Wywiady środowiskowe przeprowadzane w sprawach nieletnich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 maja 1983 r.
w sprawie wywiadów środowiskowych przeprowadzanych w sprawach nieletnich. *

Na podstawie art. 24 § 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organami uprawnionymi do przeprowadzania wywiadów środowiskowych są kuratorzy sądowi.
2.
W zakresie i na warunkach określonych w rozporządzeniu wywiady środowiskowe mogą przeprowadzać również:
1)
przedstawiciele organizacji młodzieżowych lub innych organizacji społecznych, zakładów pracy oraz osoby godne zaufania - w razie tymczasowego powierzenia im nadzoru nad nieletnimi lub przyjęcia poręczenia,
2)
organy Milicji Obywatelskiej, właściwe według miejsca zamieszkania lub pobytu nieletniego - w wyjątkowych wypadkach - na polecenie sądu lub prokuratora,
3)
pracownicy pedagogiczni rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych albo schronisk dla nieletnich, jeżeli zachodzi potrzeba wydania opinii o nieletnim lub w celu sprawdzenia zachowania nieletniego i warunków, w jakich przebywa nieletni umieszczony poza zakładem poprawczym.
§  2.
1.
Wywiad środowiskowy, dotyczący nieletniego oddanego pod nadzór kuratora, przeprowadza kurator sprawujący nad nim nadzór.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wywiadów przeprowadzanych z tytułu nadzoru nad sposobem wykonywania władzy rodzicielskiej.
§  3.
Osoba przeprowadzająca wywiad może odwiedzać nieletniego i rodziców lub opiekunów w miejscu ich zamieszkania lub pobytu, w pracy albo szkole, a także żądać złożenia niezbędnych wyjaśnień i informacji.
§  4.
1.
Wywiad powinien być przeprowadzany wyłącznie w porze dziennej z zachowaniem dyskrecji; za porę dzienną uważa się czas od godziny siódmej do godziny dwudziestej pierwszej.
2.
Osoba przeprowadzająca wywiad jest obowiązana zachować w tajemnicy wszystkie okoliczności, o których dowiedziała się w związku ze sprawowaniem powierzonej funkcji.
§  5.
1.
Wywiad środowiskowy obejmuje zwłaszcza informacje o zachowaniu się i warunkach wychowawczych nieletniego, o sytuacji materialnej jego rodziców, warunkach bytowych rodziny, sposobie spędzania przez nieletniego wolnego czasu, przebiegu nauki szkolnej, kontaktach nieletniego z rówieśnikami i innymi osobami mogącymi mieć wpływ na jego zachowanie, stanie zdrowia nieletniego, stosunku rodziców lub opiekunów do nieletniego, podejmowanych oddziaływaniach wychowawczych. Wywiad powinien obejmować także podstawowe dane o członkach rodziny nieletniego, istniejących konfliktach w rodzinie, charakterystykę środowiska społecznego, w miejscu zamieszkania nieletniego (miejscowości, dzielnicy); w tym celu wypełnia się kwestionariusz według ustalonego wzoru. Wywiad powinien kończyć się wnioskiem o sposobie resocjalizacji nieletniego.
2.
Jeżeli wywiad przeprowadzają osoby lub organy, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1 i 2, może on zawierać tylko informacje o zachowaniu się i warunkach wychowawczych oraz bytowych nieletniego.
3.
Organ zarządzający przeprowadzenie wywiadu może określić inny zakres tego wywiadu. Jeżeli jednak wywiad przeprowadzają organy Milicji Obywatelskiej, zakres zlecenia wywiadu nie może być szerszy niż określony w ust. 2.
§  6.
1.
Wywiad środowiskowy powinien być przeprowadzony w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zlecenia, chyba że wyznaczony został inny termin.
2.
Wypełniony formularz wywiadu środowiskowego przesyła się niezwłocznie organowi, który zlecił jego przeprowadzenie.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 29 stycznia 2001 r. rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek zmiany art. 24 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz.U.82.35.228) przez art. 1 pkt 15 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz.U.00.91.1010), jednakże, rozporządzenie zachowuje moc w zakresie, w jakim nie jest sprzeczne z powołaną wyżej ustawą, do czasu wydania nowych przepisów wykonawczych, nie dłużej jednak niż przez okres 9 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024