Przeprowadzenie Narodowego Spisu Powszechnego 1978 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 kwietnia 1978 r.
w sprawie przeprowadzenia Narodowego Spisu Powszechnego 1978 r.

Na podstawie art. 9 i 10 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o organizacji statystyki państwowej (Dz. U. z 1962 r. Nr 10, poz. 47 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91) oraz art. 104 § 3 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141) Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza, co następuje:
§  1.
Narodowy Spis Powszechny 1978 r., zwany dalej "Spisem", zostanie przeprowadzony na terenie całego Państwa w dniach od 7 do 13 grudnia 1978 r., według stanu o północy z dnia 6 na dzień 7 grudnia 1978 r.
§  2.
1.
Spisem zostaną objęte:
1)
osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające,
2)
zamieszkane mieszkania i inne zamieszkane pomieszczenia,
3)
nie zamieszkane mieszkania w budynkach mieszkalnych.
2.
Spis nie obejmuje:
1)
szefów i cudzoziemskiego personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych w Polsce, członków rodzin tych osób oraz innych osób korzystających z przywilejów i immunitetów na mocy umów, ustaw lub powszechnie ustalonych zwyczajów międzynarodowych,
2)
mieszkań zajętych na potrzeby przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz misji specjalnych państw obcych w Polsce, a także osób korzystających z przywilejów i immunitetów.
3.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ustali szczegółowy zakres Spisu.
§  3.
1.
Pracami związanymi z przygotowaniem i przeprowadzeniem Spisu kierują odpowiednio:
1)
Generalny Komisarz Spisowy,
2)
komisarze spisowi na terenie województw, miast, gmin (miast i gmin) oraz dzielnic.
2.
Komisarze spisowi i ich zastępcy są powołani na podstawie odrębnych przepisów.
§  4.
1.
Komisarze spisowi powołają według zasad i w trybie określonych przez Generalnego Komisarza Spisowego na terenie województw, miast, gmin (miast i gmin) oraz dzielnic biura spisowe na okres niezbędny do wykonania zadań związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem Spisu oraz wykonaniem prac pospisowych.
2.
W skład biura spisowego wchodzą:
1)
w województwach - pracownicy terenowych organów statystyki państwowej, urzędów wojewódzkich oraz innych jednostek gospodarki uspołecznionej,
2)
w jednostkach podziału administracyjnego stopnia podstawowego - pracownicy urzędów terenowych organów administracji państwowej tego stopnia oraz innych jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  5.
1.
Spis przeprowadzą rachmistrze spisowi, powołani przez komisarzy spisowych.
2.
Sposób przeprowadzenia Spisu oraz zasady powoływania rachmistrzów spisowych określi Generalny Komisarz Spisowy.
3.
Rachmistrze spisowi w czasie pełnienia obowiązków spisowych korzystają z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.
§  6.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej na wniosek komisarzy spisowych zwolnią od pracy - z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - na okres nie przekraczający 3 miesięcy pracowników powołanych do biur spisowych oraz na okres do 16 dni roboczych pracowników powołanych na rachmistrzów spisowych.
2.
W razie wypadku przy pełnieniu obowiązków spisowych pracownikom, o których mowa w ust. 1, i członkom ich rodzin przysługują świadczenia przewidziane z tytułu wypadku przy pracy w jednostce gospodarki uspołecznionej, z którą pracownik pozostaje w stosunku pracy.
3.
Zlecanie pracownikom uspołecznionych zakładów pracy wykonania w godzinach pozasłużbowych - w trybie umowy zlecenia lub umowy o dzieło - czynności związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem Spisu oraz opracowaniem i opublikowaniem jego wyników nie wymaga uzyskania pisemnej zgody kierownika macierzystego zakładu pracy.
§  7.
1.
Ministrowie: Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Gospodarki Materiałowej w porozumieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego określą sposób i zasady przeprowadzenia Spisu na terenie obiektów zamkniętych, zarządzanych przez podległe im jednostki organizacyjne.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych, Ministrem Spraw Wewnętrznych oraz Ministrem Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej określi sposób i zasady spisywania obywateli polskich przebywających czasowo za granicą.
§  8.
1.
Osoby podlegające Spisowi obowiązane są do udzielenia organom spisowym ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzach spisowych.
2.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielenia odpowiedzi, odpowiedzi udzielają inni pełnoletni domownicy.
3.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielenia odpowiedzi, zamieszkałych w gospodarstwach zbiorowego zamieszkania, jak i w innych wypadkach, gdy wystąpią istotne trudności w uzyskaniu danych od tych osób, odpowiedzi udzielają osoby zarządzające tymi gospodarstwami lub ich zastępcy.
4.
Gospodarstwo zbiorowego zamieszkania jest to zakład zakwaterowania zbiorowego, w którym mieszkają stale lub przebywają czasowo obce sobie osoby, np. hotel, szpital, internat, dom studencki, hotel pracowniczy, dom rencistów, specjalny zakład dla przewlekle chorych, dom dziecka, klasztor.
5.
Informacji o nie zamieszkanych mieszkaniach w budynkach mieszkalnych udzielają jednostki, w których zarządzie pozostają te budynki.
§  9.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może zarządzić powtórzenie Spisu w tych obwodach, w których Spis został przeprowadzony wadliwie. Termin powtórnego Spisu należy podać do wiadomości ludności zamieszkałej w obwodach nim objętych.
§  10.
1.
W dniach od 14 do 18 grudnia 1978 r. zostanie przeprowadzony reprezentacyjny spis kontrolny. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ustali szczegółowy zakres spisu kontrolnego oraz tryb jego przeprowadzenia.
2.
Osoby objęte reprezentacyjnym spisem kontrolnym obowiązane są umożliwić - na żądanie osób przeprowadzających spis - sprawdzenie prawidłowości informacji udzielonych na pytania zawarte w formularzach spisu kontrolnego oraz udostępnić posiadane w tym zakresie dokumenty.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024