Zm.: rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu obrotu mięsem pochodzącym z uboju gospodarczego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO I USŁUG
z dnia 3 grudnia 1982 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu obrotu mięsem pochodzącym z uboju gospodarczego.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301, z 1956 r. Nr 54, poz. 244 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115), w związku z § 1 zarządzenia nr 31 Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 1981 r. w sprawie przekazania uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu mięsem i przetworami mięsnymi (Monitor Polski Nr 20, poz. 193) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 13 sierpnia 1981 r. w sprawie wprowadzenia zakazu obrotu mięsem pochodzącym z uboju gospodarczego (Dz. U. Nr 21, poz. 108) § 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. 1. Zakaz nie dotyczy:

1) rolniczych spółdzielni produkcyjnych, których członkowie nie otrzymują kart zaopatrzenia w mięso, oraz indywidualnych producentów rolnych sprzedających jednostkom gospodarki uspołecznionej zrzeszonym w:

a) Zrzeszeniu Przedsiębiorstw Przemysłu Mięsnego,

b) Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska",

c) "Społem" Centralnym Związku Spółdzielni Spożywców

mięso, podroby i tłuszcze wieprzowe, wołowe i cielęce pochodzące z uboju dokonanego przez te jednostki na zlecenie producenta,

2) jednostek gospodarki uspołecznionej, o których mowa w pkt 1 lit. a), b) i c), sprzedających mięso, podroby i tłuszcze oraz ich przetwory ludności - w ramach reglamentowanej sprzedaży, a na cele przetwórcze własnym zakładom gastronomicznym, garmażeryjnym i wędliniarskim - w ramach rozdzielników,

3) rzemieślników posiadających uprawnienia do wykonywania rzemiosła wędliniarstwo, sprzedających przetwory mięsne z surowców pochodzących z własnego tuczu.

2. Sposób zagospodarowywania i sprzedaży przetworów, o których mowa w ust. 1 pkt 3, określają przepisy o zaopatrywaniu jednostek gospodarki nie uspołecznionej w artykuły mięsne i obrocie tymi artykułami."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ważne zmiany w zakresie ZFŚS

W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianach w stażu pracy

Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
To będzie rewolucja u każdego pracodawcy

Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.

Grażyna J. Leśniak 18.12.2025
Są rozporządzenia wykonawcze do KSeF

Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.

Krzysztof Koślicki 16.12.2025
Od stycznia nowe zasady prowadzenia PKPiR

Od 1 stycznia 2026 r. zasadą będzie prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przy użyciu programu komputerowego. Nie będzie już można dokumentować zakupów, np. środków czystości lub materiałów biurowych, za pomocą paragonów bez NIP nabywcy. Takie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie PKPiR.

Marcin Szymankiewicz 15.12.2025
Senat poprawia reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS

Senat zgłosił w środę poprawki do reformy orzecznictwa lekarskiego w ZUS. Zaproponował, aby w sprawach szczególnie skomplikowanych możliwe było orzekanie w drugiej instancji przez grupę trzech lekarzy orzeczników. W pozostałych sprawach, zgodnie z ustawą, orzekać będzie jeden. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 10.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.39.265

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu obrotu mięsem pochodzącym z uboju gospodarczego.
Data aktu: 03/12/1982
Data ogłoszenia: 16/12/1982
Data wejścia w życie: 16/12/1982