Zasady wykonywania przez rzemieślników usług kominiarskich oraz zasady i tryb wydawania zezwoleń na wykonywanie rzemiosła kominiarstwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 21 listopada 1983 r.
w sprawie zasad wykonywania przez rzemieślników usług kominiarskich oraz zasad i trybu wydawania zezwoleń na wykonywanie rzemiosła kominiarstwa.

Na podstawie art. 3 ust. 6 pkt 3 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1983 r. Nr 7, poz. 40) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zasady wykonywania usług kominiarskich przez rzemieślników oraz zasady i tryb wydawania zezwoleń na wykonywanie rzemiosła kominiarstwa.
§  2.
1.
Usługi kominiarskie mogą być wykonywane przez osoby fizyczne, które uzyskały zezwolenie na wykonywanie rzemiosła kominiarstwa.
2.
Rzemieślnicy wykonują usługi kominiarskie w przydzielonych im rejonach kominiarskich i ponoszą odpowiedzialność za jakość tych usług i związaną z nimi ochronę przeciwpożarową.
§  3.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego po porozumieniu z Krajową Spółdzielnią Pracy Usług Kominiarskich oraz z właściwą izbą rzemieślniczą ustala rejony kominiarskie, na których terenie usługi kominiarskie wykonywać będą wyłącznie rzemieślnicy, którym dany rejon został przydzielony.
§  4.
Decyzję o przydzieleniu rzemieślnikowi określonego rejonu kominiarskiego wydaje terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwy ze względu na położenie tego rejonu.
§  5.
1.
Na terenie jednego rejonu może wykonywać usługi kominiarskie tylko jeden rzemieślnik.
2.
Jednemu rzemieślnikowi może być przydzielony tylko jeden wolny rejon kominiarski.
3.
Rejon kominiarski może być przydzielony rzemieślnikowi, który spełnia wymagania określone w ustawie z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1983 r. Nr 7, poz. 40), zwanej dalej "ustawą", oraz zatrudni co najmniej jednego pracownika posiadającego świadectwo czeladnicze lub tytuł robotnika wykwalifikowanego.
§  6.
Przy ustalaniu wielkości rejonów kominiarskich oraz przydzielaniu ich rzemieślnikom należy brać pod uwagę:
1)
rodzaj obiektów budowlanych, występujących na danym terenie,
2)
możliwość świadczenia przez rzemieślnika usług wymienionych w § 9 ust. 1, podlegających obowiązkowemu wykonaniu, z uwzględnieniem:
a)
wszystkich wymagań ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa i higieny pracy,
b)
dochodów zapewniających utrzymanie się rzemieślnika, pracowników i uczniów,
3)
położenie siedziby zakładu rzemieślniczego umożliwiające dogodny kontakt usługobiorców z wykonawcą usług kominiarskich.
§  7.
Nie można odmówić wydania decyzji o przydziale rejonu kominiarskiego osobom wymienionym w art. 20 ust. 1, 2 i 6 ustawy.
§  8.
1.
Na wniosek dużych zakładów przemysłowych lub jednostek służących obronie kraju terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego w uzasadnionych wypadkach może wyłączyć z rejonu kominiarskiego określone obiekty lub tereny.
2.
W razie gdy wyłączenie, o którym mowa w ust. 1, spowodowałoby znaczne zmniejszenie jego dochodowości, teren rejonu powinien być odpowiednio powiększony.
3.
Wyłączenie, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić, jeżeli zakład lub jednostka zorganizuje we własnym zakresie wykonywanie robót kominiarskich przez osoby mające kwalifikacje określone w § 5.
§  9.
1.
Do usług kominiarskich wykonywanych w przydzielonym rejonie należą:
1)
usługi podlegające obowiązkowemu wykonaniu niezależnie od zlecenia właściciela (zarządcy bądź użytkownika) obiektu:
a)
czyszczenie przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych,
b)
czyszczenie kanałów łączących paleniska z przewodami kominowymi, kanałów przełazowych i nasad kominowych,
c)
badanie stanu przewodów kominowych, kominowo-ogrzewczych i wentylacyjnych, kanałów oraz połączeń paleniskowych w budynkach nowo wznoszonych, przebudowywanych i po kapitalnych remontach - przed oddaniem ich do użytku,
d)
wypalanie sadzy w przewodach kominowych,
2)
usługi wykonywane na zlecenie właściciela (zarządcy bądź użytkownika) obiektu:
a)
czyszczenie i sprawdzanie kominów wolno stojących,
b)
sprawdzanie przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych oraz kanałów łączących paleniska z przewodami kominowymi, kanałów przełazowych i nasad kominowych oraz wydawanie w tym zakresie opinii,
c)
odgruzowywanie przewodów kominowych i wentylacyjnych,
d)
wyszukiwanie przerw w ścianach przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz sprawdzanie połączeń paleniskowych w budynkach już użytkowanych,
e)
badanie przyczyn wadliwego działania przewodów kominowych i kanałów,
f)
wydawanie opinii dotyczących podłączenia palenisk i wentylacji na podstawie przeprowadzonej kontroli przewodów kominowych,
g)
czyszczenie wędzarni.
2.
Rzemieślnicy uprawnieni do wykonywania usług kominiarskich mogą za zgodą rzemieślnika, któremu przydzielono dany rejon kominiarski, wykonywać dodatkowo, poza przydzielonym rejonem:
1)
czyszczenie i konserwację wszelkiego rodzaju palenisk i urządzeń grzewczych oraz pieców i rur,
2)
czyszczenie i konserwację kotłów niskoprężnych i wysokoprężnych oraz kanałów spalinowych.
§  10.
Rzemieślnicy, którym przydzielono rejony kominiarskie, są obowiązani:
1)
wskazywać - w formie pisemnej - właścicielom (użytkownikom lub zarządcom) budynków na konieczność usunięcia w określonym terminie stwierdzonych usterek lub zaniedbań grożących niebezpieczeństwem powstania pożaru, wybuchu gazu lub zatrucia spalinami,
2)
zawiadomić właściwy organ administracji państwowej stopnia podstawowego o nieusunięciu, w wyznaczonym terminie, usterek lub zaniedbań,
3)
bezzwłocznie zawiadomić organ, który wydał decyzję o przydziale rejonu kominiarskiego, o niemożliwości dalszego wykonywania usług kominiarskich oraz o każdej przerwie w wykonywaniu usług trwającej dłużej niż 14 dni.
§  11.
1.
Nadzór nad wykonywaniem usług kominiarskich przez rzemieślników na terenie rejonu sprawuje terenowy organ administracji państwowej, który wydał zezwolenie.
2.
Sprawowanie nadzoru polega w szczególności na sprawdzaniu, czy:
1)
usługi kominiarskie wykonywane są prawidłowo i w obowiązujących terminach,
2)
badany jest stan techniczny urządzeń grzewczych i kominowych, ujawniane są usterki, braki i zaniedbania w stanie technicznym tych urządzeń grożące niebezpieczeństwem pożaru,
3)
rzemieślnicy informują właścicieli (zarządców bądź użytkowników) budynków o konieczności usunięcia stwierdzonych usterek i zaniedbań grożących niebezpieczeństwem pożaru oraz w razie nieusunięcia tych zaniedbań, czy zawiadamiają właściwy organ administracji,
4)
pomocnicy kominiarscy i uczniowie wykonują usługi kominiarskie pod nadzorem rzemieślnika lub pracowników mających wymagane kwalifikacje zawodowe.
3.
Terenowy organ administracji państwowej, który wydał zezwolenie, wyznacza po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w § 10 pkt 3, innego rzemieślnika do doraźnego wykonywania usług kominiarskich.
§  12.
W razie stwierdzenia, że usługi kominiarskie wykonywane są niezgodnie z obowiązującymi przepisami, terenowy organ administracji państwowej, który wydał zezwolenie, wyznaczy termin do usunięcia stwierdzonych uchybień, a w razie niewykonania ich w ustalonym terminie - cofnie zezwolenie z powodu nierzetelnego wykonania usług oraz przydział rejonu kominiarskiego.
§  13.
Rzemieślnicy, którzy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zawarli umowy o wykonywanie usług kominiarskich w obiektach położonych poza granicami przydzielonego im rejonu kominiarskiego, powinni rozwiązać te umowy nie później niż w ciągu jednego miesiąca od daty otrzymania ostatecznej decyzji o przydziale rejonu kominiarskiego.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024