Zakres stosowania przepisów ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw podległych Ministrowi Sprawiedliwości, działających przy zakładach karnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 grudnia 1981 r.
w sprawie zakresu stosowania przepisów ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw podległych Ministrowi Sprawiedliwości, działających przy zakładach karnych.

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122) oraz art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego (Dz. U. Nr 24, poz. 123) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122), zwanej dalej "ustawą o przedsiębiorstwach", oraz przepisy ustawy z dnia 25 września 1981 r. o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego (Dz. U. Nr 24, poz. 123), zwanej dalej "ustawą o samorządzie załogi", stosuje się do przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Sprawiedliwości, działających przy zakładach karnych, w zakresie nie unormowanym odmiennie w niniejszym rozporządzeniu.
§  2.
Przedsiębiorstwo państwowe podległe Ministrowi Sprawiedliwości, działające przy zakładzie karnym, zwane dalej "przedsiębiorstwem", jest jednostką organizacyjną gospodarki narodowej, posiadającą osobowość prawną, tworzoną w celu zatrudniania skazanych, prowadzenia działalności resocjalizacyjnej przez pracę i naukę zawodu oraz osiągania efektywnych ekonomicznie wyników przez produkcję dóbr lub świadczenie usług, służących zaspokajaniu potrzeb społecznych.
§  3.
Zakładem karnym w rozumieniu rozporządzenia jest także areszt śledczy i ośrodek przystosowania społecznego, jeżeli działa przy nim przedsiębiorstwo.
§  4.
Przepisy ustawy o samorządzie załogi stosuje się do osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie na podstawie stosunku pracy.
§  5.
Dyrektor przedsiębiorstwa i naczelnik zakładu karnego współdziałają w zakresie realizacji zadań określonych w § 2, z uwzględnieniem interesu społecznego i przedsiębiorstwa, a także osób osadzonych, wykonujących pracę na rzecz przedsiębiorstwa.
§  6. 1
Statut przedsiębiorstwa opracowuje dyrektor przedsiębiorstwa po zasięgnięciu opinii rady pracowniczej, a zatwierdza Minister Sprawiedliwości.
§  7.
W wypadkach szczególnie uzasadnionych Minister Sprawiedliwości ma obowiązek dotowania przedsiębiorstwa, którego działalność jest nierentowna, ale konieczna ze względu na potrzebę realizacji zadań określonych w § 2.
§  8.
Łączenie, podział i likwidację przedsiębiorstwa utworzonego w trybie określonym w art. 9 ustawy o przedsiębiorstwach zarządza Minister Sprawiedliwości, z tym że łączenie i podział przedsiębiorstwa wymaga opinii rady pracowniczej.
§  9.
Niezależnie od wymagań przewidzianych w art. 28 ustawy o przedsiębiorstwach, przy ustalaniu regulaminu organizacyjnego przedsiębiorstwa dyrektor zasięga również opinii naczelnika zakładu karnego, przy którym działa przedsiębiorstwo.
§  10.
1.
Dyrektora przedsiębiorstwa powołuje i odwołuje Minister Sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii rady pracowniczej.
2.
Zastępcę dyrektora przedsiębiorstwa oraz głównego księgowego powołuje i odwołuje dyrektor Centralnego Zarządu Zakładów Karnych na wniosek dyrektora przedsiębiorstwa, po zasięgnięciu opinii rady pracowniczej.
§  11.
1.
Minister Sprawiedliwości może w wypadkach szczególnie uzasadnionych pozbawić przedsiębiorstwo składników wydzielonego mu lub nabytego przez przedsiębiorstwo mienia i przekazać je innej państwowej jednostce organizacyjnej, jeżeli nie stoi temu na przeszkodzie realizacja przez przedsiębiorstwo zadań określonych w § 2.
2.
Realizacja uprawnień przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 43 ust. 1 ustawy o przedsiębiorstwach, wymaga zgody Ministra Sprawiedliwości.
§  12. 2
(skreślony).
§  13.
1.
Minister Sprawiedliwości ma prawo zawiesić w czynnościach dyrektora przedsiębiorstwa w wypadku, gdy dalsze pełnienie przez niego funkcji stanowi istotne naruszenie prawa, zagraża podstawowym interesom gospodarki narodowej lub wykonywaniu podstawowych zadań przedsiębiorstwa określonych w § 2. O podjętej decyzji Minister Sprawiedliwości zawiadamia radę pracowniczą.
2.
W razie zawieszenia w czynnościach dyrektora organ wymieniony w ust. 1 wyznacza tymczasowego kierownika przedsiębiorstwa na okres nie przekraczający 6 miesięcy.
3.
Od decyzji określonych w ust. 1 i 2 przysługuje dyrektorowi i radzie pracowniczej prawo wniesienia w ciągu siedmiu dni sprzeciwu do Ministra Sprawiedliwości.
4.
W razie podtrzymania decyzji przez organ, do którego został skierowany sprzeciw, dyrektorowi przedsiębiorstwa oraz radzie pracowniczej przysługuje prawo zwrócenia się w ciągu siedmiu dni o rozstrzygnięcie sporu do Komisji Mediacyjnej, powołanej przez Ministra Sprawiedliwości. Orzeczenie tej komisji jest ostateczne.
§  14.
1. 3
Sprzeciw w stosunku do decyzji, o których mowa w art. 57 ust. 1 ustawy o przedsiębiorstwach, wnosi się wraz z uzasadnieniem do organu, który wydał decyzję, w terminie siedmiu dni od daty jej przekazania. Wniesienie sprzeciwu nie wstrzymuje wykonania decyzji.
2.
Decyzja Ministra Sprawiedliwości w sprawach wymienionych w ust. 1 jest ostateczna.
§  15. 4
Przedsiębiorstwo może, za zgodą Ministra Sprawiedliwości, przystąpić do spółki lub zrzeszenia przedsiębiorstw tworzonych w celach ekonomicznie uzasadnionych, a także wystąpić ze spółki lub zrzeszenia. Uzyskanie zgody nie dotyczy wypadków ustanowienia obowiązku utworzenia zrzeszenia.
§  16.
Ogólne zebranie pracowników przedsiębiorstwa:
1)
podejmuje uchwały w sprawie podziału zysku przeznaczonego dla pracowników,
2)
dokonuje rocznej oceny działalności rady pracowniczej przedsiębiorstwa oraz dyrektora przedsiębiorstwa,
3) 5
uchwala wieloletnie plany przedsiębiorstwa,
4) 6
uchwala na wniosek rady pracowniczej przedsiębiorstwa statut samorządu pracowniczego.
§  17.
Do kompetencji stanowiących rady pracowniczej należy:
1) 7
uchwalanie oraz zmiana planu rocznego przedsiębiorstwa,
2)
przyjmowanie sprawozdania rocznego oraz zatwierdzanie bilansu,
3)
podejmowanie uchwał w sprawie podziału na fundusze wygospodarowanego dochodu pozostającego w dyspozycji przedsiębiorstwa, w części przeznaczonej dla pracowników, oraz zasad wykorzystania tych funduszów,
4)
podejmowanie uchwał w sprawie klubów techniki i racjonalizacji,
5)
uchwalanie na wniosek dyrektora regulaminu pracy pracowników przedsiębiorstwa, po uzgodnieniu z naczelnikiem zakładu karnego,
6)
wybieranie swego przedstawiciela do rady zrzeszenia przedsiębiorstw.
§  18.
1.
Poza wypadkami określonymi w rozporządzeniu właściwy organ obowiązany jest do zasięgania opinii rady pracowniczej przedsiębiorstwa także w sprawach dotyczących inwestycji, zakładowego budownictwa mieszkaniowego i socjalnego, wniosków o nadanie orderów i odznaczeń państwowych oraz przydziału mieszkań dla pracowników.
2.
Rada pracownicza przedsiębiorstwa wyraża opinie w sprawach wymienionych w ust. 1 w trybie określonym w art. 26 ustawy o samorządzie załogi.
§  19.
Radzie pracowniczej przedsiębiorstwa przysługuje prawo kontroli działalności przedsiębiorstwa w zakresie spraw wymienionych w § 17, ze szczególnym uwzględnieniem dbałości o racjonalną gospodarkę mieniem przedsiębiorstwa.
§  20.
1.
W posiedzeniach rady pracowniczej uczestniczy dyrektor przedsiębiorstwa oraz naczelnik zakładu karnego, przy którym działa przedsiębiorstwo. W posiedzeniach rady może uczestniczyć również sędzia penitencjarny.
2.
Na zaproszenie dyrektor przedsiębiorstwa i naczelnik zakładu karnego uczestniczą w posiedzeniach prezydium rady pracowniczej.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do zakładów w przedsiębiorstwie wielozakładowym, w których działają rady pracownicze.
4.
Na posiedzeniu rady pracowniczej lub jej prezydium naczelnik zakładu karnego reprezentuje interesy osób osadzonych, wykonujących pracę na rzecz przedsiębiorstwa.
§  21.
Radzie pracowniczej przedsiębiorstwa przysługuje prawo wstrzymania wykonania decyzji dyrektora przedsiębiorstwa w sprawach wymienionych w § 16-18, z przyczyn określonych w art. 40 ustawy o samorządzie załogi.
§  22.
Do przedsiębiorstw podległych Ministrowi Sprawiedliwości nie stosuje się:
1)
przepisów art. 1, 2, 10, 11, 12 ust. 2-4, 13-16, 17 ust. 2, 23, 24, 25 ust. 2 i 3, 26, 34, 35, 57 ust. 3, 58, 59, 60 ust. 1, 65 i 68 ustawy o przedsiębiorstwach,
2)
przepisów art. 1, 2 ust. 2, 10, 24, 25 ust. 2 i 3, 28 ust. 1, 37 i 44 ustawy o samorządzie załogi.
§  23.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 6 zmieniony przez § 4 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 marca 1988 r. w sprawie zmiany niektórych rozporządzeń regulujących zasady działania przedsiębiorstw państwowych (Dz.U.88.10.74) z dniem 19 kwietnia 1988 r.
2 § 12 skreślony przez § 4 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 marca 1988 r. w sprawie zmiany niektórych rozporządzeń regulujących zasady działania przedsiębiorstw państwowych (Dz.U.88.10.74) z dniem 19 kwietnia 1988 r.
3 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 4 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 marca 1988 r. w sprawie zmiany niektórych rozporządzeń regulujących zasady działania przedsiębiorstw państwowych (Dz.U.88.10.74) z dniem 19 kwietnia 1988 r.
4 § 15 zmieniony przez § 4 pkt 4 rozporządzenia z dnia 14 marca 1988 r. w sprawie zmiany niektórych rozporządzeń regulujących zasady działania przedsiębiorstw państwowych (Dz.U.88.10.74) z dniem 19 kwietnia 1988 r.
5 § 16 pkt 3 zmieniony przez § 4 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 marca 1988 r. w sprawie zmiany niektórych rozporządzeń regulujących zasady działania przedsiębiorstw państwowych (Dz.U.88.10.74) z dniem 19 kwietnia 1988 r.
6 § 16 pkt 4 zmieniony przez § 4 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 marca 1988 r. w sprawie zmiany niektórych rozporządzeń regulujących zasady działania przedsiębiorstw państwowych (Dz.U.88.10.74) z dniem 19 kwietnia 1988 r.
7 § 17 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 14 marca 1988 r. w sprawie zmiany niektórych rozporządzeń regulujących zasady działania przedsiębiorstw państwowych (Dz.U.88.10.74) z dniem 19 kwietnia 1988 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.1.6

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres stosowania przepisów ustaw o przedsiębiorstwach państwowych oraz o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego do przedsiębiorstw podległych Ministrowi Sprawiedliwości, działających przy zakładach karnych.
Data aktu: 30/12/1981
Data ogłoszenia: 21/01/1982
Data wejścia w życie: 21/01/1982