Zasady udzielania kredytu bankowego na cele mieszkaniowe.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 grudnia 1982 r.
w sprawie zasad udzielania kredytu bankowego na cele mieszkaniowe.

Na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56) i w związku z art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Banki udzielają spółdzielniom mieszkaniowym kredytu do wysokości pełnej wartości kosztorysowej zadań inwestycyjnych budownictwa mieszkaniowego, uwzględniającej również koszt pierwszego niezbędnego wyposażenia spółdzielczych osiedlowych placówek kulturalno-oświatowych oraz pomieszczeń dla jednostek zarządzających i eksploatujących budynki mieszkalne.
2.
Warunkiem udzielenia kredytu, o którym mowa w ust. 1, poza spełnieniem ogólnych wymagań określonych w odrębnych przepisach, jest przedstawienie przez spółdzielnię mieszkaniową umów zawartych z terenowymi organami administracji państwowej i przedsiębiorstwami, z których powinno wynikać zobowiązanie tych jednostek do spłaty kredytu po zakończeniu i rozliczeniu zadania inwestycyjnego.
3.
Kredyt wykorzystany na budowę domów wielomieszkaniowych wraz z wbudowanymi urządzeniami socjalno-usługowymi i przyłączami do sieci uzbrojenia terenu, zagospodarowanie ich otoczenia, opracowanie dokumentacji, pozyskanie terenów i obsługę inwestycyjną jest spłacany ze środków spółdzielni mieszkaniowych według zasad określonych w rozporządzeniu.
4.
Kredyt wykorzystany na uzbrojenia i urządzenie terenu podlega jednorazowej spłacie przez spółdzielnie mieszkaniowe ze środków przekazanych przez terenowe organy administracji państwowej i przedsiębiorstwa właściwych resortów, prowadzące eksploatację wymienionych urządzeń.
5.
Kredyt wykorzystany na budowę wolno stojących urządzeń socjalno-usługowych, w tym również pracowni twórców, z wyjątkiem obiektów oświaty, zdrowia i kultury, jest spłacany przez spółdzielnie mieszkaniowe:
1)
jednorazowo ze środków przekazanych przez przyszłych użytkowników,
2)
w okresie 60 lat z opłat czynszowych za lokale użytkowe.
6.
Kredyt wykorzystany na budowę spółdzielczych osiedlowych placówek kulturalno-oświatowych podlega w 50% spłacie z dotacji budżetowej.
7.
Kredyt wykorzystany na budowę obiektów oświaty, zdrowia i kultury, z wyjątkiem pracowni twórców, jest spłacany jednorazowo przez spółdzielnie mieszkaniowe ze środków przekazanych przez terenowe organy administracji państwowej.
8.
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami określi rodzaj i zakres przyłączy, o których mowa w ust. 3.
§  2.
Udzielenie kredytu, o którym mowa w § 1 ust. 1, może być poprzedzone udzieleniem kredytu krótkoterminowego na sfinansowanie kosztów przygotowania inwestycji, a w szczególności kosztów opracowania dokumentacji, badań geologicznych i geodezyjnych, ekspertyz i studiów związanych z opracowaniem dokumentacji.
§  3.
1.
Kredyt na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym, jeżeli odpowiadają one warunkom ustalonym w Prawie lokalowym, może być udzielany spółdzielniom mieszkaniowym oraz osobom fizycznym do wysokości 1,5 mln zł. Na tych samych zasadach może być udzielony kredyt osobie fizycznej budującej lokal w domu wielomieszkaniowym w ramach zespołu właścicieli poszczególnych lokali w tym domu.
2.
Warunkiem przyznania kredytu, o którym mowa w ust. 1, jest zgromadzenie wkładu własnego w wysokości co najmniej 20% planowanych kosztów budowy. Wkład własny może obejmować środki finansowe, wartość dokumentacji technicznej, posiadanych materiałów budowlanych i wykonanych robót oraz koszt zakupu działki budowlanej według ceny obliczonej na podstawie przepisów o gospodarce terenami, sfinansowany środkami własnymi inwestora, a jeżeli chodzi o rolników indywidualnych - również wartość deklarowanego transportu własnego.
3.
Wkład własny może wynosić co najmniej 10% planowanych kosztów budowy domu jednorodzinnego dla ludności nierolniczej o powierzchni całkowitej do 170 m2, a dla ludności rolniczej do 220 m2, oraz lokalu w małym domu mieszkalnym o powierzchni użytkowej do 85 m2, realizowanych przez:
1)
spółdzielnie mieszkaniowe, zespoły pracownicze i młodzieżowe na terenie miast - w zabudowie zwartej, a przez zespoły rolników indywidualnych oraz spółdzielnie mieszkaniowe lub zespoły budujące na terenie wsi - niezależnie od rodzaju zabudowy,
2)
członków spółdzielni i pełnoletnich kandydatów, którzy zrezygnują z ubiegania się o przydział mieszkania z wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego,
3)
młodych rolników,
4)
absolwentów szkół wyższych podejmujących pracę w jednostkach gospodarki uspołecznionej - na zasadach określonych w przepisach o zatrudnianiu absolwentów w miejscowościach, których wykaz ustala Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych,
5)
osoby, które zobowiążą się przekazać państwowym lub spółdzielczym dysponentom dotychczas zajmowane wolne mieszkanie, wyposażone we wszystkie urządzenia techniczne, a w budynkach przedsiębiorstw gospodarki rolnej i leśnej - co najmniej w urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne.
4.
Przepis ust. 3 stosuje się do lokali w domach wielomieszkaniowych o powierzchni użytkowej do 85 m2, budowanych przez zespoły osób wymienionych w tym ustępie.
5.
Zespoły pracownicze i młodzieżowe, o których mowa w ust. 3 pkt 1, mogą być organizowane przez co najmniej 10 osób, a zespoły rolników indywidualnych przez co najmniej 3 osoby, na podstawie umowy cywilnoprawnej. Umowa ta podlega rejestracji przez terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego. Dopuszcza się możliwość organizowania zespołów obejmujących zarówno pracowników jednostek gospodarki uspołecznionej, jak i rolników indywidualnych, liczących co najmniej 10 osób.
§  4. 1
 
1.
Kredyt, o którym mowa w § 1 ust. 3, wykorzystany na budowę mieszkań przydzielanych na warunkach lokatorskiego prawa do lokalu, pomniejszony o kredyt równy kosztom budowy wbudowanych lokali socjalno-usługowych, jest spłacany:
1)
bezpośrednio po rozliczeniu inwestycji:
a)
przez spółdzielnie - w wysokości 10% kosztów budowy,
b)
z dotacji budżetowej - w wysokości 50% kosztów budowy,
2)
w pozostałej części - przez spółdzielnie w okresie 60 lat po rozliczeniu inwestycji.
2.
Przepis ust. 1 pkt 1 lit. b) nie dotyczy mieszkań spółdzielczych wybudowanych na podstawie umowy zawartej z zakładem pracy lub terenowym organem administracji państwowej. W tym wypadku dotację budżetową zastępuje dotacja obciążająca fundusze zakładów pracy lub terenowych organów administracji państwowej.
3.
Na warunkach analogicznych do określonych w ust. 1 spółdzielnie mieszkaniowe spłacają terenowym organom administracji państwowej i zakładom pracy środki przejęte na budowę mieszkań spółdzielczych.
§  5. 2
 
1.
Kredyt, o którym mowa w § 1 ust. 3, wykorzystany na budowę mieszkań przydzielanych na warunkach własnościowego prawa do lokalu, pomniejszony o kredyt równy kosztom budowy wbudowanych lokali socjalno-usługowych, jest spłacany:
1)
bezpośrednio po rozliczeniu inwestycji - w wysokości co najmniej 20% kosztów budowy,
2)
w pozostałej części - w okresie 50 lat po rozliczeniu inwestycji.
2.
W razie spłaty 80% kredytu, o którym mowa w ust. 1, przed zasiedleniem lokalu, spółdzielniom jest przyznawana dotacja budżetowa na pokrycie pozostałej części zadłużenia w wysokości 20% kosztów budowy.
§  6.
Kredyt odpowiadający kosztom budowy wbudowanych urządzeń socjalno-usługowych podlega spłacie w okresie 60 lat.
§  7.
Kredyt na budowę domów i lokali wymienionych w § 3 ust. 1 jest spłacany w okresie 40 lat, a w wypadkach określonych w § 3 ust. 3 i 4 - w okresie 60 lat. Rozpoczęcie spłaty następuje po upływie 3 lat od daty jego przyznania.
§  8.
1.
W wypadkach określonych w § 3 ust. 3 i 4 może być przyznana dotacja budżetowa w wysokości do 300.000 zł, jeżeli dom lub lokal zostanie wybudowany i zasiedlony w ciągu 3 lat od daty otrzymania pozwolenia na budowę.
2.
Dotacja budżetowa, o której mowa w ust. 1, podlega hipotecznemu zabezpieczeniu na nieruchomości.
3. 3
W razie niedotrzymania terminu, o którym mowa w ust. 1, lub nieprzekazania dotychczas zajmowanego mieszkania przez osoby wymienione w § 3 ust. 3 pkt 5, dotacja podlega jednorazowej spłacie wraz z odsetkami.
4.
Szczegółowe zasady i tryb przyznawania dotacji oraz jej hipotecznego zabezpieczenia określi Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.
§  9.
1.
W razie zbycia przez członka spółdzielni spółdzielczego prawa do lokalu przed upływem 5 lat od daty jego nabycia, dotacja, o której mowa w § 5 ust. 2, podlega jednorazowej spłacie.
2.
W razie zbycia prawa własności domu (lokalu) przed upływem 15 lat od daty otrzymania dotacji, dotacja, o której mowa w § 8 ust. 1, podlega jednorazowej spłacie wraz z odsetkami.
§  10.
1.
Przepisu § 9 ust. 1 nie stosuje się w razie:
1)
zrzeczenia się na rzecz spółdzielni prawa do zajmowania lokalu w związku z uzyskaniem innego lokalu spółdzielczego,
2)
wygaśnięcia spółdzielczego prawa do lokalu na skutek śmierci członka spółdzielni,
3)
nabycia w drodze dziedziczenia spółdzielczego prawa do lokalu lub własności domu (lokalu),
4)
darowizny spółdzielczego prawa do lokalu na rzecz małżonka, wstępnych lub zstępnych oraz wstępnych lub zstępnych współmałżonka,
5)
przejęcia gospodarstwa rolnego wraz z domem mieszkalnym przez następcę.
2.
Przepisy ust. 1 pkt 3-5 stosuje się pod warunkiem, że prawo nabyte w wymieniony sposób nie zostanie zbyte przed upływem okresów ustalonych odpowiednio w § 9.
3.
Przepisy ust. 1. pkt 2-4 oraz ust. 2 stosuje się odpowiednio do domów jednorodzinnych i lokali stanowiących własność osób fizycznych.
§  11.
1.
Rozpoczęcie spłaty kredytu wraz z odsetkami przez młode małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci oraz młodych rolników, udzielonego na budowę mieszkań spółdzielczych przydzielanych na warunkach lokatorskiego prawa do lokalu, domów jednorodzinnych oraz lokali w małych domach mieszkalnych i domach wielomieszkaniowych może ulec - na wniosek zainteresowanych osób - odroczeniu na okres 5 lat.
2.
Przez młode małżeństwo należy rozumieć związek małżeński, w którym jeden z małżonków nie przekroczył 35 lat życia.
3.
Przez osobę samotnie wychowującą dzieci należy rozumieć osobę samotną w wieku do 35 lat wychowującą dzieci własne, przysposobione lub przyjęte na wychowanie w rodzinie zastępczej.
4.
Za młodego rolnika uważa się osobę prowadzącą gospodarstwo rolne, która nie przekroczyła 35 lat życia, a gdy chodzi o małżeństwo - jeżeli jeden z małżonków nie przekroczył 35 lat życia.
5.
Kryteria wiekowe ustalone w ust. 2-4 są obowiązujące w dniu rozpoczęcia spłaty kredytu, określonym zgodnie z przepisami § 4 ust. 1 i § 7.
§  12.
Spółdzielnie mieszkaniowe otrzymują dotację na spłatę kredytu wykorzystanego na sfinansowanie dodatkowych kosztów związanych z realizacją spółdzielczych inwestycji mieszkaniowych na terenach szkód górniczych oraz związanych ze specjalnym posadowieniem budynków.
§  13.
Środki finansowe na cele określone w § 1 ust. 6, § 4 ust. 1 pkt 1 lit. b), § 5 ust. 2, § 8 ust. 1 i § 12 zapewnia się w budżecie Państwa.
§  14.
Kredyt wykorzystany na budowę lokali mieszkalnych, przydzielonych za pośrednictwem Biura Handlu Zagranicznego Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego "Locum", jest spłacany jednorazowo ze środków tego Biura.
§  15.
1.
W razie przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu na własnościowe prawo do lokalu, kredyt podlegający spłacie ustala się w wysokości nie spłaconej jego części, powiększonej o dotację przypadającą na dany lokal.
2.
Przy spłacie kredytu, o którym mowa w ust. 1, stosuje się przepisy § 5, § 9 ust. 1 i § 10, z tym że dotacja może być udzielona, jeżeli spłata kredytu nastąpi przed nabyciem własnościowego prawa do lokalu.
3.
Na warunkach analogicznych do określonych w ust. 1 i 2 następuje przekształcenie praw do lokali sfinansowanych ze środków terenowych organów administracji państwowej i zakładów pracy.
§  16.
1.
Kredyt wykorzystany na budowę w ramach spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego lokali mieszkalnych przystosowanych do potrzeb emerytów, rencistów i inwalidów jest spłacany według zasad określonych w § 4 ust. 1.
2.
Kredyt wykorzystany na ponadnormatywne specjalne wyposażenie spółdzielczych budynków i lokali mieszkalnych dla emerytów, rencistów i inwalidów oraz na budowę pomieszczeń socjalno-usługowych i lokali mieszkalnych dla personelu w wymienionych budynkach podlega jednorazowej spłacie ze środków zapewnionych na ten cel w budżecie centralnym, w części dotyczącej Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  17.
1.
Banki mogą udzielać spółdzielniom i osobom fizycznym realizującym budownictwo indywidualne we własnym zakresie lub w formie zorganizowanej kredytu na zakup działki budowlanej pod budowę domu jednorodzinnego, lokalu w małym domu mieszkalnym lub w domu wielomieszkaniowym - do wysokości 50% ceny nabycia, na okres spłaty do 10 lat.
2.
Banki mogą udzielać inwestorom indywidualnego budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w ust. 1, kredytu na uzbrojenie terenu. Kredyt może być udzielany do wysokości 100 tys. zł, na okres spłaty do 10 lat.
§  18.
Ponadnormatywne wyposażenie i wykończenie lokali spółdzielczych, przekraczające zakres ustalony w wytycznych wyposażenia i wykończenia mieszkań i budynków mieszkalnych, oraz budowa garaży są dokonywane ze środków członków spółdzielni.
§  19.
Spółdzielniom mieszkaniowym może być przyznany kredyt na remonty kapitalne budynków mieszkalnych jako uzupełnienie środków funduszów remontowych spółdzielni. Okres spłaty tego kredytu wynosi do 20 lat.
§  20.
1.
Osobom fizycznym może być udzielany kredyt na kapitalny remont (modernizację) domów jednorodzinnych, lokali w małych domach mieszkalnych lub lokali w domach wielomieszkaniowych stanowiących ich własność, a także kredyt na naprawy obciążające użytkowników mieszkań spółdzielczych w razie ich zwalniania oraz na przebudowę strychów, suszarń i innych pomieszczeń w budynkach mieszkalnych stanowiących własność państwa lub spółdzielni mieszkaniowych - na lokale mieszkalne lub lokale mieszkalne z pomieszczeniem na pracownię twórcy lub samodzielną pracownię twórcy.
2.
Pierwszeństwo do uzyskania kredytu, o którym mowa w ust. 1, mają osoby zobowiązane do przeprowadzenia remontu kapitalnego domu jednorodzinnego (lokalu) na podstawie decyzji właściwego terenowego organu administracji państwowej.
3.
Kredyt na przebudowę strychów, suszarń i innych pomieszczeń w budynkach mieszkalnych na lokale mieszkalne powinien być przyznawany przede wszystkim młodym małżeństwom.
4.
Warunkiem przyznania kredytu, o którym mowa w ust. 1, jest posiadanie przez zainteresowaną osobę wkładu własnego w wysokości co najmniej 20% planowanej wartości robót, a ponadto przy przebudowie strychów, suszarń i innych pomieszczeń na lokale mieszkalne lub lokale mieszkalne z pomieszczeniem na pracownię twórcy lub samodzielną pracownię twórcy - zawarcie umowy o udostępnienie pomieszczenia do przebudowy z jednostką zarządzającą budynkiem.
5.
Warunek, o którym mowa w ust. 4, nie dotyczy osób dokonujących remontu kapitalnego na podstawie decyzji właściwego terenowego organu administracji państwowej.
6.
Kredyt na cele określone w ust. 1 może być udzielony do wysokości 450.000 zł. Okres spłaty kredytu wynosi do 20 lat.
7.
Rozpoczęcie spłaty kredytu, o którym mowa w ust. 1, następuje po upływie 2 lat od daty jego przyznania.
§  21.
1.
Pracownikom uspołecznionych zakładów pracy, instytucji, organizacji społecznych i zawodowych, którzy nie mają możliwości uzyskania pomocy finansowej ze środków zakładowych funduszów mieszkaniowych, jak też emerytom i rencistom oraz osobom prowadzącym działalność twórczą lub artystyczną może być przyznany kredyt na uzupełnienie wkładów mieszkaniowych.
2.
Członkom spółdzielni lub pełnoletnim kandydatom, rezygnującym z przydziału mieszkań ze spółdzielczego budownictwa wielorodzinnego, podejmującym budowę domów jednorodzinnych, lokali w małych domach mieszkalnych lub lokali w domach wielomieszkaniowych, może być przyznany kredyt na uzupełnienie wkładów własnych.
3.
Kredyt, o którym mowa w ust. 1 i 2, może być przyznawany do wysokości 2/3 wymaganego wkładu mieszkaniowego lub wkładu własnego.
4.
Okres spłaty kredytu, o którym mowa w ust. 1 i 2, wynosi 5 lat.
§  22.
Prezes Narodowego Banku Polskiego oraz Prezes Zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej ustalą tryb udzielania, zabezpieczania i spłaty kredytów, o których mowa w rozporządzeniu.
§  23.
1.
Kredyt wykorzystany na sfinansowanie robót wykonanych w 1982 r. przy budowie spółdzielczych domów wielorodzinnych oraz spółdzielczych domów jednorodzinnych w zabudowie zwartej, w części odpowiadającej różnicy wartości robót wyliczonej według cen obowiązujących w 1982 r. i cen z 1978 r., podlega umorzeniu.
2.
W razie zbycia przez członka spółdzielni spółdzielczego prawa do lokalu przydzielonego na warunkach własnościowych przed upływem 15 lat od daty jego nabycia, przypadająca na ten lokal umorzona część kredytu, o którym mowa w ust. 1, podlega jednorazowej spłacie. Podlega także zwrotowi dotacja przyznana na podstawie § 5 ust. 2.
3. 4
(skreślony).
§  24.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1983 r. i ma zastosowanie do umów kredytowych zawieranych po tym terminie.
1 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 stycznia 1984 r. (Dz.U.84.2.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.

Zmiany nie zostały naniesione na tekst ze względu na bezprzedmiotowość.

2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 stycznia 1984 r. (Dz.U.84.2.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.

Zmiany nie zostały naniesione na tekst ze względu na bezprzedmiotowość.

3 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 stycznia 1984 r. (Dz.U.84.2.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.
4 § 23 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 sierpnia 1983 r. (Dz.U.83.54.241) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 września 1983 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024