Sporządzanie i przesyłanie informacji podatkowych przez sądy i państwowe biura notarialne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 31 grudnia 1981 r.
w sprawie sporządzania i przesyłania informacji podatkowych przez sądy i państwowe biura notarialne.

Na podstawie art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111) zarządza się, co następuje:
§  1.
Sądy i państwowe biura notarialne obowiązane są przesyłać organowi podatkowemu, na którego obszarze działania mają siedzibę, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca informacje podatkowe o zdarzeniach prawnych, które mogą spowodować powstanie zobowiązania podatkowego, a w szczególności:
1)
akta postępowania spadkowego na żądanie organu podatkowego,
2)
odpisy:
a)
postanowień: o podziale majątku wspólnego (art. 567 kpc), o stwierdzeniu nabycia własności przez zasiedzenie (art. 610 kpc), o zniesieniu współwłasności (art. 613, 622-625 kpc), o zabezpieczeniu spadku (art. 635, 1139 i 1141 kpc), o sporządzeniu spisu inwentarza (art. 637 kpc), o ustanowieniu kuratora spadku (art. 666 kpc), o stwierdzeniu nabycia spadku (art. 669, 677, 681 i 690 § 2 kpc), o uchyleniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (art. 678 kpc), o dziale spadku (art. 688 kpc), o wyjawieniu przez spadkobiercę przedmiotów spadkowych (art. 655 kpc), o zatwierdzeniu lub odmowie zatwierdzenia sprawozdań rachunkowych zarządcy nieruchomości (art. 937 § 2 kpc w związku z art. 615 kpc),
b)
protokołów: otwarcia i ogłoszenia testamentu (art. 651 kpc), oświadczeń dotyczących wyjawienia przedmiotów spadkowych (art. 655 § 1 pkt 1 kpc),
c)
wykazów przedmiotów spadkowych nie ujawnionych w spisie inwentarza (art. 655 § 1 pkt 2 kpc), pism stwierdzających treść testamentu ustnego (art. 654 kpc) oraz odpisów testamentów,
d)
małżeńskich umów majątkowych,
3)
oświadczenia przeznaczone dla celów podatku dochodowego, składane przy sporządzaniu umów sprzedaży rzeczy i praw majątkowych,
4)
zaświadczenia:
a)
o nowo zarejestrowanych i wykreślonych w ciągu ubiegłego miesiąca tłumaczach przysięgłych,
b)
o dokonanych w ciągu ubiegłego miesiąca pierwszych wpisach do rejestru handlowego nowych firm nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.
§  2.
Komornicy sądowi obowiązani są przesyłać organowi podatkowemu, na którego obszarze działania znajduje się siedziba sądu rejonowego, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca, informacje według ustalonego wzoru o dokonanych w ciągu ubiegłego miesiąca sprzedażach egzekucyjnych zajętych ruchomości, a w szczególności surowców, półwyrobów, wyrobów gotowych i towarów będących przedmiotem działalności zarobkowej podatników podatku obrotowego.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024