Bezpieczeństwo i higiena pracy przy stosowaniu urządzeń wytwarzających pola elektromagnetyczne w zakresie od 0,1 MHz do 300 MHz.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH ORAZ ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 19 lutego 1977 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu urządzeń wytwarzających pola elektromagnetyczne w zakresie od 0,1 MHz do 300 MHz.

Na podstawie art. 208 § 1 i § 3 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91) po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu urządzeń wytwarzających pola elektromagnetyczne w zakresie od 0,1 MHz do 300 MHz, a w szczególności przemysłowych urządzeń grzejnych, indukcyjnych i dielektrycznych, urządzeń radiokomunikacyjnych, urządzeń fizykoterapeutycznych i diagnostycznych.
§  2.
1.
Na obszarze otaczającym urządzenia, o których mowa w § 1, ustala się następujące strefy ochronne:
1)
strefę pośrednią,
2)
strefę zagrożenia,
3)
strefę niebezpieczną.

Obszar poza strefami ochronnymi stanowi strefę bezpieczną.

2.
Granice poszczególnych stref ochronnych ustala się dla zakresów częstotliwości od 0,1 MHz do 10 MHz oraz powyżej 10 MHz do 300 MHz w drodze pomiarów kontrolnych:
1)
wartości skutecznej natężenia pola elektrycznego i magnetycznego w zakresie częstotliwości od 0,1 MHz do 10 MHz, wyrażonych w woltach na 1 metr (V/m) i amperach na 1 metr (A/m),
2)
wartości skutecznej natężenia pola elektrycznego w zakresie powyżej 10 MHz do 300 MHz wyrażonej w woltach na 1 metr (V/m).
§  3.
W zakresie częstotliwości od 0,1 MHz do 10 MHz ustala się następujące granice poszczególnych stref:
1)
na obszarach poza strefami ochronnymi (w strefie bezpiecznej) najwyższa wartość natężenia pola elektrycznego nie może przekraczać 20 V/m, a natężenie pola magnetycznego 2 A/m,
2)
w strefie pośredniej graniczne wartości natężenia pola elektrycznego wynoszą powyżej 20 V/m do 70 V/m, a pola magnetycznego powyżej 2 A/m do 10 A/m,
3)
w strefie zagrożenia graniczne wartości natężenia pola elektrycznego wynoszą powyżej 70 V/m do 1000 V/m, a pola magnetycznego powyżej 10 A/m do 250 A/m,
4)
w strefie niebezpiecznej natężenie pola elektrycznego jest większe niż 1000 V/m, a natężenie pola magnetycznego jest większe niż 250 A/m.
§  4.
W zakresie częstotliwości powyżej 10 MHz do 300 MHz ustala się granice poszczególnych stref według wartości natężenia pola elektrycznego:
1)
na obszarach poza strefami ochronnymi (w strefie bezpiecznej) najwyższa wartość nie może przekraczać 7 V/m,
2)
w strefie pośredniej graniczne wartości wynoszą od powyżej 7 V/m do 20 V/m,
3)
w strefie zagrożenia graniczne wartości wynoszą od powyżej 20 V/m do 300 V/m,
4)
w strefie niebezpiecznej wartość natężenia jest większa niż 300 V/m.
§  5.
Oznakowania granic stref ochronnych dokonują zakłady pracy użytkujące urządzenia wytwarzające pola elektromagnetyczne w sposób wskazany przez instytucję upoważnioną w myśl § 8 do wykonywania pomiarów kontrolnych promieniowania oraz zgodnie z Polską Normą dotyczącą oznakowania źródeł i stref ochronnych promieniowania elektromagnetycznego.
§  6.
1.
Ustala się następujące zasady przebywania pracowników na obszarze poszczególnych stref:
1)
na obszarze stref ochronnych mogą przebywać wyłącznie pracownicy, u których w wyniku przeprowadzonych badań lekarskich stwierdzono brak przeciwskazań zdrowotnych do przebywania w zasięgu pól elektromagnetycznych,
2)
w strefie pośredniej mogą przebywać pracownicy zatrudnieni przy produkcji, naprawach, przeglądach, obsłudze lub stosowaniu urządzeń wymienionych w § 1 w czasie jednej zmiany roboczej,
3)
w strefie zagrożenia mogą przebywać pracownicy wymienieni w pkt 2 przez czas ograniczony; dopuszczalny czas przebywania w tej strefie ulega skróceniu zależnie od natężenia pól elektromagentycznych,
4)
w strefie niebezpiecznej przebywanie pracowników jest zabronione.
2.
Zasady obliczania dopuszczalnego czasu przebywania w strefie zagrożenia określa załącznik do rozporządzenia.
3.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do osób poddawanych napromienianiu polami elektromegnetycznymi pod nadzorem fachowych pracowników służby zdrowia w celach diagnostycznych lub leczniczych.
4.
Zakres i sposób przeprowadzania badań lekarskich pracowników mających przebywać lub przebywających na obszarze stref ochronnych oraz kandydatów do odbycia przygotowania zawodowego w warunkach narażenia na działanie pola elektromagnetycznego regulują przepisy w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników.
§  7.
1.
Na stanowiskach pracy i w innych miejscach przebywania pracowników w otoczeniu urządzeń wytwarzających pola elektromagnetyczne należy przeprowadzać okresowe pomiary kontrolne pola elektromagnetycznego co najmniej raz na trzy lata i każdorazowo w razie zmiany warunków eksploatacji, które mogą wpływać na wielkość pól elektromagnetycznych.
2.
Jeżeli rodzaj i rozmieszczenie urządzeń wytwarzających pola elektromagnetyczne ulegają częstym zmianom, w szczególności przy pracach naukowych, konstrukcyjnych lub w zakładach remontowych, należy każdorazowo wykonywać pomiary kontrolne i w miarę potrzeby przeprowadzać kontrole stopnia napromienienia pracowników.
3.
Warunki napromieniania i ocenę stopnia napromienienia określa się dla maksymalnej mocy wyjściowej danego urządzenia oraz przy najbardziej niekorzystnym wariancie eksploatacji zgodnej z przeznaczeniem.
4.
O potrzebie przeprowadzenia pomiarów kontrolnych użytkownik obowiązany jest zawiadomić instytucję upoważnioną do przeprowadzania takich pomiarów oraz państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
5.
Państwowy wojewódzki inspektor sanitarny może zarządzić przeprowadzenie dodatkowych pomiarów kontrolnych bądź zarządzić wykonywanie pomiarów kontrolnych w okresach krótszych niż raz na trzy lata - z własnej inicjatywy, na wniosek instytucji upoważnionych do przeprowadzania pomiarów lub na wniosek użytkownika.
§  8.
1.
Przeprowadzanie pomiarów kontrolnych, wydawanie opinii dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zasięgu pól elektromagnetycznych oraz prowadzenie na zlecenie szkolenia należy do organów Państwowej Inspekcji Radiowej, które w tym zakresie działają w porozumieniu z właściwymi organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Decyzje o dopuszczalności warunków pracy w zasięgu pól elektromagnetycznych wydawane są przez właściwe organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
2.
W razie wątpliwości co do stopnia narażenia na działanie pola elektromagnetycznego, a w szczególności na pograniczu stref oraz w zasięgu pól pochodzących z kilku źródeł, ustalenia dotyczące dopuszczalności i zasad przebywania na określonym obszarze podejmują właściwe terenowo organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
3.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej na wniosek zainteresowanego ministra (kierownika urzędu centralnego) może wyrazić zgodę na wykonywanie zadań określonych w ust. 1 przez inne instytucje przygotowane do tych zadań.
4.
Badania, o których mowa w ust. 1 i 3, wykonywane na rzecz użytkowników urządzeń wytwarzających pola elektromagnetyczne, są odpłatne.
5.
Sposób przeprowadzania pomiarów kontrolnych i oceny ich wyników dla celów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasady sporządzania protokołów pomiarowych i orzeczeń regulują odrębne przepisy.
6.
Sprawy dotyczące zgłaszania zmiany warunków pracy i okresowych pomiarów kontrolnych pól elektromagnetycznych wytwarzanych przez urządzenia zainstalowane na jednostkach pływających regulują odrębne przepisy.
§  9. 1
Zakład pracy jest obowiązany przeszkolić co najmniej raz na pięć lat pracowników w zakresie bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami wytwarzającymi pola elektromagnetyczne. Wyniki tego przeszkolenia powinny być potwierdzone protokołem.
§  10.
1.
O zamierzonym uruchomieniu zakładu lub stanowiska pracy, na którym pracownicy mogliby być narażeni na działanie pól elektromagnetycznych, zakład pracy powinien zawiadomić właściwe terenowo organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Pracy.
2.
Wprowadzenie do produkcji, lokalizacja i instalacja urządzeń wytwarzających pola elektromagnetyczne wymagają zgody właściwych terenowo organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Pracy.
3.
Zakłady pracy powinny zawiadomić właściwe terenowo organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Inspekcji Pracy o użytkowaniu urządzeń wytwarzających pola elektromagnetyczne w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  11.
Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu urządzeń, o których mowa w § 1, w jednostkach i zakładach wojskowych oraz przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych, jak też w jednostkach organizacyjnych podległych innym ministrom, stosujących urządzenia objęte specjalnymi zastrzeżeniami, regulują odrębne przepisy.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1977 r.

ZAŁĄCZNIK

Zasady obliczania dopuszczalnego czasu przebywania w strefie zagrożenia.

Dobowy dopuszczalny czas przebywania pracowników i innych osób w strefie zagrożenia w zakresie częstotliwości od 0,1 MHz do 300 MHz oblicza się według wzorów:

1) dla pola magnetycznego o częstotliwości od 0,1 MHz do 10 MHz

Td = 80/H

2) dla pola elektrycznego o częstotliwości od 0,1 MHz do 10 MHz

Td = 560/H

3) dla pola elektrycznego o częstotliwości od ponad 10 MHz do 300 MHz

Td = 3200/E2

Oznaczenia:

Td - oznacza dopuszczalny czas przebywania w godzinach,

H - oznacza średnie natężenie pola magnetycznego (A/m) działającego na pracowników w czasie Td ,

E - oznacza średnie natężenie pola elektrycznego (V/m).

1 § 9 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 lipca 1988 r. (Dz.U.88.30.212) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 sierpnia 1988 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024