Nadzór i kontrola gospodarki wodnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 czerwca 1977 r.
w sprawie nadzoru i kontroli gospodarki wodnej

Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz 230) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Nadzór i kontrolę gospodarki wodnej sprawują Ministrowie Rolnictwa oraz Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, a także właściwe ze względu na siedzibę zakładu albo miejsce położenia wody, terenowe organy administracji państwowej, zwane dalej "organami kontroli."
2.
Nadzór i kontrolę nad usuwaniem ścieków ze statków i innych obiektów morskich oraz ze statków żeglugi śródlądowej, a także nad regulacją i utrzymaniem morskich wód wewnętrznych i brzegu morskiego sprawują również Ministrowie Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej oraz Komunikacji.
§  2.
Nadzór i kontrola gospodarki wodnej obejmują w szczególności:
1)
planowanie i realizację inwestycji urządzeń wodnych,
2)
korzystanie z wód,
3)
ochronę wód przed zanieczyszczaniem,
4)
ilość, stan i skład ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi,
5)
przestrzeganie warunków korzystania z wód określonych w decyzjach i w instrukcjach gospodarowania wodą,
6)
usuwanie ścieków ze statków i innych obiektów morskich oraz ze statków żeglugi śródlądowej,
7)
utrzymanie i eksploatację urządzeń wodnych,
8)
regulację i utrzymanie wód wraz z brzegami,
9)
zagospodarowanie pomelioracyjne i stan zagospodarowanych łąk i pastwisk,
10)
działalność spółek wodnych i ich związków,
11)
przestrzeganie nałożonych na właścicieli gruntów obowiązków i ograniczeń dotyczących gospodarki wodnej,
12)
dokonywanie przez zakłady pomiarów ilości pobranej wody oraz ilości, stanu i składu odprowadzanych ścieków,
13)
wykonywanie w pobliżu urządzeń wodnych robót lub czynności, które mogą zagrażać tym urządzeniom lub spowodować ich uszkodzenie,
14)
przestrzeganie warunków obowiązujących w strefach ochronnych, na wałach przeciwpowodziowych, na obszarach położonych między wałami a korytem wody płynącej oraz na nie obwałowanych obszarach narażonych na niebezpieczeństwo powodzi,
15)
stan zabezpieczenia przed powodzią oraz przebieg usuwania skutków powodzi,
16)
korzystanie z gruntów przyległych do wód powierzchniowych,
17)
wydobywanie z wód materiałów i lodu oraz wycinanie roślin,
18)
gromadzenie ścieków i odpadów na gruntach przybrzeżnych oraz na obszarach górniczych - w obrębie wód leczniczych,
19)
ustawianie i utrzymywanie stałych urządzeń pomiarowych na brzegach i wodach oraz rejestrację i prowadzenie obserwacji ujęć wód podziemnych,
20)
oddziaływanie mostów, przepustów i innych obiektów budowlanych na gospodarkę wodną,
21)
wprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych,
22)
usuwanie szkód górniczych w zakresie gospodarki wodnej.
§  3.
1.
Kontrolę przeprowadzają na podstawie imiennego upoważnienia pracownicy organów kontroli, zwani dalej "kontrolującymi".
2.
Do przeprowadzenia kontroli spraw i dokumentów tajnych niezbędne jest osobne upoważnienie.
3.
Przed przystąpieniem do kontroli kontrolujący obowiązany jest zgłosić się do kierownika zakładu i okazać mu imienne upoważnienie wraz z legitymacją służbową; nie dotyczy to pobrania prób wody lub ścieków w wypadkach nagłego zagrożenia bezpieczeństwa zdrowia lub życia albo w razie nagłej konieczności zapobieżenia poważnej szkodzie.
4.
Kierownik zakładu obowiązany jest zapewnić środki i warunki niezbędne do sprawnego przeprowadzenia kontroli.
§  4.
1.
Kontrolujący uprawniony jest do:
1)
wstępu do zakładu, na teren zajmowany przez urządzenia wodne oraz do pomieszczeń związanych z prowadzeniem gospodarki wodnej,
2)
pobierania prób wody i ścieków,
3)
kontroli dokumentów, ksiąg i innych materiałów dotyczących gospodarki wodnej.
2.
Pracownicy zakładu i jego jednostek nadrzędnych obowiązani są do składania wyjaśnień w związku z kontrolą.
3.
Jeżeli do prowadzenia kontroli niezbędne są wiadomości specjalne, kontrolujący może korzystać z pomocy biegłego.
§  5.
1.
Z czynności kontrolnych kontrolujący sporządza protokół, którego jeden egzemplarz doręcza kierownikowi zakładu.
2.
Protokół podpisują kontrolujący oraz kierownik zakładu, który może wnieść do protokołu umotywowane zastrzeżenia i uwagi.
3.
W razie odmowy podpisania protokołu przez kierownika zakładu kontrolujący czyni o tym wzmiankę w protokole, a odmawiający podpisu może w terminie siedmiu dni przedstawić swoje stanowisko na piśmie organowi kontroli.
§  6.
1.
W razie stwierdzenia w czasie kontroli uchybień w zakresie gospodarki wodnej organ kontroli kieruje do zakładu kontrolowanego lub do jednostki nadrzędnej wystąpienie z wnioskami pokontrolnymi.
2.
Kontrolowany zakład lub jednostka nadrzędna obowiązane są zawiadomić organ kontroli o sposobie wykonania wniosków w terminie wyznaczonym w wystąpieniu pokontrolnym.
§  7.
Organy kontroli prowadzą rejestr przeprowadzanych kontroli i wystąpień pokontrolnych.
§  8.
Zasady i tryb wykonywania nadzoru i kontroli gospodarki wodnej w jednostkach organizacyjnych Sił Zbrojnych regulują odrębne przepisy.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 maja 1963 r. w sprawie nadzoru i kontroli sprawowanych przez organy administracji wodnej (Dz. U. z 1963 r. Nr 23, poz. 119 i z 1970 r. Nr 28, poz. 224).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1977 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024