RFN-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej. Bonn.1976.06.11.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o współpracy kulturalnej.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Republiki Federalnej Niemiec

ożywione wolą wszechstronnego rozwijania ich wzajemnych stosunków zgodnie z Układem między Rzecząpospolitą a Republiką Federalną Niemiec o podstawach normalizacji ich wzajemnych stosunków, podpisanym w Warszawie dnia 7 grudnia 1970 roku,

pragnąc uwzględnić w należyty sposób i realizować postanowienia Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie,

przekonane o konieczności kształtowania stosunków opartych na zasadach wzajemnego zrozumienia i wzajemnego szacunku,

uznając, że we wspólnym interesie leży rozszerzanie współpracy w zakresie stosunków kulturalnych i naukowych,

pragnąc, by współpraca ta przyczyniała się do utrwalania pokojowego współżycia oraz dobrych i przyjaznych stosunków,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą popierały rozwój wymiany i współpracy w dziedzinach kultury i sztuki, nauki, oświaty, wychowania młodzieży, sportu oraz w dziedzinie środków masowej informacji, jak również dołożą starań w celu zapoznawania własnego społeczeństwa z rozwojem drugiego kraju.

Artykuł  2

W celu rozwijania współpracy w dziedzinach nauki i oświaty Umawiające się Strony będą ułatwiały i w miarę swych możliwości popierały:

a)
współpracę między instytucjami naukowymi i badawczymi, szkołami wyższymi oraz innymi placówkami oświatowymi, jak również odpowiednimi organami administracji państwowej;
b)
wymianę pracowników naukowych w celu prowadzenia prac badawczych, wygłaszania odczytów, zapoznawania się z pracą naukową oraz udziału w sympozjach i konferencjach;
c)
realizowanie wspólnych przedsięwzięć badawczych;
d)
przyjmowanie studentów oraz pracowników drugiej Strony odpowiednio na studia i staże naukowe oraz przyznawanie im stypendiów;
e)
wymianę materiałów badawczych, publikacji naukowych, dydaktycznych i specjalistycznych, filmów, wystaw, materiałów statystycznych i tym podobnych informacji.
Artykuł  3

Umawiające się Strony będą ułatwiały na zasadzie wzajemności pracownikom naukowym i innym osobom drugiej Strony, wysyłanym na podstawie niniejszej Umowy, korzystanie z bibliotek, archiwów i muzeów, zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju Strony przyjmującej, jak również będą zachęcały do nawiązywania współpracy między bibliotekami, archiwami, muzeami.

Artykuł  4

Biorąc pod uwagę wielkie znaczenie, jakie odgrywają szkoła i podręczniki szkolne w wychowaniu młodzieży, Umawiające się Strony będą kontynuować swe wysiłki, by w podręcznikach szkolnych osiągnać takie przedstawienie historii, geografii i kultury drugiego kraju, które przyczyniać się będzie do pełniejszego poznania i lepszego wzajemnego zrozumienia; będą one działać w kierunku, by uwzględnione zostały przy tym zalecenia Wspólnej Komisji do spraw Podręczników Szkolnych.

Artykuł  5

Wobec znaczenia, które ma znajomość języka i literatury drugiej Strony, Umawiające się Strony będą popierały nauczanie języka niemieckiego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i języka polskiego w Republice Federalnej Niemiec oraz podejmą odpowiednie kroki w kierunku rozwoju współpracy w dziedzinie nauczania obu języków.

Umawiające się strony podejmą starania zmierzające do rozwoju studiów polonistycznych lub germanistycznych.

Artykuł  6

Współpraca w dziedzinie naukowo-technicznej pozostaje do uregulowania w odrębnej umowie.

Artykuł  7

Umawiające się Strony będą popierały i ułatwiały:

a)
współpracę między instytucjami artystycznymi i związkami twórczymi, jak również odpowiednimi organami administracyjnymi;
b)
organizowanie występów solistów i zespołów artystycznych, jak również przedstawień teatralnych, wystaw, pokazów filmowych i innych imprez artystycznych;
c)
wymianę twórców i innych przedstawicieli życia kulturalnego w celu wymiany doświadczeń i informacji;
d)
współpracę w zakresie prac edytorskich i przekładowych oraz współpracę między odpowiednimi instytucjami obu Stron.
Artykuł  8

Umawiające się Strony będą ułatwiały udział przedstawicieli drugiej Strony w konferencjach poświęconych sprawom kultury, nauki i oświaty, jak również w wystawach, festiwalach, konkursach i innych podobnych imprezach.

Artykuł  9

Umawiające się Strony będą ułatwiały wymianę w dziedzinach sportu i kultury fizycznej, realizowaną w ramach rocznych planów, uzgadnianych między właściwymi organami obu Stron.

Artykuł  10

Umawiające się Strony będą popierały wymianę młodzieży i współpracę między organizacjami młodzieżowymi oraz instytucjami pozaszkolnego kształcenia młodzieży.

Artykuł  11

Umawiające się Strony będą ułatwiały rozwój współpracy między radiofoniami, telewizjami oraz innymi instytucjami i przedstawicielami środków masowej informacji.

Umawiające się Strony będą popierały wysiłki rozszerzające stan wiedzy o drugim kraju i rozwoju wzajemnej współpracy oraz przyczyniające się do lepszego wzajemnego poznania i zrozumienia.

Artykuł  12

Umawiające się Strony będą starały się popierać współpracę w dziedzinie kinematografii. Zalecana będzie bezpośrednia współpraca między producentami i organizacjami filmowymi, wymiana delegacji twórców filmowych i specjalistów.

Artykuł  13

Umawiające się Strony będą ułatwiały niehandlowy wwóz przedmiotów o charakterze kulturalnym lub naukowym, służącym celom niniejszej Umowy, zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi w danym kraju.

Artykuł  14

Dla realizacji niniejszej Umowy powołuje się Komisję Mieszaną, która zbierać się będzie co najmniej raz na dwa lata, na przemian w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i w Republice Federalnej Niemiec, w celu opracowania okresowych programów wykonawczych, oceniania stanu realizacji niniejszej Umowy i proponowania odpowiednich zaleceń.

Najpóźniej na dwa miesiące przed ustalonym terminem spotkania Komisji Mieszanej Umawiające się Strony wymieniają swoje projekty dotyczące kolejnego programu wykonawczego oraz propozycji odnośnie do porządku dziennego.

Nie wyklucza się popierania innych, nie zawartych w programach przedsięwzięć, które zgodne są z duchem niniejszej Umowy.

Artykuł  15

Stosownie do Czterostronnego Porozumienia z dnia 3 września 1971 roku niniejsza Umowa będzie się rozciągać zgodnie z ustalonymi procedurami na Berlin (Zachodni).

Artykuł  16

Niniejsza Umowa wejdzie w życie, gdy Umawiające się Strony zawiadomią się w drodze notyfikacji, że zostały spełnione przesłanki wewnątrzpaństwowe, wymagane dla wejścia w życie Umowy.

Artykuł  17

Niniejsza Umowa zawarta jest na czas nieokreślony. Każda z Umawiających się Stron może wypowiedzieć ją w drodze notyfikacji; w takim przypadku utraci ona moc po upływie sześciu miesięcy od dnia wypowiedzenia.

Sporządzono w Bonn dnia 11 czerwca 1976 roku, w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w języku polskim i niemieckim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024