Zasady i sposób tworzenia organizacji związkowych w zakładach pracy.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 12 października 1982 r.
w sprawie zasad i sposobu tworzenia organizacji związkowych w zakładach pracy.

Na podstawie art. 53 ust. 4 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 32, poz. 216) Rada Państwa postanawia, co następuje:
§  1.
1.
Pracownicy zakładu pracy zamierzający założyć związek zawodowy w tym zakładzie, po podjęciu uchwały o założeniu związku, wybierają ze swojego grona komitet założycielski i uchwalają statut.
2.
Komitet założycielski w składzie co najmniej dziesięciu osób jest uprawniony do dokonania czynności związanych z rejestracją związku zawodowego.
3.
Komitet założycielski może upoważnić co najmniej trzyosobowy zespół ze swojego grona do dokonania w jego imieniu czynności związanych z rejestracją związku.
4.
Komitet założycielski występuje z wnioskiem o rejestracja do właściwego miejscowo sądu wojewódzkiego.
§  2.
1.
Wniosek o rejestrację powinien zawierać:
1)
nazwę związku zawodowego i jego siedzibę; w stosunku do związku zawodowego tworzonego w jednostce wojskowej zamiast siedziby można podać numer tej jednostki,
2)
imiona, nazwiska i miejsca zamieszkania osób wchodzących w skład komitetu założycielskiego oraz ich podpisy,
3)
imiona i nazwiska osób upoważnionych do dokonaniu czynności związanych z rejestracją związku,
4)
informację o liczbie założycieli związku w dniu złożenia wniosku o rejestrację.
2.
Do wniosku należy dołączyć uchwałę, o której mowa w § 1 ust. 1, oraz statut związku w dwóch egzemplarzach.
3.
Nazwa nowo powstającego związku powinna zawierać wyłącznie wyrazy: "Związek zawodowy pracowników…" i dalej nazwę danego zakładu pracy lub "Związek zawodowy..." i dalej nazwę zawodu i nazwę danego zakładu pracy. Nazwa związku może również zawierać wyrazy: "samorządny", "niezależny".
4.
Pracownicy oświaty i wychowania oraz szkolnictwa wyższego mogą tworzyć związek zawodowy o nazwie "Związek Nauczycielstwa Polskiego w..." i dalej nazwa zakładu pracy.
§  3.
1.
W zakładzie pracy w rozumieniu Kodeksu pracy może być utworzony jeden związek zawodowy.
2.
Jeden związek zawodowy tworzy się również w przedsiębiorstwie państwowym wielozakładowym. Jednakże w przedsiębiorstwach państwowych wielozakładowych, działających ca obszarze całego kraju lub kilku województw, tworzy się oddzielne związki zawodowe w jednostkach organizacyjnych tego przedsiębiorstwa (oddziałach, filiach, ekspozyturach), będących zakładami pracy w rozumieniu Kodeksu pracy.
3.
W jednostkach organizacyjnych przedsiębiorstw państwowych wielozakładowych można również tworzyć oddzielne związki zawodowe, jeżeli jednostki te są zlokalizowane w różnych dzielnicach miasta lub w różnych miejscowościach województwa i są zakładami pracy w rozumieniu Kodeksu pracy.
4.
Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio do spółdzielni i innych przedsiębiorstw.
§  4.
Członkami związku zawodowego mogą zostać emeryci i renciści, którzy przed przejściem na emeryturę lub rentę byli pracownikami danego zakładu pracy.
§  5.
1.
Sąd wydaje postanowienie o dokonaniu rejestracji związku zawodowego po stwierdzeniu, że złożony statut jest zgodny z wymogami określonymi w ustawie o związkach zawodowych.
2.
Jeżeli sąd stwierdzi braki we wniosku lub statucie, zażąda ich uzupełnienia lub zmiany, wyznaczając w tym celu stosowny termin, po którego bezskutecznym upływie poweźmie postanowienie o odmowie rejestracji.
§  6.
1.
W przypadku wystąpienia z wnioskiem o rejestrację związku zawodowego przez więcej niż jeden komitet założycielski z tego samego zakładu pracy, sąd proponuje komitetom porozumienie i wystąpienie ze wspólnym wnioskiem o rejestrację jednego związku zawodowego.
2.
W przypadku braku wspólnego wniosku, o którym mowa w ust. 1, sąd może:
1)
odmówić komitetom założycielskim rejestracji związku zawodowego lub
2)
wydać postanowienie o rejestracji tego związku zawodowego, którego założyciele wyrazili gotowość porozumienia i wystąpienia że wspólnym wnioskiem o rejestrację jednego związku zawodowego.
§  7.
Postępowanie w sprawie dokonania rejestracji jest wolne od opłat sądowych.
§  8.
Po zarejestrowaniu związku zawodowego komitet założycielski przeprowadza wybory do władz związku w trybie przewidzianym w statucie.
§  9. 1
 
1.
Tworzy się jako krajowy organ doradczy i informacyjny Społeczną Komisję Konsultacyjną.
2.
Do zakresu działania Komisji należy w szczególności:
1)
udzielanie pomocy komitetom założycielskim w uruchamianiu działalności związkowej,
2)
opracowanie wzorcowego statutu związku zawodowego i opublikowanie go w środkach masowego przekazu,
3)
społeczne współdziałanie w kształtowaniu i umacnianiu roli związków zawodowych zgodnie z ustawą o związkach zawodowych,
4)
inicjowanie upowszechniania wiedzy o zadaniach i roli związków zawodowych,
5)
inicjowanie i opiniowanie wniosków dotyczących programów szkolenia działaczy związków zawodowych.
3.
Społeczna Komisja Konsultacyjna przedstawia Radzie Państwa okresowe informacje i wnioski wynikające z działalności, o której mowa w ust. 2.
4.
Obsługę Komisji zapewnia Kancelaria Rady Państwa.
5.
Wydatki związane z działalnością Komisji są pokrywane z budżetu centralnego w części dotyczącej Kancelarii Rady Państwa.
§  10. 2
Dla zapewnienia pomocy w tworzeniu związków Zawodowych w zakładach pracy zaleca się prezydiom wojewódzkich rad narodowych tworzenie zespołów informacyjno-doradczych. Stosownie do potrzeb zespoły takie mogą tworzyć prezydia miejskich i dzielnicowych rad narodowych w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  11.
Przewidziane w ustawie o związkach zawodowych określenie zasad i sposobu tworzenia ogólnokrajowych organizacji związkowych oraz zrzeszeń i organizacji międzyzwiązkowych (art. 53 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy) zostanie dokonane w terminie późniejszym.
§  12.
Traci moc uchwała Rady Państwa z dnia 13 września 1980 r. w sprawie rejestracji nowo powstających związków zawodowych (Monitor Polski Nr 22, poz. 104).
§  13.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Z dniem 29 lutego 1984 r. Społeczna Komisja Konsultacyjna zakończyła swoją działalność i została rozwiązana zgodnie z § 1 uchwały Rady Państwa z dnia 16 lutego 1984 r. w sprawie zakończenia działalności Społecznej Komisji Konsultacyjnej (Dz.U.84.13.52).
2 Z dniem 29 lutego 1984 r. Rada Państwa zaleciła prezydiom rad narodowych rozwiązanie zespołów informacyjno-doradczych powołanych na podstawie nin. § 10, zgodnie z § 2 uchwały Rady Państwa z dnia 16 lutego 1984 r. w sprawie zakończenia działalności Społecznej Komisji Konsultacyjnej (Dz.U.84.13.52).

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024