Zezwolenia na zmianę miejsca pobytu w czasie obowiązywania stanu wojennego oraz zasady i tryb postępowania w tych sprawach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 12 grudnia 1981 r.
w sprawie zezwoleń na zmianę miejsca pobytu w czasie obowiązywania stanu wojennego oraz zasad i trybu postępowania w tych sprawach.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 3, art. 11 ust. 3 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) oraz w związku z art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. Nr 14, poz. 85) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Na czas obowiązywania stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa, stosownie do postanowień uchwały Rady Państwa w sprawie wprowadzenia stanu wojennego na całym terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej albo w granicach jednostek podziału administracyjnego państwa, w których został wprowadzony ten stan, wprowadza się obowiązek:
1)
uprzedniego uzyskania zezwolenia na zmianę miejsca pobytu stałego i pobytu czasowego polegającego na przeniesieniu się do innej miejscowości,
2)
zameldowania się przed upływem 12 godzin od chwili przybycia do określonej miejscowości.
2.
Obowiązki, o których mowa w ust. 1, dotyczą obywateli polskich i cudzoziemców przebywających na obszarze lub przybywających na obszar, na którym został wprowadzony stan wojenny.
§  2.
1.
Zezwolenie na zmianę miejsca pobytu, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, zwane dalej "zezwoleniem", wydaje się w formie decyzji, której wzór określa załącznik do rozporządzenia, terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego właściwy ze względu na dotychczasowe miejsce pobytu stałego albo pobytu czasowego osoby zamierzającej zmienić miejsce pobytu.
2.
Osoby udające się do strefy nadgranicznej są obowiązane ponadto uzyskać przed opuszczeniem dotychczasowego miejsca pobytu lub niezwłocznie po przybyciu do tej strefy zezwolenie:
1)
na pobyt stały - wydane przez terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego,
2)
na pobyt czasowy - wydane przez kierownika jednostki rejonowej Milicji Obywatelskiej,

- właściwych ze względu na zamierzone miejsce pobytu.

3.
Decyzje, o których mowa w ust. 1 i 2, wydaje się bez uzasadnienia; od decyzji odwołanie nie przysługuje.
§  3.
1.
Zezwolenie wydaje się na pisemny, umotywowany wniosek osoby zainteresowanej.
2.
Osoby zatrudnione w uspołecznionych zakładach pracy, zamierzające zmienić miejsce pobytu, są obowiązane uzyskać zgodę kierownika tego zakładu wyrażoną na wniosku, o którym mowa w ust. 1.
§  4.
Od obowiązku uzyskiwania zezwoleń na zmianę miejsca pobytu, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, oraz na pobyt w strefie nadgranicznej - zwalnia się:
1)
posłów do Sejmu PRL i radnych rad narodowych stopnia wojewódzkiego,
2)
członków naczelnych i wojewódzkich władz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego oraz Stronnictwa Demokratycznego,
3)
członków Rady Ministrów i podsekretarzy stanu,
4)
pracowników Najwyższej Izby Kontroli wykonujących lub nadzorujących czynności kontrolne,
5)
kierowników centralnych urzędów i instytucji państwowych oraz ich zastępców,
6)
wojewodów i wicewojewodów (równorzędnych),
7)
sędziów i prokuratorów,
8)
żołnierzy w czynnej służbie wojskowej,
9)
funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych,
10)
funkcjonariuszy służby więziennej,
11)
osób dojeżdżających do miejsca pracy, posiadających ważną legitymację służbową lub zaświadczenie wydane przez kierownika zakładu pracy,
12)
pracowników udających się w podróż służbową na podstawie polecenia wyjazdu służbowego wystawionego przez kierownika uspołecznionego zakładu pracy,
13)
osoby powracające do miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego w ciągu 24 godzin od dnia wydania rozporządzenia.
§  5.
Obowiązku meldunkowego, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, dokonuje się w urzędzie terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego, w zakładzie hotelarskim albo w zakładzie udzielającym pomieszczenia w związku z pracą, nauką, leczeniem lub opieką społeczną, właściwym ze względu na miejsce pobytu.
§  6.
1.
Przy zameldowaniu na pobyt stały lub pobyt czasowy należy przedstawić:
1)
dokument stwierdzający tożsamość,
2)
zezwolenie na zmianę miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego,
3)
dokument stwierdzający zajmowanie stanowiska lub wykonywanie funkcji, pełnienie służby albo polecenie wyjazdu służbowego w odniesieniu do osób, o których mowa w § 4,
4)
potwierdzenie wymeldowania z poprzedniego miejsca pobytu stałego w razie zameldowania na pobyt stały.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach można dokonać zameldowania na pobyt stały bez przedstawienia potwierdzenia wymeldowania z poprzedniego miejsca pobytu stałego.
3.
Zgłoszenie danych wymaganych do zameldowania i wymeldowania następuje przez wypełnienie i podpisanie dotychczas stosowanych formularzy.
§  7.
1.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, dokonując zameldowania lub wymeldowania z miejsca pobytu stałego, potwierdza ten fakt w dokumencie stwierdzającym tożsamość.
2.
Osobom dokonującym zameldowania na pobyt czasowy wydaje się potwierdzenie zameldowania na dotychczas stosowanym formularzu.
§  8.
1.
Rozporządzenie nie narusza przepisów rozporządzenia Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych z dnia 11 lutego 1980 r. w sprawie wojskowego obowiązku meldunkowego oraz zezwoleń na pobyt czasowy za granicą i zezwoleń na zmianę miejsca pobytu przez osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej (Dz. U. Nr 6, poz. 14).
2.
W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. Nr 14, poz. 85) oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 20 września 1974 r. w sprawie wykonywania obowiązku meldunkowego i prowadzenia ewidencji ludności (Dz. U. Nr 33, poz. 196), a w sprawach pobytu w strefie nadgranicznej - przepisy dekretu z dnia 23 marca 1956 r. o ochronie granic państwowych (Dz. U. Nr 9, poz. 51 z późniejszymi zmianami) oraz uchwały nr 544 Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 1956 r. w sprawie znaków granicznych, utrzymywania przejść granicznych oraz zamieszkania i pobytu w strefie nadgranicznej (Monitor Polski Nr 71, poz. 861 z późniejszymi zmianami).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia wprowadzenia stanu wojennego.

ZAŁĄCZNIK

DECYZJA

.............................

Nazwa i adres organu

Na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych

z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie zezwoleń na zmianę miejsca

pobytu w czasie obowiązywania stanu wojennego oraz zasad i

trybu postępowania w tych sprawach (Dz. U. Nr 29, poz. 164)

- zezwalam - odmawiam udzielenia zezwolenia

...........................................................

(wymienić komu)

na zmianę miejsca pobytu z m. .............................

do m. ....... w czasie od ............. do ................

Decyzja niniejsza jest ostateczna.

...............................

(podpis z podaniem imienia,

nazwiska i stanowiska

służbowego)

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1981.29.164

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zezwolenia na zmianę miejsca pobytu w czasie obowiązywania stanu wojennego oraz zasady i tryb postępowania w tych sprawach.
Data aktu: 12/12/1981
Data ogłoszenia: 14/12/1981
Data wejścia w życie: 14/12/1981, 13/12/1981