Studia doktoranckie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI, SZKOLNICTWA WYŻSZEGO I TECHNIKI
z dnia 17 grudnia 1976 r.
w sprawie studiów doktoranckich.

Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. z 1973 r. Nr 32, poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Studia doktoranckie mogą być tworzone w jednostkach organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopni naukowych na podstawie przepisów o stopniach i tytułach naukowych.
2.
Studia doktoranckie mają na celu efektywne i odpowiadające potrzebom gospodarki narodowej kształcenie kadr naukowych w dziedzinach wymagających szczególnego wzrostu kadry naukowej.
§  2.
1.
Studia doktoranckie tworzą:
1)
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z Sekretarzem Naukowym Polskiej Akademii Nauk w szkołach wyższych i samodzielnych placówkach typu naukowo-dydaktycznego, podległych temu Ministrowi,
2)
inni ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) w porozumieniu z Ministrem Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki i Sekretarzem Naukowym Polskiej Akademii Nauk w podległych im szkołach wyższych, samodzielnych placówkach typu naukowo-dydaktycznego, instytutach naukowo-badawczych oraz w jednostkach typu naukowo-badawczego,
3)
Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk w porozumieniu z Ministrem Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w placówkach naukowych Polskiej Akademii Nauk.
2.
W jednostkach organizacyjnych, o których mowa w ust. 1, zwanych dalej "jednostkami prowadzącymi studia doktoranckie", można tworzyć wspólne studia doktoranckie w dziedzinach i dyscyplinach nauk takich samych lub ściśle ze sobą związanych.
§  3.
1.
Ramowy program studiów doktoranckich, z wyjątkiem, o którym mowa w ust. 2, ustalają właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) lub Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk w porozumieniu z Ministrem Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki.
2.
Ramowy program studiów doktoranckich w zakresie nauk wojskowych ustala Minister Obrony Narodowej.
§  4.
1.
Program studiów doktoranckich obejmuje w szczególności następujące zajęcia:
1)
seminaria doktoranckie w dziedzinach nauk lub dyscyplinach naukowych, w których zakresie jednostka organizacyjna prowadzi studia doktoranckie,
2)
konsultacje indywidualne udzielane uczestnikowi studiów przez kierownika naukowego,
3)
ćwiczenia, konwersatoria, wykłady itp. zajęcia z dyscyplin, o których mowa w pkt 1, z dyscyplin pokrewnych oraz z dyscyplin dodatkowych stanowiących przedmiot egzaminu doktorskiego.
2.
Zajęcia wymienione w ust. 1 mogą być organizowane wspólnie na potrzeby studiów doktoranckich utworzonych w dwu lub więcej jednostkach organizacyjnych.
3.
Udział w zajęciach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, oraz w zajęciach z dyscyplin dodatkowych jest obowiązkowy na wszystkich kierunkach studiów doktoranckich. O obowiązkowym udziale w innych zajęciach, o których mowa w ust. 1, decyduje kierownik naukowy (promotor).
4.
Szczegółowy program studiów oraz regulamin organizacyjny ustala kierownik jednostki prowadzącej studia doktoranckie po zasięgnięciu opinii rady wydziału (rady naukowej). W programie szczegółowym powinny być określone zajęcia uczestników studiów, podział studiów na poszczególne lata oraz wymiar w godzinach. Program szczegółowy może także przewidywać prowadzenie przez uczestników zajęć dydaktycznych.
5.
W regulaminach studiów powinny być przewidziane przerwy w zajęciach w rozmiarze sześciu tygodni w ciągu roku.
§  5.
1.
Program studiów każdego uczestnika studiów doktoranckich powinien być tak ustalony, aby:
1)
otwarcie przewodu doktorskiego nastąpiło nie później niż w ciągu roku od daty rozpoczęcia studiów,
2)
wykonywanie pracy doktorskiej było zgodne z harmonogramem ustalonym przez kierownika naukowego i zatwierdzonym przez radę wydziału (radę naukową),
3)
złożenie egzaminu doktorskiego z dyscypliny dodatkowej odbyło się nie później niż w ciągu 3 semestru studiów,
4)
złożenie egzaminu doktorskiego z dyscypliny podstawowej odpowiadającej tematowi rozprawy doktorskiej odbyło się przed zakończeniem 5 semestru studiów, a złożenie samej rozprawy doktorskiej nastąpiło przed zakończeniem studiów,
5)
przyjęcie rozprawy doktorskiej i jej obrona były możliwe bezpośrednio po ich ukończeniu.
2.
Obciążenie zajęciami obowiązkowymi nie może przekraczać 400 godzin w okresie trwania studiów, a ponadto zajęciami dydaktycznymi - 3 godzin tygodniowo.
3. 1
Studia doktoranckie mogą trwać do trzech lat, a w przypadkach losowych okres trwania studiów doktoranckich może być przedłużony do czterech lat za zgodą właściwego organu, o którym mowa w § 2 ust. 1.
§  6.
1.
Studium doktoranckim kieruje kierownik powoływany przez rektora lub dyrektora jednostki prowadzącej studia doktoranckie.
2.
Nadzór nad studium doktoranckim sprawuje rada wydziału (rada naukowa). Kierownik jednostki prowadzącej studia doktoranckie powołuje na wniosek rady komisję do spraw studiów doktoranckich. Kierownik studium doktoranckiego raz w semestrze składa okresowe sprawozdania radzie. Komisja dokonuje oceny stanu zaawansowania prac doktorskich, ich poziomu oraz zgodności realizacji z harmonogramem.
3.
Senat szkoły wyższej na podstawie sprawozdań rad wydziału (rad naukowych) co najmniej raz w roku dokonuje oceny efektywności studiów doktoranckich prowadzonych przez szkołę wyższą oraz wyników pracy kierowników naukowych. Wyniki przeprowadzonej oceny senat przedstawia właściwemu ministrowi.
4.
Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do jednostek nie będących szkołami wyższymi, z tym że oceny, o której w nim mowa, dokonują kierownicy tych jednostek na podstawie opinii rad naukowych.
§  7.
1.
Kierownik jednostki prowadzącej studia doktoranckie wyznacza dla każdego uczestnika studium w porozumieniu z kierownikiem studiów i komisją do spraw studiów doktoranckich kierownika naukowego spośród osób mających tytuł naukowy profesora, osób mających stopień naukowy doktora habilitowanego oraz osób mających stopień naukowy doktora, zajmujących stanowiska docentów.
2.
Kierownik naukowy udziela pomocy uczestnikowi studiów w jego pracy naukowej, w szczególności w otwarciu przewodu doktorskiego, opracowaniu harmonogramu pracy doktorskiej, odbywa z nim konsultacje, ocenia postępy w rozwoju naukowym oraz zaawansowanie pracy doktorskiej i pomaga w jej przygotowaniu. Kierownik uczestniczy w ocenie poszczególnych części prac swoich podopiecznych, dokonywanej przez komisję do spraw studiów doktoranckich.
3.
Kierownik jednostki prowadzącej studia odwołuje kierownika naukowego, który nie spełnia obowiązków określonych w ust. 2.
§  8.
1.
Na studia doktoranckie może być przyjęta osoba, która:
1)
odpowiada warunkom określonym w art. 4 ust. 1 pkt 1 albo ust. 2 lub ust. 3 ustawy z dnia 31 marca 1965 r. o stopniach naukowych i tytułach naukowych (Dz. U. z 1973 r. Nr 32, poz. 192),
2)
złożyła egzamin z wynikiem pozytywnym,
3)
nie przekroczyła 35 lat,
4)
ma co najmniej 2-letni staż pracy zawodowej odpowiadającej kierunkowi studiów doktoranckich,
5)
wykazuje właściwą postawę ideową i obywatelską.
2.
W uzasadnionych wypadkach rada wydziału (rada naukowa) jednostki prowadzącej studia doktoranckie może dopuścić do odbywania studiów doktoranckich:
1)
osobę, która nie odpowiada warunkom określonym w ust. 1 pkt 3,
2)
osobę, która nie odpowiada warunkom określonym w ust. 1 pkt 4, jeżeli ukończyła ona studia wyższe z wyróżnieniem lub wynikiem bardzo dobrym, a praktyka zawodowa nie jest konieczna w zakresie tematyki jej pracy doktorskiej.
3.
Egzamin, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, zdaje się przed komisją egzaminacyjną powołaną przez radę wydziału (radę naukową) jednostki prowadzącej studia doktoranckie. Egzamin obejmuje dziedzinę nauki, w której kandydat zamierza otworzyć przewód doktorski, oraz sprawdzian ze znajomości języka obcego przydatnego w danej specjalności. Szczegółowy zakres egzaminów określa rada wydziału (rada naukowa).
4.
Rada wydziału (rada naukowa) może po zasięgnięciu opinii komisji egzaminacyjnej zwolnić w całości lub w części z egzaminu osoby, które ubiegają się o przyjęcie na studia doktoranckie bezpośrednio po studiach wyższych ukończonych z wyróżnieniem lub z wynikiem bardzo dobrym.
§  9.
1.
Liczbę miejsc na studiach doktoranckich ustala organ powołany do tworzenia studiów. Warunki przyjęcia na studia podawane są przez kierownika studiów do wiadomości publicznej w formie ogłoszeń prasowych i ogłoszeń wywieszanych w siedzibie jednostki organizującej studia.
2.
O przyjęciu na studia doktoranckie w ramach ustalonej liczby miejsc decyduje kierownik jednostki prowadzącej studia po zasięgnięciu opinii komisji do spraw studiów doktoranckich lub opinii rady wydziału (rady naukowej).
§  10.
1.
Uczestnicy studiów doktoranckich są obowiązani do:
1)
udziału w pracach naukowo-badawczych jednostki prowadzącej studia w zakresie problematyki związanej z pracą doktorską,
2)
udziału w zajęciach specjalnych z dyscypliny podstawowej (seminaria, konwersatoria, praktyki, wykłady monograficzne) związanych z przewodem doktorskim, określonych w programie studiów,
3)
udziału w zajęciach z dyscypliny dodatkowej (ekonomii politycznej lub filozofii),
4)
prowadzenia zajęć dydaktycznych w wymiarze określonym przez kierownika naukowego lub promotora,
5)
przedstawiania na seminariach doktoranckich co najmniej raz w semestrze części pracy doktorskiej przewidzianej w harmonogramie.
2.
Osoby odbywające studia doktoranckie w jednostkach nie będących szkołami wyższymi mogą być zwolnione z zajęć dydaktycznych. Decyzję o zwolnieniu podejmuje kierownik naukowy.
§  11.
1. 2
W okresie odbywania studiów doktoranckich uczestnik otrzymuje stypendium w wysokości:
1)
8.000 zł miesięcznie na pierwszym roku studiów,
2)
9.300 zł miesięcznie na dalszych latach studiów.
2.
Stypendia, z wyjątkiem, o którym mowa w § 12, przyznaje i wypłaca z przeznaczonych na ten cel środków finansowych jednostka prowadząca studia doktoranckie na podstawie oświadczenia uczestnika, że nie pobiera stypendium z innego źródła lub wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.
3.
Przyznanie stypendium może być uwarunkowane złożeniem zobowiązania, że po ukończeniu studiów doktoranckich zainteresowany na wniosek kierownika jednostki prowadzącej studia doktoranckie podejmie na okres co najmniej 3 lat pracę w instytucji naukowej wyznaczonej przez jednostkę przyznającą stypendium bądź zwróci stypendium.
§  12.
1. 3
Nauczyciel akademicki, pracownik naukowo-badawczy, dyplomowany pracownik dokumentacji naukowej oraz bibliotekarz dyplomowany, przyjęty na studia doktoranckie na wniosek zakładu pracy, który go zatrudnia, otrzymuje na czas trwania studiów doktoranckich urlop bezpłatny oraz stypendium w wysokości wynagrodzenia przysługującego aktualnie na stanowisku zajmowanym przez uczestnika studiów doktoranckich bezpośrednio przed przyjęciem na studia, nie większej jednak niż 10.000 zł miesięcznie.
2.
Stypendium, o którym mowa w ust. 1, przyznaje i wypłaca jednostka kierująca na studia.
§  13.
1.
Stypendium wypłacane jest miesięcznie z góry.
2.
Stypendium wypłacane jest również w okresie niezdolności do uczestnictwa w studiach wskutek choroby, sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny albo korzystania z urlopu macierzyńskiego przez okres odpowiadający okresowi wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego.
3. 4
Stawki stypendiów określonych w § 11 ust. 1 i § 12 ust. 1 obejmują przysługujące uczestnikom studiów doktoranckich rekompensaty z tytułu wzrostu cen detalicznych artykułów żywnościowych, opału i energii, wprowadzone uchwałą nr 187 Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 1981 r. w sprawie podwyższenia cen detalicznych niektórych artykułów żywnościowych (Monitor Polski Nr 22, poz. 200) i uchwałą nr 24 Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 1982 r. w sprawie rekompensat pieniężnych z tytułu wprowadzenia z dniem 1 lutego 1982 r. nowych cen detalicznych podstawowych artykułów żywnościowych, opału i energii (Monitor Polski Nr 4, poz. 18).
§  14.
Stypendysta nie może wykonywać żadnych zajęć zarobkowych na podstawie umowy o pracę. Wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło wymaga każdorazowo zgody kierownika jednostki prowadzącej studia.
§  15.
1.
Uczestnikowi studiów doktoranckich przysługują:
1)
dodatki na członków rodziny w wysokości i na zasadach przewidzianych dla zasiłków rodzinnych dla pracujących,
2)
dodatki za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia w wysokości i na zasadach obowiązujących w jednostce prowadzącej studia doktoranckie,
3)
świadczenia społecznych zakładów służby zdrowia oraz ulgi przy przejazdach kolejowych i środkami komunikacji miejskiej w zakresie przysługującym pracownikom jednostki prowadzącej studia doktoranckie.
2.
Dodatki wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 wypłaca jednostka przyznająca stypendium.
§  16.
1.
W ramach nadzoru nad studiami doktoranckimi rada wydziału (rada naukowa) ocenia postępy w pracy naukowej poszczególnych uczestników studiów.
2.
Uczestnik studiów, który nie wykazuje się dostatecznymi postępami w pracy naukowej, a w szczególności nie zalicza w przewidzianych terminach egzaminów lub nie wykonuje w terminie określonych etapów pracy doktorskiej, zostaje skreślony z listy uczestników studiów doktoranckich.
3.
Uczestnik studiów, który z własnej winy nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, a w szczególności nie przestrzega regulaminu organizacyjnego, nie przykłada się do otwarcia przewodu doktorskiego w terminie lub nie wykonuje w terminie określonych etapów pracy doktorskiej, zostaje wydalony ze studiów.
4.
O skreśleniu lub wydaleniu ze studiów doktoranckich orzeka rada wydziału (rada naukowa) na wniosek kierownika naukowego (promotora), kierownika studiów lub komisji do spraw studiów doktoranckich. Wniosek o skreślenie lub wydalenie ze studiów złożony przez kierownika naukowego lub kierownika studium powinien być zaopiniowany przez komisję do spraw studiów doktoranckich.
5.
W razie skreślenia lub wydalenia ze studiów rada wydziału (rada naukowa) podejmuje uchwałę o przerwaniu przewodu doktorskiego.
6.
Osobie skreślonej lub wydalonej ze studiów doktoranckich oraz osobie, której przerwano przewód doktorski, przysługuje w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji odwołanie do organu, który utworzył studium (§ 2 ust. 1).
§  17.
1.
Skreślenie z listy i wydalenie ze studiów doktoranckich powoduje utratę stypendium. Wypłatę stypendium wstrzymuje się z dniem pierwszym miesiąca następującego po wydaniu ostatecznej decyzji o skreśleniu lub wydaleniu.
2.
Osoba wydalona ze studiów zobowiązana jest do zwrotu połowy kwoty pobranego stypendium. Obowiązek ten spoczywa również na osobie, która z własnej winy nie złoży rozprawy doktorskiej w terminie 5 lat od dnia rozpoczęcia studiów. Decyzję o zwrocie stypendium podejmuje kierownik jednostki prowadzącej studia doktoranckie.
3.
Od decyzji, o której mowa w ust. 2, przysługuje w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji odwołanie do organu, który utworzył studium (§ 2 ust. 1). Odwołanie składa się za pośrednictwem kierownika jednostki prowadzącej studia doktoranckie.
§  18.
1.
W ramach liczby miejsc, o których mowa w § 9, mogą być przyjęci na studia doktoranckie kandydaci, którzy będą łączyli studia z pracą zawodową. Przepisy § 4 ust. 1, § 6 i § 10 stosuje się odpowiednio. Do osób takich nie stosuje się przepisów § 11-15.
2.
Zasady kierowania na studia doktoranckie dla pracujących oraz zakres świadczeń przysługujących pracownikom skierowanym na studia określają odrębne przepisy.
§  19.
1.
Do uczestników odbywających studia doktoranckie w dniu wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe, z tym że uczestnik może złożyć kierownikowi jednostki prowadzącej studia pisemne oświadczenie, iż przystępuje do dalszego ich odbywania na zasadach określonych w niniejszym rozporządzeniu.
2.
Uczestnicy odbywający studia doktoranckie w dniu wejścia w życie rozporządzenia otrzymują stypendia, o których mowa w § 11 i 12, za okres od dnia 1 października 1976 r., jeżeli złożą oświadczenie, o którym mowa w ust. 1.
§  20.
Traci moc rozporządzenie Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z dnia 15 lutego 1968 r. w sprawie zasad odbywania studiów doktoranckich (Dz. U. Nr 6, poz. 38).
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1980 r. (Dz.U.80.26.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1980 r.
2 § 11 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1980 r. (Dz.U.80.26.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1980 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 lutego 1983 r. (Dz.U.83.10.53) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1983 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1984 r. (Dz.U.84.24.123) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.

3 § 12 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1980 r. (Dz.U.80.26.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1980 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 lutego 1983 r. (Dz.U.83.10.53) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1983 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 kwietnia 1984 r. (Dz.U.84.24.123) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.

4 § 13 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 22 lutego 1983 r. (Dz.U.83.10.53) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1983 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024