostatecznej widoczności znak powinien być oświetlony, chyba że wykonany jest z materiału odblaskowego.

Rozdział  7

Przepis końcowy.

§  32.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr  1

DOWÓD REJESTRACYJNY POJAZDU

ZAŁĄCZNIK Nr  2A

  25 TABLICA REJESTRACYJNA ZWYCZAJNA SAMOCHODOWA JEDNORZĘDOWA

ZAŁĄCZNIK Nr  2B

  26 TABLICA REJESTRACYJNA ZWYCZAJNA SAMOCHODOWA DWURZĘDOWA

ZAŁĄCZNIK Nr  2C

  27 TABLICA REJESTRACYJNA ZWYCZAJNA MOTOCYKLOWA

ZAŁĄCZNIK Nr  2D

  28 TABLICA REJESTRACYJNA PRÓBNA SAMOCHODOWA JEDNORZĘDOWA

ZAŁĄCZNIK Nr  2E

  29 TABLICA REJESTRACYJNA PRÓBNA SAMOCHODOWA DWURZĘDOWA

ZAŁĄCZNIK Nr  2F

  30 TABLICA REJESTRACYJNA PRÓBNA MOTOCYKLOWA

ZAŁĄCZNIK Nr  2G

  31 TABLICA REJESTRACYJNA CUDZOZIEMSKA SAMOCHODOWA JEDNORZĘDOWA

ZAŁĄCZNIK Nr  2H

  32 TABLICA REJESTRACYJNA CUDZOZIEMSKA SAMOCHODOWA DWURZĘDOWA

ZAŁĄCZNIK Nr  2I

  33 TABLICA REJESTRACYJNA CUDZOZIEMSKA MOTOCYKLOWA

ZAŁĄCZNIK Nr  2J

  34 TABLICA REJESTRACYJNA DYPLOMATYCZNA SAMOCHODOWA JEDNORZĘDOWA

ZAŁĄCZNIK Nr  2K

  35 TABLICA REJESTRACYJNA DYPLOMATYCZNA SAMOCHODOWA DWURZĘDOWA

ZAŁĄCZNIK Nr  2L

  36 TABLICA REJESTRACYJNA DYPLOMATYCZNA MOTOCYKLOWAgrafika

ZAŁĄCZNIK Nr  2M

  37 TABLICA REJESTRACYJNA TYMCZASOWA SAMOCHODOWA JEDNORZĘDOWA

ZAŁĄCZNIK Nr  2N

  38 TABLICA REJESTRACYJNA TYMCZASOWA SAMOCHODOWA DWURZĘDOWA

ZAŁĄCZNIK Nr  2O

  39 TABLICA REJESTRACYJNA TYMCZASOWA MOTOCYKLOWA

ZAŁĄCZNIK Nr  3

ZAŁĄCZNIK Nr  4

ZNAK "OGRANICZONA PRĘDKOŚĆ"

ZAŁĄCZNIK Nr  4A

ZAŁĄCZNIK Nr  4B

ZAŁĄCZNIK Nr  5

TABLICZKA ROWEROWA

ZAŁĄCZNIK Nr  6

ZAŁĄCZNIK Nr  7

ZNAK "PL"

ZAŁĄCZNIK Nr  8A

ZNAK "CD"

ZAŁĄCZNIK Nr  8B

ZNAK "CC"

ZAŁĄCZNIK Nr  9

ZNAK "L"

ZAŁĄCZNIK Nr  10

ZNAK "UWAGA DZIECI"

ZAŁĄCZNIK Nr  11

ZNAK "JAZDA PRÓBNA"

1 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
4 § 4 ust. 1 pkt 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
5 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
7 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
8 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
9 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
10 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
11 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
12 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
13 § 10 ust. 4 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. c) rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
14 § 10 ust. 4 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
15 § 12 skreślony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
16 § 14 skreślony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
17 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a) rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
18 § 15 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 11 lit. b) rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
19 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
20 § 18 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
21 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
22 § 21 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
23 § 22 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
24 § 24 skreślony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
25 Załącznik nr 2a zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
26 Załącznik nr 2b zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
27 Załącznik nr 2c zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
28 Załącznik nr 2d według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
29 Załącznik nr 2e według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
30 Załącznik nr 2f według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
31 Załącznik nr 2g według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
32 Załącznik nr 2h według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
33 Załącznik nr 2i według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
34 Załącznik nr 2j według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
35 Załącznik nr 2k według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
36 Załącznik nr 2l dodany przez § 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
37 Załącznik nr 2m według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
38 Załącznik nr 2n według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.
39 Załącznik nr 2o według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 1991 r. (Dz.U.91.57.245) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 lipca 1991 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024