Zezwolenia na korzystanie z dróg w sposób szczególny.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW KOMUNIKACJI, SPRAW WEWNĘTRZNYCH ORAZ ADMINISTRACJI I GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ
z dnia 29 grudnia 1983 r.
w sprawie zezwoleń na korzystanie z dróg w sposób szczególny.

Na podstawie art. 53 ust. 4 ustawy z dnia 1 lutego 1983 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6, poz. 35) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwolenia na zorganizowanie na drogach zawodów sportowych, rajdów, manifestacji, zgromadzeń i podobnych imprez, które powodują utrudnienia ruchu drogowego lub wymagają korzystania z drogi w sposób szczególny, mogą uzyskać państwowe jednostki organizacyjne, organizacje związkowe, organizacje spółdzielcze, kościoły i inne związki wyznaniowe oraz ich jednostki organizacyjne, a także inne organizacje społeczne lub polityczne, zwane dalej "organizatorem".
2.
Przez podobne imprezy rozumie się w szczególności imprezy turystyczne i rekreacyjne, giełdy, kiermasze oraz zgromadzenia takie, jak wiece, pochody, procesje i pielgrzymki.
§  2. 1
Wniosek o zezwolenie powinien być złożony w terminie wyprzedzającym co najmniej o 30 dni termin rozpoczęcia imprezy, a jeżeli ma się ona odbywać na obszarze większym niż województwo lub na drodze oznaczonej znakiem z numerem drogi międzynarodowej - co najmniej o 60 dni.
§  3.
Do wniosku o zezwolenie na zorganizowanie imprezy na drodze należy dołączyć:
1)
regulamin imprezy oraz wykaz osób bezpośrednio odpowiedzialnych za jej prawidłowy przebieg i zabezpieczenie trasy imprezy,
2) 2
dokładny opis przebiegu trasy imprezy uwzględniający wykaz województw i miejscowości,
3)
określony w minutach program przejazdu (przejścia) uczestników imprezy przez miejscowości wymienione w opisie przebiegu trasy imprezy,
4)
opis sposobu zabezpieczenia trasy, zawierający plan ochrony porządku publicznego oraz określający siły i środki organizacyjne i techniczne,
5) 3
zobowiązanie organizatora do pozostawienia w pierwotnym stanie trasy przejazdu (przejścia) uczestników imprezy.
§  4. 4
 
1.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego lub wojewódzkiego, właściwy do wydawania zezwoleń, wydaje je po uzgodnieniu przebiegu trasy i sposobu jej zabezpieczenia z właściwymi ze względu na przebieg trasy imprezy terenowymi organami podległymi Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz z zarządami dróg - z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
Organami (jednostkami) właściwymi do uzgodnienia przebiegu trasy imprezy oraz sposobu jej zabezpieczenia są:
1)
w zakresie administracji dróg publicznych:
a)
w odniesieniu do dróg określonych w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. Nr 14, poz. 60):
-
rejon dróg publicznych, a jeżeli trasa imprezy przekracza obszar jego działania - dyrekcja okręgowa dróg publicznych - dla dróg krajowych i wojewódzkich,
-
naczelnik gminy - dla dróg gminnych,
-
jednostka organizacyjna będąca zarządem drogi zakładowej - dla dróg zakładowych,
b)
w odniesieniu do dróg określonych w art. 17 ust. 2 ustawy wymienionej pod lit. a):
-
terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej stopnia wojewódzkiego - dla dróg krajowych i wojewódzkich,
-
terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej stopnia podstawowego - dla dróg gminnych i lokalnych miejskich,
-
jednostka organizacyjna będąca zarządem drogi zakładowej - dla dróg zakładowych,
2)
w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym:
a)
szef rejonowego (miejskiego, dzielnicowego) urzędu spraw wewnętrznych - jeżeli właściwy do wydania zezwolenia jest naczelnik gminy,
b)
szef wojewódzkiego urzędu spraw wewnętrznych - jeżeli właściwy do wydania zezwolenia jest wojewoda. Jeżeli impreza ma się odbyć na obszarze kilku sąsiadujących ze sobą województw, właściwy jest szef wojewódzkiego urzędu spraw wewnętrznych, na którego obszarze działania impreza się rozpoczyna.
3.
Obowiązek uzgadniania przebiegu trasy i sposobu jej zabezpieczenia z organami (jednostkami) określonymi w ust. 2 pkt 1 nie dotyczy takich imprez, jak pochody, procesje, pielgrzymki, odbywanych pieszo.
§  5.
1.
Zezwolenie lub odmowa wydania zezwolenia powinny być wydane co najmniej na 10 dni przed terminem rozpoczęcia imprezy.
2.
Organ administracji państwowej właściwy do wydania zezwolenia na zorganizowanie imprezy na drodze może żądać od organizatora spełnienia dodatkowych warunków mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, a w razie:
1)
niestosowania się organizatora do regulaminu imprezy,
2)
zmiany uzgodnionego przebiegu trasy lub
3)
niedostatecznego zabezpieczenia trasy i rejonu imprezy

- cofnąć wydane zezwolenie.

§  6.
Rozporządzenie nie narusza odrębnych przepisów dotyczących zasad i trybu organizowania zgromadzeń oraz publicznej działalności artystycznej, rozrywkowej i sportowej.
§  7.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o gminie, rozumie się przez to również inne jednostki podziału terytorialnego stopnia podstawowego.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 maja 1987 r. (Dz.U.87.17.104) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 1987 r.
2 § 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 25 maja 1987 r. (Dz.U.87.17.104) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 1987 r.
3 § 3 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 25 maja 1987 r. (Dz.U.87.17.104) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 1987 r.
4 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 25 maja 1987 r. (Dz.U.87.17.104) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 1987 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024