Ulgi w podatku dochodowym z tytułu przeznaczenia zysku na cele rozwojowe oraz na inne cele uzasadnione społecznie.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 listopada 1982 r.
w sprawie ulg w podatku dochodowym z tytułu przeznaczenia zysku na cele rozwojowe oraz na inne cele uzasadnione społecznie.

Na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 7, poz. 55) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przedsiębiorstwom państwowym, spółdzielniom i ich związkom oraz organizacjom politycznym, społecznym i zawodowym, określonym w art. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 7, poz. 55), zwanym dalej "jednostkami gospodarczymi", przyznaje się ulgę w podatku dochodowym z tytułu realizacji produkcyjnych i usługowych inwestycji przedsiębiorstw powodujących zastąpienie lub ograniczenie importu towarów i usług.
2.
Ulga w podatku dochodowym przysługuje jednostkom gospodarczym również z tytułu realizacji inwestycji przedsiębiorstw, podejmowanych w celu:
1)
wzrostu produkcji części zamiennych oraz elementów wyposażenia maszyn i sprzętu rolniczego,
2)
uruchomienia produkcji zastępczej lub zwiększenia produkcji w wyniku zagospodarowania odpadów i surowców wtórnych oraz materiałów niepełnowartościowych,
3)
ochrony środowiska naturalnego,
4)
poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, w zakresie określonym przez Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Ministrem Finansów,
5)
rozpoczęcia lub zwiększenia produkcji wyrobów i usług określonych przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w porozumieniu z Ministrem Finansów,
6)
uruchomienia produkcji materiałów budowlanych z surowców lokalnego pochodzenia.
3.
Jednostkom gospodarczym przyznaje się ulgę w podatku dochodowym z tytułu realizacji poczynań modernizacyjnych podejmowanych w celu:
1)
oszczędności zużycia paliw, energii i surowców określonych przez Ministra Gospodarki Materiałowej w przeliczeniu na jednostkę produktu,
2)
zastosowania krajowych wynalazków oraz takich pracowniczych projektów wynalazczych i wyników prac badawczo-rozwojowych, które zmierzają do osiągnięcia celów określonych w ust. 1 i 2 oraz w pkt 1.
4.
Ulga podatkowa może być stosowana do inwestycji o dwuletnim cyklu realizacji.
§  2.
Ulgi podatkowe określone w § 1 przysługują jednostkom gospodarczym, w których udział wydatków z zysku na nagrody i obciążenia przyrostu wynagrodzeń z zysku do podziału nie przekracza udziału wynagrodzeń w kosztach przerobu.
§  3.
1.
Ulgę w podatku dochodowym z tytułu realizacji inwestycji, o których mowa w § 1 ust. 1, ustala się w wysokości 20% kosztów inwestycji.
2.
Ulga podatkowa z tytułu realizacji inwestycji, o których mowa w § 1 ust. 2, wynosi:
1)
w inwestycjach związanych z ochroną środowiska naturalnego oraz z bezpieczeństwem i higieną pracy - 30% kosztów inwestycji,
2)
w pozostałych wypadkach - 20% kosztów inwestycji.
3.
Ulga w podatku dochodowym z tytułu poczynań modernizacyjnych, o których mowa:
1)
w § 1 ust. 3 pkt 1 - jest określana przez Ministra Finansów,
2)
w § 1 ust. 3 pkt 2 - wynosi 20% bezinwestycyjnych kosztów zastosowania (wdrożenia) przedsięwzięcia w zakresie nowej techniki.
§  4.
Suma ulg w podatku dochodowym nie może przekroczyć w roku podatkowym 20% należnego podatku dochodowego.
§  5.
1.
Jednostki gospodarcze uprawnione do korzystania z ulgi w podatku dochodowym oraz ubiegające się o przyznanie tej ulgi zawiadamiają właściwy organ podatkowy o zamiarze realizacji zadań wymienionych w § 1, nie później niż na 2 miesiące przed ich rozpoczęciem, składając wniosek w sprawie ulgi podatkowej, zawierający następujące dane:
1)
cel zadania,
2)
planowany efekt zadania,
3)
planowany koszt zadania,
4)
planowany termin rozpoczęcia i zakończenia zadania,
5)
wysokość ulgi podatkowej.
2.
Jednostki gospodarcze dołączają do wniosku:
1)
opinię organu założycielskiego (jeżeli zadanie dotyczy inwestycji),
2)
opinię oddziału banku, w którym jednostka gospodarcza posiada rachunek podstawowy.
3.
Po zakończeniu zadania jednostki gospodarcze składają organowi podatkowemu w terminie 2 miesięcy informacje o zrealizowaniu założeń określonych we wniosku o przyznanie ulgi oraz rozliczenie z otrzymanych ulg.
4.
Właściwy organ podatkowy:
1)
wydaje decyzję stwierdzającą zasadność ulgi podatkowej,
2)
cofnie ulgę podatkową, jeżeli jednostka gospodarcza nie osiągnie efektów warunkujących przyznanie ulgi.
§  6.
Jednostkom gospodarczym prowadzącym szkoły przyzakładowe i internaty przysługuje ulga podatkowa w wysokości 25% kosztów utrzymania ucznia w skali rocznej. Wysokość rocznych kosztów utrzymania określa Minister Finansów w formie zryczałtowanej.
§  7.
Jednostkom gospodarczym przyznaje się ulgę podatkową z tytułu:
1)
przyrostu w stosunku do roku poprzedniego wartości sprzedaży wyrobów standardowych objętych cenami regulowanymi, określonych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług w uzgodnieniu z Ministrem Finansów - w wysokości do 5% tego przyrostu,
2)
przyrostu w stosunku do roku poprzedniego wartości sprzedaży w cenach porównywalnych urządzeń aparatury i ochron indywidualnych niezbędnych do ochrony pracy, określonych przez Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w uzgodnieniu z Ministrem Finansów - w wysokości do 5% tego przyrostu,
3)
produkcji wyrobów oznaczonych państwowymi znakami jakości "Q" i "1"; ulga polega na zmniejszeniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym o kwotę odpowiadającą podwyżce cen wyrobów uzyskanej w związku z przyznaniem tym wyrobom znaków jakości.
§  8.
1.
Przyznane kwoty ulg podatkowych z tytułu realizacji zadań inwestycyjnych zwiększają fundusz rozwoju jednostki gospodarczej albo inny fundusz o podobnym charakterze.
2.
Przyznane kwoty ulg z tytułu innych zadań zwiększają zysk do podziału.
§  9.
Minister Finansów określi szczegółowe zasady i tryb stosowania ulg podatkowych.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1983 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024