Maroko-Polska. Umowa kulturalna. Rabat.1969.10.30.

UMOWA KULTURALNA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Maroka,
podpisana w Rabacie dnia 30 października 1969 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 30 października 1969 r. została podpisana w Rabacie Umowa kulturalna między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Maroka, w następującym brzmieniu dosłownym.

Umowa kulturalna między Rządem Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Maroka.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Królestwa Maroka, dążąc do pogłębienia przyjaźni między obu narodami także za pośrednictwem rozwoju stosunków kulturalnych, naukowych i technicznych, postanowiły zawrzeć niniejszą umowę i uzgodniły następujące postanowienia:

Artykuł  I

Umawiające się Strony zobowiązują się do rozwijania, w miarę możliwości, współpracy w dziedzinie nauki, kultury, sztuki i oświaty, prasy, radia, telewizji, kinematografii, jak również kultury fizycznej i turystyki.

Artykuł  II

Umawiające się Strony będą ułatwiać w miarę swoich możliwości:

1)
współpracę między akademiami nauk, szkołami wszystkich stopni, instytucjami naukowymi, kulturalnymi, artystycznymi i oświatowymi, stowarzyszeniami artystów i twórców, organizacjami sportowymi, agencjami prasowymi, jak również w zakresie radia, telewizji i filmu oświatowego,
2)
wymianę specjalistów w dziedzinie nauki, kultury, sztuki, oświaty, radia, telewizji i filmu oświatowego, jak również wymianę artystów, pisarzy, dziennikarzy i sportowców,
3)
przyjmowanie obywateli drugiej Umawiającej się Strony na studia i staże w instytucjach naukowych, zakładach przemysłowych, w szkołach wyższych i zawodowych,
4)
wymianę publikacji naukowych, technicznych, literackich i artystycznych, jak również ich tłumaczenie,
5)
wymianę dzieł muzycznych i sztuk teatralnych, organizowanie spektakli, wystaw artystycznych i naukowych, konferencji i imprez sportowych, jak również wyświetlanie i rozpowszechnianie filmów i programów oświatowych w radiu i telewizji,
6)
wymianę informacji w dziedzinie nauki, kultury, sztuki, oświaty, prasy, radia, telewizji i kinematografii, jak również w dziedzinie kultury fizycznej i turystyki.
Artykuł  III

Każda Umawiająca się Strona będzie ułatwiać obywatelom drugiej Strony, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dostęp do bibliotek, archiwów, zbiorów muzealnych i innych ośrodków badawczych kontrolowanych przez Państwo.

Artykuł  IV

Każda Umawiająca się Strona będzie ułatwiać na terenie swego kraju poznawanie życia, historii i osiągnięć narodu drugiej Umawiającej się Strony, zwłaszcza w dziedzinie gospodarczej, naukowej i kulturalnej.

Artykuł  V

Umawiające się Strony zawrą dla celów uniwersyteckich specjalne porozumienie dotyczące uznawania tytułów naukowych, świadectw, dyplomów i tytułów uzyskanych w szkołach i instytutach naukowych jednej z obu Stron.

Artykuł  VI

Umawiające się Strony będą popierać i ułatwiać bezpośrednią wymianę między instytucjami i organizacjami objętymi współpracą przewidzianą w niniejszej umowie, jak również zawieranie między tymi instytucjami i organizacjami odpowiednich porozumień.

Artykuł  VII

Konsultacje dotyczące zastosowania i właściwej realizacji niniejszej umowy, jak również zmian, które mogą być do niej wprowadzone, będą dokonywane w drodze dyplomatycznej.

Artykuł  VIII

Niniejsza umowa wejdzie w życie w dniu złożenia dokumentów ratyfikacyjnych.

Artykuł  IX

Umowa niniejsza zawarta jest na okres 5 lat. Ulega ona automatycznemu przedłużeniu na dalsze 5 letnie okresy, jeśli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na 6 miesięcy przed upływem danego okresu.

Sporządzono w Rabacie dnia 30 października 1969 roku w dwóch oryginalnych egzemplarzach w języku francuskim.

Na dowód czego Pełnomocnicy podpisali niniejszą umowę.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 25 października 1973 roku.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024